@BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta Umiesz czytać ze zrozumieniem? Przecież napisałem, że IKE, IKZE i inne to tylko wydmuszki, które realnie nie dają ci nawet pobić inflacji. To jest szpachla przykrywająca prawdziwy problem. Zamiast robić te durne narzędzia powinno się obniżyć i pousuwać durne podatki i zlikwidować podatek belki tak by ludzie mogli odetchnąć i w końcu móc zacząć oszczędzać.
IKE oraz IKZE mają limity i restrykcje.
PPK, PPE mają limity oraz restrykcje i to po części hazard bo skupia się na miksie akcji i obligacji.
OKI też będzie mieć limity i restrykcje.
Podcinają ci skrzydła, i dają ułudę tego, że coś sensownie da się dłożyć. Owszem lepsze to niż nic, ale to nie naprawia głównych powodów nędzy i ubóstwa polskich obywateli czyli drakońskich podatków, chorych przepisów, złodziei przy korycie i durnych decyzji rządu.
Kiedyś były świetne instrumenty do oszczędzania i działały normalnie bez jakiś durnych restrykcji. Ja dobrze pamiętam jak były po prostu zwykłe konta oszczędnościowe w bankach o oprocentowaniu 16%, 12%, 8%, a inflacja na poziomie 4-6%. I to miało sens, nawet wspomniane obligacje wypadały lepiej i dawały realny zysk bo miały po 12-14%.
Masz jakieś śmieszne wyobrażenie polegające na tym, że oszczędzanie powinno polegać na zwielakratnianiu swojego kapitału w krótkim czasie przy zerowym ryzyku.
Nigdzie tak nie napisałem. Chodzi mi o zwielokrotnianie kapitału w sensownym czasie. Co komuś po oszczędzaniu jeżeli przez 60 lat ciułani każdego grosza uda się odłożyć 50 000 zł. No proszę cię. Po tych 60 latach za te 50 000 to może sobie dwa bochenki chleba i masło kupi.
może też po prostu inwestować w etf na szeroki indeks i sukcesywnie wrzucać małe kwoty, dzięki czemu statystycznie będzie miał bardzo dużą szansę na znaczne zwiększenie swoich oszczędności. chyba, ze ktoś jest odklejeńcem i myśli, że dostanie 20% rocznie za darmo.
ETF to też jest gra na giełdzie czyli hazard. To po prostu ładnie opakowana paczka akcji na giełdzie. Jeżeli ktoś np. wybierze S&P500, a w Amerykę Północną jebnie meteoryt to traci wszystko. Wiem ekstremalny przykład i ryzyko zdarzenia mało realne ale pokazuje, że to nie jest 100% bezpieczny instrument.