Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

812

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Nowe badanie niemal miliarda dotąd nieznanych gwiazd w centrum Drogi Mlecznej. Ze względu na duże zapylenie, badania były prowadzone w promieniach światła podczerwonego. Udało się namierzyć gwiezdne noworodki w trakcie rozbłysków (protogwiazdy) znaleziono też "starych palaczy" wyrzucających kłęby dymu. Sam przegląd zajął naukowcom 10 lat.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/w-sercu-drogi-mlecznej-dostrzezono-nowe-gwiazdy
MiernyMirek userbar
conradowl

Zespół bacznie obserwował setki milionów gwiazd i przeanalizował 222.


Ten miliard to tylko komputer obleciał, indywidualnie zajęli się 222 gwiazdami. I na tej bazie odkrywają coś, czego nie potrafią wytłumaczyć. Kosmos bez AI będzie dla nas jeszcze przez dziesiątki lat zagadką.

MiernyMirek

@conradowl zapewne chodzi o 222 mln...

conradowl

@MiernyMirek źródło twierdzi, że nie


We find 222 variable or transient sources in the Galactic bulge and disc, most of which are new discoveries.


Raczej Urania trochę przesadziła z tłumaczeniem.

Ale ja nie o tym, chodzi mi o to, że z milionów gwiazd dokładniejsze przyjrzenie się 222 już wystarczy, by zrewidować nasze obecne hipotezy. Czyli nic niemal nie wiemy

Zaloguj się aby komentować

Dwa obserwatoria kosmiczne: Hubble'a w zakresie widzialnym i Spitzer'a w podczerwieni przyjrzały się centralnemu obszarowi pobliskiej galaktyki Andromedy. Celem było zbadanie sposobu zasilania supermasywnej czarnej dziury. Udało się wykryć nitkowate strumienie gazowo - pyłowe przemieszczające się po spirali w kierunku "żarłoka".

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astronomowie-mierza-jak-jest-zasilana-centralna-czarna-dziura-andromedy
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Gwiazdy wraz z wiekiem spowalniają swój ruch obrotowy, co ma wpływ na osłabienie ich pola magnetycznego. Sprzyja to rozwojowi życia na planetach krążących wokół nich.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/stare-gwiazdy-moga-byc-najlepszym-miejscem-do-poszukiwania-zycia
MiernyMirek userbar
piksel169

@MiernyMirek To jak wziąć starą babę na żonę, bo bogata xD

MiernyMirek

@piksel169 no nie wiem czy do końca trafna metafora i czy załapałem, ale łap pioruna.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Od pyłu zacząłeś i do pyłu powrócisz.

Fajnie byłoby napisać coś o tym, co się dzieje w projekcie, tylko, kurcze, nie ma czasu. Teraz skończyłem jedną robotę, ogarnąłem materiały do drugiej , usiadłem żeby coś tu skrobnąć i... Zobaczyłem że już dochodzi 20:00. Będzie więc w skrócie, żeby mieć bodziec do opisania ciekawszych rzeczy kiedyś w przyszłości na -> #badespace .

Dziś dostałem potwierdzenie od redakcji o akceptacji mojego artykułu. Artykuł jest krótki. Prezentuje ogólne wyniki badania pięciu różnych układów, w których są po dwie gwiazdy pozostające w fizycznym kontakcie orbitujące wzajemnie wokół siebie. Dodatkowo orbitują tak, ze obserwator na Ziemi widzi zaćmienia jednej gwiazdy przez drugą i vice versa. Ot, takie standardowe układy zaćmieniowe, nic nowego. Fajne jednak jest to, że nikt wcześniej tych układów nie badał i ten artykuł przedstawia pierwsze wyliczenia mas oraz rozmiarów gwiazd w tych układach.

Był tylko taki problem, że cztery obiekty (tj. cztery układy - układ nazywa się zbiorczo "obiektem") miały "OK" parametry, a jeden obiekt miał masy obydwu gwiazd wywalone w kosmos. Zamiast typowego ~1.5 masy Słońca, obliczenia zwracały około 75% więcej. Nie było błędów w obliczeniach, obserwacje też były zrobione OK, modelowanie numeryczne sprawdziłem cztery razy i też było OK, więc... where problem.

Tutaj muszę wytłumaczyć, że masy pozyskuje się przez kilka przekształceń znanych ze szkoły średniej wzorków, a całość opiera się w dużym stopniu na oszacowanej jasności układu. Ale nie takiej jasności, jaką widzi obserwator na Ziemi, tylko jasności takiej... "prawdziwej". Na przykład wyrażonej w jasnościach Słońca. Taka jasność absolutna jest możliwa do wyprowadzenia z obserwacji oraz paru innych informacji.

Jedną z tych kluczowych informacji jest uwzględnienie, że między nami a gwiazdą jest jakiś pył, który pochłania i/lub odbija część światła z tejże. Wszak gwiazda leży sobie kawałek stąd, a w Galaktyce mamy sporo pyłów i gazów. Część z nich pochodzi z wybuchniętych gwiazd, część to pozostałości po rozpuchniętych czerwonych olbrzymach, a jeszcze inna część to wodór i hel powstałe jeszcze w Wielkim Wybuchu. Mniejsza z tym. Ważne, że to jest i że się to lubi formować w kłaczki. Fyi, nazywamy je '"obłokami".

Astronomowie zrobili jakiś czas temu taką sprytną maszynkę, która pomierzyła, ile tego pyłu jest w jakim kierunku na niebie. Można więc odwiedzić sobie takie mapy pyłu i sprawdzić, jaka jest przewidywana utrata światła, które przychodzi z jakiegoś kierunku na niebie. Ja się wiele nie zastanawiałem, bo żem był w lekkim pośpiechu, sprawdziłem wartość tej "ekstynkcji międzygwiazdowej" w kierunku na mój obiekt i szczęśliwy wrzuciłem ją do wzoru. A potem wyszło, że moje gwiazdy są zbyt masywne :<

Jak już wyeliminowałem wszystkie inne czynniki, które by mogły zwiększyć wyliczaną masę, zwróciłem się ponownie do ekstynkcji. Od pyłu zacząłeś i do pyłu powrócisz. Przyszło mi na myśl, że skoro mamy do czynienia z ekstynkcją w kierunku na gwiazdę, to... nikt przecież nie twierdził, że ten pył jest między mną a gwiazdą. Przecież to może być tak, że gwiazda jest względnie blisko, a ten pył jest na jednej linii Ziemia-Gwiazda, ale z tyłu, za gwiazdą. Wtedy nie miałby on czego przesłaniać i voila, problem z głowy. Zweryfikowałem położenie gwiazdy w Galaktyce (względem Słońca), naniosłem na to szacunkowe odległości do znanych źródeł pyłu w tym kierunku i... faktycznie były one dwa razy dalej od Ziemi niż ta gwiazda!

Zrobiłem pobieżne szacunki, ile z tego pyłu "w kierunku" na gwiazdę jest faktycznie między mną a ta gwiazdą i wyszło mi jakieś 30% tego, co pokazywały mapy. Rzuciłem na szybko okiem jeszcze na kilka innych prac, które miały podobne estymaty, ale robione dość ogólnikowo. Tam wychodziło jakieś 35% :D. Kurde blaszka, tyle wygrać, że na oko szacunki zwracają to samo, co twarde wyliczenia innych. Siedziałem uchachany przy biurku jakbym zjadł cały granulat dla astronomów i teraz jest tylko dobrze.

Oczywiście po wrzuceniu poprawnej ekstynkcji do obliczeń, niesforna gwiazdka schudła do zdrowych wartości masy i takie wyniki mogłem podesłać do żurnalu. Koniec.

Jako obrazek chciałem dodać fancy infografikę, że niewiedzenie o istnieniu pyłu przesłaniającego część gwiazdy może doprowadzić do: 1) stwierdzenia że ta gwiazda jest blisko, ale jest słaba lub 2) stwierdzenia że gwiazda jest bardzo jasna, ale jest daleko, dlatego się ją widzi jako słabą. Manipulacja pyłem w galaktyce może doprowadzić do obydwu rezultatów lub nawet do ich przeciwieństw. Ale że nie mam czasu na szukanie takiej infografiki, to nabazgrałem własną.

Miało być w skrócie, a wyszło jak zwykle.
Wracam do pracy :-].

Aperiodyczne okołoastronomiczne rzeczy -> #badespace
#astronomia #kosmos #ciekawostki #pracbaza
782b4a15-6a42-4656-a5ee-5ee218507c2a
tschecov

Właśnie skończyłem książkę o teoriach kwantowych, z której nic nie zrozumiałem....

Ale i tak czuję się mądrzejszy 😀😀😀

Dzięki za wpis 👍

Zaloguj się aby komentować

m-q

Czyli jest to jakby mgławica, ale uformowana przez grawitację? Taki embrion nowej galaktyki?

MiernyMirek

@m-q embrion rozmiarowo większy od naszej Drogi Mlecznej, o charakterystycznej, spiralnej budowie...


Bardziej chyba pasuje określenie "skamieniałość".

imnotokej

@m-q Mgławica rozmiarów galaktyki

Zaloguj się aby komentować

W młodym wszechświecie stosunek masy gwiazd w galaktykach do masy centralnych czarnych dziur był znacznie mniejszy. Aktualnie wynosi on ok 1000:1, w galaktykach z okresu 12-13 mld lat temu relacja wynosiła 100:1, 10:1 nawet 1:1.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/niespodziewanie-masywne-czarne-dziury-zdominowaly-male-galaktyki-w-odleglym
MiernyMirek userbar
m-q

Kosmiczne odkurzacze

Zaloguj się aby komentować

Potrzebowałbym waszej rady: jaki seans w planetarium śląskim będzie najlepszy na randkę? Mam do wyboru:

  1. Seans Kometa nad Szwajcarską Doliną
  2. Seans Zaczarowany globus
  3. Seans Jesteśmy gwiazdami
  4. Seans Zorze - cudowne światła

Próbowałem znaleźć recenzje albo jakieś lepsze opisy, ale mam wrażenie, że nikt w internecie nie pisze recenzji tylko przekleja się materiały marketingowe. Na podstawie tych opisów skłaniam się ku "Zorze - cudowne światła", bo wygląda jakby w najmniejszym stopniu był adresowany do dzieci.
Ktoś był? Ma jakieś opinie, przemyślenia? Może ktoś wie gdzie szukać recenzji tego typu seansów?

#slask #chorzow
matips

Jakby ktoś szukał informacji na ten temat, to byłem w końcu na "Seans Zorze - cudowne światła". Całkiem przyjemny spektakl, ale naszym zdaniem najlepsza część pokazu to pokaz nieba nad Śląskiem - wyświetlano rzeczywiste niebo, a lektor o nim opowiadał. Było to ciekawe i właściwie tego oczekiwałem od planetarium i ich zachwalanego projektora. Szkoda tylko, że ta część była taka krótka.

Druga część, czyli właściwy film o zorzach był OK. Nie odniosłem wrażenia, że próbuje się tu oddać stan rzeczywisty - był to ewidentnie film, po prostu wyświetlany na nietypowym ekranie. W pierwszej części (prelekcja o niebie) takie wrażanie można było poczuć.

Zaloguj się aby komentować

Gdyby nie Prometeusz, nie znalibyśmy ognia. Gdyby nie bardzo konkretna zawartość tlenu w atmosferze, Prometeusz nic by nie pomógł. Dywagacje nt. specyficznej roli tego gazu w rozwoju nie tylko życia, ale cywilizacji.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.focus.pl/artykul/tlen-a-zaawansowana-cywilizacja
MiernyMirek userbar
Gepard_z_Libii

Gdyby nie ten dech to by człowiek zdech

zboinek

@MiernyMirek chichotem losu jest to, że tak samo jak pozwala nam żyć równocześnie nas zabija

zjadacz_cebuli

Dupa, Prometeusz dał nam euro palety i LPG

Zaloguj się aby komentować

Za oknem widoczna gołym okiem koniunkcja Jowisza z Księżycem. Ta mała kropka na moim zdjęciu w lewej dolnej części to właśnie ten gazowy olbrzym.
#astrofotografia #astronomia
ed06c6a3-cfdf-4eb7-85c1-a50bf1db6f51
LordNargogh

Wczoraj widzialem właśnie mała kropkę koło Księżyca, to byl Jowisz czy to zdjęcie bylo zrobione kiedy indziej?

Niepowtarzalny2

No właśnie to zdjęcie z wczoraj

Zaloguj się aby komentować

Woda na Księżycu, temat wydawałoby się zamknięty podczas badań próbek przywiezionych przez misje Apollo. No właśnie nie za bardzo. Apatyt znaleziony w meteorycie z naszego naturalnego satelity ponownie otwiera temat.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.focus.pl/artykul/historia-wody-na-ksiezycu
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Mlodziutki układ planetarny wokół gwiazdy takiej jak nasze Słońce. W tym układzie planeta o masie naszej Ziemi. Płonne nadzieje, jeśli liczyliście na warunki ziemskie, tam jest goręcej niż w piekle.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astronomowie-odkrywaja-planete-wielkosci-ziemi-ktora-posiada-polkule-lawy
MiernyMirek userbar
octavian

@MiernyMirek Dzięki za te wpisy

MiernyMirek

@octavian proszę bardzo

Zaloguj się aby komentować

NGC4945 dziwaczna galaktyka aktywna w promieniach Roentgena, aktywna też gwiazdotwórczo, dodatkowo wypychająca zimny gaz z centrum.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.focus.pl/artykul/ngc-4945-promieniowanie-rentgenowskie
MiernyMirek userbar
Rudolf

@MiernyMirek >znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura w odległości 13 milionów lat świetlnych.

to jest tak dużo że nawet sobie tego nie wyobrażam, jeszcze bardziej rozsada mi głowę fakt że ona może już nie istnieć i być jakąś czarną dziurą albo co ale jeszcze dociera do nasz światło które zdążyła wysłać

MiernyMirek

@Rudolf 


  1. w 13 mln lat galaktyka się nie rozpadnie ani nie pochłonie jej czarna dziura.

  2. To i tak stosunkowo blisko, te 13 mln lat świetlnych.

Zaloguj się aby komentować

Przedstawiono kolejne opracowania danych z wieloletniego przeglądu supernowych typu 1a o nazwie DES. Wyniki są zastanawiające, tajemniczej ciemnej energii przybywa wraz z upływem czasu.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/przeglad-des-odkrywa-wskazowki-dotyczace-zlozonosci-wszechswiata
MiernyMirek userbar
moll

To skandal, że świat nie chce działać pod tabelki w excelu xD

Zaloguj się aby komentować

Jaskinie na księżycu jako dobre miejsca do zakładania baz, temat już parokrotnie poruszany. Ochrona przed promieniowaniem i mniejsza amplituda temperatur są niezaprzeczalnymi walorami. Już w tym momencie naukowcy zaczynają poszukiwania tych najdogodniejszych, jednym z czynników jest bezpieczeństwo, chodzi np o wytrzymałość stropów. Marcin Chałwa z polibudy wrocławskiej wraz zespołem wydali pierwszą pracę zajmującą się zagadnieniem.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ksiezyc-jest-pelen-jaskin-jak-je-wykorzystac
MiernyMirek userbar
Yakamaz

jaskinie, ogień, mamuty i jakoś to się rozbuja

Johnnoosh

@Yakamaz Trzeba wysłać tam słonie ubrane we włochate kombinezony kosmiczne

m-q

@Johnnoosh a może mamuty właśnie nimi były?

Giban

@MiernyMirek Tanie mieszkanie dla studenta, 20 minut świetlnych do słońca

MiernyMirek

@Giban 8 minut świetlnych

Giban

@MiernyMirek A, no to już tak tanio nie będzie...

Budo

@MiernyMirek ja kupiłem działki z jaskiniami specjalnie, będę milionerem. Mam certyfikaty na to.

MiernyMirek

@Budo you lucky bastard

Zaloguj się aby komentować

michal-g-1

Fajno. Może za 4.5 mld lat tam też będą zastanawiać się dlaczego są sami we wszechświecie

m-q

@michal-g-1 albo opowiadać legendy, jak to powstali w 6 dni

Zaloguj się aby komentować

Galaktyka M83 czyli Wiatraczek Południowy, oddalona zaledwie ok 14 lat świetlnych od nas, znana astronomom od lat 50 tych XVIII wieku, ukazała na swoim krańcu gwiezdny żłobek. Jak, czemu, przecież to wbrew znanym prawidłom? Dlatego astronomia jest taką ciekawą dziedziną nauki.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/tajemnica-powstawania-gwiazd-odkryta-w-sercach-oblokow-molekularnych
MiernyMirek userbar
shiranai

zaledwie ok 14 lat świetlnych

Albo to bardzo mała galaktyka, albo miałeś na myśli 14 milionów lat świetlnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

MiernyMirek

@shiranai tak, mój błąd miało być mln. Niestety nie mogę już edytować. Dzięki za czujność.

Zaloguj się aby komentować