Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScE_u-na4vRY8F2mlVJXDsvfNXb8iYnBMrOMAf5IvskC6a44Q/viewform



@razALgul ech Polacy i te wasze zapożyczenia z niemieckiego. Zupelnie jakbyscie ułomnie probowali nasladować niemieckie slowa nie znając niemieckiego (inb4 to jest parafraza slow ktore na tym portalu przeczytalem na temat śląszczyzny)
Abstrakcyjny rzeczownik wartość został utworzony od przymiotnika wart, podobnie jak dobro od dobry, mądrość od mądry, głupota od głupi, radość od rad itp. Sam przymiotnik wart jest natomiast zapożyczeniem z niemieckiego wert 'wart, godny, drogi, szanowny'.4 mar 2017
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNViAOdoGyd0pzOvuTXQpu0vgzLlahcQjwclf1qBAi9RroLg/viewform
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfYxXbHZJ6R7-vM3Gi71HqGwkXBUyG-j62ZGBrOOgVojhpGeg/viewform
Zaloguj się aby komentować
Wracając do tematu regionalizmów do #swietlanmaps , dziś pytam o regionalizm knówka.
Knówki są to pocięte, ale jeszcze nie porąbane kawałki drewna.
Wiem już że nie wszędzie się tak mówi, ale mam pewne obawy, że mówi się tak tylko u mnie w domu.
#regionalizmy #jezykpolski
Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry. Potwierdzam, że tak się na Śląsku mówi.
Jako smaczki dodam, że mówi się (mówiło się?) też „pójść na chyt” w kontekście pójścia na miasto celem podrywu (wówczas się „odpierdalało”, czyli ładnie ubierało itd.). Dodatkowo „pójść na chyt” mogło oznaczać „pójść na kradzież”, czyli na przykład do sadu sąsiada pozrywać jabłka. Czasem wymiennie używało się tu „pójść na szabry” albo „pójść na rapsy” - tak, to też oznaczało kradzież.
Zatem jak jakiś Ślązak zaprosi Was na rapsy, to nie oznacza, że idziecie na koncert jakiegoś Grubsona itd., ale robi z Was partnerów zbrodni.
Dziękuję. Życzę miłego dnia i abyście mieli wszystko pochytane!
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@mk-2 https://forms.gle/eSv3CQN3TG5rhNeq7 - możesz dorzucić do puli propozycji?
Zaloguj się aby komentować
Nie wiem, wrzucanie postów @Swietlan #swietlanmaps weszło mi w nawyk, to wrzucam... Najwyżej mnie zj*ebie. 😛
#ankieta #regionalizmy #zwyczaje



Zaloguj się aby komentować
#swietlanmaps @Swietlan ma tu teraz konto i tak mnie naszło, jak to jest być bezrobotnym...
Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm... Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec, które pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, by tak rzec, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Dziękuję mu, życie to śpiew, życie to taniec, życie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo, ale jak ty to robisz?, skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste, to umiłowanie życia, to właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład buduję maszyny, a jutro... kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę ot, choćby sadzić... znaczy... marchew.
Bardzo się cieszę, że ziomek tu jest! To bardzo wartościowa postać w Naszym gronie
#mapy #gownowpis
Trochę się czuje dumny z siebie
Zaloguj się aby komentować