Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Dzisiaj pakiet satelitów ICEYE wylatuje z Finlandii do USA, skąd będą wystrzelone na orbitę. Niby nic ale będą to pierwsze polskie satelity wojskowe.
#mon #wojsko #technologia #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Podjęliśmy decyzję o wysłaniu kontyngentu żołnierzy do Danii, za zgodą prezydenta. Podpisaliśmy stosowne dokumenty - mówi Tusk.
O pomoc poprosiły władze w Kopenhadze. Nasze wojsko ma tam uczestniczyć w ochronie przed dronami dwóch europejskich szczytów.
https://x.com/WarNewsPL1/status/1972995431237062860
#polityka #wojsko
Zaloguj się aby komentować
#bezpieczenstwo
#wojsko
#wojna
Czy jesteśmy gotowi na wojnę? Tekst "wyborczej" - wywiad z oficerami różnych rodzajów sil zbrojnych
Zaloguj się aby komentować
Bardzo poważna sprawa. Według źródeł, MON nie jest w stanie znaleźć środków na zakup potrzebnych nam rakiet do myśliwców F-35. To pokłosie decyzji ministra finansów, który uzależnia zamówienia z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych spłatą zadłużenia bezpośrednio z budżetu na obronność.
Więcej w artykule:
https://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,12193,aktualnosci-z-polski,wstrzymany-zakup-groznej-broni-przeciw-rosyjskim-mysliwcom
#wojsko #wojna #polska #rosja

Zaloguj się aby komentować
#lotnictwo #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #wojsko
#heheszki
Jedną z wad zintegrowanego systemu tankowania zainstalowanego w tankowcach M-4-2, 3M i Tu-16N było to, że po zakończeniu tankowania i odłączeniu to około 300 litrów nafty lotniczej pozostaje w wężu i wylewało się bezpośrednio na tankowany samolot. Widać to wyraźnie na zdjęciu. Znany jest jeden niefortunny incydent bezpośrednio związany z wadą tego systemu. Tu-95 z garnizonu Uzin ćwiczył tankowanie z tankowca 3M, gdy samolot napotkał burzę i natychmiast odłączył się. W tym momencie, nastąpiło wyładowanie statyczne między metalowym stożkiem a wysięgnikiem odbiorczym, powodując zplon oparów nafty. Piloci zostali oślepieni błyskiem, zanim ich wzrok się skorygował i odzyskali orientację. Samolot stracił 1,5 kilometra wysokości nikt nie ucierpiał i bezpiecznie wrócili do bazy.

Zaloguj się aby komentować
Kilka krajowych ciekawostek z targów zbrojeniowych MSPO 2025
Żeby nie było, że godny uwagi był tylko giga łabędź rozpoznawczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#technologia #wojsko #polska
Zaloguj się aby komentować
Zachecam do wsparcia zrzutki na budowe sieci ostrzegajacej o dronach, bo nasze panstwo (specjalnie z malej) oczywiscie nie ma poteznej kwoty 800 tys. zl, zeby takie inicjatywy wspomagac, gdy nam drony zaczynaja latac nad glowami...
,,Nazywam się Tomasz Korzeniowski. Od ponad 20 lat pracuję jako inżynier oprogramowania i przedsiębiorca. Zaczynałem w dużych korporacjach, później w Szwecji kierowałem zespołem rozwijającym system rozpoznawania twarzy. Technologię tę przejęło Apple. Po akwizycji, zdecydowałem się zostać w Polsce i założyć codequest, gdzie zajmujemy się oprogramowaniem i zastosowaniami sztucznej inteligencji.
Po wybuchu wojny w Ukrainie chciałem włączyć się w działania na rzecz bezpieczeństwa. Z zespołem codequest wzięliśmy udział w hackathonie NATO - Ukraine Defence Innovators Forum, gdzie zbudowaliśmy prototyp autonomicznego drona. Nasza praca została uhonorowana nagrodą 15 000 USD przyznaną przez US Defence Innovation Unit. To doświadczenie sprawiło, że założyłem Quantum Quest - spółkę wydzieloną z codequest, w której rozwijamy wielodomenowy autopilot do dronów oraz zajmujemy się technologiami dual use.
Mimo że jesteśmy małą firmą i nie mamy bezpośrednich kontaktów w wojsku, udało nam się przygotować dla Agencji Uzbrojenia studium wykonalności wielodomenowego autopilota. Obecnie skupiamy się głównie na dronach podwodnych, ponieważ tam pojawiło się duże zainteresowanie, m. in. w Szwecji.
Piszę ten post na forum, ponieważ prawie półtora roku temu nasz zespół zbudował prototyp akustycznego detektora dronów. Prototyp został zaprezentowany na IDA Bootcamp organizowanym przez PFR Innowacje i Ministerstwo Obrony Narodowej, a później w finale programu IDA.
Niestety po IDA, projekt trafił do szuflady. Potrzebowaliśmy około 500 tys. zł, aby przetestować różne mikrofony, zbudować te, które uznaliśmy za najbardziej obiecujące, oraz opracować kolejną wersję klasyfikatora. Nie udało się pozyskać środków - temat nie zainteresował inwestorów, a wojsko nie miało budżetu na rozwój. Przez jakiś czas pracowaliśmy też nad triangulacją i lokalizacją drona, ale projekt został odłożony. Dopiero niedawno pojawiło się pytanie o jego status.
Chciałbym dodać, że nasz zespół opracował także model wykrywający drony Shahed z dużych odległości. Dołączam prezentację wyników. Model jest obecnie testowany na Ukrainie na interceptorach budowanych przez tamtejsze siły zbrojne.
O rozwiązaniach informuję na bieżąco Departament Innowacji w MON, niestety wojsko nie ma instrumentów, aby wesprzeć tego typu inicjatywy.
Zainspirowany podcastem Tomasza Rożka na Nauka. To lubię postanowiłem wyciągnąć rozwiązanie z szuflady i spróbować zbudować obywatelską sieć detektorów dronów.
Szukam sprzymierzeńców.”
#wojsko #drony #zbiorka
Zaloguj się aby komentować
Kraków Balice 1991 sianokosy
#lotnictwo #wojsko #starszezwoje

Zaloguj się aby komentować
Zauważcie, że ludzie, którzy dzisiaj szerzą defetyzm postując treści nawołujące wprost do poddania się i oddania Polski bez walki to ten sam sort, który X lat temu najgłośniej optował za powrotem zasadniczej służby wojskowej, której brak miałby z jakiegoś powodu uwłaczać męskości tych, którzy mieli lepszy pomysł na organizacje własnego czasu
Jeżeli ktoś dzisiaj, w obliczu sytuacji międzynarodowej, nawołuje do rozbrojenia, zaniehania wydatków na zbrojenia czy wprost oddania kraju walkowerem, w nadziei na to, że Generalna Gubernia Generalną Gubernią nie będzie, to jest obrzydliwym zdrajcą na poziomie Goralenvolk czy PolRewKomu.
#polityka #neuropa #4konserwy #wojna #wojsko #ruskieonuce

Zaloguj się aby komentować
What's the worst military you worked with?
https://boards.4chan.org/k/thread/64286472
Trochę ciekawych historyjek. Sporo negatywnych o polakach.
_
Najgorsze? Do Bragg przybyła brygada Hindusów na szkolenie spadochronowe. Ich poranne ćwiczenia fizyczne, które zaczynały się o 8:00, rozpoczynały się od surrealistycznej kakofonii dźwięków wydawanych przez trębacza i perkusistę. Drzwi ich baraków otworzyły się z hukiem i wylała się z nich rzesza brudnych urwisów machających krótkimi kijami. Wyglądało to tak, jakby ich „mundury” były ostatnio prane w błotnistym rowie w Indiach._Oficer zbierał grupę i organizował choreograficzny pokaz walki kijami, który, jak sądzę, miał charakter pokazowy. Pamiętam, że nasza kompania biegła za ich formacją, zgodnie z poleceniem, aby upewnić się, że nikt z nich (co było nieuniknione) nie przestanie biec i nie odejdzie. Zapach, który do nas dotarł, był porównywalny z zapachem latryny na poligonie szkoleniowym.
Mógłbym bez końca opowiadać o tym, jak podczas skoków wszyscy byli popychani i wyrzucani za drzwi, lub o przemowie na temat bezpieczeństwa, podczas której pouczano ich, aby nie brali prysznica i nie załatwiali potrzeb fizjologicznych jednocześnie w szatni grupowej, ale było to niemal rutynowe. W porównaniu z nimi ANA byłaby czołową siłą, gdyby połączyły się ich siły.
Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)
#wojsko #ciekawostkimilitarne #militaria #ciekawostki #swiat


Heh:
_
Ausfag tutaj._Miałem nieszczęście pracować z kilkoma żołnierzami z CIF, którzy stacjonowali w SFTC w koszarach Holsworthy, gdzie znajduje się jeden z naszych pułków sił specjalnych. Byli to jedni z najbardziej leniwych, aroganckich, niezdyscyplinowanych i niekompetentnych „żołnierzy”, z jakimi kiedykolwiek pracowałem.
Nikt nigdy nie nosił żadnego standardowego munduru, wyglądało to tak, jakby celowo zakładali rano losowo wybrane ubrania wojskowe i cywilne, aby wyglądać tak głupio, jak to tylko możliwe.
> Nie, Braxton, nie możesz nosić zjedzonej przez mole koszulki zespołu rockowego w strzelnicy, to nie jest odpowiedni sprzęt ochronny.
> Nie, Kyle, nie możesz też nosić koszuli Crye w kamuflażu leśnym z lat 80. z dosłownie podartymi rękawami, jakbyś właśnie wyszedł z planu filmowego z Arnoldem Schwarzeneggerem.
> Nie, Wyatt, ultralekkie spodnie turystyczne też nie są ognioodporne, więc po co, do cholery, je założyłeś?
> Nie, Dallas, nie możesz nosić pieprzonych butów z odkrytymi palcami w pieprzonym buszu, aby wykonać tę serię z 2-kilometrowym przemarszem do kontaktu.
> Nie, Cole, nie możesz nosić noża w pochwie z kydexu przypiętej do paska w mesie. Kogo zamierzasz dźgnąć podczas porannej herbatki?
Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)
Zaloguj się aby komentować
Sprzątam pliki na dysku i znalazłem to cudo.
Jestę krulę photohsopa! :P
#oporniktojednakjestpojebany #heheszki #bekazrosjan #wojsko #lwp #prl


Zaloguj się aby komentować
z ciekawostek, dzisiaj NATO Days & Czech Air Force Days, imprezę sponsoruje również nasz Orlen
pokaz piękny, jak zawsze szacun dla pilotów, że potrafią wytrzymywać takie przeciążenia
#czechy #nato #wojsko #russiahateclub
Zaloguj się aby komentować
Co tu się odpierdala...?
F1. Leclerc wplątany w sprawę chińskich badań militarnych https://share.google/AKBsCcJcSh14H3If6
#technologia #chiny #wojsko #leclerc #f1 #igaswiatek #tenis #nauka
Zaloguj się aby komentować

Podczas nocnego szkolenia spadochronowego w Stanach Zjednoczonych doszło go tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęło dwóch żołnierzy Wojsk Specjalnych. Informację przekazało w piątek wieczorem Dowództwo Generalne. #wiadomosciswiat #wojsko
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Obiekt, który w ubiegłym tygodniu uderzył w dom w miejscowości Wyryki na Lubelszczyźnie, to rakieta wystrzelona przez polski myśliwiec F-16 — wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Ustalenia gazety potwierdza źródło Onetu w kręgach rządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Do...