Zdjęcie w tle
mokry

mokry

Koneser
  • 41wpisy
  • 62komentarzy
591 + 1 = 592

Tytuł: Szepty Ciemności
Autor: Andrzej Pupin
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Fabryka Słów
ISBN: 9788367949385
Liczba stron: 414
Ocena: 8/10

Szpiegowski kryminał noir mocno osadzony w alternatywnej historii I połowy XX wieku w Polsce z fantastycznym światem przedstawionym. W klimacie powieści Andrzeja Przechrzty, ale powieść nie jest wtórna - sam Przechrzta gorąco ją poleca. Lubicie historyczno-militarno-fantastyczne ksiażki wspomnianego pana? Będziecie zadowoleni, mi się podobało. Oprócz fajnego pomysłu na świat przedstawiony, gdzie ciemność budzi mordercze instynkty i zamienia ludzi w bestie, mamy dbałość i realia historyczne i społeczne Polski lat 20'. Prawdopodobnie wyjdą kolejne części, co cieszy.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
d02407d3-d01f-4d10-a267-b7540679cd94
AndzelaBomba

@mokry nie chodzi czasem o Adama Przechrztę?

mokry

@AndzelaBomba ech, oczywiście, że masz rację....

Zaloguj się aby komentować

587 + 1 = 588

Tytuł: Niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej
Autor: William B. Breuer
Kategoria: historia
ISBN: 9788324165667
Liczba stron: 392
Ocena: 6/10

Książka to zbiór kilkudziesięciu krótkich historii z okresu II wojny światowej, które były dość sensacyjnymi przypadkami lub nie udało się ich do dziś wyjaśnić. Choć wiele z nich wygląda mocno nieprawdopodobnie, książka posiada bibliografię i przypisy. Lekko napisana, raczej dla mniej zaawansowanych fanów historii II wojny światowej. Spora część opisanych wydarzeń wygląda na wyssane z palca, ale weryfikowałem kilkanaście historii i o dziwo znalazły potwierdzenie w bardziej poważnych opracowaniach czy dokumentach. Może ktoś kiedyś dokładnie sprawdzi całość, bo wiele wątpliwości mam nadal. Podsumowując: czytać, cieszyć się, ale niekoniecznie wykorzystać w bibliografii prac dyplomowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
0acf6cc3-10f4-4997-9bfc-1d2cb6ee0cf9

Zaloguj się aby komentować

584 + 1 = 585

Tytuł: Put ‘Em Down. Take ‘Em Out!: Knife Fighting Techniques From Folsom Prison
Autor: Don Pentecost
Kategoria: poradnik
Liczba stron: 120
Ocena: 6/10

Poradnik walki nożem z 1988 roku, opierający się na doświadczeniach autora z pobytu w więzieniu Folsom. Myślałem, że będzie to typowe "bullshito" z jakimiś magicznymi chwytami, a mamy tutaj przede wszystkim postawienie na prostotę i techniki bazujące na odruchach. Autor w wielu miejscach zaznacza, że najważniejsze w obronie przed nożem to psychika i umiejętność unikania samej walki, zwraca uwagę na konieczność ogólnego treningu szybkości i zręczności. Książka skupia się co ciekawe na technikach skutecznego ataku czy poprawności chwytu przy zadawaniu ciosu.

Obalone zostają znane z filmów czy kursów sztuk walki mity, np. o częstym stosowaniu przez przeciwnika w ataku chwytu "szpikulca do kruszenia lodu" (icepick grip) - słaby ze względu na łatwość obrony, autor podaje, że chwyt nadaje się dobrze do atakowania od tyłu, tzn. wbijania noża w plecy. Jest też mit o walce na noże 1 vs. 1 - w prawdziwym życiu praktycznie się nie zdarza, więc nie ma sensu trenować szermierki nożami, raczej ktoś zaatakuje nas nożem i będziemy musieli bronić się tym co mamy pod ręką lub - zdaniem autora - będziemy chcieli zabić nożem kogoś nieuzbrojonego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ciekawa lektura, zupełnie inna od znanych mi pozycji dot. samoobrony czy technik walki, nie wiem, na ile opisane techniki są efektywne - nie miałem okazji walczyć z nikim na noże, a nieliczne treningi kończyły się bardzo szybko trafieniem któregoś ze sparingpartnerów, zanim w ogólne ktoś założył jakikolwiek chwyt, czasami udało się zbić cios lub zrobić unik, co w sumie pokrywa się z tezą autora o tym, że walka nożem to głównie szybkość i zręczność.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
c1b8bcbb-102a-4d2a-9fa7-46d9e71092a3
LondoMollari

@mokry Mając stosowne wyszkolenie, wyposażenie, i odpowiednią broń, da się wyjść bez szwanku z walki na noże. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ea614a0e-d67a-4cdb-a91c-bcb0770c8ae7
LondoMollari

@mokry Ale generalnie lepiej stosować strategię US Marines.


https://www.youtube.com/watch?v=kvlrnc7hlQI

mokry

@LondoMollari tak, o tym również jest w tej książce, że unikanie to najlepsza obrona. Ale czasem nie da się uniknąć napastnika lub uciec, np. na małej, ograniczonej przestrzeni jak części wspólne więzienia, gdzie doświadczenia zbierał autor.

Opornik

@LondoMollari @mokry to nie strategia marines, na każdym poważnym szkoleniu tak uczą. Gorzej jak nie masz możliwości spierdolić.

Capo_di_Sicilia

@mokry Widzialem kiedys symulacje walki gdzie zamiast noza byl marker. Obronca byl dosc dobrze wyszkolony w combat 56. Tusz tak bryzgał, ze jeszcze w domu domywalem kropki z twarzy xd. Dalo mi to do myslenia

mokry

@Capo_di_Sicilia tak, można też próbować z nożami treningowymi z gumy lub tworzywa. Ogólnie jeśli przeciwnik ma minimum sprawności, motywacji lub wyszkolenia to jest cholernie ciężko cokolwiek zrobić bez zostania zranionym.

Opornik

@Capo_di_Sicilia @mokry pół biedy rany cięte - masa krwi ale da się przeżyć. Ale jeden stabbie stabbie w dowolną tętnicę, i twój trud skończony.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
582 + 1 = 583

Tytuł: Twierdza Modlin
Autor: Piotr Oleńczak
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Edipresse
ISBN: 9788379450053
Liczba stron: 64
Ocena: 7/10

Książka opowiada o historii Twierdzy Modlin ze szczególnym naciskiem na walki we wrześniu 1939 roku. Twierdza Modlin pozostała de facto twierdzą niezdobytą - kapitulacja wynikała z końca amunicji oraz mającego miejsce dzień wcześniej upadku Warszawy, w obliczu którego strategiczna rola twierdzy jako osłony stolicy straciła rację bytu. Jestem świeżo po zwiedzaniu Twierdzy, więc książka jest dla mnie jeszcze bardziej interesująca. Dużym plusem są liczne archiwalne fotografie.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #warszawa
a811b805-a590-4d70-983e-037334a85dd6

Zaloguj się aby komentować

581 + 1 = 582

Tytuł: Warszawa. Dzieje fortyfikacji
Autor: Lech Królikowski
Kategoria: historia
Wydawnictwo: TRIO
ISBN: 9788374363419
Liczba stron: 248
Ocena: 8/10

Przekrojowa praca na temat dziejów warszawskich fortyfikacji od średniowiecza po czasy II wojny światowej. Autor przeanalizował bardzo obszerny materiał bibliograficzny międzynarodowych autorow, zebrał sporo zdjęć i ilustracji. Zdecydowanie warto.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #warszawa
abb6b894-9f90-4cf7-81fc-d314b00e2a39
smierdakow

Gdyby połączyć to z wycieczką po Warszawie to mógłby być ciekawy efekt

mokry

@smierdakow próbowałem, jednak lepszy jest przewodnik Książka nie zawiera niestety niczego o Modlinie, który warto rozpatrywać jako część zewnętrznego pierścienia umocnień Warszawy.

Zaloguj się aby komentować

578 + 1 = 579

Tytuł: Lekki wóz bojowy JEŻ
Autor: Maciej Aleksander Janisławski, Karol Nowakowski
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311085161
Liczba stron: 32
Ocena: 3/10

Bardzo słaby tom z cyklu TBiU poświęcony lekkiemu samochodowi terenowemu Jeż. Była to koncepcja modyfikacji Mercedesa klasy G o uchwyty i montaże na poradziecką broń w odkrytym przedziale transportowym i zrobienie z Gelendy czegoś w stylu technicala.

Książeczka to bardziej folder reklamowy holdingu Sobiesława Zasady, który proponwoał pojazd wojsku w połowie lat 90' i prawdopodobnie tom to właśnie część kampanii promocyjnej. Z książki dowiemy się np., że Jeż posiada podświetlaną popielniczkę w desce rozdzielczej czy umożliwia zakrycie przedziału bojowego plandeką (dział R&D zaszalał). Dodatkowy smaczek to zdjęcia eleganckich chłopaków w mundurach z przełomu lat 80/90, opinaczach i kewlarowych hełmach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wiemy z historii, Jeża zdeklasował owoc geniuszu rodzimych ośrodków badawczo-rozwojowych Honker, który był wyposażony m. in. w odrzucany w czasie jazdy tylny most napędowy, możliwość przewracania pojazdu o 180 stopni na prostej drodze czy biodegradowalną karoserię oraz brak standaryzacji części (utrudnienie dla obcego wywiadu, w czasie II wojny światowej to właśnie po numerach standardowych części alianci trafnie oszacowali poziom produkcji niemieckich czołgów).

Moja recenzja staje się dłuższa niż zawartość tej książeczki, wiec dodam tylko, że połowa jej treści to opis konkurencyjnych projektów z USA i Izraela.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #motoryzacja
c082e9cf-2007-4c39-bae4-3c82566394b7
Yes_Man

@mokry Świetna recenzja, nie przeczytam książki

mokry

@Yes_Man cieszę się, zależało mi na takim skutku tej recenzji

TrzymamKredens

@mokry czy to Honker z zamontowanym WKM potrafił się przewrócić w trakcie strzelania w bok do kierunku jazdy? Bo coś takiego kiedyś słyszałem ale już nie pamiętam dokładnie o co to chodziło.

mokry

@TrzymamKredens on się potrafił przewrócić na zakręcie jadąc z żołnierzami na pace, bo był miękko zawieszony i miał wysoko położony środek ciężkości.

Felonious_Gru

@mokry ile przeplaciles zdobywając ta książkę?

mokry

@Felonious_Gru gratis to uczciwa cena

Felonious_Gru

@mokry czyli przeplaciles tylko troszkę xd

Zaloguj się aby komentować

570 + 1 = 571

Tytuł: Niemieckie okręty podwodne. Pełna historia.
Autor: Ulf Kaack
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Alma-Press
ISBN: 9788370208790
Liczba stron: 216
Ocena: 7/10

Przekrojowa praca nt. U-Bootów. Format A4, więc jest sporo do czytania. Historia od pierwszych prób po czasy współczesne. Książka nie obejmuje floty podwodnej DDR, gdyż takowa nie istniała. Mamy tutaj Cesarstwo Niemieckie, Republikę Weimarską, III Rzeszę i RFN. Sporo zdjęć, największy nacisk to oczywiście I i II wojna światowa. Fajne podsumowanie, pozwalające mi jako miłośnikowi I i II wojny światowej zobaczyć temat okrętów podwodnych w szerszym kontekście historycznym. Książka mógłaby być jednak nieco dłuższa, sporo rzeczy pominięto lub potraktowano ogólnikowo ze względu na format tego cyklu (wyszła już kolejna część o okrętach nawodnych).

#bookmeter #historia
fec32e25-bfa0-4833-95e5-6714254a6152
Budo

@mokry jeśli interesują Cię takie tematy to jest szansa, że czytałeś 10 lat i 20 dni - wspomnienia Karla Donitza z czasów wojny. Czytałeś? Jeśli tak, to jak wrażenia?

mokry

@Budo właśnie jakoś głupio wyszło i czytałem bardzo dużo literatury morskiej, ale jeszcze nie dotarłem do Dönitza.

Budo

@mokry ja kupiłem ojcu na prezent jako marynarzowi i fanowi historii, ale odszedł zanim zdążył przeczytać. Teraz książka jest u mnie i czeka w kolejce na czytanie. Podobno dobra, ale troszeczkę skrzywiona propagandowo.

Zaloguj się aby komentować

569 + 1 = 570

Tytuł: World War II Glider Assault Tactics
Autor: Gordon L. Rottman
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Osprey
ISBN: 978 1 78200 774 6
Liczba stron: 66
Ocena: 8/10

Osprey poświęcony tematyce zastosowania szybowców podczas II wojny światowej. Przekrój przez konstrukcje Amerykanów, Brytyjczyków i Niemców wraz z opisem taktyki użycia i głównych problemów, przed którymi stali konstruktorzy i użytkownicy. Solidna pozycja z niezłymi ilustracjami i archiwalnymi zdjęciami. Brak wydania PL.

#bookmeter #historia
ceb02128-92f1-4bee-aa7a-edf3a5739e90
Budo

@mokry ciekawy temat!

Zaloguj się aby komentować

566 + 1 = 567

Tytuł: Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców
Autor: Mateusz Paszenda
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Gminna Biblioteka Publiczna w Lyskach
ISBN: 9788396821102
Liczba stron: 270
Ocena: 8/10

Opierająca się na wywiadach z ostatnimi żyjącymi świadkami książka opisująca życie codzienne podczas i tuż po II wojnie światowej na Górnym Śląsku.

Dłuższą recenzję napisałem na łamach @wiekdwudziesty_pl:

https://wiekdwudziesty.pl/mateusz-paszenda-codziennosc-wojenna-i-powojenna-gornego-slaska-w-pamieci-najstarszych-mieszkancow/

Fragment recenzji:
"Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców” przedstawia okres II wojny światowej oraz pierwsze lata powojenne z perspektywy jednych z ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Wychodząc od zarysowania historii Górnego Śląska i relacji Polsko-Niemieckich na przestrzeni lat, tematyka publikacji przechodzi do ukazania wybuchu II wojny światowej, jej przebiegu i zakończenia na terenach górnośląskich po pierwsze lata Polski Ludowej. To właśnie lata 40. i 50., przedstawione przez pryzmat wspomnień stanowią główną tematykę książki. Problematyka list narodowościowych, poboru do sił zbrojnych III Rzeszy czy późniejsze losy i stosunek władz do – często mimowolnych – Volksdeutschy wciąż stanowi w Polsce temat zbyt mało znany. Podobnie jak fakt, że wobec mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy wkraczająca Armia Czerwona była nastawiona wrogo, a grabieże, gwałty, aresztowania i deportacje stanowiły tragiczną codzienność."

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #śląsk #slask #iiwojnaswiatowa #polska #rosja #niemcy
99ab714c-cd55-45b8-ace3-895b91735137
Sahelantrop

Obawiam się, ze "trzecia dekada XXI wieku to" na zbieranie wojennych wspomnień, o wiele za późno.

Zaloguj się aby komentować

565 + 1 = 566

Tytuł: Bitwa nad Ebro 1938. Ostatnia godzina republiki
Autor: Chris Henry
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Amercom
ISBN: 978-83-261-0313-1
Liczba stron: 96
Ocena: 7/10

Osprey poświęcony największej bitwie hiszpańskiej wojny domowej. Jak zawsze w tym wydawnictwie, jest to pigułka wiedzy z niezłymi ilustracjami oraz sporą ilością archiwalnych zdjęć. Tomik przystępnie opisuje bitwę oraz jej tło historyczne.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
434e4706-eeec-462c-b6f7-7ced3bd75982

Zaloguj się aby komentować

563 + 1 = 564

Tytuł: Niemieckie pancerniki 1914-1918 (2). Typy Kaiser, König i Bayern
Autor: Gary Staff
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Napoleon V
ISBN: 9788365652300
Liczba stron: 52
Ocena: 7/10

Druga część solidnego Ospreya o niemieckich okrętach z I wojny światowej, których wiele powstało na terenie dzisiejszej Polski. Jak to Osprey, niezłe zdjęcia, ilustracje i sporo faktów w pigułce.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
afcdfc01-aed3-4111-a4a7-886a55fffed6

Zaloguj się aby komentować

562+ 1 = 563

Tytuł: Niemieckie pancerniki 1914-1918 (1). Typy Deutschland, Nassau i Helgoland
Autor: Mateusz Grzywa
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Napoleon V
ISBN: 9788365652096
Liczba stron: 52
Ocena: 8/10

Wydany przez wydawnictwo Napoleon V przetłumaczony Osprey na temat podany w tytule książki. Kto zna książki Ospreya, wie czego się spodziewać - pigułka wiedzy zaopatrzona w genialne rysunki, przekroje i archiwalne zdjęcia. Treść opatrzona bibliografią. Tematyka szczególnie mi bliska, gdyż wiele z opisywanych okrętów zbudowano w stoczni cesarskiej w Gdańsku. Dla miłośników I wojny światowej zdecydowanie warto, choć hobbyści wojny na morzu mogą czuć niedosyt ze względu na kompaktową formułę cyklu wydawniczego.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
39705c7f-ab75-4089-ad1b-1471286a585b

Zaloguj się aby komentować

557 + 1 = 558

Tytuł: T-50
Autor: Aleksander Czubaczin
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Militaria
ISBN: 9788372192837
Liczba stron: 98
Ocena: 6/10

Opis powstania i rozwoju czołgu lekkiego T-50. Bazująca na dokumentach rosyjskich pozycja zawiera liczne zdjęcia i szczegółowe schematy, autor często cytuje również źródła w postaci raportów. Niedosyt pozostawia krótki opis zastowanie bojowego, jednak konstrukcja nie ma za sobą szerokiego zastowanie na froncie. Format A4 kompensuje stosunkowo niewielką liczbę stron.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
3bc9850f-7ddf-4350-90f8-a98c1ff51b19
SuperSzturmowiec

kurczę słabe książki prezentujesz - w sumie to dobrze warto wiedzieć czego nie kupować xD

mokry

@SuperSzturmowiec nie wiem, czy to komplement, czy nie

DiscoKhan

@mokry a pisali tam czemu swastyki na tych czołgach pozwalali umieszczać? O_o

mokry

@DiscoKhan to fińskie swastyki, na okładce jest czołg przejęty przez Finów na Rosjanach. Taka swastyka była m. in. używana przez fińskie lotnictwo.

DiscoKhan

@mokry a, okej, bo tutaj wszystko, że Rosja itp. i mimo wszystko obecne żarty na bok to trochę się zdziwiłem, że z taką symboliką taki czołg się pojawiał.

Zaloguj się aby komentować

554 + 1 = 555

Tytuł: Pokonany samuraj nie wraca
Autor: Maciej Aleksander Janisławski
Kategoria: powieść historyczna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
ISBN: 8311075123
Liczba stron: 110
Ocena: 4/10

Dość przeciętna pozycja z biblioteki żółtego tygrysa, traktująca o ostatnich dniach Japonii w II wojnie światowej. Zdecydowanie źle się zestarzało, tendencyjne i miejscami rozwlekłe.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
21018d92-bf07-444b-8e6b-bbeeb1c4cb07
tankowiec_lotus

No na tamte czasy to był powiew świeżości po 2137 tomikach o szlachetnych r*sjanach pod Rżewem czy innym Kurskiem, walczących przeciwko Niemcom z intelektem moderatorów z wykopu

smierdakow

@tankowiec_lotus wznowienia mają :p

03c704d6-1da5-49ec-88ce-96c36ae6751e
tankowiec_lotus

@smierdakow już parę razy reaktywowali Żółtego Tygrysa, i za każdym razem nic z tego nie wychodziło

Zaloguj się aby komentować

551 + 1 = 552

Tytuł: Radziecki okręt podwodny typu K
Autor: Marek Twardowski
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311078645
Liczba stron: 18
Ocena: 5/10

Tomik serii Typy Broni i Uzbrojenia poświęcony tytułowemu typowi okrętów w marynarce radzieckiej. Konstrukcyjnie to w kwestii broni podwodnej okresu międzywojennego marynarka ZSRR czego nie dostała lub kupiła pośrednio lub bezpośrednio od Niemców to ukradła Anglikom badając jeden z ich wraków ;)

Niestety, mało jest w książce o samej konstrukcji okrętów, za to autor wrzucił kalendarium działań każdego z okrętów tego typu, co zajęło większość niewielkiej objętości pozycji.

Dość przeciętny tom serii.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
c0dac883-ab3f-4e44-a2f7-8353a1d822ec

Zaloguj się aby komentować

545 + 1 = 546

Tytuł: Wędrując ulicami Gdańska
Autor: Andrzej Januszajtis
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marpress
Liczba stron: 308
Ocena: 8/10

Książka Andrzeja Januszajtisa to zbiór przedstawionych w formie ciekawostek krótkich artykułów na temat historii miasta, których wspólnym mianownikiem są gdańskie ulice. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Marpress.

Publikacja “Wędrując ulicami Gdańska” podzielona jest na sześć zasadniczych rozdziałów, z których każdy zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu podrozdziałów, będących osobnymi artykułami. Rozdziały zatytułowane są według klucza tematycznego. Są to odpowiednio: “Wędrując ulicami”, “W kościołach i kaplicach”, “Z epoki napoleońskiej”, “Wielkich ludzi, pieśni, chwal”, “W przestrzeniach czasu”, “Z dziejów Gdańska i regionu”. Zakres czasowy opisywanych zagadnień obejmuje okres od średniowiecza po historię najnowszą. Książka zawiera kolorowe i czarno-białe fotografie oraz grafiki, ilustrujące wybrane podrozdziały.

“Wędrując ulicami Gdańska” to przystępna pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom dziejów Gdańska. Andrzej Januszajtis jak zwykle nie zawiódł swoich miłośników i stworzył tytuł będący wyprawą przez świat gdańskich ciekawostek.

Dłuższą recenzję mojego autorstwa możecie przeczytać tutaj: https://wiekdwudziesty.pl/andrzej-januszajtis-wedrujac-ulicami-gdanska/

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #gdańsk
941a24c2-7ce2-4caf-b503-50900fd3d346

Zaloguj się aby komentować

542 + 1 = 543

Tytuł: Flakpanzer 38(t)
Autor: Janusz Ledwoch
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Militaria
ISBN: 8386209860
Liczba stron: 26
Ocena: 6/10

Publikacja Janusza Ledwocha nt. wyprodukowanego w liczbie zaledwie 140 egzemplarzy samobieżnego działa przeciwlotniczego na podwoziu czeskiego Panzera 38.

Mam jedno duże zastrzeżenie merytoryczne do książki - autor opisuje kadłub jako w całości spawany, zdjęcia ewidentnie pokazują nitowany. Do tego bardzo lakonicznie opisano zastosowanie bojowe.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #iiwojnaswiatowa
3b67a52a-f2cf-44a2-8bb9-4dfe07f7e77d
Budo

@mokry nie wiem na ile obszernie można opisać zastosowanie bojowe zapomnianego przez historię wozu bojowego będącego czesko-niemiecką krzyżówką o niewielkim "nakładzie". Może po prostu brakuje źródeł?

mokry

@Budo być może, ale 140 egz. to w sumie nie tak mało jak na dość specjalistyczny wóz, który był używany w okresie bardzo dużej aktywności lotnictwa nieprzyjaciela, czyli bardzo intensywnie.

Zaloguj się aby komentować

540 + 1 = 541

Tytuł: Misja specjalna U-234
Autor: Mariusz Borowiak
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Napoleon V
ISBN: 9788378897415
Liczba stron: 84
Ocena: 8/10

Mariusz Borowiak, autor znany miłośnikom historii morskiej, przeanalizował amerykańskie dokumenty dotyczące ostatniej misji U-234.

Był to okręt mający na przełomie kwietnia i maja 1945 roku dostarczyć z Niemiec do Japonii zapasy oraz specjalistów krytyczne dla produkcji zbrojeniowej. Na pokładzie znalazł się m. in. Me-262 czy radioaktywny uran oraz generał Luftwaffe specjalizujący się w technologii rakietowej.

Jednostka została przejęta przez US Navy po kapitulacji III Rzeszy - załoga poddała się aliantom.

Książka opisuje genezę i przebieg militarno-naukowych relacji Rzeszy i Japonii ze szczególnym uwzględnieniem wymiany drogą morską, zastosowanie U-Bootów typu IX, wreszcie ostatnią misje tytułowego U-Boota i dalsze losy jego załogi, poddanej wnikliwemu śledztwu.

Niezły, merytoryczny tytuł opierający się głównie na kwerendzie dokumentów. Małą liczbę stron kompensuje rozmiar książki, zbliżony do A4. Jeśli jesteś miłośnikiem historii II wojny światowej, to zdecydowanie warto przeczytać.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #iiwojnaswiatowa
2d8ef5c2-ef57-444d-88ec-24b1f17b07e3
Budo

@mokry ciekawe, zapisuję do listy. Lubię takie historyczne smaczki związane z rzeszą i ich wunderwaffe.

Zaloguj się aby komentować

538 + 1 = 539

Tytuł: Uniwersum Metro 2033. Paryż: Lewy brzeg
Autor: Pierre Bordage
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Insignis
ISBN: 9788368053043
Liczba stron: 484
Ocena: 5/10

Pierwsza książka z klasycznego uniwersum Metro 2033 dziejąca się we Francji. Dość przeciętna książka, autor nie udźwignął złożoności lokacji, którą sam stworzył, przez co mamy tutaj pomieszanie z poplątaniem bohaterów, frakcji, sojuszy, zdrad i pomniejszych miejscówek, w których dzieją się epizody.

Żeby nad tym zapanować, autor wplata między rozdziałami jakieś nudne opisy świata i akcji w formie dzienników czy listów poszczególnych bohaterów. Co najbardziej mnie wkurzyło, to niedomknięcie większości głównych wątków w książce - ewidentnie jest to pierwsza część dłuższego cyklu, gdzie autor na dzień dobry wystartował chyba wszystkie mozliwe wątki na najbliższe 20 tomów.

Zabrakło tutaj wprawy autora albo cykl został słabo podzielony na tomy, domęczyłem się do końca bo lubię metro 2033, ale nie otrzymałem odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pojawiły się w powieści.

Dla fanów Metra tak, dla osób nieznających uniwersum zdecydowanie nie - zarzuccie najpierw książki Głuchowskiego, bo zrazicie się do tego świetnie zbudowanego świata.

#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #postapo
61aa181b-9c6a-4d37-a4fb-3d7be3740366
em-te

@mokry zgłupiałem. Najpierw Paryż, a tu nagle Lubań. Skleiły się dwie recenzje?

Oczk

@em-te też się pogubiłem, jak fabularna książka scifi ma obalać teorie spiskowe i jak jakikolwiek "janusz" miałby brać refleksje w niej zawarte na poważnie XD

mokry

@Oczk @em-te dzięki za zwrócenie uwagi, aplikacja bookmeter musiała zaciągnąć mi fragment starej recenzji, choć jestem niemal pewien, że wyczyściłem okno przy dodawaniu. Teraz jest OK

A fragment o Lubaniu jest stąd:

https://www.hejto.pl/wpis/531-1-532-tytul-radary-iii-rzeszy-wojenne-tajemnice-lubania-autor-szymon-wrzesin

Zaloguj się aby komentować

535 + 1 = 536

Tytuł: Czasy, które nadejdą
Autor: Andrzej Pilipiuk
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Fabryka Słów
ISBN: 9788367949293
Liczba stron: 376
Ocena: 7/10

Najnowszy zbiór cyklu opowiadań Pilipiuka ze znanymi i lubianymi bohaterami. W pięciu opowiadaniach pojawia się doktor Skórzewski, Robert Storm czy epizodycznie młody Jakub Wędyrowycz. Teksty trzymają poziom innych prac z serii, kto zna cykl wie, czego się spodziewać. Dla osób początkujących lepiej czytać zbiory opowiadań zgodnie z kolejnością np. podana na lubimy czytać, warto mieć kontekst z wcześniejszych tomów. Jestem usatysfakcjonowany

#bookmeter
67d1f846-c206-4c89-819d-98db159ab2a1

Zaloguj się aby komentować

Następna