#depresja #humorobrazkowy #psychologia
#rodzice

#depresja #humorobrazkowy #psychologia
#rodzice

Zaloguj się aby komentować
Przez depresję, moje myśli są jak najczarniejsze.
Macie jakieś porady na to, jak mieć przyjaciół?
Oraz jak roztaczać wokół siebie dobre wibracje?
#depresja
Zaloguj się aby komentować
#psychologia #psychoterapia #depresja #borderline
#codziennedbt
Polecam "buddhadoodles" na instagramie, bardzo sympatyczne obrazki z przesłaniem



Zaloguj się aby komentować
Po ostatnich okropnych trzech dniach postanowiłem poprawić swoje życie, znaleźć sens, naprawić mój spaczony tok myślenia, uwolnić sie od demonów. Zapisałem sie na psychoterapie, jestem swiadomy tego, ze z nikim nigdy nie rozmawialem o wielu rzeczach ktore mialy miejsce w moim zyciu. Terapie niestety zaczynam dopiero za ponad 3 tygodnie.
To duzy krok ale chce dac od siebie cos wiecej, zaczac proces naprawy już teraz. Wydaje mi sie, dobrym rozwiazaniem bedzie przeczytanie kilku ksiazek, nie wiem jak je nazwac-psychologicznych? Psychoterapeutycznych? Samorozwojowych?
Po pracy zaczne lekture „Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktor Frank”. Podobno warto.
Polecicie coś wiecej? Nie chce sie naciąć na jakieś pseudo-coachingowe ścieki, fajnie by było czytać tylko wartościowe rzeczy, oparte o wiedzę naukową, pisaną przez ludzi wiedzących o czym piszą. Moze macie jakies inne, ogólne porady? Byłbym wdzięczny.
Jeśli wszystko pojdzie zgodnie z planem bede chciał opisywać swoja droge, postepy, przemyslenia, troche otworzyc sie przed randomami z internetu-tak jak pisalem nigdy z nikim o wielu rzeczach sie nie dzielilem, moze to tez skłoni mnie do jakiegos dobrego działania. Ale to jeszcze nie teraz, tak sobie luzno napisalem
#psychologia #psychoterapia #depresja #ksiazki
@ratollo Od siebie gorąco polecam "Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców" Lindsay C. Gibson, oraz kontynuację, czyli "Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców". Mocna, ale mi bardzo pomogła dużo zrozumieć na temat swojego sposobu działania i jaki wpływ na to miało wychowanie.
Ludzie polecają również "Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy", ale tego nie czytałam jeszcze.
Zaloguj się aby komentować
Niby powinienem mieć to w d⁎⁎ie, ale 3 osoby w autobusie, usiadły koło mnie, i każda po kolei, gdy tylko siadali koło mej osoby, to rozglądała się za innym miejscem aby tylko ze mną nie siedzieć... No i się przesiadali...
Witamy w świecie samotności...
#przegryw #depresja #samotnosc
Zaloguj się aby komentować
#przegryw #samotnosc #depresja
"Przejściowe pory roku nie są dla mnie najlepsze. Dla nikogo takiego jak ja. Obłęd lubi wracać jesienią lub przedwiośniem. Lubi niż, mgłę, ołowiane zachmurzone niebo. Budzisz się rano i masz do dyspozycji albo nieokreślony lęk, albo smutek. A czasami jedno i drugie. Chciałbym obudzić się pogodnym i uśmiechniętym lub przynajmniej obojętnym, ale jedyne, na co mogę liczyć, to wybór między trwogą a rozpaczą oraz nadzieja, że nie zwariuję do reszty."

Zaloguj się aby komentować
#psychoterapia #psychologia #depresja #borderline
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
Kiedy wskutek sprawdzenia faktów rozpoznamy, że nasza emocja jest jak najbardziej adekwatna do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, a to sytuacja sama w sobie jest problemem, możemy zastosować rozwiązywanie problemów.
Pierwszy krok to oczywiście uznanie, że problem w ogóle istnieje.
Ważne jest, żeby wyzbyć się postawy osądzającej. To co nie jest problemem dla jednej osoby, dla innej może nim być. Wiele zależy od osoby, sytuacji, miejsca, czasu, okoliczności.
ETAPY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW:
Nazwij odczuwaną emocję: ___
Oceń nasilenie emocji od 0 do 100: ___
Etap 1.
Opisz dokładnie sytuację, która wywołuje silne emocje. Opisz suche fakty, a następnie to, z jakiego powodu ta sytuacja jest problematyczna (np. jakie szkodliwe konsekwencje może spowodować dla twojego życia).
Opisz wszelkie przeszkody, które utrudniają ci obecnie rozwiązanie tego problemu (brak potrzebnej wiedzy, pieniędzy, lęk przed czymś itd.).
Etap 2.
Sprawdź wszelkie fakty, by upewnić się, że twój opis sytuacji jest adekwatny.
W razie potrzeby zmodyfikuj opis, żeby lepiej pasował do rzeczywistości.
Staraj się nie ulegać katastrofizowaniu .
Aby lepiej zrozumieć problemową sytuację, możesz użyć analizy łańcuchowej oraz analizy brakujących ogniw .
Etap 3.
Określ swój cel w rozwiązaniu problemu.
Musi być on prosto sformułowany i możliwy do zrealizowania.
Co musiałoby się stać, żebyś czuł/a się lepiej, albo że posunąłeś/aś się do przodu?
Etap 4.
Burza mózgów. Sformułuj jak najwięcej możliwych pomysłów na rozwiązanie problemu.
Bądź maksymalnie kreatywna/y. Nie oceniaj na tym etapie i nie skreślaj żadnego pomysłu od razu, zapisz wszystkie.
Poproś o podpowiedzi zaufane osoby.
Etap 5.
Wybierz jedno rozwiązanie.
Oceń rozwiązania pod kątem ich przydatności w tej konkretnej sytuacji, możliwości ich wdrożenia i skuteczności.
Rozważ argumenty za i przeciw dla najlepszych propozycji z listy.
Etap 6.
Wprowadzenie rozwiązania w czyn.
Po wybraniu rozwiązania rozpisz kolejne kroki do wykonania.
Odhaczaj je kolejno i opisuj, co się wydarzyło.
Etap 7.
Oceń rezultaty.
Czy udało się uzyskać zamierzony efekt? Opisz.
(Jeżeli nie, wróć do kroku 5 i spróbuj innego pomysłu).
Czy teraz jest jakiś kolejny problem do rozwiązania? Jeżeli tak, zacznij procedurę ponownie.
Nawet najlepszy plan może nie wyjść z powodu czynników niezależnych od nas, ważne jest, żeby dokładnie przeanalizować sytuację i ustalić, na ile nasze działania były adekwatne i próbować ponownie, w razie potrzeb modyfikując strategię.
Dodatkowe materiały:
Artykuł 1 z formularzem do druku i podcastem do posłuchania
Artykuł 2 z dodatkowymi, konkretnymi przykładami
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Literatura:
Matthew McKay, Jeffrey C. Wood, Jeffrey Brantley – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Praktyczne ćwiczenia rozwijające uważność, efektywność interpersonalną, regulację emocji i odporność na stres – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – ta książka to DBT w pigułce, jest napisana w bardzo przystępny sposób, od niej polecam zacząć!
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Materiały i ćwiczenia dla pacjentów – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – zbiór ulotek z informacjami oraz kart do uzupełniania – polecam jako kolejną po tej powyżej, jeśli ktoś jest spragniony więcej szczegółów
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Podręcznik terapeuty – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik szczegółowo omawiający każdy aspekt treningu DBT, jak go poprowadzić – opcjonalne
Marsha M. Linehan – Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik dla terapeutów szczegółowo opisujący założenia terapii DBT i jak ją prowadzić – opcjonalne
Marsha Linehan – Życie warte przeżycia. Opowieść psychoterapeutki o własnej drodze od samodestrukcji do afirmacji – wyd. Media Rodzina – to jest autobiografia / wspomnienia M. Linehan
Zaloguj się aby komentować
Chłopaki, mam taką rozkmine:
A co gdybym przez moje uczucia, przez sytuację które miały miejsce już lata temu, odcisnęły się na mojej skórze, jakby były napiętnowanie... I przez to nie jestem w stanie już znów uwierzyć, zaufać drugiemu człowiekowi, nie mówiąc już o tym że miałbym się po raz 4 zakochać w jakiejś dziewczynie... Przecież wiem że już nie dałbym rady... Bo moje myśli, sytuację z przeszłości, pokazują się ciągle w mej głowie, i nie potrafię o nich zapomnieć... Nie potrafię przestać rozpamiętywać największych, moich dramatów życiowych...
Czy da się jakoś wyjść z tego stanu? Albo czy to jest jakiś inny rodzaj Zespołu Stresu Pourazowego? Lub dostaję paranoi???... Bo widzę że to mnie najbardziej wyniszcza od środka... Ta trucizna to jak alkohol, który przy pierwszym skosztowaniu, obłędnie smakował, ale z co raz większymi dawkami, zatruwa mój organizm do całkowitego jego zniszczenia... Troszke wiem, hłupia metafora... Ale czuję się jakbym już zaczął się rozpadać od środka... Zwłaszcza ostatnie słowa wypowiedziane przez pewną kobietę, którą darzyłem wielkim uczuciem, powiedziała mi coś... Co po prostu wywróciło mnie to do góry nogami...
Czy faktycznie spróbować pójść do psychologa albo psychiatry??? Ale już chodziłem do psychologa, i nic mi to nie dało... Albo może to jest coś... Czego nie da się przezwyciężyć...
#przegryw #depresja #samotnosc #uczucia #przemyslenia #zyciejestdodupy

Zaloguj się aby komentować
Dziś mój tata miałby 65 urodziny ale zmarł półtora roku temu. Zrobiłam mu prezent, dzisiaj zapisałam się na oddział i zaczynam od 20 kwietnia. Wszystkiego najlepszego Krzychu! #depresja

Zaloguj się aby komentować
Skierowanie zaniesione na oddział dzienny psychiatryczny. Czekam dziś na telefon od ordynatora. Depresja Ty kuhwo! Wygram z Tobą. Czuje dobrze człowiek! #depresja
@mart nadal masz na to czas i szanse. Zbieraj dowody - nagrywaj, jak wsiada za kółko pod wpływem zgłaszaj anonimowo na policję, szczególnie, gdy dzieci są w samochodzie razem z nią... Co więcej? Serio, poszukaj dobrego prawnika, który Tobą pokieruje
W tym momencie to już sam jesteś współuzależniony, a Twoje dzieci wyrosną na DDA, serio, chcesz dla nich takiej przyszłości?
Zaloguj się aby komentować
#psychoterapia #psychologia #depresja #borderline
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Czy często poddajesz w wątpliwość swoje własne uczucia i myśli?
Sam siebie obwiniasz i zawstydzasz?
Czy mówiłbyś tak samo do przyjaciela, osoby, na której ci zależy?
Może spróbujesz odnosić się do siebie bardziej życzliwie i zobaczysz, co się stanie?
Zamiast: "Dramatyzuję, jestem zbyt wrażliwa/y" -
Spróbuj powiedzieć sobie: "Moje uczucia są ważne, nawet jeżeli inni mają inaczej".
Zamiast: "Zareagowałam/em zbyt mocno" -
Spróbuj: "To była dla mnie stresująca sytuacja i ta reakcja jest zrozumiała".
Zamiast: "Chciałabym ...., ale nie jestem wystarczająco dobra/y" -
Spróbuj: "Wszyscy mamy mocne i słabe strony. Nadal mogę spróbować".
Zamiast: "Muszę się wziąć w garść" -
Spróbuj: "To w porządku, jeżeli potrzebuję więcej czasu na przetrawienie tego".
Zamiast: "To mnie zabolało, ale mogło być gorzej" -
Spróbuj: "Moje uczucia mają znaczenie, nie muszę temu umniejszać porównywaniem się".
Zamiast: "Pewnie robię coś nie tak" -
Spróbuj: "Czy to moje zwątpienie w siebie próbuje stanąć mi na przeszkodzie?".
Źródło .
Więcej do poczytania:
Unieważniająca rodzina [Artykuł na blogu emocje.pro]
Filmik o "typach" unieważniających rodziców . [Na tym kanale YT jest dużo treści o pokrewnej tematyce (po angielsku, ale jest pomocna opcja "Przetłumacz automatycznie" na język polski)]
Jak uprawomocniać innych? [Artykuł na terapiadbt.pl. O uprawomocnianiu innych będzie też w module umiejętności skuteczności interpersonalnej]
Poprzednie wpisy:
Wprowadzenie
Cele treningu, sposoby podejścia do problemu, założenia
Teoria biospołeczna
Analiza zachowania - analiza łańcuchowa
(Ankieta)
Analiza zachowania - analiza brakujących ogniw
Regulacja emocji - wstęp, cele, za i przeciw
Regulacja emocji - do czego służą emocje
Regulacja emocji - co ją utrudnia
Regulacja emocji - obserwowanie i opisywanie emocji
Regulacja emocji - zmiana stanów emocjonalnych - wstęp
Regulacja emocji - zmiana st. em. - sprawdzanie faktów - po co to robić
Regulacja emocji - zmiana st. em. - sprawdzanie faktów - jak to robić
Regulacja emocji - zmiana st. em. - przeciwstawne działanie - wstęp
Regulacja emocji - zmiana st. em. - przeciwstawne działanie - jak to robić
Regulacja emocji - zmiana st. em. - przeciwstawne działanie - przykłady 1/3
(O "wolnej woli")
Regulacja emocji - zmiana st. em. - przeciwstawne działanie - przykłady 2/3
Regulacja emocji - zmiana st. em. - przeciwstawne działanie - przykłady 3/3
Regulacja emocji - ekspozycja na emocje - 1/2
Regulacja emocji - ekspozycja na emocje - 2/2
Niebawem: Rozwiązywanie problemów
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Zaloguj się aby komentować
#psychoterapia #psychologia #depresja #borderline
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
EKSPOZYCJA NA EMOCJE - cz. 2/2
Jeżeli wykonałaś/eś ćwiczenie z części 1 , wiesz już, które emocje próbujesz najczęściej tłumić i w jaki sposób to robisz.
Następnym razem, kiedy pojawi się emocja i będziesz próbować nawykowo ją stłumić, zamiast tego spróbuj postąpić w następujący sposób:
Skup się na swoim oddechu. Oddychaj powoli i głęboko, przeponą.
Zaobserwuj uczucie płynące z wnętrza ciała. Co się dzieje w ciele?
Zaobserwuj emocję i opisz ją. Zwróć uwagę na jej nasilenie.
Zaobserwuj, czy emocja nasila się, czy słabnie. Zobacz ją jako falę, która podnosi się i opada.
Opisz wszelkie nowe emocje, które się pojawiły w międzyczasie lub zmiany w charakterze emocji.
Zaobserwuj potrzebę stłumienia emocji, jednak nie podążaj za nią.
Zaobserwuj impuls do działania wywołany emocją, jednak nie podążaj za nim.
Zaobserwuj osądy na temat siebie, innych, emocji. Pozwól im się oddalić.
Obserwuj emocję do czasu, aż się zmieni lub zacznie słabnąć.
Zakończ ćwiczenie uważnym oddychaniem przez kilka minut. Pomoże ci to odprężyć się.
To ćwiczenie trwa kilka-kilkanaście minut. Każdemu z powyższych punktów warto poświęcić ok. minuty. Zacznij od krótkiego okresu, wraz z przyzwyczajaniem się do odczuwania i obserwowania emocji będziesz w stanie robić to przez dłuższy czas.
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Literatura:
Matthew McKay, Jeffrey C. Wood, Jeffrey Brantley – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Praktyczne ćwiczenia rozwijające uważność, efektywność interpersonalną, regulację emocji i odporność na stres – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – ta książka to DBT w pigułce, jest napisana w bardzo przystępny sposób, od niej polecam zacząć!
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Materiały i ćwiczenia dla pacjentów – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – zbiór ulotek z informacjami oraz kart do uzupełniania – polecam jako kolejną po tej powyżej, jeśli ktoś jest spragniony więcej szczegółów
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Podręcznik terapeuty – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik szczegółowo omawiający każdy aspekt treningu DBT, jak go poprowadzić – opcjonalne
Marsha M. Linehan – Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik dla terapeutów szczegółowo opisujący założenia terapii DBT i jak ją prowadzić – opcjonalne
Marsha Linehan – Życie warte przeżycia. Opowieść psychoterapeutki o własnej drodze od samodestrukcji do afirmacji – wyd. Media Rodzina – to jest autobiografia / wspomnienia M. Linehan
Zaloguj się aby komentować
jeżeli moje dalsze życie ma być tak gówniane jak ostatnie dwa lata to ja dziękuję..
#ech #depresja
Zaloguj się aby komentować
Chłop miał 5 dni wolnego, mało co odpoczął, można powiedzieć, że wcale. Jutro znów na trzy dni po 12h zapierdalać na chlebek boży. Zmęczony bardzo. I deprecha łapie zawsze w ostatni dzień wolnego, chociaż to bardziej lęki dokuczają. Za 3h trzeba juz w łóżku być fakensiet
humorek poprawia jedynie że ponoć mam dostać 1000zl zwrotu po rozliczeniu pita xD słuchawki se kupie w końcu bezprzewodowe bo ostatnio znów sie kabel spierdolił w tych tanich sony. Nie polecam ka kablu, chyba ze dbasz i ostroznie używasz.
#przegryw #depresja

Zaloguj się aby komentować
Nie wiem gdzie normictwo widzi te kohorty manletów z dziewczynami jak wystarczy 10 minut przejść się po jakiejkolwiek galerii handlowej żeby poczuć się jak śmiertelny posłaniec wśród panteonu bogów dymorfizmu na olimpie.
#przegryw #blackpill #wychodzimyzprzegrywu #depresja #heheszki #mitologia #heheszki

Zaloguj się aby komentować
#depresja #wojak #pepe #spierdolenie #memy #heheszki #memwlasny #magik #samobojstwo

Zaloguj się aby komentować
#psychologia #psychoterapia #depresja #borderline
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
EKSPOZYCJA NA EMOCJE - cz. 1/2
Jednym z najważniejszych celów w DBT jest stawianie czoła emocjom zamiast ich unikać.
Dzięki ekspozycji na emocje zmniejsza się lęk z nimi związany i zwiększa się akceptacja.
Wykonuj ćwiczenie w najbliższym czasie, żeby zaobserwować, jakie emocje próbujesz tłumić.
Będzie to potrzebne, by w dalszej kolejności ćwiczyć ekspozycję na nie.
Data, pora dnia: ___
Wydarzenie (opisz, co się stało): ___
Emocja (co poczułaś/eś): ___
Reakcja zaradcza lub tłumiąca (jak próbowałaś/eś pozbyć się emocji): ___
Opisz to za każdym razem, kiedy przyłapiesz się na próbie tłumienia/zaradzania emocjom.
Przeglądaj swój spis i zwracaj uwagę, które emocje pojawiają się najczęściej.
Zwróć uwagę również na to, jakie mechanizmy radzenia sobie/tłumienia najczęściej stosujesz.
Jakie są ich efekty? Jak się czujesz na skutek ich stosowania?
Emocje, które pojawiają się ciągle i te powodujące szkodliwe strategie obronne to te, które należy poddać ekspozycji, żeby być w stanie się z nimi konfrontować (po prostu je przeżywać) zamiast z nimi walczyć i przez to wywoływać dodatkowe problemy.
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Literatura:
Matthew McKay, Jeffrey C. Wood, Jeffrey Brantley – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Praktyczne ćwiczenia rozwijające uważność, efektywność interpersonalną, regulację emocji i odporność na stres – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – ta książka to DBT w pigułce, jest napisana w bardzo przystępny sposób, od niej polecam zacząć!
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Materiały i ćwiczenia dla pacjentów – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – zbiór ulotek z informacjami oraz kart do uzupełniania – polecam jako kolejną po tej powyżej, jeśli ktoś jest spragniony więcej szczegółów
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Podręcznik terapeuty – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik szczegółowo omawiający każdy aspekt treningu DBT, jak go poprowadzić – opcjonalne
Marsha M. Linehan – Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik dla terapeutów szczegółowo opisujący założenia terapii DBT i jak ją prowadzić – opcjonalne
Marsha Linehan – Życie warte przeżycia. Opowieść psychoterapeutki o własnej drodze od samodestrukcji do afirmacji – wyd. Media Rodzina – to jest autobiografia / wspomnienia M. Linehan
Zaloguj się aby komentować
#samobojstwo #magik #depresja #spierdolenie
Czy na hejto też przyjeżdża policja tak jak na wykop kiedy się zabijamy? Znane są już jakieś przypadki?
Zaloguj się aby komentować
#psychologia #psychoterapia #depresja #borderline
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
PRZYKŁADY DZIAŁAŃ PRZECIWSTAWNYCH DO EMOCJI - cz. 3/3
[Przypominam, że stosujemy je tylko wtedy, gdy emocja nie jest uzasadniona i/lub skuteczna].
Część 1 (strach, gniew, wstręt)
Część 2 (zawiść, zazdrość, miłość)
Podejmij jakąś aktywność. Zrób coś, co da ci poczucie pewności siebie i kompetencji.
Zwiększ liczbę przyjemnych, satysfakcjonujących zdarzeń. (To mogą być bardzo proste rzeczy, jak długa gorąca kąpiel albo składanie zestawu Lego. Nie muszę chyba dodawać, że wszystkie używki odpadają? Więcej o gromadzeniu pozytywnych doznań będzie później).
Szukaj kontaktu z ludźmi.
Unikaj unikania. [Zobacz też: Błędne koło depresji ]
Bądź uważny na bieżącą chwilę. [Np. Uważność ciała ; Uważny spacer ]
Przyjmij pogodną, wyprostowaną postawę, unieś głowę, miej otwarte oczy, mów radosnym tonem głosu.
Zwiększ aktywność fizyczną (np. spacer, bieganie, gimnastyka, pływanie).
🫣 WSTYD oraz
Kiedy obie te emocje nie są uzasadnione:
Ujawnij swoje cechy i zachowania ludziom, którzy cię nie odrzucą.
Wielokrotnie powtarzaj zachowanie wzbudzające nieuzasadniony wstyd i poczucie winy.
Nie przepraszaj, nie próbuj naprawiać.
Bądź zaangażowana/y i uważna/y.
Miej wyprostowaną postawę, głowę uniesioną, utrzymuj kontakt wzrokowy, mów ze spokojem.
Kiedy wstyd nie jest uzasadniony/skuteczny, ale poczucie winy tak (tzn. twoje zachowanie narusza twoje własne zasady moralne):
Ujawnij swoje zachowanie osobom, które cię nie odrzucą.
Przeproś i napraw wyrządzone szkody, zobowiąż się do niewyrządzania podobnych w przyszłości.
Zaakceptuj konsekwencje.
Wybacz sobie, uznaj przyczyny swojego zachowania. Puść to.
Kiedy poczucie winy nie jest uzasadnione/skuteczne, ale wstyd tak (tzn. nie naruszyłeś swoich własnych norm moralnych, ale naruszyłeś zasady grupy, do której należysz i odrzuci cię ona, jeżeli się dowie):
Mamy trzy opcje do wyboru:
Ukryj swoje zachowanie, jeśli chcesz nadal należeć do grupy.
Staraj się o zmianę wartości grupy. Wykorzystaj umiejętności interpersonalne.
Przyłącz się do nowej grupy, która podziela twoje wartości. Powtarzaj zachowanie wywołujące nieuzasadnione poczucie winy w nowej grupie.
+ Uprawomocniaj siebie. [Więcej o uprawomocnianiu ]
Medytacja na większą pewność siebie .
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Literatura:
Matthew McKay, Jeffrey C. Wood, Jeffrey Brantley – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Praktyczne ćwiczenia rozwijające uważność, efektywność interpersonalną, regulację emocji i odporność na stres – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – ta książka to DBT w pigułce, jest napisana w bardzo przystępny sposób, od niej polecam zacząć!
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Materiały i ćwiczenia dla pacjentów – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – zbiór ulotek z informacjami oraz kart do uzupełniania – polecam jako kolejną po tej powyżej, jeśli ktoś jest spragniony więcej szczegółów
Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Podręcznik terapeuty – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik szczegółowo omawiający każdy aspekt treningu DBT, jak go poprowadzić – opcjonalne
Marsha M. Linehan – Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik dla terapeutów szczegółowo opisujący założenia terapii DBT i jak ją prowadzić – opcjonalne
Marsha Linehan – Życie warte przeżycia. Opowieść psychoterapeutki o własnej drodze od samodestrukcji do afirmacji – wyd. Media Rodzina – to jest autobiografia / wspomnienia M. Linehan
Zaloguj się aby komentować
Czasami jak p*dczłowiekowi zostanie naświetlone jak wygląda życie innej kasty genetycznej to się przykro robi. To jest jakiś inny świat, ludzie mówią ci dzień dobry, każdy się do ciebie uśmiecha, obcy ludzie do ciebie zagadują i chcą cie poznać. Dla lepszej kasty homo sapiens, kontakt z innymi ludźmi to przyjemność, a nie ciągła walka i stres lub wieczna cisza.
#przegryw #blackpill #depresja
Zaloguj się aby komentować