
Społeczność
Zwierzaki
Zwierzaków zdjęcia wszelakie - z netu i własne. Jeśli jednak wrzucacie znalezione w necie, warto podać źródło :)

Społeczność
Zwierzaków zdjęcia wszelakie - z netu i własne. Jeśli jednak wrzucacie znalezione w necie, warto podać źródło :)
@zboinek Podobno rasy pasterskie mają to zaszyte instynktownie. Na mój chłopski rozum są też szkolone.
Dodatkowo puszczam niepotwierdzoną plotkę - gdy wychowują się z innymi pasmi pastersikimi to podpatrują od nich zachowania. Więc można powiedzieć że przekazują sobie tę wiedzę z pokolenia na pokolenie...
Zaloguj się aby komentować
Aż szkoda mi było wracać do domu na samą myśl, że muszę mojego pieska zostawić ( ͡° ʖ̯ ͡°) #smiesznypiesek #psy #zwierzaczki

Zaloguj się aby komentować
Tydzień 2: 2,7 cm (+ 0,0 cm od ostatniego pomiaru) ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Nie urus, wciąż mało je, ale to z mojej winy i juz wyjasniam
Pogrzebałam w Internetach i najlogiczniejsza jest teoria, że po prostu nie jest mu wystarczająco ciepło. Niesztety sama nie znoszę ciepłych temperatur, dlatego w pokoju nawet zimą często uchylam szczelinę w oknie, a od wczesnej wiosny z moskitierą okno jest prawie caly czas otwarte. Te ogrzewacze co kupiłam nadają się tylko na chwilę, bo i tak po godzinie ich temperatura spada do pokojowej. Jak to piszę na alledrogo zamawiam małą matę grzewczą z regulatorem temp. do 36C, drobna o max mocy 5W, kwadracik - bedzie idealna mysle.
W poprzednim wpisie Pan @Lubiepatrzec zaproponował bym napisała "co kupić, gdzie i ile trzeba wydać kasiorki", no to podaję:
tl;dr w stówie się można zmieścić ze wszystkim
1. Ślimor - można kupić na olx/alledrogo lokalne, do wyboru są ślimory już od 5 zł, gdzie najczęściej są to maluchy lissachatina fulica (poznac mozna ze maja albino body), pomimo ze w ogloszeniu moze byc napisane po prostu "ślimak achatina". Jednak przytoczę cytat ze strony terrarium.com.pl: "Do rodzaju Achatina należą ślimaki, których systematyka nie jest jasna już od poziomu rzędu (Systellommatophora), w którym do tej pory nie jest poznany stopień pokrewieństwa między poszczególnymi rodzinami, rozróżnienie gatunków jest tym bardziej trudne." Oraz: W hodowlach większość osobników to mieszańce, lub osobniki źle oznaczone". Więc chcąć konkretny podgatunek należy szukać właśnie takiego ogłoszenia, tylko takie będą stosunkowo droższe - tak do 50 zł za 1szt. Można poszperać i nabyć ciekawe warianty kolorystyczne (moje ulubione to kremowa stopa z brązową głową, obojętnie jaka muszla, takie kotki syjamskie). Ale jakiegokolwiek kupimy - jak podrośnie będzie można nastraszyć teściową.
2. Mieszkanie dla ślimora - Panie to tutaj do wyboru do koloru, ważne aby: nie poraniło stopy ślimora, czyli najlepiej było gładkie, było odpowiednie do wysokiej wilgoci (czyli nie płyta OSB xD), dało się zrobić pare dziurek coby ślimor mógł oddychać. Ja za dychę w Tedi kupiłam przezroczyste pudełko na lunch, sprawdza się w porządku, jedynie co bym zmieniła to wysokość, bo achatiny lubią się zakopywać, więc jak podrośnie to załatwię mu coś głębszego. Najlepiej mieszkanie załatwić przezroczyste, żeby bez otwierania podglądać co ślimor robi (poza tym jak otwiera się pudełko to wpada chłodne powietrze, zatrzaski potrząsają wszystkim, no może być to stresujące).
Wilgotność - około 80%, czyli "podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalane gdyż mogłoby to powodować szybkie pleśnienie pokarmu", nie trzeba kupować żadnych higrometrów tylko każdego ranka zajrzeć, tycnąć palcem i dopryskać trochę wody.
Podłoże - "Jako podłoża najlepiej używać dość miękkich i delikatnych substratów. Dobrze sprawdzi się tu ściółka kokosowa – czy to w formie miękkiej maty czy bloku. Dobrym rozwiązaniem jest też mieszanka torfu, ziemi ogrodowej i suchych liści", ja używam torfu, bo zostało mi po mięsożernych roślinach. Ważne, żeby nie było w nim ostrych/twardych elementów, bo jak mieszkanie jest wysokie i ślimor spadnie na taki kamyk to może mu się skorupa strzaskać (ale nawet jak to się stanie to nie ma co panikować, ślimor jest w stanie sam odbudować niewielki fragment muszli). Kostke torfu (czyli suchy zbity, ktory potem lamiesz i dodajesz wody i sie rozrasta na kilka litrow) mozna kupic ponizej 10 zł.
Temperatura optymalna 20-25C - czyli jak ktos jest zimnolubny to dobrze sie zaopatrzyc w mala mate grzewcza, ktora przykladasz do boku mieszkania, bo od spodu za mocno mozna przesuszyć podloze. Mata koszt okolo 25 zł.
3. Wapń - niezbędny element dla rozrostu zdrowej muszli, przy braku wapnia gdy trzyma się kilka ślimaków razem mogą zacząć ścierać nawzajem swoje skorupy. Absolutnie trzeba zakupić - w postaci szkieletu mątwy (twarde) lub sypkiego proszku (dajesz na spodeczek do mieszkania lub posypujesz jedzenie - ja posypuję), można kupić w każdym sklepie zoologicznym, a nawet kreda szkolna się nada. Mątwa kosztowała mnie 5 zł, proszek około 20 zł (kupowane stacjonarnie więc online pewnie taniej, jedno opakowanie starczy na bardzo długo, może na parę lat nawet przy jednym ślimorku).
4. Żarcie - tu łatwiej napisać czego nie podawać, bo ich dieta to ponad 500 gatunków różnych roślin. Czego nie podawać: słonego, cebuli i czosnku, sałaty (szczawiany), w ograniczonych ilościach ogórek (mało wartości odżywczych + może się ślimor uzależnić i nie będzie chciał jeść nic innego przez dłuższy czas), słodkiego, kwasnego (czyli żadnych cytryn itp.).
Jedzonko podawać najlepiej na spodeczku i codziennie/co dwa dni wymieniać. Kosztu nie liczę bo każdy ma w domu jabłko czy tomata bożego.
#slimeshady <-- tag do obserwowania/czarnolistowania
#zwierzaczki



@SpoconaPacha z tego co wyczytałam niektórzy zauważają, że jak ślimory są w grupie to jest zwiększona aktywność, ale to przez poczucie konkurencji i "walki" o jedzenie, nie odczuwają samotności (może jestem w duszy ślimakiem) nie ma to dla nich znaczenia, nie są socjalne jak ssaki, poza tym są hermafrodytami, (czyli idealne zwierzątko dla niebinarnych xD) plus z możliwością samozapłodnienia, więc nie trzeba drugiego. Nie mają na tyle rozwiniętego układu nerwowego, żeby przeprowadzać bardziej skomplikowane interakcje ze sobą
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Człowiek! Miziaj dalej po brzuszku.
#psy #pokazpsa #zwierzaczki

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Płód delfina w łonie matki
#zwierzeta #fotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Profesor Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Cincinatti Elke Buschbeck i jej współautorzy badali fotoreceptory w oczach pająków Phidippus audax, małych ośmionożnych drapieżników występujących w całej Ameryce Północnej. Jak wszystkie pająki skaczące, mają one doskonały wzrok, który pomaga im w zdobywaniu pożywienia.
Podczas badań zespół odkrył, że gdy zmniejszono ilość pokarmu przyznawaną pająkom, pogorszył im się wzrok, a konkretniej zaczęły one tracić fotoreceptory zapewniające im widzenie.
"Zaczęliśmy patrzeć na ich oczy i zauważyliśmy ciemne plamy, które sugerowały degenerację" - powiedziała Buschbeck. "Byliśmy naprawdę zaskoczeni i nie spodziewaliśmy się tego".
Pogarszający się wzrok pająków został początkowo zauważony przez jedną ze studentek Buschbecka. Badała ona oczy kilku złapanych na wolności pająków za pomocą specjalnie skonstruowanego w laboratorium oftalmoskopu - urządzenia przeznaczonego do wykonywania fluorescencyjnych obrazów siatkówek zwierząt o małych oczkach. Dostrzegła wtedy u niektórych pająków plamy na fotoreceptorach, czyli komórkach przetwarzających światło na sygnały wysyłane z oczu do mózgu. Następnie wykorzystano mikroskopię elektronową do zbadania cienkich przekrojów fotoreceptorów, aby potwierdzić, że komórki rzeczywiście umierają.
Potwierdzono to poprzez eksperyment, w którym jedna grupa skoczków otrzymywała o połowę mniejsze porcje niż druga. Stan oczu tych pierwszych był w zdecydowanie gorszym stanie i za pomocą wspomnianego oftalmoskopu zaobserwowano u nich obumarłe fotoreceptory. Najprawdopodobniej spowodowane to jest tym, że fotoreceptory do optymalnego działania wymagają dużo energii w postaci składników odżywczych.
Ludzie to nie pająki, jednak mechanizm działania fotoreceptorów jest w obu przypadkach podobny. Być może coś podobnego może powodować zwyrodnienie plamki żółtej u ludzi, wymaga to jednak badań.
Źródło: https://www.livescience.com/animals/spiders/bold-jumping-spiders-can-literally-go-blind-with-hunger
#nauka #biologia #pajaki #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Słodziaki zwierzaki polecają się do adopcji
Każdy z nich odebrany z koszmarnych warunków, to niesamowite ile w tych psiakach jest miłości do człowieka
Cygan, Arnika, Lea i Karmel
Cygan koczował na łańcuchu, Arnika we własnych odchodach i błocie, Lea wyrwana ze śmierci głodowej, a Karmel zamarzał przy łańcuchu…
#otoziaki
#pokazpsa #psy #zwierzaczki #katowice #slask #czestochowa




Zaloguj się aby komentować
O! Głaskanie i jedzenie wróciło z pracy xD
#zwierzaki #pokazkota #pokazpsa #psy #koty

Zaloguj się aby komentować
#zwierzaczki #smiesznypiesek
Chłop sobie z rana wyszedł na spacer pooglądać ptaki, a zaobserwował takiego gagatka.

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Hejeczka, ten psior to Rino- odebrany od pseudohodowcy…
Jak go zabraliśmy, miał zanik męski w tylnych łapach. Ma tez wadę genetyczną, czyli brak panewek stawowych w stawach biodrowych.
Generalnie przez prawie pół roku Rino przeszedł dwie operacje (jedną na stawie i drugą na oczy, które też były chore), a po operacji przeszedł rehabilitację.
Mam dla niego dom! To cud, że znalazła się osoba chcąca go adoptować. Chcemy jednak dokończyć leczenie Rino, bo przed nim operacja na drugim stawie i rehabilitacja.
Kto może i chciałby pomóc- bardzo proszę o chociaż drobne wpłaty. 5, 10 czy 15zł. Może być nawet złotówka. Do pokrycia kosztów operacji brakuje około 200-300zl, reszta docelowej kwoty to rehabilitacja i jeszcze doleczenie oczu
Wrzucam link do zbiórki, chociaż nie za bardzo umiem w linki wiec nie wiem czy wyświetli się poprawnie
#otoziaki #pokazpsa #psy #zwierzaczki

@cytmirka poprawny link https://pomagam.pl/leczenierino
Zaloguj się aby komentować
Spokojnie, nie będę tu ciągle spamować tymi #szczur


Zaloguj się aby komentować
Tydzień 1: 2,7 cm (+ 0,4 cm od ostatniego pomiaru)
URUS!
Dopytałam sprzedawcę i powiedziano mi, że klucie odbyło się 28 lutego, czyli na dziś dzień Slime Shady ma 1 miesiąc i 4 tygodnie (albo 56 dni jak to lubio określać rodzice z małymi dziećmi ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Mało wpierdziela, a podsuwałam mu marchew, japcoka (+ w wersji smoothie domowej roboty, więc nie wiem czy jodł czy nie) oraz tomata. Jestem pewna, że wyrośnie z tego i niedługo bedziemy razem jeść sałatki.
Dokupiłam sypkiej sepii, bo może ta z mątwy jest za twarda, i widać, że jej ubywa z każdym dniem. Oprócz tego kupiłam dwa rodzaje ogrzewaczy xD jak zimno w chacie to przykładam rozgrzany do jednego boku pudełka, nie pod spód, coby nie wyschło podłoże całe.
Uważam ślimaczki za urocze stworzenia i gęba sama mi się cieszy na myśl, że jak wrócę z pracy, to mogę otworzyć pudełko, położyć małego na wieczko i bedzie sobie pełzał z tymi śmiesznymi antenkami i wąsami, bardzo pocieszne. Mają w sobie taką tajemniczą ciszę, podobnie jak grzyby, jak gdyby skrywały sekrety wszechświata.
#slimeshady <-- tag do obserwowania/czarnolistowania
#zwierzaczki





@yeebhany W tamtym roku miałam fazę na takiego ślimaka, odwidziało mi się bo większość poradników poleca trzymanie je w plastikowych nieprzezroczystych pojemnikach które mi nie podchodzą, jestem przyzwyczajona do akwariów i podglądania zwierzów w każdym momencie
@saffes pierdololo, można trzymać w akwarium i w pojemniczku i terrarium i jak tam sobie wymarzysz, żeby tylko powierzchnia nie kaleczyła jego nogi i czymało ciepło. Przypadkiem w Rossmannie zauważyłam takie superanckie pudełko, ale że już kupiłam to co mam wcześniej, to nie brałam, takie fajne przezroczyste (zdj w zalaczniku, wsadzili karteczke do srodka, ale jak wyjmiesz to ladniutko przezroczysciutko). Nie sprawdzałam tylko czy pokrywka szczelna, bo jeszcze ślimor siłacz by wyjszodł. Nastawiam się na zakup przezroczystego pudelka/czegos szklanego, jak juz podrosnie. Akuratnie wariat popiernicza po podłożu lub dziury kopie, jedynie rano zauważam jak chodzi po ścianach lub suficie, ale też spryskuje wodą, to tego śluzu nie widać. Teraz jak to piszę to pakuje tomata do papy. Słuchaj ciepło się robi, przesyłką dojdzie na spokojnie i nie zmarznie, bierz i się nie zastanawiaj. Można powybierać różne warianty kolorystyczne jeżeli nie zależy Ci na 100% achatina achatina, w full jest fulica na olxach i allegro lokalne, jak grosza nie brak to supcio kolory można wyłapać, zoba w załączniku jakie koksy z ogłoszeń poznachodziłam!



Zaloguj się aby komentować
#zwierzaczki #fotografia
Takie #smiesznypiesek spotkałem wczoraj.

Zaloguj się aby komentować