Nowe złośliwe oprogramowanie oparte na Linuksie wykorzystuje 30 luk we wtyczkach WordPress do wstrzykiwania złośliwych skryptów JS. Złośliwe oprogramowanie występuje w dwóch wariantach zdolnych do atakowania opartych na Linuksie witryn WordPress poprzez wykorzystanie przestarzałych wtyczek.
@panek Pierwszy raz w tym roku miałem sytuację w pracy, w przeciwieństwie do normalnej sytuacji, gdzie żeby używać linuksa musiałem stawać na głowie (linuch na wirtualce albo instalowany partyzancko, wiedza o tym jak odpalić "windowsowe" narzędzia jako wiedza plemienna), że w zasadzie "zmusiliśmy" windowsowców do używania linuksa. Zostało ich dwóch, więc straciło sens utrzymywanie skryptów, aplikacji, warstw abstrakcji, pod windę, kiedy produkt i tak jest na POSIX, a cała reszta teamu już siedziała na linuksie : D.
Jaka jest obecnie najstabilniejsza, najszybsza, najprostsza w obsłudze dystrybucja Linuksa?
Mam zamiar pozbyć się ze swojego laptopa Windows 11. Niemal jedynym programem, z którego korzystam jest przeglądarka internetowa, więc nie potrzebuję niczego zaawansowanego. Chcę, żeby system sprawiał jak najmniej problemów i był przyjemny w obsłudze.
Znam jedynie Ubuntu, Mint, Manjaro, Elementary i Deepin. Zastanawiam się nad tym pierwszym.
Chyba najbardziej rozbudowane repozytorium może poza ubuntu - czego chcesz.Właśnie fajnie,że inaczej niż inni teoretycznie całe repo udostępniają w wersji płytkowej. Zrobienie sobie kopii zapasowej całego repo w przypadku innych dystrybucji to już nieco trudniejsza zabawa. Na upartego zresztą pierwsza płytka wystarczy jak masz podłaczony net.
@evilonep z tym Ubuntu to był niezły gips xD o mało wypierdolu nie dostałem od ojca za "paczkę z narkotykami z Afryki" a miałem już dobrze ponad dwadzieścia lat xD
BleachBit - darmowy program open-source do czyszczenia dysku komputera.
Działa pod Linuksem oraz Windows i jest wyjątkowo prosty w użyciu. Pozwala wyczyścić dane różnych aplikacji, w tym popularnych przeglądarek i klientów poczty. Nie tylko kasuje pliki (lub rekordy z bazy danych programów), ale robi to w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie (łącznie z zamazaniem wolnego miejsca i ewentualnych innych pozostałości). Narzędzie jest o tyle ciekawe, że pozwala skutecznie usunąć konkretne dane użytkownika bez konieczności bezpiecznego kasowania całego dysku. Czyści też pamięć RAM, pliki swap, rejestr systemu, cache, nawet skróty i miniatury plików, potrafi też zmieniać dane w bazie SQLite3 przed ich usunięciem, żeby uniemożliwić ich odtworzenie. Jednym słowem działa precyzyjnie, skutecznie i co interesujące, nie pozostawia po sobie śladów. Oprócz standardowych opcji usuwania oferuje również zaawansowane funkcje umożliwiające bezpowrotne kasowanie danych.
Tor Browser (Windows, Android, Mac, Linux) - przeglądarka internetowa, która zapewnia anonimowość w sieci. Aplikacja do tego celu wykorzystuje wirtualną sieć komputerową, która stanowi implementację drugiej generacji tarasowania cebulowego. Wszystkie wysyłane informacje są szyfrowane.
Firefox (Windows, Android, iOS, Mac, Linux) – wieloplatformowa przeglądarka o otwartym kodzie źródłowym oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Mozilla Corporation oraz wolontariuszy.
LibreWolf (Windows, Mac, Linux) - niezależny projekt, który jest „rozgałęzieniem” Firefoksa (fork). Głównymi celami tej przeglądarki internetowej są bezpieczeństwo, prywatność i wolność użytkownika.
Bromite (Android) - przeglądarka open-source oparta na Chromium. Wyposażona w blokadę reklam i dodatkowe funkcje z myślą o bezpieczeństwie i prywatności.
@matejss @Meverth Linux jest systemem GNU (wolny odpowiednik Unixa zgodny z jego założeniami, ale nie będący jego rozwidleniem), a macos Unixem. Linux nie jest w 100% Unixem, tylko został stworzony na wzór Unixa z wykorzystaniem podobnych założeń - czyli, ktoś opracowuje dokumentację i standard, a dwie inne firmy tworzą od zera oprogramowanie według tego.
Jako systemu grafiki Linux używa unixowego systemu X11 oraz własnego, nowocześniejszego Waylanda. MacOS natomiast swojego rozwiązania oraz bibliotek pochodnych (toolkitów), które opracowano od zera dla systemu NextStep.
Trochę inne jest również licencjonowanie, bo do dystrybucji Linuxa bardzo trudno wepchnąć zamknięte oprogramowanie, a w MacOS jest to możliwe - większość bibliotek powyżej kernela i usług jest zamknięta oraz niedostępna.
Jednym słowem - binarnie i pod względem kodu źródłowego to są całkowicie odrębne systemy, ale zaprojektowane i napisane z wykorzystaniem założeń Unixa
@Miedzyzdroje2005 Linux czy GNU/Linux? https://www.hejto.pl/wpis/pozwolisz-ze-wtrace-sie-na-momencik-rzecz-do-ktorej-sie-odnosisz-jako-linux-to-w
A tak serio, sprawa czy Linux, czy GNU/Linux jest dyskusyjna, ja w niej uczestniczyć nie zamierzam, nie ma sensu walić głową w mur.
Stallman ma parcie, by forsować nazwę z GNU. Ma trochę racji, trochę nie. Mnie nie wołaj do tej dyskusji.
Linux nie jest GNU, używa, ale nie jest. Linux to sam kernel. GNU to kompilator glibc. Ale pomijasz tysiące innych programistów i składników, które tworzą system, a bez nich by nie mógł działać. Im też się należy! Najlepszą nazwą byłaby Dystrybucja GNU/Linux, traktuj moje 'Linux' jako jej skrót.
Szczególnie że FSF uznaje tylko 9 dystrybucji[2] jako zgodnych z GNU, 9 z setek: https://distrowatch.com
Swoją drogą, gdyby nie AT&T i zastrzeżenie praw do UNIX, pewnie nie byłoby takich dyskusji. Sama nazwa Linux to połączenie słów Linus (imię Torwaldsa) i unix
@Mikry_Mike a po co w Polsce Amazon? Mamy Allegro (co prawda podwyżka Allegro Smart, ale nadal możesz go podzielić pomiędzy 10 członków rodziny). Jedyne te progi dla SMART bez sensu, ale to można obejść.
@krokodil3 właśnie było więcej OS-tan z tego, oprócz Madobe Nanami (Windows 7) były jeszcze Madobe Yuu i Ai (Windows 8/8.1) które miały chyba największą ilość kontentu, Claudia (Azure) oraz Touko (Windows 10), ale po Touko chyba już dali sobie spokój bo po 2019 nie dostaliśmy nic nowego i nic nie było na release Windows 11