Tomkowie, planuję kupić używaną kartę graficzną oraz procesor. Na co muszę zwrócić uwagę przed transakcją? Zdjęcie pinów procka, a z karty jakiś benchmark? Zazwyczaj oferty nie są z Warszawy, a 300km po kartę jechać nie będę xd
#komputery

Społeczność
wszystko co związane z komputerami
Tomkowie, planuję kupić używaną kartę graficzną oraz procesor. Na co muszę zwrócić uwagę przed transakcją? Zdjęcie pinów procka, a z karty jakiś benchmark? Zazwyczaj oferty nie są z Warszawy, a 300km po kartę jechać nie będę xd
#komputery
Zaloguj się aby komentować
Hej, polećcie jakąś dobrą kolorową drukarkę laserową która będzie codziennie bezawaryjne drukować kilkadziesiąt kartek i będzie można do niej kupować niedrogie zamienniki tonerów.
#drukarki #komputery
Zaloguj się aby komentować
Potrzebuję porady w kwestii doboru obudowy do komputera. Komputer zmieniam co ok 6 lat, dotychczas latałem jeszcze na:
CPU: i5 6500 z dedykowanym chłodzeniem (wersja box)
GPU: Asus Turbo GTX1060 6 GB
24 GB RAM 2133 MHz CL 15 (1 kość 8 GB padła, stąd taka niestandardowa ilość pamięci)
MOBO: MSI B150M PRO-VDH
PSU: SilentiumPC 500 W
obudowa Zelman Z1
Taki zestaw miałem od października 2016 roku.
Obecnie skompletowałem już:
CPU: Ryzen 5 7600X + SilentiumPC/Endorfy Fortis 5 (pojedynczy wentylator)
GPU: Radeon ASrock RX6950XT
MOBO: ASrock PG Riptide Wi-Fi
PSU: MSI MPG A850G PCIE5 850W ATX 3.0
RAM: 32 GB 6000 MHz CL32
Teraz muszę wybrać obudowę. Ogólnie założenie miałem takie, że za może 4 lata, jeżeli zwiększą się moje wymagania, żeby łatwo móc dokupić procesor nowszej generacji (AM5) i może zmienić grafikę na nowszą, wydajniejszą (PCIe 5.0). Stąd dobór takich podzespołów, by w razie potrzeby wymiany komponentów można było zachować zasilacz, płytę głową, ogółem zredukować koszta. Z racji tego, że mam dość ograniczone miejsce na obudowę jej wymiary nie mogą być większe niż: maksymalna dł. obudowy to 45 cm, szer. 22 cm.
Wytypowałem dwa modele:
MODECOM Amirani Volcano (4x120 mm wentylatory) jest też wersja z 200 mm wentylatorami, ale z tego co widzę, to przepust jest i tak ograniczony do 120-140 mm, nie lubię też RGB, a ta obudowa z 120 mm went. nie ma podświetlenia RGB. Obudowa jest wykonana z grubej blachy 0,8 mm, jest dość przewiewna, daje możliwość zamontowania na górze 280 mm radiatora pod chłodzenie wodne albo dwóch 140 mm wentylatorów. Ma też minusy: dolny filtr jest na takie haczyki, wsuwki, nie jest magnetyczny i jego montaż i demontaż będzie istną udręką.
link: https://volcanogaming.pl/products/volcano-amirani-white?variant=44412963815689
Druga obudowa jest trochę mniejsza, co bardziej mi odpowiada, jednakże obawiam się, że chłodzenie podzespołów (GPU i CPU) będzie ograniczone i wpłynie to znacząco na wzrost temperatur.
Jest to nowa obudowa na rynku firmy Phanteks, model Eclipse G300A
link: https://www.phanteks.com/Eclipse-G300A.html
Obudowa ogółem wydaje się być przemyślana, podoba mi się, że szklany boczny panel nie sięga do samego jej dołu (obudowa u mnie stoi na podłodze i łatwiej o jej uszkodzenie np. podczas sprzątania), ale obawiam się o przeplyw powietrza i zastanawiam się, czy w przyszłości nie będzie warto zainwestować w chłodzenie cieczą. W tej obudowie zmieści się radiator o maksymalnej długości 240 mm, czyli 40 mm krótszy, aniżeli w Amirani Volcano. Nie wiem, jakiej grubości blachy zostały użyte do jej wykonania i jaka jest ogólna jakość tego produktu.
Nie planuję podkręcać procesora, a jeżeli już, to dość delikatnie. Zastanawiam się, na jak długo wystarczy takie chłodzenie jak Fortis 5, i czy w przyszłości w razie zmiany procesora nie będą już zalecać chłodzenia "wodnego". Obie obudowy pomieszczą dość spore układy graficzne, o to się nie martwię. Cena obu tych modeli jest zbliżona (około 350 zł), co też mi pasuje, bo nie zamierzałem wydawać więcej na obudowę.
Jakie jest Wasze zdanie, pchać się w większą obudowę, czy mniejszą? Która jest lepszym rozwiązaniem i dlaczego?
Załączam zdjęcie, by nie tłumaczyć, dlaczego obudowa nie może być dłuższa.

Zaloguj się aby komentować
Stoję przed wyborem karty graficznej. Sprzęt raczej na lata, nie spodziewam się wymiany w najbliższych pięciu/dziesięciu latach. Obecnie mam 10 letni sprzęt więc ten tego
Wstępny przegląd, padło dość szybko na:
RX 6600 – tanio, świetny stosunek cena/wydajność. Może nie najświeższy sprzęt...
No właśnie, dziś jest tak „na styk”.
Zacząłem szperać dalej w poszukiwaniu czegoś wydajniejszego. Znalazłem pewną trójcę:
RX 7600 – następca 6600? Niestety brak DLSS, co prawda jest FSR / XeSS ale wspierane rzadziej niż DLSS. Słabiej sobie radzi z Ray Tracking niż pozostałe z trójcy, ale czy RT jest potrzebne na tak taniej karcie? 3060 / A770 i tak nie pozwolą na RT z satysfakcjonującymi FPS’ami. Nie zwracać uwagi na RT?
ARC 770 – nieco więcej za nieco mniej niż w przypadku RX 7600 – ale ryzyko bo intel, prawdopodobieństwo nikłego wsparcia w przyszłości. Brak DLSS, ale jest FSR / XeSS. To drugie znacznie lepiej działa na kartach intela więc fajnie. Ale XeSS jest dość rzadko wspierane.
RTX 3060 – teoretycznie najbezpieczniej z trójcy. DLSS 2 jest wspierane bardzo szeroko. Jednak to wciąż DLSS 2, nie będzie upgrade do DLSS 3. Konkurencja idzie inną drogą, nawet starsze karty intel/AMD dostają „update” do nowych wersji FSR / XeSS. Ale… zawsze można na takiej nvidii odpalić FSR czy XeSS.
albo…
pchać się w cokolwiek serii RTX 40 specjalnie dla DLSS 3, tanio nie będzie, ale chyba najbardziej przyszłościowo. Premiera 4060 niedługo.
Dlaczego tak naciskam na frame generatory? Bo to przyszłość w generowaniu dużej ilości FPS’ów. Podejrzewam że w przeciągu kilku lat, wyjdą nowsze wersje frame generatorów dających jeszcze więcej kopa. Chociaż chyba tyczy się to „TOP” tytułów. Małe gierki i tak nie wspierają tych ficzerów.
Co kupić?
#komputery #pcmasterrace #kartygraficzne
A nie lepiej kupować co pare lat jakiegoś średniaka i sprzedawać starego? Tym sposobem prog wejścia masz niższy, a jakość użytkowania utrzymujesz tez na jakimś sensownym poziomie w ciągu całego 10 letniego cyklu życia w podobnym hajsie. Technologie i standardy się bardzo szybko rozwijają i zmieniają.
Zaloguj się aby komentować
Cześć, szukam słuchawek nausznych z mikrofonem do kompa (do gierek). No i zauważyłem, że średnia cena to 300zl.
Gram tylko w wowa, więc raczej nie potrzebuje tyle wydawać - jedyny mój wymóg, to żeby były wygodne i nie gotowały ucha.
Czy jest możliwe spełnienie tych wymogów do np 200zl? Czy jednak poniżej 300zl nie ma co brać?
#komputery #sluchawki #gry
Zaloguj się aby komentować
Pytanie z gatunku #komputery #macbook #ios /tag/motoryzacja
Podejrzewam że ktoś podczas mojej nieobecności przegląda mojego kompa
Czy może ktoś polecić jakąś apke monitorującą lgoowania , wpisywanie złego hasła itp ?
Zaloguj się aby komentować
chyba nie będzie zbyt wielu gadżetomaniaków za te pieniądze https://youtu.be/SN0-GRUjCGQ
#apple #gadzety
Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry,
Czy na X-KOM często zdarzają się przeceny na "droższe" produkty? Mam zapisane parę części do kompa, ale że wychodzi trochę drogo, postanowiłem poczekać na promocję. Zastanawiam się tylko, czy się jej kiedyś faktycznie doczekam.
Jakie są wasze doświadczenia?
#xkom #komputery
Zdarzają się, ogólnie 2 lata temu kupowałem części do kompa i ostatecznie złożyłem go w całości z xkomu (z wyjątkiem mobo które potem okazało się wadliwe i ostatecznie wziąłem inne, a najlepsza cena była w xkomie). Trochę trzeba polować, rano przed 8 dostaję powiadomienie z aplikacji o ogólnych promocjach, może też coś fajnego w gorącym strzale wpadnie. Zdecydowanie odradzam bawienia się w losowanie promocji, szkoda na to czasu
@RedDucc napisz do nich prośbę o ofertę. Ja w 2020 dostałem koło 500 zl off na zestawie w okolicach 9k. W sumie to takie same zestawy zrobiłem w xkomie i komputroniku. Komputronik miał trochę taniej ale dal mniejszy rabat a xkom dal większy i wygrał :P. W mailu widzę ze wyssałem im link do listy zakupowej na [email protected] jeszcze tego samego dnia dostałem ofertę. Później powołujesz się na numer oferty przy zamawianiu i jazda!
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Składam nowy komputer czy ktoś ma jakieś pomysły czemu ten złom nie chce się uruchomić ledy na płycie świecą jak podłączę ethernet to świecą lampki ale jak podłączę cokolwiek pod usb to już nie działa. Próbowałem zwierać te piny od power switch na płycie ale nie zadziałało. Zasilacz sprawny bo jeszcze wczoraj był w starym kompie
zasilacz silwntium PC Deus g1
plyta ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI DDR4
procesor i5 12400f
ram kingston fury 2x16 cl 16 renegade
Zaloguj się aby komentować
Jako, że ktoś zablokował mi możliwość pisania pod postem https://www.hejto.pl/wpis/hej-jestem-programista15k-wiec-klawiatura-jest-dla-mnie-wazna-i-czesto-jej-uzywa , to odpowiadam tutaj.
> a jak założy gumkę na głowę, to w ogóle będzie cichutko. Klawiatura ma być dobra po wyjęciu jej z pudełka, a nie składaniu jej jak puzzle xD
> A poprzednie posty mnie nie interesują.
@tellet Nie, klawiatura ma odpowiadać gustowi i potrzebom użytkownika - jak absolutnie każdy przedmiot.
Ja sobie kupiłem barebone’a z odpowiadającym mi układem, bez widocznego logo/marki producenta (mój komputer to nie billboard) przełączniki jakie mi odpowiadały (nie są super ciche, ale podoba mi się charakterystyka - kumpel z pracy ma kilka testerów, więc sprawdziłem sobie bezkosztowo), i ściągnąłem klawisze, które mi się wizualnie podobały. Klawiatura nie jest jakaś super cicha, ale absolutnie nie hałasuje jak maszyna do pisania. Podświetlenie RGB wyłączyłem.
Jak patrzysz na klawiaturę mechaniczną z Biedronki za 100 cebulionów - to tak, moim zdaniem lepiej kupić porządną membranową.
#komputery #klawiaturamechaniczna
Zaloguj się aby komentować
Hej. Czy ktoś mógłby polecić poleasengowego/używanego laptopa tak do 600-700zl? Tylko przeglądanie internetu i praca z officem, aby tylko szybko chodził. #laptopy #szukamlaptopa #komputery
Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry,
Kupuje obudowę Lian LI P11 Dynamic Evo i chciałbym do niej wpierdzielic łącznie 10 wiatraków (7 wiatrak + 3 wiatraki na AIO). Teraz pytanie: jak to najlepiej zrobić? Czy możecie polecić jakiś kontroler? Czy może jakieś lepsze pomysły?
#komputery
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Kupiłem kartę graficzną nVidia. Zabijcie mnie, co to za g.wno. Pół dnia siedzę nad sterownikami. Niby wszystko proste - wybierasz system, kartę i pobierasz. No pobrałem jedne zanim ją podłączyłem. Potem się okazało, że jednak coś nie tak - ok, może źle kliknąłem. No to google i model karty win7 drivers - odnośnik do strony nVidia, są sterowniki. Zainstalowałem, jednak są stare. Ale ich program mi znalazł nowe, tylko ich nie chce pobrać. Ok, wpisuję numer tych nowych, pobrałem ręcznie, zainstalowałem. Też są stare. Dobra, znalazłem najnowsze 30.03.2023, właściwy system, karta jest w spisie, pobrałem, zainstalowałem. I już widzę, że upośledziło Aero, czyli coś jest nie tak, żadna gra, nawet najprostsza nie działa. Instalacja drugi raz, to samo. Odpalam Experience, a ten znalazł "nowe" sterowniki, czyli te z 30.03.2023 z dokładnie tym samym numerem i właśnie je pobiera. To będą... 5 pobrane i 4 instalowane? Jprdl.
#nvidia to gwno
Zaloguj się aby komentować
Czy to ma być żart, że w Wordzie przy eksporcie na pdf'a nie da się wybrać rozdzielczości i drukuje wszystko w gównie 96 DPI xD Darmowy Libre Office ma zaimplementowany bezstratny eksport...
#komputery
Zaloguj się aby komentować
Ktoś chce zrobić świeży install Windowsa XP? To teraz może na dowolnym dopuszczalnym kodzie, łatwo i bezpiecznie. Skrakowano algorytm aktywacyjny. Krak nie wymaga już zewnętrznych serwisów.
https://www.theregister.com/2023/05/26/windows_xp_activation_keygen/
#windowsxp #systemyoperacyjne
Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry,
Kupiłem ostatnio CPU cooler oraz 3 wiatraki 120mm do komputera (planuję zakupić jeszcze dwa 140mm na górę).
Dzisiaj podłączyłem i działają.
Widziałem, że ludzie ustawiają prędkość tych wiatraków w biosie. Obejrzałem parę filmików i niestety nadal nie wiem, na jakie wartości mam je ustawić.
Czy rzeczywiście warto się w to bawić? Czy może ustawienia domyślne będą całkowicie wystarczalne?
#komputery
Zacznij od sprawdzenia czy producent płyty głównej dostarcza soft do zarządzania nią. Zwykle w takim oprogramowaniu można dopasować do swoich preferencji krzywą funkcji temperatura/prędkość obrotowa wiatraków dla każdego złącza. Pozwoli Ci to dostosować głośność wiatraków do oczekiwanej temperatury.
Czuwaj!
Zaloguj się aby komentować
Joystikiem w windows? ależ oczywiście
#retrogaming #commodore #windows

Zaloguj się aby komentować