Wesprzyj nas i przeglądaj Hejto bez reklam

Zostań Patronem
#konstruktorelektrykamator #elektryka #budujzhejto

STOP! Test bezpieczeństwa

Macie w domu instalację elektryczną? Niemal na pewno 107% z was odpowiedziało że tak.
A skoro macie instalację to jestem gdzieś tam rozdzielnica elektryczna w której na 95% siedzi urządzenie zwane wyłącznikiem różnicowoprądowym. Jest to sprytne urządzenie które zabezpiecza wasze zdrowie i życie przed porażeniem. Nie, ono nie ma zadziałać w czasie porażenia tylko ma jemu zapobiec. Na większości tych urządzeń producent umieścił napis, zazwyczaj mały, często tylko po angielsku. A jego sens brzmi tak:
Testować co....
No i tu różnie zalecają, jedni co miesiąc, inni co dwa, trzy, co pół roku a czasami co rok. A po co to? A żeby sprawdzić czy faktycznie urządzenie wciąż jest sprawne. Czy wciąż możemy mu ufać. Testowanie polega na naciśnięciu przycisku TEST. Jak urządzenie jest sprawne to się wyłączy. Ale nawet takie testowanie nie zwalnia z okresowych pomiarów instalacji elektrycznej.

A czy ty testowałeś już swoją różnicówkę?

A skoro jesteśmy przy testowaniu elementów bezpieczeństwa to zadaj sobie kolejne pytanie. Jaki typ ogrzewania budynku masz?
I tu też blisko 100% ankietowanych powie że hydrauliczne, czyli ciepło rozprowadzane za pomocą wody/glikolu/oleju przez rurki.
Każdy element takiej instalacji ma swoją objętość. Np 100mb rurki PEX do ogrzewania podłogowego to jest ok 11 litrów, a w domu potrafi być ponad kilometr a czasami dwa takiej rurki. Ale ogrzewanie podłogowe to pikuś, bo to ogrzewanie niskotemperaturowe. Ale stare systemy na grubych rurach, starych grzejnikach i stare kotły śmieciuchy. Tam jest dużo wody gdzie jednocześnie jest sporo różnica temperatur między wygaszonym kotłem a rozpalonym. A jak wiemy każda substancja ma coś takiego jak rozszerzalności temperaturowa. Np dlatego kiedyś pociągi stukały, bo były przerwy dylatacyjne dla kompensacji wydłużania i skracania się szyn od temperatury. Teraz już się od tego odchodzi. Ale ja tu o wodzie, w takiej instalacji CO objętość wody może zmienić się o kilka % w zależności od różnicy temperatur. A to powoduje że gdyby układ był szczelny to rosło by ciśnienie i mogłoby dojść do jakiegoś uszkodzenia. Stare układy otwarte miały naczynie wzbiorcze którym dochodziło do przelania się naddatku do kanalizacji/poza budynek. W nowych systemach stosuje się układy zamknięte, i jako kompensację robią naczynia przeponowe, zazwyczaj stalowy zbiornik z gumowym balonem w środku. Poduszka powietrzna kompensuje zmianę objętości wody, taki mały hydroforek. I tu dochodzę do tego czego chciałem. Zazwyczaj przy takich zbiornikach jest kolejny element bezpieczeństwa, nazywa się zawór bezpieczeństwa. Proste urządzenie, tłoczek dociskany sprężyną do otworu, jak ciśnienie będzie za duże to się tłoczek uchyli i upuści trochę wody zmniejszając ciśnienie. Tylko zawór musi być sprawny. A jako że tłoczek jest zazwyczaj gumowy to potrafi się przykleić do gniazda, lub tak odkształcić że nie będzie wstanie się poruszyć. Dlatego i tu producenci dają instrukcję żeby testować okresowo zawory bezpieczeństwa. Zazwyczaj polega to na przekręceniu gałki o 90 lub 180° i tu uwaga, a w sumie dwie.
Jeśli zawór jest sprawny to poleci dosłownie kilka mililitrów wody, jeśli jest niesprawny to może polecieć bardzo dużo wody. Więc jeśli nie testowaliście zaworów przez długi czas to przygotować się na to że może trzeba będzie go wymienić.
Ile takich zaworów jest w instalacji, zazwyczaj dwa. Jeden na cześć CO, a drugi na CWU.

A czy ty, testowałeś już swoje zawory bezpieczeństwa?

Tak że możecie wpisać sobie w kalendarz nowe zadania, zazwyczaj co kwartał.
Testować RCD i zawory bezpieczeństwa w CO.
W ten oto sposób dbacie o bezpieczeństwo swoje i bliskich, oraz wasze życie nabrało jakiegoś sensu.
30ea6a33-8cd1-4517-904c-326d0aa8282f
e360e96e-ce93-4dff-9949-ccf01f1fca02
myoniwy userbar
50

Komentarze (50)

@myoniwy

A czy ty, testowałeś już swoje zawory bezpieczeństwa?

kiedyś na kotle parowym, niestety już się nie zamknął xD

@myoniwy ubezpieczenie domu wymaga pomiarów elektrycznych aktualnych, czyli nie starszych niż 5 lat. Ostatnie robiłem rok temu

@PlatynowyBazant20 różnicowka wymaga testu (nie pomiaru) co 30 dni

@PlatynowyBazant20 ciekawe bo u mnie tego nie wymagali. niedługo będę odnawiał i zobaczymy.

@Opornik ale to nie mówią nic, poprostu jak będą musieli wypłacić odszkodowanie to będziesz musiał pokazać 🙂

@myoniwy pogięło Cię? Będę różnicówke testował żeby później od nowa zegarek w piekarniku nastawiać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@cebulaZrosolu dobrze ze powiedziales, juz mialem palec na guziku

@cebulaZrosolu Właśnie piekarniki z zegarkiem kojarzę od ~25 lat i doszły bajery, dotykowe wyswietlacze, miliony funkcji, a jak bateryjki/kondensatora od zegarka nie było, tak nie ma do tej pory.

@nypel O to to, piekarnik z lepszej półki i nie ma podtrzymania zegarka.

@cebulaZrosolu I tak się przestawił po tym co się działo w Hiszpanii.

@L4RU55O moj sie przestawil po tym co sie dzialo w izraelu

@myoniwy Pojęcia nie miałem, nie było w instrukcji obsługi mieszkania, gdy je kupowałem. Wieczorem kliknę 😀

@myoniwy Nie mam różnicówki, ale znajomi mają i nawet im testowałem rok temu - nie działa. Do dziś z tym nic nie zrobili.

@Nemrod bo tylko sprawdzić trzeba xd


A na poważnie, to czasem psuje się tylko guzik od testu

@Felonious_Gru Czyli albo nie działa różnicówka, albo sam guzik? A to w porządku xD

@Nemrod wsadź 2 gwoździe do gniazdka to zobaczysz czy działa różnicowka i zepsuł się tylko guzik czy jednak nie działa różnicowka


@Yes_Man

@cebulaZrosolu Dwa gwoździe to stanie się zwykłym odbiornikiem i RCD wtedy nie ma szans zadziałać. Jeden gwóźdź i do grzejnika.

@Nemrod jak sam guzik to mniej pilna naprawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Felonious_Gru A jeśli to nie jest guzik to się dowiedzą w dość dynamiczny sposób

Ja mam za⁎⁎⁎⁎sty zawor bezpieczenstwa, jak czasem upusci nadmiar gazu to kryj sie kto moze

@myoniwy warto przy tym dodac, ze jak juz beda testowac zawory bezpieczenstwa na czesci C.O. to zeby nie zapomnieli uzupelnic wody w ukladzie. I najlepiej zeby testowali na wygaszonym urzadzeniu i wystudzonej instalacji

@Pirazy no wiesz, jak ucieknie 10ml wody to nic się nie stanie, ale po roku czy dwóch i kilku testach warto uzupełnić zład wody.

@myoniwy tak, ale jak okaze sie, ze zawor jednak niesprawny i wyleje caly zlad to lepiej zeby:

a) piec akurat nie pracowal (ryzyko przegrzania)

b) woda byla na tyle chlodna, zeby sie nie poparzyc probujac ratowac sytuacje

@myoniwy Mam dodane cykliczne przypomnienia, żeby wszystko posprawdzać co 3 m-ce 😉

@Asya a trzeba co miesiąc xd

@Felonious_Gru bez przesady. Raczej mała szansa żeby w miesiąc się śruby rozkręciły. W domach jednorodzinnych/mieszkaniach raz na kwartał spokojnie wystarcza.

@Papiezak2137 Nie chodzi o sprawdzanie połączeń a o test samego układu wewnątrz RCD

Moja na napis "test regularly". Czyli "nigdy" spełnia warunki producenta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po co testować, skoro domyślasz sie że będzie działać( ͡° ͜ʖ ͡°)

jestem prawie pewien że nie ma takiego guzika u mnie na skrzynce

@Opornik na wyłączniku różnicowo-prądowym powinno być, u mnie przycisk jest ale szary i słabo widoczny

@Opornik Jeśli masz RCD to masz i przycisk do testowania. Kolory i kształty są różne, zależnie od producenta i modelu.

@myoniwy mój chłop czasami testuje, jak coś grzebie przy instalacji a zapomni wyłączyć obwód na skrzynce


(żarcik)

@myoniwy Nie uwierzysz ale wczoraj było dwóch fachowców z ramienia Wspólnoty Mieszkaniowej, którzy testowali wszystkim sąsiadom impedancję w gniazdkach no i właśnie różnicówkę. Więc mam to przetestowane na bank.

Jakie RCD, chłopie xD

172ef2f2-bd07-4365-b83a-d5be0d7204d0

@eloyard Gruba żyła PEN jest lepsza od RCD.

Mam, przy montażu PV zmieniłem nawet ze starego typu AC na lepszy typ A biorąc pod uwagę że przez ostatnie 20lat zmienił się rodzaj urządzeń w typowym gospodarstwie.

@dildo-vaggins Typ A niewiele różni się od AC. Testowałem. Może być dI 100mAAC i nie zareaguje, w przypadku gdy będzie upływ DC, a przy PV jest to możliwe.

Dlatego ja daję dwie sztuki, jedna 100mA i druga 30mA szeregowo.

@myoniwy do fotowoltaiki to typ B powinien być

@myoniwy no i po co to pisałeś, specjalnie doplacalem do A. Ale wymieniałem, bo poprzednia różnicowka niemożliwie piszczała przy włączonej klimatyzacji. Masz pomysł dlaczego?

@Amhon uszkodzony rdzeń przekładnika, lub luźne swoje.

@bk91 Tak, w domyśle miałem typ B, ale tego nie napisałem.

I po co to komu? Jeszcze się okaże, że nie działa i wymienić trzeba. Pinionżki to kosztuje i czas.

@myoniwy zmień oszacowania, na 6 miejsc w których w miarę stale mieszkałem w Polsce RCD było w jednym. Można liczyć że RCD jest w budowanych po 2002 r., czyli jakieś 3-4 miliony z 16.

@mjr_bien u mnie w domu z połowy lat 90 RCD już jest

@mjr_bien co do zasady cała wielka plyta nie ma ochrony różnicówkami i wszystkie stare chałupy <90 roku, chyba że ktoś remont instalacji robił. Żeby było śmieszniej w blokach nie ma też uziemienia w gniazdach, poza łazienkami.


Jednak przez tyle lat i tysiące takich mieszkań ludzie masowo od porażeń nie ginęli.


Jedną z metod kradzieży prądu było zapinanie neutralnego do kaloryfera, jeżeli licznik był źle podpięty. 😁

@kitty95 Przecież pomiar prądu w liczniku jest na fazie. Chyba że zamienione były tory. Przy przyłączu 1F można puścić N jako pomiarowy, L na mostek i potem faktycznie łapać zero z kaloryfera.


Sąsiad opowiadał że pierwszy licznik jaki miał w latach 70 był wrażliwy na kierunek przepływu prądu. A że plombowanie było słabej jakości, to zamieniali wejście z wyjściem. Brzeszczot na kablu do studni i licznik się cofał.

@myoniwy nie wiem jak dokładnie to działało, bo gówniarz byłem, ale kolega mi pokazywał taki patent u siebie w mieszkaniu, że ociec tak zrobił i ponoć nic nie płacili. Te obrotowe liczniki to bardzo różne były, a skrzynki luzem dostępne, bo główne zabezpieczenie w nich było dla każdego z mieszkań, to każdy grzebał jak chciał.

Zaloguj się aby komentować