Zdjęcie w tle
Programowanie

Społeczność

Programowanie

1k+
W duszy;

Posłuchaj kurwa, piąty raz zmieniasz zdanie odnośnie tego co mamy zrobić, jesteśmy dwa tygodnie po terminie a to co teraz wymyśliłeś to dosłownie trzecia iteracja którą kazałeś zmienić dwa miesiące temu. I jestem pewien, że się znowu cofniemy do tego co mamy teraz, ale twoje przerośnięte ego nie pozwoli ci dostrzec własnego błędu zanim cię nie kopnie w twarz po raz kolejny.

Na standupie;

PMie kochany, zrewidujemy estymację i dokonamy niezbędnych poprawek.

#programowanie #pracbaza #korposwiat #autyzm
Anteczek

W dupie to mam, płacą mi za pisanie kodu, nie za dowiezienie projektu.

wombatDaiquiri

@Anteczek można też tak żyć

Anteczek

@wombatDaiquiri nawet trzeba!

Zaloguj się aby komentować

Catharsis

@koszotorobur Wtf dziwny ten ranking. JS jest mega nisko i jednocześnie na 9 miejscu jest Visual Basic który jest powyżej PHP który zamyka pierwszą dziesiątkę LOL

Zaloguj się aby komentować

Siema. Kto tam chce to zapraszam na krótkiego strima o 21

Posprzedaje patenty jak ogarnąć logowanie we własnych apkach

1. Pokażę gotowy flow uwierzytelniania przez zewnętrzny serwis z moim bekendem
2. Napiszemy frontową obsługę logowania

Tag do śledzenia #programujzpasterzem

https://www.youtube.com/watch?v=83kc-BPMh-s

#openapi #backend #frontend #nodejs #javascript #programista15k #naukaprogramowania #programowanie

Zaloguj się aby komentować

Hej, mam pytanie odnośnie Oauth oraz JWT. Przeczytałem dzisiaj, że token dostarczany przed serwer autoryzacji, nie powinien być w ogóle wystawiony do klienta, tj. nie powinien być zapisywany w ciastku przeglądarki. Z drugiej strony, czytałem wątki w których było napisane, że JWT token może być przechowywany w ciasteczku. Widziałem również aplikacje, które zwracały token do klienta by ten przekazywał go z każdym requestem do serwera. Zgaduję, że to są 2 rodzaje różnych tokenów i stąd taka różnica. Czy może ktoś to potwierdzić?. Dzięki
vinclav

@otsochodzi bez znaczenia

Zaloguj się aby komentować

Mam bardzo wymagającego klienta - siebie - i ten oto jegomość pod wpływem impulsu i zewnętrznych potrzebuje napisać 3 aplikacje:

  • serwer
  • aplikacja desktopowa
  • aplikacja na smartfony

Aplikacje będą się logowały na serwer i pobierały/zapisywały tam dane - standard.

Problem jednak jest z wyborem technologii.
Z serwerem nie ma problemu, bo tutaj będę korzystał z dobrze mi znanego rusta.

Jednak nie wiem co wybrać do napisania aplikacji na komórkę i desktopa, gdyż jestem głównie backendowcem + znam trochę qt, gtk, slint, ale z grubsza chcę stworzyć jedną aplikację na obie platformy, więc te typy odpadają bo albo nie mają wsparcia dla androida, albo jest ono na bardzo wczesnym poziomie.

Zastanawiam się nad Tauri + Svelte, bo wydaje się ciekawą opcją, a na pewno nie chce mi się tego pisać w jakimkolwiek stopniu w javie, a też czystego javascriptu unikam jak ognia.

#programowanie
monke

@qarmin ale apki na androida w tfu javie piszą tylko polskie januszexy. Od tego jest kotlin

Meverth

@qarmin pisz backend w kotlin, a części wspólne (model itp.) wrzucaj przez kotlin multiplatform na moblilkę i desktop. Zobacz sobie, do czego się to to kompiluje i na tej podstawie wybierz technologię mobile/desktop. Zawsze trochę mniej roboty jak już masz jakiś kawałek i go re-używasz, nie?

koszotorobur

@qarmin - no i na czym w końcu stanęło kolego?

Ja jeszcze coś takiego znalazłem: https://www.skeleton.dev/docs/tauri - wiele funkcjonalnych komponentów do UI pod Svelte i ma integrację z Tauri.

qarmin

@koszotorobur Raczej stanęło na tauri.


Dużo decyzji(wstępnej póki co) pomogło bardzo proste tworzenie plików apk, nie muszę szukać, grzebać ani konfigurować żadnych plików gradle ani jakichkolwiek innych javowych/androidowych rzeczy, po prostu kompiluję a plik apk się wypluwa i wrzuca od razu go na emulator(chociaż miałem trochę problemów by to poprawnie skonfigurować)


W pracy szef korzysta ze svelte i nawet mówi że to niezłe, chociaż ma czasami trudności i też nie próbował nigdy żadnego innego frameworku, więc porównania też nie ma, czy coś nie działa o niebo lepiej

koszotorobur

@qarmin - ja zakochałem się w Svelte (a właściwie w SvelteKit) i robię w nim narzędzia wewnętrzne.

Problemy się czasem pojawiają ale ja osobiście nie utknąłem na więcej niż jeden dzień (gdy na przykład przy Angularze rwałem włosy z głowy a przy Reakcie mi często przez kilka dni nie chciało działać).

Zawsze troszkę miałem nie po drodze w WebDevem (chociaż przez ostatnie 10 lat próbowałem chyba wszystkiego do WebDevu co wyszło) i SvelteKit jakoś mi tak naturalnie wszedł i bez oporu (pomimo tego, że kiedy zaczynałem 2 lata temu z nim to był niestabilny i przechodził wiele zmian).

Do tego Tauri 2.0 wyjdzie niedługo z bety i działa ze SvelteKit więc do pisania apek multiplatformowych jak znalazł

Zaloguj się aby komentować

#programowanie #pracbaza

Wiecie, czym jest profesjonalizm? Profesjonalizm to powstrzymanie się od odpisania "XDDDD" babie po tym, jak skomentowała "no worries you did great" moje naprawienie w ponad pół dnia rzeczy do naprawienia w 15-30 min.
plemnik_w_piwie

@TRPEnjoyer profesjonalizm to wręczanie motywujących pochwał nieszkodliwym przygłupom, gdzie powiedzenie prawdy w oczy nic by nie dało. To jak z rodzicielstwem:

"Nic się nie stało, Krzysiu, każdemu zdarzy się obsrać spodenki. Super, że nam powiedziałeś o obsranych spodenkach, jesteś prawdziwy zuch!"

Zaloguj się aby komentować

Metody modelowania domeny w Doctrine 2

https://gildia-developerow.pl/metody-modelowania-domeny-w-doctrine-2/ (。◕‿‿◕。)

Warstwa domeny w Domain Driven Design jest prawdziwą wisienką na torcie. Powinniśmy dbać o nią, aby zawsze była czysta. Dziś przedstawię Wam kilka heurystyk, których stosowanie spowoduje, że Wasza domena nabierze barw ʕ•ᴥ•ʔ

Tagi: #programowanie, #naukaprogramowania, #programista15k w #php, #symfony, #doctrine i #ddd. No i skoro #ddd to i #architektura oprogramowania ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
vinclav

Piszesz bardzo ładnie, ale te reklamiarstwo mnie odstrasza. Polecam Red book.


Jesteś na czarnej. To nie jest to miejsce, i to tu robisz z tego miejsca wykop 7.0


Proszę, przestań.

Zaloguj się aby komentować

#programowanie #programista15k chociaż pewnie bardziej #programista6k #webdev

na jaki ruch przygotowujecie swoje serwisy? Chodzi mi głównie o projekty robione hobbystycznie / po godzinach / dla małych klientów.

Jak rozwiązujecie hosting? Co wybieracie dla siebie/swoich klientów i dlaczego?

Informacja o wybranej technologii też się przyda, bo obstawiam że to się znacząco różni w zależności od tego jak ciężki jest język/framework.

Od razu mówię że nie potrzebuję odpowiedzi "benchmarkuję na tyle za ile klient zapłaci" i podobne sprytne spostrzeżenia handlowe.
koszotorobur

@wombatDaiquiri

Ja wszystko małe i średnie robię w technologii Serverless.

Różni dostawcy chmurowi oferują swoje rozwiązania ale ja używam AWS.

Statyczne strony stawiam na S3 Bucket - kosztuje to grosze nawet przy dużym ruchu.

Dynamiczne napędzam AWS Lambda i DynamoDB.

AWS ma usługę Amiplify, która ułatwia stawianie takich stron (czy to statycznych czy z backendem) i nie trzeba się samemu bawić z konfigurowaniem każdej innej usługi samemu.

Zasługą serverless jest, że się usługi do pewnego stopnia skalują automatycznie, resilience usług AWS, reliability strony (jak się wie co się robi) oraz cena - bo ta zależy głównie od popularności strony (więc jak ludzie jej nie używają to płacisz grosze za hosting). Wadą jest szybkość jeśli potrzebujesz aby strona ładowała się poniżej pół sekundy (ale dalej masz pewne opcje, które jak chcesz wydać kasę umożliwiają Ci przyspieszenie wszystkiego).

Dobrym rozwiązaniem są też Vercel oraz Netlify - zwłaszcza jak piszesz strony w nowoczesnych frameworkach jak SvelteKit czy Vue - bo Ci dostawcy hostingu stron wspierają nowoczesny wokflow budowania stron oraz super łatwy deployment z tych nowoczesnych frameworków przy minimalnej konfiguracji.

wombatDaiquiri

@koszotorobur nie masz awersji do bycia "provider-bound"? Czy traktujesz to biznesowo-pragmatycznie, że skoro teraz się opłaca to teraz tak robisz, a jak AWS zacznie robić praktyki monopolistyczne to się zaczniesz martwić?


Tak czy siak, brzmi jak w chuj dynamiczna iteracja. Dobra porada dla ludzi którzy chcą coś zrobić.

koszotorobur

@wombatDaiquiri - zawsze w jakiś sposób jesteś vendor locked - czy to przez providera hostingu czy przez frameworka jakiego używasz do robienia strony.

Wiadomo, możesz sobie wszystko napisać w czystym HTMLu i JavaScripcie, i robić deploymenty skryptami do gołego Linuxa - a jak już jesteś ogarnięty to budować kontenery i je uruchamiać na serwerze przy pomoc Compose - wtedy wszystko będzie przenośne... niemniej:


  • Ciągle działająca instancja/VPS/bare metal server kosztuje i do tego potrafi się wywalić i jak nie masz jakiegoś Auto Scaling czy auto restartu z monitoringu to musisz sam ręcznie naprawiać

  • Pisanie bardziej skomplikowanych rzeczy w czystym HTMLu i JavaScripcie pochłania mnóstwo czasu i jest trudne do utrzymania


Ja jestem pragmatykiem bo za długo już w tym wszystkim siedzę i wolę jak mi wszystko działa - a jak upadnie to się samo ma się podnieść abym nie musiał się o to martwić i spędzać czasu na naprawianiu (co jest niezwykle ważne jak już się ma kilka stron i klientów trujących dupę). Do tego lubię jak strona nie generuje kosztów jak jest nieużywana.

Jak już się tak boisz bycia zależnym od providera hostingu to ogarnij SvelteKit bo on ma możliwość budowania strony przygotowanej pod różnych dostawców (dzięki adapterom) a także do działania pod NodeJS Server, który można uruchomić na każdym Linuksie lub skonteneryzować (a co za tym idzie uruchomić na każdym VPSie, instancji w chmurze czy nawet na serwerze bare metal pod Twoim biurkiem czy Centrum Danych)... no ale wtedy jesteś znowu zależny od Frameworka

Jak sam nie sprawdzisz jak różne podejścia działają, czy jesteś w stanie je ogarnąć, czy Ci pasują i jakie koszty generują (nie tylko koszty hostingu ale developmentu, deploymentów oraz supportu) to nie będzie wiedział co wybrać

Aha, no i oczywiście ja robię wszystko co możliwe jako kod by jak najmniej robić ręcznie:


  • Infrastructure as Code

  • Pipeline/Build as Code

  • Conatiners as Code (Containerfile oraz Compose)

vinclav

@wombatDaiquiri Zależy, najczęściej AWS, a jeśli projekt jest typowo mój, to mam taką jakby chmurkę w domu postawiona na rasberrach w matrycy i tam sobie mam postawione serwisy S3 i hostuje u siebie.

Standardowy load balancing I autoscaling backendowy Docker plus jakieś skalowanie manualne na cap w razie potrzeby jak klient nie chce płacić więcej.


Najlepiej zaczac od azura/aws/gcp jak masz pewność że klient będzie płacić za utrzymanie.

koszotorobur

@vinclav - do swoich pierdół to self-hosted może i starczy - ale w przypadku profesjonalnych rzeczy nie lubię mieć zależności od mojego sprzętu, mojego ISP i mojego dostawcy energii.

Serverless na AWS sprawdza się wymienicie właśnie dla klientów, którzy mają problem z płaceniem bo nieużywane usługi Serverless od AWSa nie generują dużych kosztów (a jak klient stara się przycwaniaczyć i generuje duży ruch gdy zamówił "małą stronkę" to AWS oferuje dobry monitoring oraz można ustawić throttling dla backendu na AWS API Gateway).

wombatDaiquiri

@vinclav o to mam pytanie - w jaki sposób dostajesz ruch do swojej sieci lokalnej? To się jakoś dogadać trzeba z OSP indywidualnie czy zewnętrzne IP to standardowa oferta?

renkeri

@wombatDaiquiri Raczej nie nastawiam się na duży ruch, dlatego nowe rzeczy wrzucam na Netlify (w przypadku użycia Remix), albo na Vercel (w przypadku użycia Next.js). Głównie ze względu na wygodę, skonfigurowane CI/CD etc. W moim przypadku traffic nie jest duży, tak więc jeszcze nie wbiłem się w płatny plan i lecę na darmowym, ale słyszałem, że Vercel może drogo wyjść w przypadku sporego ruchu.

koszotorobur

@renkeri - hostingi takie jak Vercel oraz Netlify to przede wszystkim wygoda - świetne jak trzeba coś zrobić na szybko lub w ogóle zacząć zabawę z robieniem stron internetowych.

Obojętnie z czego się korzysta to warto monitorować koszty bo po przekroczeniu pewnego pułapu taniej swoje aplikacje przenieść na swoje własne konto AWS i uruchamiać jako Serverless albo skonteneryzować i uruchamiać gdzieś na współdzielonym serwerze/instancji.

A jak już ma się naprawdę sporo aplikacji to warto zainwestować we własny porządnie skonfigurowany klaster Kubernetesa ale nie taki single-node - tylko taki który zapewnia Reliability (czyli minimum 3/5) - który w razie potrzeby można zawsze rozbudować. Do tego w chmurze można poczynić pewne oszczędności jeśli zdeklaruje się używać serwery na dłuższy czas (na przykład na rok czy nawet na 3 lata).

Zaloguj się aby komentować

Koncept migracji bazodanowych i Doctrine 2

https://gildia-developerow.pl/koncept-migracji-bazodanowych-i-doctrine-2/ :)

Podczas tworzenia aplikacji biznesowych, nie sposób nie poruszyć tematu aktualizacji bazy danych – elementu, z którym spotykamy się w codziennej pracy. Niezależnie od typu środowiska, zawsze trafimy na temat migracji bazy danych. Na szczęście Doctrine posiada specjalnie do tego wyspecjalizowany mechanizm, którego najważniejsze elementy poruszymy w tym wpisie.

Tagi: #programowanie, #naukaprogramowania oraz #programista15k w #php, #symfony, #doctrine

Zaloguj się aby komentować

Cześć wszystkim! Dodaje ten wpis w tech i programowanie, bo mam pytanie.

Niedawno natknąłem się na AtlasOS, taki jakby debloater do windowsa, którego notabene używam też czasem do programowania chałtury jaka czasem bokiem wpadnie.

Czy, ktoś z was tego używa ? Może macie jakieś polecajki w tej kwestii? Szukałem podobnych, znalazłem skrypty powershellowe do debloata, ale najczęściej na sam koniec Win Update ponownie instaluje te Candy Crushe i inne "bardzo potrzebne" oprogramowanie.

Z reklamiarstwa wynika (patrz obrazek), że przyrost wydajnościowy jest dosyć spory. Nie sprawdzałem jeszcze czym to jest spowodowane, ale mam kilka scientific guessów ( dajcie tłumaczenie ).

#technologia #programowanie #kiciochpyta
5561aba4-56b7-488c-9cb8-e4d67c2b87bb
Mr_Hardy

@vinclav Atlas OS nie używałem, ale używałem ReviOS i Phoenix LiteOS i to polecam. Działa dużo dużo lepiej niż Windows prosto od MS z niepotrzebnymi programami i włączonymi procesami.


O AtlasOS słyszałem dużo dobrego także nie masz się czego bać i możesz instalować.

vinclav

@Mr_Hardy No pamiętam właśnie czasy takich tweakow, i faktycznie, przeróbki słynnego XP na Longhorna czy tam Vistę, przerabiane obrazy systemów tak, że oryginalna instalki offline windowsa to było chyba 2 GB ( win XP pro ), a podobny odszprycowany jakiś obraz bez tego wazył 300 mb.

Jedynie, wiem, że zminia się interfejs i zależności uslug, wyłączanie niektórych z nich powoduje rozstrojenie i czkawki korpogramowania na windowsie ( choć intelliJ to na JVMie pyka, to nigdy nie wiadomo ).


Używam paru rzeczy z Active Directory, np wspólnej drukarki i podłączenia do Smart home'a, więc nie bardzo mi się uśmiecha to stracić, to tu leży problem.


Pamiętam też swoje zestawienia z CS 1.5 i 1.6 z pomiarami, wzrost był zauważalny, ale nie tak duży jak upgrade sprzętu ofc.


@micin3 Tu się połowicznie zgadzam, lecz nie do końca, pagefile to pieśń przeszłości.


>1% FPS


To żart, wzrost faktyczny jest podany, choć pewnie zawyżony.


Windowsowy podział priorytetów aplikacji na zasoby niestety nie jest najlepiej zaimplementowany, jest koślawy strasznie, bo sam działa w low prio xD

Mr_Hardy

@vinclav Ja mam na pokładzie Intel Core i3 2120, 8GB RAM, GTX750Ti i mam zainstalowanego tego Phoenix i śmiga zajebiście. A kompa używam do przeglądania neta, grania itp. Czasem coś się zdarzy pogrzebać w Gimpie czy DaVinci Resolve.


Używam paru rzeczy z Active Directory, np wspólnej drukarki i podłączenia do Smart home'a, więc nie bardzo mi się uśmiecha to stracić, to tu leży problem.

Drukarki nie używam, ale widzę, że jest skrypt by włączyć. A co do reszty to nie wiem czy będzie działać czy nie.

sierzant_armii_12_malp

@vinclav 


> Może macie jakieś polecajki w tej kwestii?


Tak, Linuksa. Żadnej Curtyzany czy innej wirtualnej asystentki, żadnego OneDrive’a dopóki sam nie będę chciał, żadnego crapware dołączanego do paczek z oprogramowaniem, szpiegowanie ograniczone w zasadzie do tego, co Steam wyczynia.

vinclav

@sierzant_armii_12_malp mam maczka i podmieniam inputy do monitorów i myszki/klawy, KVM.

Tam robię porządnie, a na drugim pierdoły, syf i gry, na windowsie xD z racji, że te "pierdoły" to głównie chałtury, jakieś halsowanie modów do Minecraft, to tylko na tym mi zależy, stąd pytanie czy to nie niszczy zbyt wiele.


Można chwytem przez krocze jakos debugować Fortnite'a na Linuxie używając płatnej IDA premium, ale skoro już ja mam tu i się przyzwyczaiłem zbyt mocno, to wolę zostać.

vinclav

@Mr_Hardy znam to, ale jakoś nie bardzo mi podchodzi, to w sumie głównie powershelle który pakują lub usuwają paczki.


Miałem na myśli bardziej rozbudowana rzecz, to kolejna część pytania. Pamiętam też wizardy do releasoww ia własnych obrazów windowsa jako paczki do updejtu ( to weszło w Windows Update 8->10 ).


Wtedy dałoby się uniknąć reinstalacji syfu z jednoczesą możliwością podmiany skrępowanych dllek i ewentualny rollback w razie niepowodzenia.

Zaloguj się aby komentować

Wczoraj postanowiłem że na starość zacznę się uczyć Pytonga. Wyplulem z siebie najbardziej bezsensowny kod jaki kiedykolwiek napisałem. Otóż podstawa była terminalowa aplikacja do zgadywania liczb (klasyka). Potem zrobiłem z tego mikroserwis wypuszczający API do którego można strzelać JSONami ze zgadywania liczba, i dostać odpowiedź czy się zgasło, do tego użyłem bazy danych żeby tę liczbę zapisywać, i dorobiłem obsługę API-Keys xD

Wiem że kod jest paskudny i pewnie nie spełnia konwencji... Ale co się nauczyłem to moje.

https://gist.github.com/xhc0re/36bd9691d093be16d10e46520fc11bee

#programowanie #python
koszotorobur

@dziki - do robienia REST API w Pythonie polecam FastAPI - niby we Flasku też można - tylko po co

dziki

Nieużywanie popularnych frameworkow? A gdzie się mogę.zapisac?

Zaloguj się aby komentować

W poszukiwaniu agregatów w Domain Driven Design

https://gildia-developerow.pl/w-poszukiwaniu-agregatow-w-domain-driven-design/

Agregaty to perła pośród całego Domain Driven Design. Święty Graal wielu, którzy migrują na DDD. Niby każdy wie o ich istnieniu, jednakże znaleźć projekt z ich wykorzystaniem jest niełatwo. Przejdźmy przez ten bardzo ciekawy element taktycznego DDD.

Tagi: #programowanie, #naukaprogramowania i #programista15k w #php, #ddd i ukochana #architektura
epsilon_eridani

@MarcinKuklinski z DDD najtrudniej jest przekonać manedżment i zespół, że się opłaca

MarcinKuklinski

Trochę nie rozumiem argumentu z managementem @epsilon_eridani. To raczej zespół (liderzy techniczni, CTO) powinni dobierać sposób tworzenia oprogramowania.

epsilon_eridani

@MarcinKuklinski w małej jednostce racja, gdy jesteś wyizolowany i interesują Cie tylko kontrakty, w większym departamentach - przynajmniej z mojego doświadczenia ludzie są niechętni schodzenia z głównej linii + masz już ustalone narzędzia/frameworki. Teraz np pracuje w banku więc to już w ogóle padaka żeby cokolwiek przewalczyć.

dotevo

A co to za DDD bez agregatów? czasem ciężko je dobrze ustalić, ale aby nie było ich w projekcie to jeszcze nie słyszałem

Zaloguj się aby komentować

Kojarzy mi się, że jakiś czas temu na społeczności był poruszony temat, że po co pisać artykuł z przykładem kodu, skoro na podstawie tl;dr ChatGPT może nam wszystko, co trzeba wygenerować. Trochę mnie ten temat, jako twórcę bloga, męczył przez jakiś czas, a że trochę tego czasu już minęło, to piszę nowy wpis, zamiast udzielać się w starym.

Ciekawi mnie, co Was jako programistów, czy osoby uczące się programowania najbardziej przyciąga do czytania treści na blogach innych programistów? Bo w zasadzie możemy stwierdzić tak:

  • Potrzebuję informacji o jakimś zagadnieniu? ChatGPT może wytłumaczyć.
  • Potrzebuję kodu jakiegoś algorytmu albo szablonu jakiegoś wzorca projektowego? ChatGPT wygeneruje mi kod w dowolnym języku.
  • Potrzebuję jakiejkolwiek pomocy z programowaniem? Również ChatGPT może tutaj podpowiedzieć, a Plus nawet wyszukać za nas po internecie i powołać się na dokumentację.

Gdzie tutaj jest w takim razie miejsce na blogi programistyczne ? W ogóle czytacie jakieś regularnie, śledzicie jakichś twórców? Czy może dalej szukacie informacji po Google i korzystacie z wyników z devblogów? Jak tak, to co Was do nich przyciąga?

Bardzo mnie ten temat ciekawi, bo przez pisanie od kilku lat bloga nie czuję się odpowiednio obiektywny w temacie, a jakkolwiek na to nie spojrzeć, dotyczy mnie .

#programowanie #naukaprogramowania #programista15k #chatgpt
SzwagierPrezydenta

@marmot to zależy. Chatgpt ma tą jedną wadę że jak nie wie to sobie dopowie i wychodzą bzdury. Plus trzeba bardzo pilnować o co pytasz. Ostatnio pytałem AI ile ma być max psi w kole do roweru. Wypluło elaborat że przed użyciem roweru mam się upewnić czy w dętce nie ma psa przed rozpoczęciem jazdy

marmot

@SzwagierPrezydenta A to się zgodzę. Dlatego z ChatGPT Plus świetną sprawą jest to, że potrafi szukać w Internecie. Wtedy proszę go o źródła i cyk, znikają głupoty w odpowiedzi.

wombatDaiquiri

@marmot cieszę się że pobudzilem Cię do rozkminki mnie osobiście interesują bardziej Twoje przemyślenia, doświadczenia, przeżycia, oryginalne refleksje. Wszystko co było opisane w książkach mogę sobie przeczytać w tych książkach. Ale pewnie masz codziennie jakiś problem którego nikt wcześniej nie opisał. Czy to w pracy z ludźmi, w projekcie, w konsumowaniu dokumentacji. I o nim chciałbym przeczytać.

marmot

@wombatDaiquiri Fajnie, że się udzieliłeś, bo też nie chciałem Cię specjalnie wywoływać dlatego, że kilka tygodni temu coś napisałeś . Dzięki!

elszczepano

@marmot może kwestia tego, że jakbym miał wyżyć z prompt engineeringu, to bym jadł suchy chleb, ale jak pytam o coś ChatGPT, to czuję jakbym czytał wypracowania na język polski w gimnazjum. Mało konkretów, dużo uogólnień, lania wody, bezcelowego rozwlekania wypowiedzi. Na blogach mam tę zaletę, że często idzie znaleźć kompleksowe podejście do tematu w formie, którą da się czytać.

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry środowy poranku!

Dziś mamy nowy wpis na blogu Nieco długi, ale moim zdaniem bardzo potrzebny. Jest o słowie kluczowym final i dlaczego osobiście go nie lubię

Klasy finalne, PHPSpec i spam interfejsów
https://gildia-developerow.pl/klasy-finalne-phpspec-i-spam-interfejsow/ 

Podejście typu „rób tak zawsze i koniec” jest moim zdaniem słabe. Tym bardziej, jeżeli nie padają żadne argumenty. Bo jak pojawiają się argumenty, to jest również dyskusja. Tak jest w kwestii podejścia „klasa powinna być finalna by default”, a ja przychodzę z argumentami, dlaczego nie.

Tagi: #programowanie, #naukaprogramowania i #programista15k w #php, #symfony, #oop i oczywiście nie może zabraknąć #architektura (bo interfejsy)

Zaloguj się aby komentować