Zdjęcie w tle
Polinik

Polinik

Tytan
  • 80wpisy
  • 623komentarzy
Startują zawody Lekka Piechota, trwa odprawa i omawianie torów. Jak skończą - jadą na nocne spływanie kajakami a od rana strzelanie i nawigacja na przemian.

W tym roku w rowach z wodą będzie pełne zanurzenie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak na razie widziałem jednego gościa Z Grotem, nikogo z AKM, Beryle i pochodnymi, reszta to same AR-ki. Jeszcze 3 lata temu kałachowa platforma to było 1/4 karabinków.
Chyba jednak różnica w masie amunicji robi swoje, bo zawodnicy, którzy startowali z kałachami też już od jakiegoś czasu przyjeżdżają z AR.
Widziałem przez te parę lat rozwalone 2 czy 3 kałachy (w tym jeden Jack), żadnego rozwalonego ARa.
I

#dummytag #bron #strzelectwo

Zaloguj się aby komentować

Coś w końcu postrzelane, od stycznia zabawek nie wyprowadzałem na spacer.
I w końcu wykończyłem zapasy ruskiej karmy .223, więc koniec z czyszczeniem po każdym strzelaniu.
Byłem pierwszy raz w/na Rybieńcu. Straszny chaos, ale że nie chcieli hajsu za wstęp to nie będę narzekał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#bron #strzelectwo
07473d46-815f-4d00-ade5-95dcc0622dcc
3b1c2082-af8a-4155-b5f6-9ac2d2b2380f

Zaloguj się aby komentować

Dwie czy trzy osoby stąd będą startować w najbliższej Lekkiej Piechocie.
Może będą zainteresowane yet another filmem "jak skonfigurować bagaż i sprzęt".
#dummytag #bron #strzelectwo

Zaloguj się aby komentować

Kiedy będzie tłusty czwartek w 2023?
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Tłusty czwartek to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w Polsce. Ale kiedy dokładnie wypadnie w 2023 roku?
Tłusty czwartek to dzień poprzedzający Wielki Post. Jest to czas, kiedy ludzie bawią się i jedzą dużo słodkości, w tym przede wszystkim pączków. Historia tego święta sięga średniowiecza, kiedy to ludzie urządzali ostatnie huczne zabawy przed okresem postu.
Tłusty czwartek wypadają 52 dni przed Wielką Niedzielą, czyli pierwszą niedzielą Wielkiego Postu, co oznacza, że jest to ruchome święto i data jego obchodów zmienia się każdego roku. Aby obliczyć dokładną datę tłustego czwartku, należy najpierw określić datę Wielkiej Niedzieli, która przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, lub w przypadku gdy pełnia wypada przed 21 marca, to po pierwszej pełni księżyca wiosny. Następnie, odejmuje się od daty Wielkiej Niedzieli 52 dni, co daje nam datę tłustego czwartku.
Obliczanie daty tłustego czwartku może być skomplikowane, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak pełnie księżyca i kalendarz liturgiczny. Dlatego też, w celu uzyskania dokładnej daty tłustego czwartku, warto skorzystać z kalendarza lub skorzystać z kalkulatora dostępnego na wielu stronach internetowych.
Warto jednak pamiętać, że tłusty czwartek to nie tylko okazja do jedzenia pączków. To także czas, kiedy warto spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, pośmiać się i wesoło spędzić czas. A kto wie, może w 2023 roku tłusty czwartek będzie dla
nas wyjątkowo szczególny?
Kaloryczność pączka może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość, rodzaj ciasta, rodzaj nadzienia czy sposób przygotowania. Przyjmując jednak wartości szacunkowe, można przyjąć, że przeciętny pączek o wadze około 80-100 gramów zawiera około 250-400 kalorii.
Spożywanie pączków zbyt często i w dużych ilościach może prowadzić do nadwagi i innych problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli nie prowadzimy aktywnego stylu życia i nie dbamy o zbilansowaną dietę. Dlatego, aby cieszyć się smakiem pączków, warto spożywać je z umiarem i w ramach zbilansowanej diety, uwzględniającej także warzywa, owoce i produkty zbożowe.
Tłusty czwartek to w Polsce tradycyjne święto, podczas którego jednym z najpopularniejszych przysmaków są właśnie pączki. Ilość spożywanych pączków przez Polaków w tym dniu zależy od wielu czynników, takich jak wiek, preferencje smakowe czy zwyczaje rodzinne.
Nie ma dokładnych danych na temat ilości spożywanych pączków przez Polaków w tłusty czwartek, ale wyniki badań sugerują, że średnio jeden Polak zjada około 1-2 pączków w tym dniu. Jednak wiele osób spożywa ich znacznie więcej - według niektórych szacunków, w ciągu jednego dnia tłustego czwartku Polacy zjadają nawet kilkanaście pączków na osobę.
Waga jednego pączka zależy od jego rozmiaru oraz składników, z których został wykonany. Zazwyczaj waga jednego standardowego pączka mieści się w przedziale od 50 do 100 gramów. Jednakże, waga może się różnić w zależności od tego, czy pączek jest nadziewany czy też nie. Na ogół, pączki nadziewane mają większą wagę niż te bez nadzienia.
Ale wracając do pytania, kiedy będzie tłusty czwartek w 2023? Obliczanie daty tłustego czwartku może być skomplikowane, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak pełnie księżyca i kalendarz liturgiczny. Dlatego też, w celu uzyskania dokładnej daty tłustego czwartku, warto skorzystać z kalendarza lub skorzystać z kalkulatora dostępnego na wielu stronach internetowych.
Odpowiedź jest prosta - w tym roku tłusty czwartek wypadnie szesnastego lutego. Tak więc już teraz warto zacząć planować, gdzie i jak spędzić ten dzień.
#tlustyczwartek #paczki #jedzenie

Zaloguj się aby komentować

Policja opublikowała statystyki wydanych pozwoleń na broń w 2022 r.
Nie będę robił wykresów, które ktoś już zrobił (ale pozwolę sobie jeden przekleić), zatem odeślę do źródła, ale komentarz ode mnie -- cieszy, że obrzydzanie idei posiadania broni palnej nie trafia na podatny grunt i w zeszłym roku przybyło ~35k pozwoleń o raz ~100k egzemplarzy zarejestrowanej broni.
Kiedyś najwięcej pozwoleń wydawana do celów łowieckich, obecnie króluje cel sportowy (13k) i kolekcjonerski (20k), zakładam, że te ~13k sportowe i ~13k z ~20k kolekcjonerki to te same osoby, co by znaczyło, że jakieś ~7k osób zdało egzamin policyjne na pełną kolekcjonerkę.
Jak zwykle zastanawia cel "inny" -- tu trzeba się wykazać kreatywnością i darem przekonywania, żeby przekonać Policję, że mamy ważną przyczynę do posiadania broni do celów innych, niż ustawowo wyliczone. Trzeba mieć niezłe argumenty/plecy/znajomości.
W tym tempie być może na początku 2025 r. zobaczymy w statystykach okrągły milion zarejestrowanych egzemplarzy legalnej broni.
Z mniej optymistycznych cyferek -- ~200k posiadaczy broni to zbyt mała grupa społeczna, żeby o ich głosy zabiegać podczas wyborów, zwłaszcza, że pewnie dla części z nich posiadanie broni nie jest najistotniejszą kwestią warunkującą decyzję wyborczą i nie każdy z nich odda głos tylko dlatego, że Partia X przedstawi wiarygodny postulat zliberalizowania dostępu do broni.
No nic, trzeba dalej robić swoje, zachęcać znajomych i dobrze się bawić na strzelnicy.
Policyjne statystyki pozwoleń 2023 | Ogólne | Braterstwo
#dummytag #bron #strzelectwo #policja
7a6cf725-57a5-4c00-be56-256329286add
Polinik

@tellet To jest Twoja opinia, możesz ją sobie mieć, ale to wciąż opinia. A moja jest taka, że to dobrze, że coraz więcej osób ma pozwolenia na broń i że coraz więcej broni jest w rękach cywilnych posiadaczy. I tyle.

Mnie jeszcze cieszy, że trend póki co jest po mojej myśli a nie po Twojej, więc rozumiem Twoją frustrację i ból dupy, że czyjeś hobby staje się coraz bardziej popularne. ¯\_(ツ)_/¯


A tworzenie głupich i nietrafionych analogii świadczy o braku argumentów w temacie dyskusji i próbie przeniesienia jej na bardziej rozeznany grunt - rozumiem, że pewniej czujesz się w temacie narkotyków, ale to dyskusja o broni palnej.


Różnica taka, że ja piszę o legalnej broni, kupowanej na zezwolenie przez osoby, które przeszły badania psychologiczne, nie stanowią zagrożenia dla siebie ani innych, nie mają zatargów z prawem, a Ty o narkotykach, penalizowanych prawem.

Że tak oczywiste rzeczy trzeba tłumaczyć to zdumiewające.


A teraz możesz być już głupkiem workiem głupich analogii gdzie indziej - nie zamierzam na Twoje absurdalne porównania więcej odpisywać.

tellet

@Polinik No w porządku - "legalni posiadacze cieszą się z nowo nabytych klamek", tylko co się stanie, jak "legalny posiadacz" będzie miał włam do domu, lub jeśli był kretynem i tam to trzymał- do auta?

To jest naprawdę tak nierealne, że "legalna broń" nigdy nie zmienia właściciela? No to ładną utopię sobie tworzysz- właśnie na poziomie "jakim cudem są wypadki, skoro nie można jeździć ponad limit i po pijaku?!".


I tu akurat większa liczba legalnej broni, zawsze będzie prowadziła do większej liczby broni "nielegalnej/utraconej/zgubionej etc.", a to nie jest nóż kuchenny o zasięgu 5-10m...

Belzebub

@tellet obczaiłeś co ten Luty wymyślił? To obczaj sobie jeszcze FGC9. Jeśli posiadasz łuski i pociski które są w wolnym obrocie możesz zrobić amunicję choćby nawet z prochu z zapałek włącznie z reelaboracją spłonki i będzie to tak samo niezawodne. Kwestia dobrania naważek. Już pomijam kwestie broni samoróbek do której ktoś zdobywa nielegalnie amunicję... O CP nawet nie wspominam bo tego jest od groma i jakoś nie został zauważony skok przestępczości z wykorzystaniem tejże broni. Po prostu nie masz racji

Zaloguj się aby komentować

Kuriozalne pismo WPA Radom do Prezesa KS Amator.
Imgur: The magic of the Internet
Oraz dość ostra odpowiedź Adresata do Nadawcy.
WPA Radom | WPA | Braterstwo
#dummytag #bron #strzelectwo #policja
grzmichuj_gniezno

@Polinik Ale się gościu odpalił.

I bardzo dobrze. Jazda z urzędasami.

Ganiu

Chyba prezesowi kończy się powoli cierpliwość, najpierw wypędzenie leśnego dziada, później banicja dla eksperta od chińskiego szpeju a teraz cięte słowa skierowane w urzędniczą machinę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Polinik

@Ganiu Jeszcze wcześniej wywalił typa co zajął 1 czy 2 miejsce na mistrzostwach Polski.

Zaloguj się aby komentować

Wuje przebrzydłe z PZSSu. Mocno dbają o to, żeby nie mieć lepszego wizerunku, niżby mogli.
#dummytag #bron #strzelectwo #prlowskibeton
45c2e4fb-d617-41db-97e6-1502deab8b1e
2079bc00-7477-4906-9cfc-930fc650b453
Polinik

@BrzydkiBurak Ale droższa i wystawiasz się na widzimisię policji na egzaminie. ¯\_(ツ)_/¯

BrzydkiBurak

@Polinik gdy przeliczysz to przez wiele lat posiadania kwitu to czesto okazuje sie ze tansza.

Polinik

@BrzydkiBurak To i tak zostaje widzimisię policmajstra egzaminatora

Zaloguj się aby komentować

Śnieg: Prószy przez 2 godziny w lutym.
Trójmiejscy kierowcy:
#dummytag #gdansk #gdynia #sopot #bekaztransa
3a33363e-ab6d-4076-a72b-997b4a969a11
6a0dd7ed-b343-4f41-bdc8-51adbd1bddab
30175586-270b-481b-934c-541dfebedfef
c32d44f9-9b02-4c40-adeb-e802b6771e5e
27ddc0fe-b201-4c41-a32a-9ff79402faed
Inz_Heinrich

Zapowiada się ciekawy weekend w Trójmieście.

Sweet_acc_pr0sa

@Polinik nie martw sie, mieszkam w miescie w gorach i to nic nie zmienia XD

Cybulion

@Polinik to zawsze tak działa - zmienia sie pogoda - obwodnica trojmiasta stoi.

Zaloguj się aby komentować

Kurde, po kilkunastokrotnym ukończeniu Vanilii i 2-krotnym ukończeniu Krastorio 2 zacząłem szukać różnych overhauli.
Space Exploration 2 zniechęca mnie ogromem.
Industrial Revolution 2 wyszedłem poza epokę pary, zasejwowałem, poszedłem spać i już nigdy nie wróciłem do tego sejwa. Chyba zbyt przekombinowane łańcuchy produkcyjne jak dla mnie.
Nullius wygląda zachęcająco, ale odrzuca mnie to, że już chwilę po starcie jest kilkanaście różnych płynów i budynków do ich procesowania. Ciąganie kilkunastu systemów rur i przeplatanie ich ze sobą jest jednak meh.
Poziom rozbudowania Krastorio 2 jest dla mnie chyba optymalny, chociaż końcówkę ma już nudną a mechanizm rozkładu zasobów na materię i możliwość robienia z niej dowolnego innego zasobu wygląda już dla mnie jak cheatowanie. Rozbudowane sposoby pozyskiwania prądu też takie sobie -- bo niby tego dużo, ale przez to nie używa się większości. Pierwszy raz jak grałem miałem setup 24 reaktorów atomowych, za drugim razem -- parę reaktorów antymaterii, wystarczy to raz postawić i właściwie problem prądu znika.
Widziałem, że autor Krastorio 2 coś sugerował, że może wyda kolejną iterację, liczę, że będzie równie dobra jak dwójeczka.
#factorio #krastorio
Sejm w trzecim czytaniu przegłosował "Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych" .
W zakresie ubojki o dziwo bez strat, wręcz wąż nieco mniej przydeptany.
1. Broń dla mundurowych, którzy posiadają broń służbową (w tym WOTowcy z 2-letnim stażem). Wprowadzone jako ważna przyczyna posiadania broni dla celów ochrony osobistej oraz ochrony osób i mienia.
2. Dla celu sportowego - staż miesięczny w klubie, zamiast dotychczasowych 3 miesięcy.
3. Odwołanie od badań lekarskich do innego lekarza uprawnionego do przeprowadzania tych badań.
4. Egzamin na policji płatny max 20% wynagrodzenia minimalnego. Czyli na chwilę obecną obniżka, zdaje się. Przeprowadzany przez 3-osobową komisję, w której musi być instruktor strzelectwa.
5. Zatwierdzanie regulaminu strzelnicy na podstawie KPA, dalej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
6. Koniec z fikcyjnymi badaniami co 5 lat dla myśliwych.
#bron #strzelectwo #prawo
Belzebub

Generalnie - kosmetyka i broń dla swoich. Mogliby taki program zrobić "broń+" . Wystarczy być grzecznym funkcjonariuszem i spełniać oczekiwania partii to będzie Ci dane

Polinik

@Belzebub Jak broń dla swoich? Obniżyli o 2 miesiące wymóg stażu w PZSS, obniżyli o jakieś 300 pln koszt egzaminu na Policji. W żadnym punkcie nic ani nikomu nie utrudnili.

Belzebub

@Polinik dla swoich czyli resortów siłowych podlegających MSWIA i MON... I nie martw się zapewne nie wszyscy chętni te zezwolenia otrzymają

Zaloguj się aby komentować

Jest zgoda na rozbudowę węzła Gdańsk-Południe (trojmiasto.pl)
Ta zgoda byłaby szybciej, gdyby nie Genowefa Zasada, sołtys Glincza, Bartosz Radko, Eugeniusz Patoka (przedsiębiorca z gminy Kolbudy), wójt gminy Kolbudy, czyli Leszek Grombala, a także Małgorzata Mejer z okolic Żukowa nie blokowali i nie opóźniali rozpoczęcia budowy OMT.
#pdk #gdansk #gdynia #trojmiasto
seeksoul

@Polinik kiedyś Trójmiasto pod każdym artykułem o obwodnicy pisało imiona i nazwiska blokujących osób, ale widzę, ze teraz się nie zdecydowali.


no cóż, niech ich obiekcje spoczywają w pokoju

Zaloguj się aby komentować

Wszyscy doskonale wiemy, że każda broń sama raz w roku strzela sama.
Jest to oczywisty i niepodważalny fakt, głoszony przecież przez osoby doskonale znające tematykę broni i dlatego jej unikające -- zazwyczaj sami broni nie mieli ani nawet nie trzymali, bo doskonale wiedzą, jakie to niebezpieczne i nieprzewidywalne urządzenia.
Raz w roku -- czyli średnio co 365 dni każda broń sama się załaduje, jeśli trzeba podepnie magazynek, przeładuje i strzeli.
Jak są dwie bronie -- to należy oczekiwać dwóch spontanicznych strzałów rocznie.
Każdy broniodzień to średnio 1/365 szansy per broń na nienadzorowany strzał.
Broniodzień to trochę jak roboczogodzina -- jedna broń w posiadana przez jeden dzień. Dwie bronie to od razu dwa broniodni.
Dzieląc sumę broniodni dla posiadanych broni przez 365 otrzymujemy oczekiwaną ilość strzałów dla posiadanej kolekcji.
W moim przypadku -- mam sumę 5265 broniodni, co powinno dać mi już przynajmniej 14 spontanicznych samostrzałów, ale jak na razie nie padł żaden.
Myślicie, że coś jest nie tak z moimi egzemplarzami? Powinny trafić do rusznikarza z powodu braku samostrzelania raz w roku? Gdzie szukać przyczyny?
#dummytag #bron #strzelectwo #heheszki
Polinik

No chciałem się dowiedzieć, czemu moja broń nie strzela sama raz w roku, tak jak to znawcy broni przepowiadają.

CzaplaCzarna

@Polinik dobra mordo, leć na czarno, szkoda moich oczu na takich mądrych inaczej

Polinik

@CzaplaCzarna ciao, misiaczku:)

Zaloguj się aby komentować

Podczas sobotniego szczelania suwadło w AR przestało się cofać do końca (picrel), przez co ani się nie blokowało w tylnym położeniu, ani nie pobierało nowego naboju z magazynka. Nabój włożony bezpośrednio do komory przez okno wyrzutowe odpalał bez problemu. W praktyce -- stał się jednostrzałową bronią centralnego zapłonu (w myśl ustawy koncesyjnej -- broń na zgłoszenie, nie na pozwolenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).
No ale jak chwilę poszarpałem rączką przeładowania to wyczułem, że coś, co blokuje suwadło -- chyba ma szansę ustąpić. No i po paru szarpnięciach ustąpiło, można było strzelać dalej.
W domu rozebrałem i okazało się, że pin zaślepki bufera wysunął się z gniazda, wlazł między zwoje sprężyny i blokował buferowi pełny ruch w cyklu. Doszarpanie rączką wygięło go na tyle, że przestał przeszkadzać. Przy okazji trochę wyrobiło otwór pinu.
Naprostowałem, wsadziłem na miejsce, zaklepałem, wyrównałem pilnikiem i znów bangla.
W sumie nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałem, właściwie nadaje się na gwarancję, ale dla jednego pinu nie chce mi się z tym bawić.
Piszę, bo może komuś się przyda w przyszłości, żeby wiedział, gdzie szukać, jakby suwadło się nie cofało do końca. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#dummytag #bron #strzelectwo #jesterusznikarze
b7ffa815-5483-4a0c-9f45-a9042a0df534
f472a9c7-25be-4ad8-898e-04679709e12c
b69f38b2-aace-4075-b427-bdcafa3e9a0d
6d6f1c61-0fa8-42a9-94e2-ebb8c7915662
Rebel101

@Polinik Ogółem chyba największym problemem dla AR-15 w Polsce to właśnie importer. Aż przypomina się stary skandal z podrobionymi M4 Colta na naszym rynku

Bogdan_Boner

@Polinik Tak, Fedarm. Ale ogólnie nie narzekam, do nauki platformy i podrutowania spoko, a jak się rozjebie to nawet za bardzo nie szkoda xD

Pouek

@Polinik rączki jeszcze nie wymieniałem, jest stockowa ;). Ogółem doszedłem do etapu że chyba wystarczy ładowania kasy w taniego ałera a czas trochę podrutować, poszła w niego jego równowartość :V

Zaloguj się aby komentować

To nieprawda, że dzieciaki nie powinny bawic się bronią.
Powinny, ale muszą mieć z tego frajdę.
Na tym polega odpowiedzialność.
#dummytag #bron #strzelectwo
e94c1580-988b-4586-b9b4-cc56347f6597
4cb56ce1-948c-4e85-8cae-213d9af5b312
BrzydkiBurak

@Polinik i cyk 500+ na amunicje

Polinik

@BrzydkiBurak a daj pan spokój, 500+ to może pół godziny strzelania :|

Zaloguj się aby komentować

Wrzucałem w komentarzach, ale stwierdzam, że film jest na tyle zacny, że zasługuje na osobny wpis.
Lepiej wytłumaczyć, jak działa bolt carrier w AR15, co się może zużyć, co się zacznie dziać jak poszczególne elementy przestaną trzymać wymiary, jakie usterki albo zużycie innych elementów może nastąpić się nie da.
Myślę, że niejeden rusznikarz mógłby się dowiedzieć czegoś nowego.
AR-15 Bolt Carrier and Rifle Cut Away Demonstration - YouTube
#dummytag #bron #strzelectwo #rusznikarnia
Belzebub

SOTAR klasa, najwyższa jakość

Zaloguj się aby komentować

Ciekawe czy Pan Marcin już skończył spłacać Helmuta. To już ze 2-3 lata.
#dummytag #bron #prawo #heheszki #bekazpodludzi
914484a1-b697-4b5b-9e5a-cfe114c03b0a
Rebel101

@Polinik Co trzeba mieć we łbie aby trzymać broń poza krajem w którym dostałeś zezwolenie. Polskie zezwolenie NIE OBOWIĄZUJE na terenie Niemiec i wice wersa (z pewnymi wyjątkami jak uczestnictwo w zawodach czy polowaniu).

Polinik

@Rebel101 Typ myślał, że EKB to jak Międzynarodowe Prawo Jazdy -- masz uprawnienia w jednym kraju to EKB powoduje, że jest honorowane w innych krajach. XD

Rebel101

@Polinik Nawet nie wiem skąd to mógł wziąć, EKB to tylko dokument podróżny a nie "zastępstwo" dla zezwolenia zwalniającego z restrykcji innego państwa. To jest wręcz napisane na tym dokumencie, że można z tym papierem podróżować do innego kraju wyłącznie za zgodą innego państwa.

Zaloguj się aby komentować

Otwieramy #trojmiejskiehlejtopiwo. :)
#dummytag #gdansk #gdynia #sopot #trojmiasto
f3e4fd1e-e316-4d4f-ac99-06ae9cd4a4f3
Roark

Może następnym razem uda mi się wpaść

Polinik

@pawelczi (bez xd) @Roark to obserwujcie taga, żeby nie przeoczyć wołania. :)

Rozpierpapierduchacz

A kurva mogłem się wybrać, i tak browarkowałem tylko w domu. Może następnym razem XD

Zaloguj się aby komentować

Następna