Zdzisław Maklakiewicz w filmie "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy"
https://www.youtube.com/watch?v=h7o8HzrgIMw
#film #scena #syn #mama



skladliteracki.blogspot.com
Zdzisław Maklakiewicz w filmie "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy"
https://www.youtube.com/watch?v=h7o8HzrgIMw
#film #scena #syn #mama

Zaloguj się aby komentować
O tym, że "oni gotują herbatę na gazie"
Grosglik to bohater powieści ,,Ziemia Obiecana” Władysława Reymonta, Żyd, jeden z najbogatszych bankierów w Łodzi.
Do klasyki przeszła jego rozmowa, tak przedstawiona w filmowej adaptacji z 1974 r.
Grosglik wsadził ręce w kieszenie, spacerował po pokoju, gładził długo bokobrody i dopiero w końcu rzekł uroczyście:
– Ja chciałem panu powiedzieć, że mnie denerwuje ten ciągły brzęk szklanek w kantorze i to ciągłe syczenie gazu.
– Panie prezesie, przychodzimy tak wcześnie, że wszyscy śniadania jadają w kantorze.
– Na gazie gotują herbatę. Kto gaz płaci? Ja płacę. Ja płacę gaz na to, żebyście, panowie, mogli cały dzień pić herbatę! Gdzie tu jest sens! Od dzisiaj będziecie, panowie, płacili.
– I pan prezes pija przecież…
– Pijam, nawet zaraz się napiję. […] Mam myśl. Pijecie herbatę, pijcie i płaćcie za gaz, na tyle ludzi to niedrogo wyjdzie, a mnie dawajcie herbatę w procencie, bo przecież urządzenia gazowe są moje, w moim kantorze i pijacie w godzinach zajęcia.
– Dobrze, powiem kolegom.
– Ja to robię dla panów dobra, no bo teraz to oni się wstydzą pić herbatę, ich gryzie sumienie, że to na moim gazie, a jak każdy zapłaci gaz, to on będzie śmiały, on będzie mi mógł patrzeć prosto w oczy. To jest bardzo moralne, panie Szteiman, bardzo […] Robota nie gęś, ona się nie wytopi
Władysław Reymont
"Ziemia Obiecana"
https://www.youtube.com/watch?v=QdZo_X_H-ds
#książka #władysławreymont #literatura #ziemiaobiecana #gaz #herbata

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować
W życie weszło nowe rozporządzenie w sprawie szczepień
[w artykule wykaz]
#polska #szczepienia #prawo #rozporządzenie #obowiązek

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
No, także grzeczniej trochę proszę ☝️😄
#cytatnet #motywka #dobreslowo


Zaloguj się aby komentować
Cześć Wam!
Jak tam oceniacie rzeczywisty spadek cen w waszej okolicy jeśli chodzi o takie podstawowe produkty jak chleb, masło czy mleko? Czy ceny chleba i mleko lub masła spadają, czy utrzymują się na tym samym poziomie? Czy małe sklepy spożywcze na waszym osiedlu utrzymują ceny chleba, masła i mleka od czasu najwyższej inflacji, czy może zauważacie jaką zmianę? Chociaż pytam o chleb, masło i mleko, to możecie dać znać jak w ogóle kształtują się u was ceny jeśli chodzi o żywność.
#chleb #mleko #masło #żywność #sklep #inflacja #ceny


@Eber
>Jak tam oceniacie rzeczywisty spadek cen w waszej okolicy ...
Za dużo TVP opie, jakie spadki?
Hucznie głoszony spadek inflacji, to nie spadek cen, a wolniejszy ich wzrost. Zaczną spadać jak wystąpi deflacja.
Dzisiejszy targ, pomidory Lima we wtorek po 4zł, w piątek po 6zł, u tej samej baby, spadek -2zł.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Nie wiem jak wy, ale osobiście nie pamiętam tak ciepłego września
Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony, fajnie, po prostu ciepło i przyjemnie, ale z drugiej, to dość nienaturalne...
A wy co o tym myślicie?
- Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023 - poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
https://strefaagro.pl/takiego-wrzesnia-jeszcze-nie-bylo-rekord-w-historii-pomiarow/ar/c8-17909427


Zaloguj się aby komentować
Polecam na noc, do poduszki! Genialne słuchowisko z udziałem Gosztyły...
https://youtu.be/QYk_BdMeGW8?feature=shared
#słuchowisko #Agata Christie #sos

Zaloguj się aby komentować
No zrobiła się #muzyka na #hejto w #piątek, więc i ja coś zapodam
#Dobrejzabawy

Zaloguj się aby komentować
Światowy dzień nosorożca
#nosorożec #zwierzęta #ciekawostki


Zaloguj się aby komentować
Koniec świadczeń dla Ukraińców?
#świadzczenia #socjal #polska #ukraina #pomoc

Zaloguj się aby komentować
PESA Bydgoszcz skonstruowała drugą na świecie Lokomotywę wodorową PESA SM42-6Dn Hydrogen
Brawo! Szacuneczek!
https://youtu.be/LiFHGbdhhME?feature=shared
#pesa #bydgoszcz #lokomotywa #wodór

Zaloguj się aby komentować
#piłkanożna #selekcjoner #pzpn #michałprobierz #reprezentacja


Zaloguj się aby komentować
Jeszcze w maju kwitły, a tu proszę, już przypominają o jesieni
#kasztany #jesień


Zaloguj się aby komentować
"Mariusz potrafił wstać o trzeciej, czwartej nad ranem, żeby pichcić wątróbkę. Lubię ją jeść, ale o tej porze zapach smażeniny jest nie do zniesienia. W końcu straciłam cierpliwość..."
Jakie wątróbki smażył Mariusz?
Przepraszam, ale to będzie czarny humor, nie mogłem sobie odmówić


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować