7:00 w niedzielę to idealna pora na update BIOS'u (° ͜ʖ °)
#komputery #pcmasterrace

Społeczność
wszystko co związane z komputerami
7:00 w niedzielę to idealna pora na update BIOS'u (° ͜ʖ °)
#komputery #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Rozpoczynam przeprowadzkę. Życzcie mi powodzenia ^^
#pcmasterrace

Zaloguj się aby komentować
Posiadacze intel 13/14 gen CPU.
Updatujcie swoje płyty główne.
Po ostatniej aferze z padającymi procesorami 13/14gen i7 oraz i9, intel wypuścił pierwszy, a teraz drugi patch do mikrokodu CPU, tak aby topowe procesory się nie "degradowały" (° ͜ʖ °)
Całość jest wynikiem zmiany podejścia intel'a, który przeniósł pewne ustawienia CPU z samego CPU do BIOS'u.
Tak więc producenci płyt głównych poprzez brak wyraźnych wytycznych i ograniczeń, domyślnie (out of the box) stosowali ustawienia trochę bardziej "turbo" niż powinni. Dzięki takiemu zabiegowi "ta płyta główna zapewnia +5% wydajności względem konkurencji". Konkurencja oczywiście poszła śladem konkurencji, istny wyścig któremu biernie przyglądał się Intel. Procesory o fabrycznym 125W niestety nie wytrzymywały ciągłej pracy przy poborze mocy 250 W+. A limit mocy nałożony przez płytę nie rzadko wynosił całe 4096W (4 kW) (° ͜ʖ °)
W kwietniowych bios update'ach ASUS napisał:
The update introduces the Intel Baseline Profile option, allowing users to revert to Intel factory default settings for basic functionality, lower power limits, and improving stability in certain games.
W majowym updacie natomiast:
"1. Introduce the ""Performance Preferences"" with options for Intel Default Settings (Performance) and ASUS Advanced OC Profile.
2. Redefine the factory defaults based on Intel’s new ""Intel Default Settings"" for various CPU SKUs.
Gigabyte w czerwcowym bios update:
Introduce the 'Intel Default Settings' and enabled as default, user needs to disable it first to use GIGABYTE PerfDrive profiles,
Optimize CEP and power settings,
Processor support and optimization for i9-14900KS,
A MSI:
Replaced MSI's own tweaked system power settings with added Intel Default Settings, and users can still optimize system performance with alternatives from MSI.
Na obrazkach z kanału:
Hardware Unboxed na youtube
Ryzen 7 7800X3D vs. Intel Core i9-14900K (Extreme/Performance Profiles) Updated Testing
Porównanie mocy bazowej, poboru całego systemu oraz FPS w grach przy połączeniu z RTX 4090.
#pcmasterrace #komputery #informatyka #procesory #technologia




Z tymi profilami i innymi domyślnymi ustawieniami na mobo było tak od zawsze, po prostu najnowsze generacje średnio sobie radzą z takim wyżyłowaniem jakie zaserwowali producenci mobo.
Procki K są odblokowane i w zasadzie dla entuzjastów, jak ktoś ogarnia co robi to nie potrzebuje aktualizacji, a jak ktoś nie potrzebuje podkręcania, to bez sensu kupił procek K.
Zaloguj się aby komentować
computer-alliance.pl
Jest to legit stronka, czy lepiej omijać?
Znalazłem tylko 2 tematy o niej, ale są z 2016 roku.
#komputery #laptopy
Zaloguj się aby komentować
#komputery #windows jest jakis nie inwazyjny bezpłatny program który zaktualizuje sterowniki w tym NIVIDE itp?

@szukajek Wywal te softy, to jakieś adware dziadoskie.
Prawie wszystkie sterowniki windows ogarnie sam po podłączeniu do internetu.
Reszta przez windows update, lub www producenta płyty głównej / karty graficznej / dźwiękowej itd.
Pojedyncze upierdliwości na www producenta laptopa.
Najbardziej upierdliwe pozycje przez manager urządzeń - > identyfikatory sprzętu.
Zaloguj się aby komentować
#komputery #windows wiecie może co mu dolega? Win7 4gb core i3.

@szukajek - wpierw przetestuj pamięć tym programem: https://memtest.org/ - musisz go wgrać na perndrajwa na innym (działającym) komputerze i zabootować problematyczny komputer z tak przygotowanego urządzenia.
Warto też jest sprawdzić tablicę S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) dysku z poziomu BIOSu/UEFi czy przy pomocy jakiegoś programu czy przypadkiem nie raportuje problemów z dyskiem (tutaj masz jak to zrobić: https://www.howtogeek.com/134735/check-ssd-or-hdd-health-with-smart/ ).
Popatrz też sobie na ten mój komentarz - przyda Ci się na przyszłość oraz jak będziesz musiał przeinstalować system: https://www.hejto.pl/wpis/jak-to-naprawic-skasowalem-partycje-na-ktorej-byl-ubuntu-teraz-mi-windows-10-nie?commentId=82c28775-ca61-4c48-ae1d-55e024a3dc34
Zaloguj się aby komentować
Jestem aktualnie na kupnie UPSa, bo Tauron k⁎⁎wa od jakiegoś czasu mi dyskotekę urządza włączając i wyłączając prąd. Trochę pooglądałem i ten wydaje się spoko. Jakie wasze opinie, spostrzeżenia? UPS pod kompa
https://www.empik.com/zasilacz-awaryjny-ups-apc-be850g2-gr-850va-520w-apc,p1330112737,elektronika-p
#UPS #komputery #zasilanie

Zaloguj się aby komentować
Yay, dzisiaj przyszła przejściówka z DIN na PS/2 i mogłem wreszcie podłączyć nową klawiaturę
Nie no, jak wiem że działa to ją też kiedyś umyję bo trochę klawisze nie odbijają dobrze. Znaleziona w zakładzie produkcyjnym, pod taką warstwą pyłu że nie było nawet praktycznie znać, że tam w ogóle jest xD
#szpejowyalchemik (tag na moje tatałajstwo) #komputery #starekomputery #retropc #klawiatura #klawiaturamechaniczna

Zaloguj się aby komentować
Po ilu latach użytkowania warto wymienić zasilacz?
Mam Corsaira AX 760, którego użytkuję już ponad 11 lat. Z hardware wymieniałem w międzyczasie już wszystko, poza zasilaczem, budą i wentylatorami. Zastanawiam się czy bezpiecznie trzymać go dopóki nie zdechnie czy lepiej wymienić zawczasu żeby odchodząc nie pociągnął za sobą innych podzespołów? Czy istnieje takie ryzyko?
#komputery #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Dlaczego nie mogę więcej zmniejszyć? Mam jeszcze 260 gb wolnego.
#windows10 #pytanie


Zaloguj się aby komentować
fajnie że już nie tylko apple
#arm #laptopy #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
łącze sie zdalnie z powershellem, bez trybu graficznego. Czy jest cos jak mc, albo nc dla współczesnych windowsów co nie używa środowiska graficznego?
#windows #pytaniedoeksperta
Zaloguj się aby komentować
Kasie i Tomki, szukam kursu Excela. Napisałbym średniozaawansowanego, ale pewnie podstawowego. Wiem, że jak coś ma być dobre, to trzeba zapłacić i jestem na to gotowy, ale może jakieś organizacje non-profit. Rozważę wszystkie propozycje. Ważne, żeby oprócz czystej teorii były też ćwiczenia. Macie coś godnego polecenia?
#komputery #edukacja #excel
Zaloguj się aby komentować
Szukam pomysłów, bo z samodzielnym rozwiązaniem się już poddałem.
Od dłuższego już czasu przeglądarka nie zapamiętuje moich logowań na stronach. Niezależnie od tego gdzie się zaloguję, ile 2 etapowych potwierdzeń kodami etc wykonam i kliknę w zapamiętanie urządzenia, kiedy tylko zamknę przeglądarkę i otworzę ponownie, wszystko trzeba robić od nowa.
Nie ma to nic wspólnego z konkretną przeglądarką! Choć wszystkie ustawienia odnośnie cookies itp. sprawdziłem, nawet jeśli zainstaluję na czysto nową, inną przeglądarkę to z miejsca jest tak samo.
W pewnym momencie miałem nawet stawiany na nowo system - wciąż, zaraz po uruchomieniu było to samo. Automatyczny logout ze wszystkiego gdzie się zalogowałem i brak zapamiętywania urządzenia.
POMOCY bo tak się żyć nie da
#komputery #przegladarki
@emdet mój dzieciak ma ostatnio to samo a mamy te same firefoxy itd. komputery.
możliwe że to ublock mu coś psuje.
muszę mu zrobić pełną czystą reinstalkę, czyli odinstalować FF, wywalić ręcznie wszystkie foldery Firefoxa które pozostaną, z profilami itd., i jeszcze wyczyścić rejestry.
z doświadczenia wiem że sama reinstalka nie wystarczy, bo u mnie z kolei u blok po jakimś czasie zaczyna rozwalać strony internetowe, i to wszystkie.
Zaloguj się aby komentować
Ktoś zbiera albo potrzebuje sterty kabli zasilających, VGA, audio, różniastych innych dziwnych? Bo małe porządki robię.
#komputery #oddam


Zaloguj się aby komentować
Zauważyłem dziś coś dziwnego, albo może ja o czymś nie wiem i ktoś mógłby mi to wyjaśnić. Oprócz dysków NVMe posiadam jeden zwykły dysk SSD podpięty przez gniazdo SATA. Dokładając dziś kolejny dysk NVMe, komputer przestał widzieć dysk SSD. Kiedy wpinam ten sam dysk NVMe w inne wolne gniazdo, dysk SSD jest znów widziany.
Płyta główna MSI MAG Z790 TOMAHAWK
#komputery #pytanie #takasytuacja
takie jajca też na mobo w piecach a nie tylko w laptokach? <_<
jw @UncleFester wspomniał, kwestia tego jakie kombinacje obsługuje/ą kontroler/y dyskowe
jeśli wpinasz to lepiej aby 1 kontroler obsługiwał te same typy dysku
jakoś tak to szło, nie nadążam za postępem, msata się nie zdążyło zadomowić w komputerach, a już m.2 sata jest przeszłością :\
Zaloguj się aby komentować
Mam problem z nowym komputerem. Podczas włączania (nie za każdym razem, ale często) potrafi mi nie wykryć niektórych rzeczy, np. Bluetooth w ogóle nie działa, przez co nie mogę korzystać z myszki, ale jak mam myszkę na usb to też ona wtedy nie jest wykrywana. Widzę też po podświetleniu i oprogramowaniu od producenta karty, że nie wykrywa wtedy podświetlenia każdej rzeczy oprócz RAM. Jak już włączy się i nie ma tego problemu to komputer śmiga bez zarzutów już cały czas, natomiast jak problem przy starcie się pojawi to tylko reset kompa naprawia sytuację. Robiłem reinstall sterowników chipsetu i nie pomogło. Próbowałem też kombinować przy ramie i robiłem z niego 6000Mhz itd. ale to nic nie dało. Ktoś miał podobnie, jak to naprawić?
Procesor: Ryzen 5 7600
Płyta: ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI
RAM: Lexar 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 Ares Gaming
#komputery #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Właśnie serwisuje Klientowi kompa z Windows11, sam mam Windows 10 to nie wiedziałem do tej pory, że ten system (W11) to takie siedlisko spamu. Masa gówno-aplikacji, które tylko zapychają system (Amazon, Booking itd.),
Jestem w szoku.
Zaloguj się aby komentować