Takie wielkie gówno mógł zrobić tylko wielki ptak. Kto wie co to mogło być?
#srajzhejto #srajto #ornitologia #kupa


Takie wielkie gówno mógł zrobić tylko wielki ptak. Kto wie co to mogło być?
#srajzhejto #srajto #ornitologia #kupa


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Pleszki należą do ptaków dość licznie występujących w Polsce (około pół miliona par) i co ciekawe; ich populacja podwoiła się w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
Pleszki należą do ptaków dość licznie występujących w Polsce (około pół miliona par) i co ciekawe; ich populacja podwoiła się w ciągu...
#ptakozagadka #ornitologia #ptaki
Jakiś czas temu zabrałem się za skatalogowanie ptasich zdjęć z aparatu. Jest ich około 10 000, ale idzie to całkiem sprawnie. Właśnie kończę z pierwszą kartą pamięci, więc prawie 6 500 przejrzanych zdjęć jest już za mną. Pomyślałem, że ten ptak nada się na zagadkę. Fotka pochodzi z Zatoki Puckiej (Kuźnica) z początku stycznia tego roku. Kto to?

@okim
Samica markaczki
Ewentualnie sterniczka jamajska
Widziana była już przed laty w Zatoce Puckiej i skatalogawana jako nielęgowa:
Strona 283
Zaloguj się aby komentować

Drapieżne ptaki Polski zachwycają jednak siłą, zręcznością, a nierzadko i rozmiarami. Oto 10 drapieżnych ptaków w Polsce, które naprawdę warto znać.
Mówiąc o ptakach drapieżnych najczęściej mamy na myśli rząd szponiastych, czyli dziennych królów przestworzy, niestrudzenie wypatrujących ofiar na...
Pozwolę sobie wtrącić kilka groszy w temacie otrutego sokoła.
Mamy w Polsce sporo dostępnych, legalnych trucizn, a dokładniej mówiąc substancji które mogą zabić ptaka drapieżnego po ich spożyciu.
Dlaczego zatem jakiś randomowy gołębiarz miałby sprowadzać nielegalny pestycyd, skoro ma dużo lepszych, łatwiej dostępnych możliwości?
To nielogiczne.
Jako że pracowałem kiedyś w jednym z ośrodków rehabilitacji ptaków, mam też własne statystyki, ale podam je jako ciekawostkę ponieważ mogą być one obarczone sporym błędem przeżywalności.
Ale zdecydowanie najczęstszymi przypadkami otrutych ptaków były sowy.
Z poniższego artykułu wynika, że pestycyd, choć zakazany, nadal jest wykorzystywany w rolnictwie:
a ptaki zatruwają się właśnie podczas okresu lęgowego ze względu na opryski.
Jasne, jestem pełen obrzydzenia dla tych gołębiarzy którzy mordują ptaki drapieżne.
Ale w tym konkretnym przypadku serio mam wątpliwości, czy ktoś faktycznie próbował ubić tego jednego, konkretnego sokoła.
Jedyne logiczne rozwiązanie byłoby takie, że gołębiarz jest również rolnikiem, który opryskuje własne pole nielegalnymi substancjami i stąd ma dostęp do takich substancji.
A całkiem możliwe, że taka osoba nie byłaby nawet gołębiarzem.
#ptaki #ornitologia #polska #przyroda #natura #lublin
Zaloguj się aby komentować
#ptaki #ornitologia #polska #przyroda #natura
Pewnie pamiętacie sprawę prawdopodobnie otrutych sokołów wędrownych z Lubelszczyzny. Zmarł wtedy samiec z pary odchowującej pisklęta - Czart. Dzisiaj Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne otrzymało wyniki badań toksykologicznych. Czart został otruty karbofuranem, czyli pestydycydem, który ze względu na swoją toksyczność nie może być stosowany w UE. Jest to kolejny trop naprowadzający na środowisko patohodowców gołębi.
Post LTO, z którego pochodzą wyniki: klik

Zaloguj się aby komentować
Budzik Łabędź Krzykliwy
oho
wraca seria #lesnybudzik od #echalesne
#ornitologia #ptaki
Zaloguj się aby komentować
Ktoś rozpozna co mi się zalęgło w stercie drewna? Matka bardzo ostrożna i jak tylko jestem bliżej to czmycha i nie wiem cholera (Wróbel, mazurek albo coś większego?). Tydzień temu były jeszcze bez piór.
#kiciochpyta i #ornitologia

To pliszka. W zeszłym roku u nas również były o tej porze roku... i to nie jedne (mieliśmy gniazdo za gniazdem - jedne wyfrunęły inne zaczęły od nowa tworzyć gniazdo w tym samym miejscu). U Ciebie przypuszczam, że za 2-3 dni opuszczą gniazdo. U mnie jak robiłem to zdjęcie, to następnego dnia zastałem puste gniazdo.

Zaloguj się aby komentować
A kto tu się schował? Wczoraj prawie na niego nadepnąłem robiąc zdjęcie drzewu do którego przykuwano drobnych przestępców.
#szkocja #historia #emigracja #przyroda #ptaki #ornitologia


Zaloguj się aby komentować
#ptaki #ornitologia #przyroda #zwierzaczki
tl;dr nagrałem filmik z dwoma rybitwami białowąsymi, jeden z ptaków miał na prawej nodze flagę, której nie udało mi się odczytać.
Wracając z różową z majówki zatrzymaliśmy się w Spytkowicach pod Zatorem, żeby zobaczyć co tam słychać na stawach. Pierwsze co nam się rzuciło w oczy (i uszy) to rybitwy białowąse. Udało się je rozpoznać po głosie , bo ten jest dość charakterystyczny, a ptaki bardzo hałaśliwe. Niestety większość rybitw i mew to dla mnie czarna magia jeśli chodzi o rozróżnianie ich po wyglądzie, a ja jestem zbyt leniwy by to zmienić.
Dwie z rybitw przycupnęły sobie na wystających z wody kijach i udało się nagrać krótki klip. W domu, podczas montażu, zauważyłem, że jeden z ptaków miał na prawej nodze flagę, ale wideo jest takiej jakości, że chyba nici z odczytania znacznika (╯︵╰,) Udało mi się dojść do tego, że to najprawdopodobniej ptak pochodzący z Ukrainy, ale raczej nie uda się zidentyfikować konkretnego osobnika. Napisałem do osoby, która najprawdopodobniej będzie w stanie mi powiedzieć coś więcej na temat tego ptaka, ale jestem realistą, więc nie spodziewam się cudów. Jeśli nie wiecie o co chodzi z obrączkami i innymi znacznikami, to zimą dodałem o tym osobny wpis.
Mój filmik z rybitwami: https://youtu.be/BFCD3B-ck9U
Poniżej stopklatka z widoczną oflagowaną rybitwą białowąsą.

@okim Żaden wstyd. Obejrzenie rejsu nie czyni nikogo lepszym człowiekiem
Ale równie dobrze można pooglądać fragmenty na YT
Moim zdaniem warto obejrzeć, ale jak zaznaczyłem na wstępie.
A ta konkretna scena i fragment Twojego wpisu łączą się tak
(bo obejrzałem cały clip z rybitwami
@AndzelaBomba @Szuuz_Ekleer @rakokuc @cyber_biker @ipoqi @alucard @markxvyarov @vredo @KLH2 @maximilianan @bojowonastawionaowca @AbenoKyerto @Half_NEET_Half_Amazing @pol-scot
Pozwolę sobie zawołać piorunujących, bo dostałem maila zwrotnego od badaczki obrączkującej ten gatunek rybitw! Projekt znakowania rybitw białowąsych prowadzony jest już od wielu lat na zbiorniku wodnym na północ od Kijowa, w obwodzie czernihowskim. Moja wiadomość to dopiero trzecia informacja zwrotna (przy okazji druga z Polski) w historii jego trwania. Niestety bez kodu z flagi nie dowiem się kiedy ptak został oznakowany, ale mimo to bardzo się cieszę, że ta obserwacja mogła się komuś do czegoś przydać.
@pol-scot raczej olbrzymi fart ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdy obserwowałem te rybitwy, w powietrzu były ich dziesiątki, a siedzących widziałem tylko te dwie, które widać na nagraniu. Z odczytem znaczników jest kilka problemów:
1. nieczęsto jest okazja przyjrzeć się ich nogom, ponieważ te ptaki przez większość czasu są w powietrzu. Dla porównania zimą obserwowałem we Wrocławiu śmieszki, które siedziały na balustradzie nad Odrą. Jednego dnia byłem w stanie odczytać kody z czterech różnych osobników (dobra ekspozycja, ptaki dawały się podejść na 20 metrów).
2. te rybitwy są dość płochliwe
3. przylatują do Polski dopiero bliżej maja, a więc gdy jest już dość ciepło. Na większych dystansach, a więc takich, na których nie spłoszy się ptaka, ciepłe powietrze zaczyna charakterystycznie "falować" i uniemożliwia to zrobienie dobrego zdjęcia czy nagrania.
@AndzelaBomba @Szuuz_Ekleer @rakokuc @cyber_biker @ipoqi @alucard @markxvyarov @vredo @KLH2 @maximilianan @bojowonastawionaowca @AbenoKyerto @Half_NEET_Half_Amazing @pol-scot
Obiecuję, że to ostatni raz gdy Was wołam, ale z przyzwoitości wypada sprostować całą historię. Przypadkiem, scrollując facebooka, natrafiłem na jednej z ptasich grup na rozmowę dotyczącą właśnie rybitw białowąsych z tamtego obszaru. Komuś udało się sfotografować oflagowanego ptaka na tym samym kompleksie stawów. W dyskusji pod postem zgłosił się obrączkarz, który obrączkuje tamtejsze rybitwy. Napisałem do niego i przesłałem swoją stopklatkę z rybitwą. Niestety, ptak jest jego, a wskazuje na to fakt, że kod, mimo iż nieczytelny, jest zbyt długi jak na ukraiński projekt. Jego flagi zawierają 3 znaki, a flagi spod Kijowa posiadają kody dwuznakowe. Tak więc cała historia nie jest aż tak ciekawa, jak mi się z początku wydawało.
Zaloguj się aby komentować
Apus apus obecny
lepsza część roku właśnie się rozpoczęła
#ornitologia #ptaki #jerzyk

@Half_NEET_Half_Amazing U mnie na osiedlu są już od poniedziałku, chociaż widziałem, że pierwsze obserwacje w Polsce zaczęły się pojawiać już w połowie kwietnia. Ptak na fotografii ma chyba wypełnione wole. Jerzyki formują z owadów kulki (tzw. bolusy), w ten sposób transportują pokarm dla młodych do gniazda, taka ciekawostka
Zaloguj się aby komentować
Co to za ptak, może samolot, albo?
#ornitologia #ptakozagadka

Zaloguj się aby komentować
#ptakozagadka #ornitologia #ptaki
W majówkowej ptakozagadce mam dla was ptaka drapieżnego. Zdjęcie z dzisiaj z Jabłonki (polska strona Jeziora Orawskiego) w Małopolsce. Do jakiego gatunku należy ptak ze zdjęcia? I uprzedzając bezbecję - nie, nie jest to jaszczomp.


Zaloguj się aby komentować

Śpiew ptaków jest fascynujący i słychać go głównie wiosną. Który ptak śpiewa najpiękniej?Oto 10 ptaków znanych ze swojego wspaniałego śpiewu!
Większość ptaków potrafi śpiewać i umiejętność tę skrzętnie wykorzystuje. Najpiękniejsze trele słychać oczywiście w okresie lęgowym, kiedy dobra melodia...

W tytule użyłem słowa "zwyczajna" żeby podkreślić, że piegża jest ptakiem niczym nie wyróżniającym się i niezbyt ciekawie ubarwionym, czyli właśnie zwyczajnym.
Cechą, która usposabia bardzo pozytywnie do piegży jest jej niewielka płochliwość. Można się do niej zbliżyć na niewielką...
Noż kur....
(╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻
#ornitologia
Zaloguj się aby komentować
#ptaki #ornitologia
Pochwalę się Cumpelom i Cumplom z Internetu, że dzisiaj widziałem w końcu swoją pierwszą kanię czarną. Jest to gatunek numer 215 na mojej liście życiowej. Obserwacja o tyle niespodziewana, że dokonana podczas spaceru z psem, a więc mało ptasiarskim wypadzie:)


Zaloguj się aby komentować
No i przegapiłam wyklucie pierwszych dziubasków, ehh ლ(ಠ_ಠ ლ)
#ptaki #ornitologia #naturetec #sikorki

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować