Jakie polecacie wypożyczalnie ebooków po angielsku typu Legimi? Szukam wypożyczalni, która będzie zawierać popularne lektury typu: Gra o Tron czy horrory Kinga.
Jakie polecacie wypożyczalnie ebooków po angielsku typu Legimi? Szukam wypożyczalni, która będzie zawierać popularne lektury typu: Gra o Tron czy horrory Kinga.
Zaloguj się aby komentować
Jakie polecicie najlepsze materiały typowo pod IELTS?
Oprócz tych, które używam standardowo do nauki języka, czyli podcasty, podcasty i jeszcze raz podcasty, anki do słówek i ewentualnie coś do gramy, ale to tak średnio lubię xD wolę sobie książkę eng poczytać niż jakieś zadanka jak z licbazy robić
Zaloguj się aby komentować
Co powiecie na test znajomości słówek z angielskiego?
Super stronka do której wracam raz na kilka miesięcy i sprawdzam progres
Jeśli znacie dobrze słówko, zaznaczacie je.
Niestety zawsze są te same słówka wygenerowane,
więc nieznanych wyrazów proszę nie tłumaczyć, ani ich nie zaznaczać, żeby nie zaburzać algorytmu.
(Dlatego najlepiej raz na kilka miesięcy podchodzić, żeby nie oswajać się z nieznanymi wyrazami)
8 lat temu masochistycznie sprawdziłem wiarygodność tego testu, gdy pokazało 6000 znanych słówek i
okazało się, że się zgadza
No i cóż, jeśli komuś wyjdzie wynik ~3000 wyrazów, to nie radzę się zrażać, bo na takim poziomie
najszybciej przyswaja się kolejne wyrazy
Przy poziomie ~8000 słówek, posiadasz zasób słownictwa przewidziany do zdania egzaminu z angielskiego
na poziomie C1, jesteś w stanie słuchać podcastów, rozumieć tekst piosenek, oglądać filmy z angielskimi napisami,
czytać książki po angielsku itp.
Polecam uczącym się angielskiego raz na kilka miesięcy powtarzać sobie ten test i patrzeć jak liczba
znanych słówek rośnie o kolejny tysiąc
https://preply.com/pl/lekcje/angielski/test-slowek
A tu mój wynik po 8 latach siedzenia głównie tylko na stronach w języku angielskim
Pochwalcie się jak wam wyszło
@krokodil3 działa i wyszło mi 8600 słów, ale nie powiedziałbym o sobie, że rozumiem teksty piosenek bez problemu, tak samo jak C1 to raczej zbyt wysoki poziom jak dla mnie.
Ten test bierze jakieś mniej lub bardziej używane słowa i na ich podstawie określa jak znam język, co jest błędne z założenia - mogę wiedzieć co znaczy większość z tych słów, ale mieć problem ze skleceniem z nich poprawnego gramatycznie zdania. A właśnie chyba gramatyka jest lepszym wyznacznikiem znajomości języka. Co z tego, że mogę wiedzieć co to jest "malapropism" czy "parsimonious" jak nie wiem jak o coś spytać, bo mnie szyk zdania i czasy rozwalą?
Jeśli nie znam jakiegoś wyrazu, ale znam gramatykę, to mogę ten wyraz zastąpić jakimś dłuższym zdaniem i opisać o co mi chodzi. A jak nie znam gramatyki, to wiedza co oznacza ten 'parsimonious' mi nie pomoże, bo nie wiem jak np. spytać 'czy ten gość jest zawsze taki skąpy?'
Zaloguj się aby komentować
Hej
Czy zna ktoś jakieś dobre darmowe apki czy materiały, dzięki którym mógłbym poprawić angielski? W sensie taki angielski już na wyższym poziomie.
Pozdrawiam.

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
W ogóle na Wikipedii w 2012 próbowali i generalnie ludzie często próbują stworzyć mapę świata z procentem ludzi zdolnych do mówienia po angielsku. I zrezygnowali, bo okazuje się, że każda z tych map jest fest przekłamana.
O ile dla Europy to nie jest problem, bo mamy UE i stosunkowo bliskie powiązania z resztą kontynentu to możemy zrobić w miarę ustandaryzowany cenzus. Ale w przypadku Indii, Wietnamu i Korei i Kolumbii na tej samej mapie z Portugalią to nie wyjdzie. Musiałoby być jakieś globalne ciało które w jednym wybranym roku lata po świecie i jeździ po wioskach.
A tak często w tych mapach mamy dane ze spisu w 2000 na Filipinach porównywane z danymi, z badania w Ugandzie 2016 roku. Stawianie danych z 2000 koło danych z 2016 jest fest niesprawiedliwe i to bardziej manipulacja niż rzeczywiste stwierdzenie gdzie jest pod tym kątem lepiej, a gdzie gorzej, bo cały świat się uczy angielskiego.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_map_percentage_english_speakers_by_country.png - zarchiwizowana już mapa w obrazku z 2012
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_English-speaking_population - obecna tabel na Wikipedii z oznaczeniami
This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page . (Learn how and when to remove these template messages _)_This article needs additional citations for verification . (January 2022)
This article's factual accuracy is disputed . (January 2022)
This article needs to be updated. The reason given is: the country list heavily cites outdated sources. (January 2022)
<br />
...
<br />
This section appears to contradict itselfon the number of Nigerians in the “As an additional language” column, which has more people than the number of Nigerians in the “Total English speakers” column. Please see the talk page for more information.(September 2022)

@Rebe-Szewach Trudno mi się odnieść, nie znam szczegółów:) Generalnie z mojego doświadczenia, w Polsce poza dużymi miastami, też jest bardzo słabo z angielskim. Z kolei w największych miastach, jak spytasz losową osobę w średnim wieku jest olbrzymia szansa, że się bez problemu dogadasz. I to w znacznej części jest ludność napływowa, dobrze wykształcona, obcująca z językiem angielskim w pracy.
@zn4 No ale ja Cię proszę, do 1947 było coś takiego, jak Indie Brytyjskie (część Pakistanu również), a same Indie - nazywano "perłą w koronie" imperium. I ja mam uwierzyć, że w Indiach odsetek mówiących po angielsku wynosi 10-15%, a u żabojadów 40-50%???
To już prędzej uwierzę, że w Hiszpanii odsetek jest taki sam jak w Polandii. Chociaż nie mieszkam w Polsce grubo ponad 2 dekady, a i taj ciężko mi w to uwierzyć.
Sorry stary, ale nie mam czasu na gadanie o bzdetach, ta mapka jest od czapy.
Zaloguj się aby komentować
hey, chciałbym się zapytać, czy może ktoś polecić jakieś ciekawe programy/podcasty na youtube/netflix ale w Irish English?
thank you from the mountain
Zaloguj się aby komentować
Ciekawostka z czapy. Ludzie zaczynają w sieci używać słowa "unalive" zamiast "suicide", bo algorytmy często ukrywają to drugie.
Oczywiście te dane nie są w tej samej skali i suicide prowadzi.

@zryyytyyy nie chodzi o to co Ty piszesz, tylko o używanie tego słowa i np. na tiktoku wolą mówić unalive albo corn zamiast porn, bo wtedy bot takiej treści tak szybko nie wyłapuje do wrzucenia jako bardziej negatywną. Na YT pewnie "porn" może prowadzić do demonetyzacji materiału, pytanie jak coś takiego w artykule wpływa na adsense obok.
I ja tu nie wieszcze rewolucji, bo to słowo po prostu w pewnym momencie może wpaść do filtrów tego typu, tylko odnotowuję to co widzę i co google już też widzi.
Zaloguj się aby komentować
Czy polecacie zajęcia z native speakerem dla kogoś na poziomie B1/B2? Generalnie nie czuję już progresu od kilku miesięcy z moją lektorką, uczymy się razem rok (startowałem z poziomu "zapomniany angielski"), do tego podrożały jej ceny. Myślałem nad preply (taka strona) i zajęciami online z native'ami. Tyle, że wtedy jednak mogę pewnych ustaleń nie zrozumieć.
Uczę się tego angielskiego ze słuchania, nauki słów (buduje z nimi zdania i powtarzam, nie uczę się na blachę pojedynczych), ale czuję, że brakuje mi regularności w mówieniu, do tego jakoś w obecności rodaków bardziej się wstydzę.
@Lopez_ Nie pamiętam ile płaciłem, ale brałem z londyńskim akcentem. Była spora poprawa ale u mnie na chwilę. Później odstawiłem z powodu braku czasu.
Zobacz też czy nie ma kogoś na OLX, jak mieszkałem w Katowicach to zgadałem się z anglikiem który mieszkał i był nauczycielem w szkole językowej. Super bo wieczorkiem przy herbacie face2face było dużo lepiej. Też pokazał mi kilka błędów które popełniam.
Zaloguj się aby komentować
Cześć. Zauważyłem, że nie ma społeczności opartej wokół nauki języka angielskiego, postanowiłem więc taką założyć.
https://www.hejto.pl/spolecznosc/angielski
Będę tam odpowiadał na pytania z moich doświadczeń z tym związanych i też je zadawał o ile znajdą się inni chętni do pomocy.
see ya

Zaloguj się aby komentować
Są jakieś dobre sposoby na ćwiczenie akcentu #angielski inne niż rozmowa z native speakers ?
@anervis
z autopsji:
czytanie na głos, najlepiej na ebooku ze słownikiem (transkrypcja fonetyczna)
sprawdzanie wymowy na https://forvo.com/
zwracanie uwagi na krótkie i długie "i" oraz na "th"
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
https://www.youtube.com/watch?v=1PfC1TEqS2Y
Krótka koreańska lekcja angielskiego. Tym razem przyjrzyjmy się jak prawidłowo zamawiać colę.
Zaloguj się aby komentować

Trafiłem na ten kanał dzięki koledze, który jest na początku drogi z nauką j. angielskiego. Uznałem, że warto się nim podzielić bo autor w sposób przystępny i "łopatologiczny" tłumaczy zasady budowy zdań i zasady używania czasów.
Dla kogoś kto zaczyna naukę na pewno jest to spora...
Jeśli macie problemy z angielskim, a zwłaszcza z mówieniem, to polecam ten kanał.
Zaloguj się aby komentować
Tomki, potrzebuję sugestii. Tworzę interfejs, który będzie miał całe dwie metody: decode() i encode(). I mam problem z tym jak go nazwać xD Pustka w głowie. Mamy dwa słowa: decode oraz encode. Nie nazwę interfejsu CostamDecoder ani CostamEncoder, bo ta nazwa odnosi się tylko do jednej z dwóch metod. Brakuje mi słowa, którego mógłbym użyć. Co zaproponowalibyście jako nazwę dla takiego interfejsu? Zastanawiałem się nad CostamService ale to raczej kiepska nazwa dla interfejsu, bo nie określa do czego tenże miałby służyć. CostamEncoderDecoder też mi słabo pasuje... Nie będę też rozdzielał tego na dwa osobne interfejsy przecież... Pomuszcie!
@alq MMMM, converter
Zaloguj się aby komentować
Nowy post na moim blogu - o sposobach rozwoju języka, którym władamy już płynnie i o tym, dlaczego wróciłam do codziennej nauki angielskiego.
Internet pełen jest porad dotyczących efektywnej nauki języków obcych, ale większość z tych rad skierowanych jest do tych, którzy startują z zerowego lub relatywnie niskiego poziomu. A co z językami, których uczyliśmy się przez wiele lat - i w których osiągnęliśmy poziom B2-C1? Mam wrażenie, że sporo metod dla początkujących nie działa wtedy już tak dobrze. Jeżeli masz więc podobny problem - oraz jeśli masz swoje swoje metody, którymi chciałabyś się podzielić, serdecznie zapraszam do odwiedzenia mojego bloga

Zaloguj się aby komentować
CIEKAWOSTKA!!
1 po angielsku to 1
Zaloguj się aby komentować