#fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna #fotografiaczarnobiala
Nikon F4 + Nikorr 50mm 1.8

#fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna #fotografiaczarnobiala
Nikon F4 + Nikorr 50mm 1.8

Zaloguj się aby komentować
#fotografia #fotografiaanalogowa #czarnobiale #warszawa #metro #tworczoscwlasna
Stacja metra Dworzec Gdański.
Efekt światła latarni w kształcie ,,gwiazdek" uzyskany dzięki zastosowaniu przysłony 11.
Wbrew pozorom nie jest to sepia, tylko klasyczna technika czarno biała. Srebrne plamy, to uwalniający się bromek srebra. Odbitka od długiego czasu jest narażona na działanie światła dziennego i powietrza.
Piękny przykład upływu czasu.

Zaloguj się aby komentować
#fotografia #tworczoscwlasna #czarnobiale #fotografiaanalogowa
Sorry za jakoś, zdjęcie odbitki zrobione telefonem, bez filtrów.
Nie pomnę czy Agfa Apx, czy Fujii, natomiast papier Fomaspeed Velvet N313.
Minolta 7000AF + obiektyw 35-70 mm., 3.5-5.6.

Zaloguj się aby komentować
Urbex nie śpi.
Znów analogowo. Była Spółdzielnia Inwalidów.
Aparat: Smiena 8M, film: Fujicolor C200
#urbex #fotografia #fotografiaanalogowa #ciekawostki #tworczoscwlasna

Zaloguj się aby komentować
Dalsze część katowania Kodaka Junior Six 20 z 1933 roku. Tym razem włożyłem nowy film Fomapan 100, szerokość klatki 6x9cm. Mam takiego kolegę, co zbudował sobie muzeum dawnej wsi i postanowiłem wykorzystać wnętrze jego chaty jako tło. Czas naświetlania wyszedł mi około 40sekund wiec nie mogł sie za bardzo ruszać
Największym wyzwaniem było aby dobrze doświetlić wnętrze nie prześwietlając tego co za oknem (w srodku tylko swiatlo wpadające przez okienko) naswietlalem wiec trochę dlużej aby wywoływanie filmu skrócić o pewien czas. Mysle ze nawet się udalo chociaż moglo byc troszke lepiej ale jak "na oko" to mysle że wyszlo nieźle. Rozpiętość tonalna jak na najtanszy na rynku film bardzo mnie zadowala. Chcialem oddać klimat fotografii tamtych czasow i mam nadzieję ze sie udało. Swoja droga fotografia takim aparatem to trochę loteria bez odpowiednich przyrządów wiec chyba bede musiał dokupić zewnetrzny swiatlomierz i dalmierz z wtedy efekty beda lepsze
#fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna



@adam_photolive wypas.
Mam wrażenie że coraz więcej osób się w to bawi bo niedawno kumpel też zaczął.
Stary dziad Opornik od Łomo i Zenita zaczynał, ciekawe czy jeszcze bym umiał coś zrobić.
Dla młodych to musi być fajna przygoda -
robić zdjęcie i nie mieć pewności czy wszystko dobrze się zrobiło.
Dłubanie w ciemni też miało swój klimat.

Zaloguj się aby komentować
Codzienny Analog
Z psami to tak trochę jak z aparatami
I mimo, że skóra miejscami odkleja się a obiektyw zaszedł kurzem to może dać wiecej radości niż nowy, tak jak te przymglone trochę oczy i posiwiałe futerko
#fotografia #fotografiaanalogowa #pieskiezycie #psy #zwierzaczki #tworczoscwlasna




Zaloguj się aby komentować
Kiedyś udało mi sie za parę zlotych dorwać Kodaka Junior 620 w dobrym stanie za parę groszy. Aparacik ma już 90lat a wrzucilem mu film Kodak VR400 którego już nie produkują.
Ostrzenie i naświetlanie na oko, bo termin ważności filmu minał w 1984 roku więc mimo
ASA400 strzelałem gdzies w 25. Szczerze, nie liczyłem, że coś wyjdzie bo emulsja juz zwietrzała i w lodowce raczej nikt go nie trzymał
Kupę frajdy daje taki sprzet. Jak zrobie jakies nowe filmy nie po terminie to wrzuce.
#fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna





Zaloguj się aby komentować
#fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna
Kodak Vision 50d, Pentax program A, Pentax 50f2

Zaloguj się aby komentować
Czasem wrzucam publikuję na moim fb takie rozne moje przemyslenia i zdjecia w temacie fotografii, czasem bede udostepniał i tutaj. Od razu zaznaczam, że to tylko moja osobista opinia i nie bede sie kłócił jak ktoś ma inne zdanie.
Codzienny Analog
Ostatnio na grupach pełno zdjęc którymi zachwycają się ludzie a które są wytworem sztucznej inteligencji, obrazy generowane przez AI. Najgorsze, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy że pewne obrazy powstają tak naprawdę tylko przez wpisanie kilku słów w odpowiedni program i ogromna machina o potężnej mocy obliczeniowej nakarmiona nieprawdopodobną ilością danych w ciągu kilku sekund wypluwa z siebie gotowy obrazek. Co ciekawsze obrazy te coraz bardziej przypominają rzeczywiste a czytając komentarze pod takimi obrazkami z rzeczywistoscią czesto sa mylone i powielane dalej jako realne zdjęcia. Wprawne oko z mniejszym lub większym trudem dostrzeże takie rzeczy ale praktycznie z dnia na dzień staje się to coraz trudniejsze. Pół biedy jeśli wytwory takie pyblikowane są jako ciekawostki, wiekszy problem zaczyna się kiedy zaczynają być publikowane jako fejk-niusy albo co gorsza konkurują z realnymi zdjeciami w konkursach fotograficznych wprowadzając nieuczciwą konkurencję. Oczywiście AI w fotografii ma również wiele zalet, np. pomaga w edycji zaznaczając szybko różne fragmenty lub elementy na zdjęciu zstępując żmudne klikanie, czy rozpoznaje twarze pomagając segregować zdjecia w katalogach. Czym innym jest jednak wspomaganie się a czym innym całkowite pójście na łatwiznę generując jakiś obrazek (ktory zwykle tak naprawde korzysta z zasobów udostępnionych przez innych fotografów czy grafik chronionych prawem autorskim). I tutaj dochodzimy do kwestii etyki bo jak w każdej dziedzinie znajdą się ludzie wykorzystujacy narzedzia w złym jak i dobrym celu. We wszytskim tym jednak AI moim zdaniem nie zastąpi jednej rzeczy. Przyjemności z procesu, który prowadzi do celu. Czy bowiem jeśli mielibyśmy zrezygnować z przyjemności jedzenia na rzecz natychmiastowego uczucia sytości zdecydowalibyśmy się na taki krok? Oczywiscie są ludzie, którzy nie lubiąc jeść zdecydowaliby się na taka opcję a inni po prostu lubią czuć smak i delektować się nim, jedzenie traktując jako coś miłego. Tak samo jest w fotografii Czasem droga do celu sprawia nam więcej radości niż sam cel, samo wyjście do lasu w celu zrobienia zdjęć potrafią sprawic większą satysfakcję niż przyniesione zdjęcia.
Fotografia analogowa jest dla mnie właśnie wydłużeniem takiego procesu, wymaga ode mnie więcej dzialań niż zdjecia cyfrowe i dlatego satysfakcja z niej jest dla mnie zdecydowanie wieksza. I chociaż może nie jest tak efektowna ja ta nowoczesna to pozwala na wieksze skupienie i większe przemyślenie tego, co chcę osiągnąć majac aparat w ręku. W skrócie - im wiecej pracy w coś się wloży, tym bardziej sie to docenia
#fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna #przemyslenia

Trochę lubię AI, trochę nie lubię. Z jednej strony odszumi mi zdjęcia, wyrówna oświetlenie, wyczyści cerę, a z drugiej... Ostatnio widziałem artykuł, że do zilustrowania konfliktu w Palestynie użyto grafik wygenerowanych przez AI od Adobe. I to nie jeden portal, wiele. Za jakiś czas klikając w artykuł zacznę się zastanawiać, czy piszą o prawdziwym zdarzeniu. Do tego to zmierza. Ostatnio sobie chciałem też poprawić nieostre zdjęcie. Wziąłem zdjęcie dziecka, wrzuciłem w program, parę klików i mam perfekcyjne zdjęcie dziecka, tylko że nie mojego! AI podmieniała buzię dziecka na zdjęcie zupełnie innego bobasa! Jeśli poleciałbym automatem, to za 20 lat musiałbym tłumaczyć dzieciakowi kto jest na tym cholernym zdjęciu. I też bym tego nie wiedział.
Zaloguj się aby komentować
90 lat na karku a działa lepiej niż niejeden dwuletni ajfon, w sensie nie zacina sie
W sumie rolka juz zrobiona co prawda film z 84 roku termin minał ale może co wyjdzie jak wsadzilem Kodaka do Kodaka
#fotografia #fotografiaanalogowa #chwalesie

Zaloguj się aby komentować
Małpka kupiona na targu w Myslowicach. Chłop za 10 zł oddał bez targowania. Wziąłem tylko dlatego, że zobaczyłem w środku film wystrzelany więc trzeba wywołać i zobaczyć czy coś wyjdzie. Na dodatek w domu zrobiłem oberwany styk z folii aluminiowej i aparacik okazało się działa
Takie drobnostki zawsze robią mi dzien
#fotografia #fotografiaanalogowa #antyki
#aparaty #chwalesie

Zaloguj się aby komentować
Wpis reklamujący artykuł. Wywołałem następną rolkę analogową, zatem zapraszam na krótki artykuł, jak wyszedł Kodak w połączeniu z aparatem Carena (° ͜ʖ °) Enjoy
https://www.hejto.pl/wpis/zimny-analog
#ciekawostki #tworczoscwlasna #fotografiaanalogowa #fotografia #motocykle

Zaloguj się aby komentować
Wywołana następna rolka. Aparat Carena SuperZoom 105 z filmem Kodak Gold GB 200-7. Mieszane mam odczucia.
Niezbyt podoba mi się ten film. Jest chłodny i zielonkawy.
#fotografiaanalogowa #czarneblachy #tworczoscwlasna #lomografia #ciekawostki
Wolę jednak Cieplejsze kolory i bardziej wchodzące w pomarańcz. Aczkolwiek ten ma klimat łomograficzny. Carena się sprawdziła (to była pierwsza rolka na tym aparacie) ale jednak nie do końca. Chyba nie działa silnik auto focusa. O ile na 38mm ostrzy dobrze, to na zbliżeniach sobie nie radzi.
Jednak w ogólnym rozrachunku, rolka wyszła. Na 36 klatek, wywołane wszystkie. Wyrzuciłem tylko te...
#chwalesie swoją skromną kolekcją analogów. Jednak oprócz tego, że zdobią moja półkę, wszystkie są od czasu do czasu w użyciu. Każdy z tych aparatów jest sprawny i każdym robiłem zdjęcia. Oprócz Elikona 35C, który jest moim nowym nabytkiem i właśnie dziś załadowałem do niego film. Ale wiem jak ten aparat pracuje, bo takiego dostałem na komunie XD (° ͜ʖ °)
Szybki przewodnik po stoliku. Od lewej z góry aż po prawą z dołu:
-Zenit 12XP z obiektywem Helios 44M-4 [wiadomo, radziecka klasyka]
-Minolta 7000 z dwoma obiektywami Minolty, Zoom 28-80 i Zoom 75-300 tele. [Pierwsza lustrzanka z wewnętrzym silnikiem autofocusa]
-Carena SuperZoom 105. Klon Samsunga [akurat o tym aparacie już napisałem artykuł na hejto]
-Premier M989. Małpka z lat 90tych. [Dziś dosyć lubiana przez lomografów i osiągająca coraz większe ceny.]
-Smiena 8M. [Następna klasyka lomografów. Tego aparatu nikomu nie trzeba przedstawiać.]
-Elikon 35C z obiektywem Industar-95. [Radziecka małpka z zapachem plastiku który przypomina mi moją komunie.]
-Kodak Target Brownie Six 20. [Jedna z w pierwszych małpek dla mas. Moja jest z lat 40tych. Foty w formacie 6x9]
Jeśli ktoś jest zainteresowany, zrobię serię artykułów o każdym z tych modeli z próbkami zdjęć. Jeśli nikt nie jest zainteresowany, pewnie i tak zrobię (° ͜ʖ °)
#fotografiaanalogowa #ciekawostki #hobby #tworczoscwlasna

Zaloguj się aby komentować
Od czasu do czasu, wrzucam swoje analogowe wypociny. Dziś dość stare zdjęcie, wykopane z odmętów jakiegoś dysku zewnętrznego. Zrobione ok. 2014r. Aparat Smiena 8M, filmu już niestety nie pamiętam, ale prawdopodobnie jakiś Ilford.
Podwójna ekspozycja. Czyli są to dwie foty, naświetlone na tej samej klatce.
#fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna #ciekawostki #liminalspace

Zaloguj się aby komentować
Niepokojąca miejscówka nr 3. trochę też cyberpunk, ale ponownie w wersji analog.
Aparat: Premiere M989, film: Illford PAN 400
#backrooms #liminalspace #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Następna niepokojąca miejscówka wykonana analogowo (wiem... trochę nieostre) (° ͜ʖ °)
Aparat: Premiere M989, film: Illford PAN 400
#backrooms #liminalspace #fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna

Zaloguj się aby komentować
Analogowe niepokojące miejscówki #1 Aparat: Premiere M989, film: Illford PAN 400
#backrooms #liminalspaces #fotografia #fotografiaanalogowa #tworczoscwlasna

Zaloguj się aby komentować
Hej, chcialem sobie zrobić stolik dla amatora fotografii analogowej. Wymyśliłem, że zaleje puste kasety po filmach epoksydem, jak na załączonym obrazku. I teraz pytanie.
Zajmował sie ktos czymś takim? Możecie polecić jakąś zywice? Czy nie bedzie problemu, że kasetki mają papierowe etykiety? (Rozmoczą się albo rozpuści napisy)
Czy nie bedzie jakichs pustych przestrzenii pod kasetkami? I ogolnie wszystkie rady mile widziane. Nigdy nie mialem do czynienia z takim czymś wiec jak ktos sie zna moze cos doradzic bede wdzieczny.
#fotografia #majsterkowanie #fotografiaanalogowa
#diy

Zaloguj się aby komentować
17 maja 1973 Francja, gmina Mazame. Akcja na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat wypadków drogowych.
#fotografiaanalogowa #francja #retrofotki

Zaloguj się aby komentować