Korea Północna zaprezentowała filmik z testów swoich własnych rakiet manewrujących, Hwasal-1 i Hwasal-2.
Przeprowadziła również test dronów, które powodują „radioaktywne tsunami”
„Nową bronią jest nuklearna bezzałogowa łódź podwodna. Jej misją jest potajemne pływanie pod wodą, wytwarzanie superpotężnego radioaktywnego tsunami przez podwodne eksplozję, aby zniszczyć i zniszczyć wrogie grupy statków i port”
Taka ciekawostka, kacapki wyciągają z magazynów antyczne T-62 i wymyślają, jak je zmodernizować. Oficjalny przekaz jest taki, że te czołgi nie mają trafiać na pierwszą linię, ale na zaplecze do oddziałów z Ługandy i Donbabwe. Oczywiście każdy średnio rozgarnięty pawian domyśli się, jaka jest prawda.
Modernizowanie T-72 ma kilka trudności, dlatego sięgają po T-62, które były dobrze zakonserwowane i obklejają je różnym badziewiem, plus instalują kilka elementów, np. kamerę termowizyjną która nie jest tak dobra jak Sosna-U, ale na bezrybiu i rak ryba.
Generalny wniosek jest taki, przez ten rok Rosja bardzo wypruła się z nowoczesnego sprzętu. Teraz jest masowy skok na sprawdzone, ale bardzo stare rozwiązania, które nijak nie mają podejścia do nowoczesnych maszyn typu Abrams czy LeoA7. Przepaść będzie się tylko pogłębiała.
Zabawne, że zdają sobie z tego sprawę, że jest to pewna desperacja. Fragment artykułu.
"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dyskusja nad tym materiałem przerodzi się w toczący się od ponad miesiąca spór o to, dlaczego T-62M jest usuwany z magazynów i wysyłany na fronty specjalnej operacji wojskowej. Ale temat w naszym przypadku jest inny: zobaczyć, co zostało dodane, a co usunięte.
W jej ramach można jednoznacznie stwierdzić, że instalacja celownika termowizyjnego jest czymś, z czego nie można się teraz obejść. Oczywiście „teplac” nie postawi „sześćdziesięciu dwóch” na równi z najnowocześniejszymi pojazdami, ale pozwoli czołgowi skuteczniej radzić sobie z szeroką gamą zagrożeń na polu bitwy. Choćby ze względu na brak możliwości wystrzeliwania pocisków kierowanych. Decyzja jest więc na pewno słuszna.
Inną rzeczą jest to, że pod względem wyposażenia ochrony dynamicznej okazało się, z grubsza mówiąc, bardzo dalekie od ideału. Tak, pokrycie dachu wieży i czoła kadłuba nawet starym „Kontaktem” przyniesie wymierne korzyści – nie ma co do tego wątpliwości. Ale z przednią częścią wieży można było zrobić znacznie bardziej „humanitarnie”, biorąc za podstawę próbkę z omskiego „Transmash”, a nawet radząc sobie z instalacją „Kontakt” zamiast gołych płyt pancernych.
Epitety w stylu „nowoczesny” czy „spełniający wszystkie wymagania” raczej nie pasują do T-62, nawet jeśli był modernizowany co najmniej sto razy. Niemniej jednak można to podsumować: stało się znacznie lepiej niż było wcześniej. Pozostaje mieć nadzieję, że skoro wielkie plany ożywienia „sześćdziesięciu dwóch” zaczęły być realizowane, to pewnego dnia zostaną wzięte pod uwagę pewne niedociągnięcia w obronie".
Parafrazując artykuł - "mamy to co mamy".
Niektóre komentarze też na poziomie :]
Mój faworyt "Aż strach patrzeć na te śmieci. Zabrali to ze składowiska, tak? Że chochły nie boją się na nim usiąść? Lufa spadnie, zmiażdży..."
Na dole możecie ustawić angielską wersję strony i przeczytać.
Te czołgi mogą posłużyć jako działa szturmowe. Jak będzie po przeciwnej stronie jakikolwiek czołg to po t62, jak nie to są Bogiem. Ilość przejdzie w jakość.
Gorzej dla załogi iż onucowate dowództwo potraktuje to jako pełnoprawny czołg i wyśle do walki z innymi czołgami -wtedy pewny pogrzeb dla nich...
@Niewiedza_jest_blogoslawienstwem nie zapominajmy o tym, że silniki T-72 często były sprzedawane na lewo, bądź ubytki były tylko na papierze uzupełniane, więc nawet sprawne T-72 może być problem zreanimować.
Zawarto długo wyczekiwaną umowę ramową na BWP BORSUK i wozy specjalistyczne.
W efekcie zawartej umowy ramowej, na przestrzeni realizacji całego projektu, pozyskanych zostanie łącznie blisko 1400 pojazdów, z czego ponad 1000 mają stanowić BWP BORSUK. Pozostałe wozy specjalistyczne będą to: gąsienicowe transportery rozpoznawcze ŻUK, gąsienicowe wozy dowodzenia OSET, wozy ewakuacji medycznej GOTEM, wozy zabezpieczenia technicznego GEKON oraz transportery rozpoznania skażeń ARES.
<br />
Szacowana wartość zamówień wykonawczych, przewidzianych do udzielenia na podstawie przedmiotowej umowy osiągnie kilkadziesiąt mld zł, natomiast dostawy pierwszych pojazdów wybranych typów planowane są już w latach 2024-2025.
HSW ma też opracować ciężkiego BWP na podstawie podwozia K9 i z ZSSW-30. Podejrzliwość zalecana, bo może się okazać, że to nie będzie coś nowego, ale kolejne wcielenie AS21.
@AureliaNova były zdjęcia i nawet nagranie z drona jak wojskowi wjeżdżają na parking galerii teraz tego nie mam niestety żeby wrzucić ale było to na początku wojny, później galeria była trafiona rakietą
@Legitymacja-Szkolna Czyli walnęli w galerię setki kilometrów za linią frontu, bo parkowały tam jakieś wozy opancerzone? O Chryste, to nawet głupsze wytłumaczenie XD
Gdyby nie historie ruskich akcji w trakcie tej wojny, to bym z góry odrzucił, bo to jest turbo absurdalne. A tak mam zagwozdkę XD
@AureliaNova Akurat to jest zgodne z międzynarodowym prawem konfliktów zbrojnych - jeśli obiekt cywilny jest używany do celów związanych z wojskiem to jest legalnym celem ataków. Trzymanie w galerii handlowej czołgów albo wozów opancerzonych jest przykładem takiej sytuacji.
Z tym, że międzynarodowe prawo wojenne nie koncentruje się zbyt przesadnie na ochronie cywilów - raczej jest napisane dla wojskowych. Walczysz czym masz, nie atakujesz z premedytacją celów wyłącznie cywilnych i jest OK. Jeśli twoje rakiety to niecelny złom i trafiają w również w budynki mieszkalne w pobliżu jednostki wojskowej to trudno. Swoją drogą, dlatego nie warto mieszkać w pobliżu jednostek wojskowych.
To właściwie nie dotyczy obecnej wojny, bo kacapy z premedytacją terroryzują ludność i popełniają zbrodnie wojenne.
Odcinek typowo dla nerdów, ilość nazw i cyferek wypowiadanych na minutę mnie przerosła xd Odpuściłem w połowie. Wolski jest jak karabin który wypluwa z siebie słowa, odcinek o jednym wozie a wymienił pierdyliard nazw innych wozów przy okazji i porozbierał je na części pierwsze. Mimo wszystko może ktoś lubi takie rzeczy.
Czasem jak coś piszę albo rysuję na kompie, odpalam takie ględzenie w tle, sprawdza się zwłaszcza podniecający się jak dziecko Zychowicz ze swoimi pytaniami na poziomie gimbazy. W głowie zostaje mi z tego może 1/3 ale fajnie jak coś ględzi w tle, paradoksalnie mnie to nie rozprasza, a pomaga.
@BattlemoveR Zychowicz robi to celowo, ludzie nie śledzący na codzien wydarzeń właśnie oczekują tak prostych pytań i oczywistości bo daje im to jakiś pogląd.
Zychowicz to bardzo inteligentny facet, potrafi naprawdę dużo powiedzieć ciekawego, oglądałem z nim parę wywiadów nie na jego kanale i w każdym jego zachowanie było inne niż w historii realnej.