Kiełbasa drwala robi się
#wedzenie #wedlinydomowe #gotujzhejto

Kiełbasa drwala robi się
#wedzenie #wedlinydomowe #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Cienkie kiełbaski śniadaniowe. 1,2 kg wołowiny, 0,7 kg mięsa z żeberek i 0,5 kg podgardla. Mieszanka peklująca 50:50. Jelita baranie 22/24 na pasku, nakładają się super tylko co jak i tak dziury albo pękają. Przedostatni raz.
Suszenie 1 h 45 st. C. Wędzone 2,5 h 55 st. C. Zrębka bukowa.
#jedzenie #jedzzhejto #gotowanie #gotujzhejto #wedzenie

Zaloguj się aby komentować
Boczek już sparzony i pokrojony. Tak dieta od jutra.
#wedzenie #jedzenie #jedzzhejto #gotowanie #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Niby się przejadło ale jak tu żyć bez boczku. Tak wiem, jak się ociepli to ją umyje. Zrębka bukowa.
#wedzenie #jedzenie #gotujzhejto #jedzzhejto #gotowanie

Zaloguj się aby komentować
Tym razem nie kabanosy a cienkie kiełbaski śniadaniowe będą. 1,2 wołowiny, 0,7 mięsa z żeberek i 0,5 podgardla. Mieszanka peklująca 50:50. Za dwa dni nadziewamy w jelita baranie 22/24 i 24/26, tym razem są na pasku, więc może nie wylądują w nerwach w koszu.
#jedzenie #jedzzhejto #gotowanie #gotujzhejto #wedzenie

Zaloguj się aby komentować
Nie wiem od kiedy #jedzzhejto #jedzenie #gotujzhejto #gotowanie #wedzenie jest tematem politycznym.
Coraz więcej dziwnych komentarzy sie pojawia.
@JanNipanimajski napisał coś takiego do mnie w komentarzu "idź z duchem czasu i robaków sobie nagotuj, zostaniesz bohaterem socjaluchow"
Więc kurde ugotowałem za pomocą komputera.

Zaloguj się aby komentować
No nie zniese. Ml serio? (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻
#gotujzhejto #gotowanie #wedzenie

Zaloguj się aby komentować
Dobry wieczór.
Potrzebuje porady, mianowicie, jak wędzić w czymś takim? Mi się wydaję, że w grę wchodzi tylko na ciepło. Żar po prawej stronie , produkty po lewej i tylko spokojnym ogniem...poproszę o podpowiedzi #wedzenie i pozdrawiam wszystkich

Zaloguj się aby komentować
W końcu udało się coś podsuszyć. Pomyślicie jak? Trzeba zrobić 7 kg kabanosów i połowę schować do lodówki no frost w garażu.
#jedzenie #gotujzhejto #wedzenie #wedliny

Zaloguj się aby komentować
Jeszcze się wędzi, drewno jabłoń, grusza i olszyna. Już widać że ładnie przyjmuje dym, oczywiście ociekanie i suszenie według zasad, temperatura w wędzarni około 50*C. Zacząłem o 7.20, jeszcze chwila i parzenie. Po wszystkim wrzucę zdjęcia.
#wedzenie #jedzenie #gotowanie #wedliny #hobby


Zaloguj się aby komentować
Właśnie skończyłem szykować kolejna partie schabu. Trochę ponad 3.5kg. Tym razem 25g/kg peklosoli, czosnku mielonego 0.6g/kg, pieprzu tez tyle. 10-14 dni w lodowce w 4 stopniach.
#gotujzhejto #jedzenie #wedliny #wedzenie


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Wędziłem 3,5 h w temperaturze 50 st. C. zrębka olcha i wiśnia , wcześniej było suszenie przez godzinę w temperaturze 40 st. C. Parzona przez 45 minut w temperaturze 70 st do osiągnięcia 63 st. w środku.
#wedzenie #jedzenie #gotowanie #wedliny #hobby


Zaloguj się aby komentować
No to startujemy z tym schabem, 14 dni peklowania na sucho wystarczy.
#wedzenie #jedzenie #wedliny #gotowanie #schab#hobby

Zaloguj się aby komentować
Kabanosy, kiełbasa i cukiereczek do suszenia.
Coś z odmierzaniem mi się pierdyklo i chyba wyszło 0.7 g na kg chili od @Niewiemja
#wedzenie #jedzenie #gotowanie #jedzzhejto#hobby

Zaloguj się aby komentować
Nie ma jak na #nocnazmiana kabanosy szykować. Tak pakowane próżniowo bo lenistwo plus nie lubię dotykać zimnego mięsa a wypada mieszać, przez worek łatwiej. 48h i powstaną kabanosy i kiełbasa suszona.
#wedzenie #kielbasa #kabanos #gotowanie #jeszczesurowe

Zaloguj się aby komentować
Jak już się rozpędziłem to kolejny wpis, tym razem o wędzarni.
Wędzić zacząłem około 10-12 lat temu, na początku była to dziura w ziemi, stara metalowa beczka i trochę drewna olchowego. Z czasem jako że temat mi się spodobał to na działce u rodziców pojawiła się wędzarnia z drewna, taka całkiem wypasiona, robiona na zamówienie, zewnętrzne ściany sosnowe, ale wewnątrz komora z desek bodajże dębowych, ogólnie wypas bo w tamtych czasach około 1200zł za taką konstrukcję, do tego koza żeliwna i rura stalowa.
W międzyczasie przeprowadziłem się, założyłem rodzinę no i postanowiłem zabrać wędzarnie do nowego domu. Wędzarnia przeszła remont, dach dostał gont bitumiczny, całość została umyta, wyszlifowana i pomalowana lakierobejcą. Koza żeliwna poszła w odstawkę a zamiast tego zamontowałem grzałkę elektryczną (model 2kw z deflektorem https://allegro.pl/listing?string=w%C4%99dzarnia%20grza%C5%82ka&order=qd ), termostat ( https://allegro.pl/produkt/regulator-temperatury-esco-es11h-db270201-a2bb-41a9-94da-4d4d7db375ef ) i dymogenerator ( https://allegro.pl/listing?string=dymbox&order=qd ) na zrębki. Zrębki kupuję w workach po 15kg, są najbardziej ekonomiczne, no i taki worek starcza na długo (dobre 20-30 wędzeń po 6h), obecnie cena w okolicy 50zł jest znośna chociaż tam gdzie kupowałem wzrosła z 54zł na 76zł w 3 miesiące https://allegro.pl/kategoria/grillowanie-wedzarnie-101549?string=zr%C4%99bki%20w%C4%99dzarnicze%2015kg&order=p
Wędzarnia ma w środku około 90cm wysokości komory i niecałe 50cm szerokości. Bez problemu 10-15kg wchodzi a myślę że dałbym radę i 20kg mięsa naraz. Wędzę w temperaturze około 40 stopni, nie mniej niż 3 godziny, zwykle więcej, tak żeby zużyć dwa pełne wsady zrębki.
Co daje taki generator dymu i grzałka? Przede wszystkim powtarzalność procesu, jeśli zrobisz sobie baleron taki super za⁎⁎⁎⁎sty to znając zawartość przypraw na kg mięsa, czas wędzenia, temperaturę i rodzaj zrębki możesz zrobić taką wędlinę jeszcze raz. Przy opalaniu drewnem proces jest trudniejszy do kontroli i bardziej obsługowy. Tutaj ustawiam wszystko i do wyciągnięcia z wędzarni nie muszę robić w zasadzie nic.
#jedzzhejto #jedzenie #gotujzhejto #wedzenie


Zaloguj się aby komentować
#sylwester Już ostatni wpis dzis. Obiecuje później będzie już tylko (prawie) merytorycznie #ogrodnictwo #wedzenie #gotowanie i pochodne #grzybobranie
Cieszę się, że tu trafiłem. To cyk zdrówko!
Zaloguj się aby komentować
Boczek peklowany 14 dni na sucho. Wędzenie 4 h wiśnia i olcha.


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować