Wywiad z płk Michałem Strzeleckim, dowódcą 6 Brygady powietrznodestantowej o roli sił aeromobilnych na współczesnym polu walki.
Wywiad z płk Michałem Strzeleckim, dowódcą 6 Brygady powietrznodestantowej o roli sił aeromobilnych na współczesnym polu walki.
Zaloguj się aby komentować
Jutro wicepremier Błaszczak spotka się z ministrem obrony Francji, gdzie podpiszą umowę na dostarczenie Polsce dwóch satelitów obrazowania optycznego konstelacji Pléiades i utworzenia centrum ich obsługi w Polsce.
Obecnie na orbicie znajdują się 4 satelity tej konstelacji. 5 i 6 spadły podczas nieudanego startu w zeszłym tygodniu. Satelity te pozwalają na obserwację Ziemi z dokładnością obrazu do 30 cm.
O ile dobrze rozumiem zostanie też podpisane porozumienie na wzajemne korzystanie z obrazów dostarczanych przez satelity tej konstelacji.
Z innych informacji na lotnisko w Babimoście pod Zieloną Górą po 30 latach powróci oficjalnie funkcja wojskowa. Komunikaty na ten temat są lakoniczne, więc nie bardzo wiadomo w jakim charakterze będzie ta baza. Mowa jest o inwestycjach w przywrócenie infrastruktury kolejowej do lotniska, wybudowanie/odnowienie koszar i pozyskanie od Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie pomieszczeń na cele szkoleniowe.

Zaloguj się aby komentować
Bardzo fajny materiał o przesmyku suwalskim zrealizowany podczas ćwiczeń Iron Wolf z rozmowami z dowódcami, wiec jest pokazane jak myśli o nim NATO.
Zaloguj się aby komentować
Ten Błąd Systemu kosztował życie.
W 1991 roku, w trakcie operacji Pustynna Burza miał miejsce jeden z najbardziej katastrofalnych w skutkach błędów komputerowych.
Nieprawidłowe obliczenie doprowadziło do zniszczenia bazy wojskowej i śmierci kilkudziesięciu żołnierzy. W dzisiejszym materiale rozbijamy na czynniki pierwsze elementy, które doprowadziły do tego wydarzenia.
By lepiej zrozumieć mechanizm odpowiedzialny za usterkę, obserwujemy bardzo podobny błąd występujący w... popularnej grze wideo. W tym szaleństwie jest metoda.
Zaloguj się aby komentować

Rano pisałem o tym, że Japonia chce pozyskać kilkaset Tomahawków i zwiększa budżet obronny do 2% PKB. Ten artykuł znacznie szerzej omawia zmianę doktrynalną jaka zachodzi w użyciu siły militarnej przez Japończyków i koncepcję "zdolności kontrataku".
Zaloguj się aby komentować
16 grudnia br. została zawarta, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Saab Dynamics AB, umowa na dostawę autonomicznego systemu treningowego AUV 62-AT.
Autonomiczny system treningowy AUV 62-AT umożliwia realizację zaawansowanych epizodów szkoleniowych dla sił okrętowych i lotnictwa morskiego ZOP bez udziału okrętu podwodnego. Zdolność ta jest bardzo istotna z punktu widzenia potrzeb szkoleniowych Marynarki Wojennej RP, powiązanych m.in. z pozyskiwanymi śmigłowcami morskimi typu AW-101, a także fregatami wielozadaniowymi MIECZNIK. Główny element systemu stanowi autonomiczny bezzałogowy pojazd podwodny, którego zadaniem jest symulacja pól fizycznych generowanych przez okręty podwodne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że realizowane z wykorzystaniem systemu AUV 62-AT szkolenia pozwalają na odzwierciedlenie wysokiego poziomu realizmu w zakresie planowania oraz analizy ćwiczeń ZOP, przy zachowaniu niskich kosztów.
Wartość zamówienia wynosi ok. 30 mln złotych netto, a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 r.
Komunikat AU: https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/autonomiczny-system-treningowy-w-zakresie-zwalczania-okretow-podwodnych/

Zaloguj się aby komentować
Agencją Uzbrojenia zawarła z konsorcjum PGZ-WWR umowę na dostawę 59 pojazdów oraz podwozi specjalnych Jelcz, dla dywizjonu K239 i HIMARS w tym: 19 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T28 TS ASV-H i 18 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T82 TS ASV-K oraz 18 podwozi specjalnych przystosowanych do montażu modułu wyrzutni LM K-MRLS – TS K-MRLS T45 oraz 4 podwozia na potrzeby prototypów kolejnych wersji pojazdów specjalnych.
Wartość zamówienia około 330 mln brutto.
Cały komunikat AU: https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/polskie-podwozia-dla-wyrzutni-rakietowych/



Zaloguj się aby komentować
Nowy lekki czołg US Army przygotowany w programie Mobile Protected Firepower. Jak chce go używać armia krótki filmik w komentarzu.




Jeszcze nie obejrzałem, ale mogę w ciemno polecić 2h rozmowę z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, które zawsze słucha się z wielką przyjemnością. Z tego co widzę po rozdziałach to rozmowa zarówno o tym jak wygląda życie na okręcie podwodnym, jak o technikaliach samych okrętów, a w końcówce bardziej ogólnie o tym co się powinno dziać w MW w temacie okrętów podwodnych.
Zaloguj się aby komentować
Wnętrze polskich K2. Stanowisko działonowego i dowódcy.



Zaloguj się aby komentować
Żołnierze 12 Dywizji testowali laserowy system taktyczny GAMER. System ten pozwala na symulację pocisków, ich trajektorii, skutków użycia oraz pozwala na zaawansowane zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Można w niego wyposażyć zarówno żołnierzy jak i pojazdy w maksymalny sposób symulując pole walki.
System ten jest na wyposażeniu wojska od kilku lat, a teraz testowano jego najnowszą wersję. AWL zamówiło już modernizację do najnowszej wersji.




Zaloguj się aby komentować
K2 Prototype Vehicle 3, który jest prawdopodobnie bardzo blisko tego, jak będzie wglądać K2PL. O ile się nie mylę to ten model był też na testach w Norwegii. To co się rzuca w oczy to dodatkowe kostki pancerza ERA/NERA na bokach wieży i fartuchu. Ma też APS Trophy, ale do tego bym się aż tak nie przywiązywał.
zdj. fb Korea Defense Blog




Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
ORP Gen. K. Pułaski i ORP Kaszub osłaniały transport K2 i K9. A jutro odebranie sprzętu w Gdańsku.
Kilka fotek więcej: https://www.facebook.com/MarynarkaWojennaRP/posts/pfbid0C1q9vkejRTsrST1uyYUBA39VwbiyvSxAzesrFPE8DVeH3ro2wVDd3KoDhhZaU2yPl



Zaloguj się aby komentować
Ulubione z dzisiaj xD
- Tatusiu, zrób żeby słoniki jeszcze pobiegały.
- Ależ synku, słoniki są bardzo zmęczone.
- Ale ja cię proszę tatusiu.
- Ale synku słoniki już ledwo żyją!
- Ale ja cię na prawdę mocno proszę. Już ostatni raz. Niech słoniki znowu zaczną biegać.
- No dobra ale ostatni raz. Kompania! Baczność! Maski włóż! Wokół placu apelowego, biegiem marsz!
Zaloguj się aby komentować
B-21 ujawniony!
B-21 to bombowiec strategiczny stealth 6 generacji. Docelowo w US Air Force ma zastąpić bombowce B-2 i B-1. Wprowadzenie do służby pierwszych egzemplarzy przewidziane jest na 2026 rok.



Zaloguj się aby komentować
Fotka z dedykacją dla kolegów ze społeczności Lotnictwo
Od lewej F-22, F-15, F-16 i nietypowy gość w naszej części świata E-2 Hawkeye, który przyleciał z któregoś lotniskowca. NATO działa.

Zaloguj się aby komentować
Kolejne dobre zbrojeniowe newsy z dzisiaj
Zapomniałem wczoraj napisać, że PGZ Stocznia Wojenna podpisze na dniach umowę z Babcock International na podwykonawstwo jednego z ich zamówień. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o bloki kadłuba dla okrętów Type 31 dla Royal Navy, czyli okrętów wywodzących się z tej samej rodziny co Miecznik. Chodzą tez plotki, że niebawem będą rozmowy o produkcji bloków dla okrętów z tej samej rodziny dla jeszcze innego państwa.
PGZ chce również zbudować hub serwisowo-logistyczny dla okrętów NATO na Bałtyku i podobno dostali na to już zielone światło.
Konsorcjum PGZ-MIECZNIK złożyło do Agencji Uzbrojenia wstępną dokumentację projektową oraz studium wykonalności na fregaty Miecznik. .
Agencja Uzbrojenia zamówiła 29 wozów ewakuacji medycznej na podwoziu Rosomaka


Zaloguj się aby komentować
Rzecznik Agencji Uzbrojenia poinformował, że "w listopadzie Agencja Uzbrojenia zawarła umowę ramową z WB Group dotyczącą dokonania modyfikacji systemu TOPAZ do standardu zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania środkami rażenia w ramach połączonego wsparcia ogniowego TOPAZ+ wraz z implementacją interfejsu ASCA."
Interfejs/standard Artillery Systems Cooperation Activities to bramka natowska pozwalająca na integracje systemów zarzadzania ogniem artylerii i wspólne standardy jednostek państw zrzeszonych w systemie w zakresie wykonywania zadań ogniowych np. w rejonie jest bateria artylerii polska, czeska, amerykańska i brytyjska i tymi bateriami może zarządzać np. dowódca z Niemiec, a nakierowywać ogień może JTAC z Norwegii i każdy będzie korzystać ze swojego narodowego oprogramowania do tego przeznaczonego w oparciu o wspólne procedury.
Dołączenie do tego klubu nie jest łatwe i prócz kompatybilnego sprzętu wymaga również wdrożenia i certyfikacji procedur. Obecnie Polska stara się o członkostwo.

Zaloguj się aby komentować