Zdjęcie w tle
Nafeedowany

Społeczność

Nafeedowany

36

Wiadomości ze świata. Ekonomia, stosunki międzynarodowe i ich wpływ na życie ludzi. Historia i konflikty na świecie

Typ wpisu
  Jedenaście państw NATO deklaruje nową pomoc wojskową dla Ukrainy. W piątek Leopardy
  Sytuacja na Półwyspie Koreańskim zaostrza się. Seul sięga po broń jądrową
  Bez nowoczesnego przemysłu nie ma dobrobytu
  ”Zeitenwende” – czy to rzeczywiście klucz do zrozumienia nowej niemieckiej polityki
  Szef MSZ Tajwanu: Inwazja Chin coraz bardziej prawdopodobna
  Politico: UE wchodzi do Armenii, na obszar postrzegany przez Kreml jako swój

  Polska będzie chciała mieć broń jądrową NATO u siebie. Będą rozmowy

  Portal Niezależna.pl podaje, że Polska będzie chciała wziąć udział w programie Nuclear Sharing w ramach NATO, polegającym na udostępnianiu broni jądrowej Sojuszu.

  – Prezydent (Andrzej Duda – red.) potwierdził, że zaczęliśmy rozmawiać na temat udziału Polski w programie Nuclear Sharing. Na razie nie ma odpowiedzi na to, ale są propozycje ze strony Polski, bo inicjatywa musi wyjść z naszej strony – czytamy w serwisie Niezależna.pl.

  – Ta sprawa stawała wielokrotnie w rozmowach. Stawiałem ją ja i odpowiedź amerykańska, pośrednio, ale nie była pozytywna. Jeżeli pan prezydent ma wiedzę, że droga jest otwarta, to całkowicie to popieram. Uważam, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Zobaczymy, jak będzie w praktyce – skomentował te doniesienia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

  Więcej na ten temat: https://biznesalert.pl/polska-nato-program-nuclear-sharing-rozmowy/

  83312bdb-bab6-4794-9a4d-a100e682dc6c

  @HaHard Niezależna i cała ta zgraja Sakiewicza zależnego od reklam ze SSP to może nawet chcieć różowe jednorożce bojowe. Żaden kraj nie podzieli się z Polską bronią atomową. Nigdy nie wolno traktować takich mediów poważnie. Nawet ostatnio to środowisko (Kania) debatowało nad fejkiem Bąkiewicza, że MN będzie także w barwach Ukrainy. XD

  @HaHard zajmie się tym sasin z suskim xD

  nie wiem co gorsze, niezależna, czy samo info xD

  Zaloguj się aby komentować

  Iran: Siły bezpieczeństwa zabiły nastolatkę. Jej ciało skradziono i pochowano

  "Irańskie siły bezpieczeństwa ukradły i potajemnie pochowały ciało 16-letniej protestującej" - podaje BBC, powołując się na źródła bliskie rodzinie dziewczyny. Zwłoki miały zostać pochowane w oddalonej o około 40 km wiosce.

  20 września, 10 dni po proteście w Teheranie, ślad po Nice Shakarami zaginął. Wcześniej zdążyła wysłać wiadomość do swojego przyjaciela, przekazała mu, że jest ścigana przez siły bezpieczeństwa.

  (...)
  Władze Iranu nie powstrzymują się przed wykorzystywaniem ciał zmarłych, do uciszania ich rodzin. Przykładem jest Hadis Najafi, 22-latka zastrzelona w okolicach Teheranu 21 września. Po dwóch dniach przetrzymywania ciała, jej ojciec miał zostać "poproszony", aby powiedział, że dziewczyna zmarła ze strachu, na atak serca.

  W Iranie trwają protesty po śmierci 22-latki, która została zatrzymana przez policję ds. moralności. Podczas ogarniających kraj demonstracji przeciwko władzy ajatollahów Iranki publicznie palą swoje hidżaby. W sieci zamieszczają zaś filmy, na których widać, jak ścinają włosy.

  Więcej na ten temat: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-10-04/iran-sily-bezpieczenstwa-zabily-nastolatke-jej-cialo-skradziono-i-pochowano/?ref=aside_najnowsze

  cfb493cb-df23-4eea-9305-0d7facb48b5e

  @HaHard Ci w Iranie to są skurwysyny i dzieci psów najpodlejszych.

  Zaloguj się aby komentować

  Koniec ulatniania się gazu z NS2? Operator informuje o stabilizacji ciśnienia w gazociągu

  Operator Nord Stream 2 spółka Nord Stream AG poinformowała Duńską Agencję Energii o przywróceniu stałego ciśnienia w gazociągu, co oznacza koniec ulatniania się gazu.

  "Кompania Nord Stream AG zawiadomiła, że obecnie w rurociągu NS2 osiągnięto stabilne ciśnienie. Świadczy to o tym, że wyciek gazu na tej nitce został wstrzymany" - informuje na Twitterze Energistyrelsen.

  Więcej na ten temat: https://polskieradio24.pl/42/259/artykul/3046380,koniec-ulatniania-sie-gazu-z-ns2-operator-informuje-o-stabilizacji-cisnienia-w-gazociagu

  27955cf7-7cf5-4128-a217-3fcb4c6b5302

  Parę dni temu czytałem ze rosja dalej pompuje gaz by uniemożliwić zbadanie miejsca wybuchu. Przestali czy to była ściema?

  Zabijcie to zanim złoży jaja

  b5a253eb-35f9-4a5c-9241-e2401c363b3e

  @HaHard no ale jak? Samo się załatało?

  Zaloguj się aby komentować

  Starlinki od Muska dla Ukrainy nie są prezentem. To świetny biznes

  Nie milkną echa kontrowersyjnego tweeta opublikowanego przez Elona Muska, w którym miliarder proponuje kontrowersyjny plan pokojowy dla Ukrainy. Na jaw wychodzą też nowe fakty odnośnie jego zaangażowania w wojnę za naszą wschodnią granicą.

  Słowa Muska, który zaproponował ponowne referenda, pod egidą ONZ, na terenach, których aneksję przez Rosję ogłosił Władimir Putin (chodzi o ukraińskie obwody doniecki, ługański, chersoński i zaporoski), wywołały konsternację. Biznesmen na Twitterze poddał pod głosowanie pomysł, by Krym pozostał pod rosyjską kontrolą. Skąd taka szalona koncepcja u człowieka, który niemal od początku inwazji zaangażowany był w pomoc Ukrainie?

  (...)
  „The Washington Post” ujawnił, że satelity Kijowowi przekazał Biały Dom. To właśnie administracja prezydenta Bidena zapłaciła za ten system i to sowicie płacą za niego Muskowi. „USA po cichu płacą miliony za wysłanie terminali Starlink na Ukrainę, wbrew twierdzeniom SpaceX” – podają media za oceanem.

  Więcej na ten temat: https://cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/art37176811-starlinki-od-muska-dla-ukrainy-nie-sa-prezentem-to-swietny-biznes

  a267376c-fb9e-4963-9924-f28d49639db7

  @HaHard Elon Musk nie jest fajnym ziomkiem i mam bekę z każdego kto tak twierdzi.

  @tymszafa Dokładnie! To czysty biznes i heheszkowy marketing

  pokaż jakąkolwiek inną osobę lub prywatną firmę, która podarowała kilkadziesiąt milionów $ Ukrainie...

  Zaloguj się aby komentować

  "Forbes": Po ogłoszeniu mobilizacji z Rosji wyjechało ok. 700 tys. osób

  W ciągu niecałych dwóch tygodni od ogłoszenia mobilizacji przez Władimira Putina Rosję opuściło około 700 tys. osób, z czego 200 tys. wyjechało do Kazachstanu – poinformował we wtorek w swym rosyjskim wydaniu magazyn „Forbes”. Nie wiadomo, ile osób planuje wrócić.

  „Forbes” przytacza te dane powołując się na pragnącego zachować anonimowość rozmówcę z administracji prezydenta Rosji. Inny informator, powołujący się na źródła na Kremlu, powiedział, że można mówić nawet o milionie osób, które wyjechały z Rosji po 21 września, czyli po ogłoszeniu „częściowej” mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

  Więcej na ten temat: https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/8561530,forbes-po-ogloszeniu-mobilizacji-z-rosji-wyjechalo-ok-700-tys-osob.html

  d01e74ca-d405-4478-b27b-c63dbda173b1

  @MostlyRenegade czy ucieknie ich więcej niż zostanie zmobilizowanych, Prawdziwy sondaż pokazujący poparcie dla władzy

  @serwer o ile już się to nie stało, w świetle powyższych liczb. Ci uciekinierzy to podwójna strata, bo ani do wojska nie pójdą, ani nie będą pracować.

  Pamiętajmy ze te 700 tys. to po mobilizacji. Dużo osób wyjechano już podczas wojny. Jak do tego doliczyć gruz200 to mamy cudowny przepis na kryzys demograficzny.

  Zaloguj się aby komentować

  Fundamentalna decyzja Amerykanów. Będzie wsparcie dla Europy

  Tej zimy USA nie wprowadzą zakazu ani ograniczeń na eksport swojego gazu do krajów europejskich – podał Reuters, powołując się na źródła związane z amerykańską administracją.

  • Decyzja amerykańskiej administracji zwiększy bezpieczeństwo gazowe UE.
  • Zgoda z USA oznacza presję polityczną na niektóre europejskie rządy.
  • Powody do zadowolenia mają amerykańscy producenci gazu.

  Na razie oficjalnie nie zostało to opublikowane, jednak według agencji Reuters decyzja w tej sprawie została już podjęta. Oznacza to fundamentalna zmianę w podejściu Amerykanów, a przede wszystkim zmniejszenie presji ze strony Rosji.

  Więcej na ten temat: https://www.wnp.pl/gazownictwo/fundamentalna-decyzja-amerykanow-bedzie-wsparcie-dla-europy,629744.html

  776dd6dd-6fe3-49e4-8dcf-a4c6eb23f12a

  wasza wysokość jest zbyt łaskawa

  893bcf9f-4da7-4403-bfdf-c9a74d50f406

  Zaloguj się aby komentować

  Niepokój w Danii. Podejrzane zachowanie rosyjskiego okrętu

  Jak donosi duńskie Dowództwo Obrony, na wschód od zatoki Ålbæk w niedzielę wieczorem zakotwiczył rosyjski okręt. Kilka dni temu w obszarze pola naftowo-gazowego na Morzu Północnym zaobserwowano drony. Te aktywności budzą niepokój wśród służb, szczególnie po zeszłotygodniowym wycieku gazu z Nord Stream 1 i 2.

  Więcej na ten temat: https://wiadomosci.wp.pl/niepokoj-w-danii-podejrzane-zachowanie-rosyjskiego-okretu-6819281477704544a

  22120360-89b5-4da5-b5bc-9938aaf0c169

  @lubieplackijohn Czesć. tak dawno mnie tu nie było, że dłuższą chwilę dochodziłem, jak obsługuje się dodawanie wpisów.
  Wakacje się skończyły, coś trza znowu podziałać. Miło Cię widzieć

  @HaHard no i piękne powroty!

  @HaHard Super, że wróciłeś! W razie pytań - wal śmiało!

  Zaloguj się aby komentować

  Asia First – czas zmienić myślenie

  Tworzy się nowy układ sił w stosunkach międzynarodowych. Aby się w nim odnaleźć, najpierw trzeba przyjąć do wiadomości niekiedy gorzkie prawdy dotyczące rzeczywistości, w której funkcjonują społeczeństwa zachodnie. M.in. o tym traktuje obszerny wywiad-rzeka, przeprowadzony z profesorem Bogdanem Góralczykiem.

  (...)
  Jakie są kluczowe problemy świata? “Dziś największe wyzwania to z jednej strony wyraźne przesunięcie się ośrodka siły w wymiarze ekonomicznym i handlowym z Atlantyku na Pacyfik, a z drugiej fakt, że społeczeństwa zachodnie są niezwykle głęboko spolaryzowane, podzielone ekonomicznie, politycznie, ideologicznie” – dowodzi prof. Góralczyk.

  (...)
  Obok obecnego, do niedawna niekwestionowanego jedynego hegemona (supermocarstwa), jakim są Stany Zjednoczone, pojawił się drugi wielki gracz – Chiny.

  (...)
  Otóż źródeł obecnej sytuacji międzynarodowej, także perspektyw pozycji światowej Stanów Zjednoczonych i spadku znaczenia tego supermocarstwa prof. Góralczyk upatruje głównie w kryzysie finansowym z 2008 r. Dla porównania, kryzys ten nie wstrząsnął Chinami. Pomogły w tym zaimplementowane w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób przez władze w Pekinie projekty infrastrukturalne w wysokości ok. 600 mld dol., co podtrzymywało gospodarkę chińską w czasie globalnego kryzysu finansowego.

  By lepiej zobrazować skalę inwestycji, Profesor podaje fakty, oto jeden z nich: „Według danych statystycznych w pięciolatce 2009-2014 Chiny zużyły więcej betonu i cementu niż całe Stany Zjednoczone w XX wieku”.

  Więcej na ten temat: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/asia-first-czas-zmienic-myslenie/

  Zaloguj się aby komentować

  Japonia ponownie uruchomi 30 reaktorów jądrowych wyłączonych po Fukushimie
  Japończycy postawili sobie za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych o 46 proc. do roku 2030. By było to możliwe, Japonia uruchomi 30 reaktorów jądrowych wyłączonych po awarii w Fukushimie.
  Tak przynajmniej zapowiedział niedawno Akira Amari, sekretarz generalny rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Od czasu tsunami, które uszkodziło elektrownię jądrową w Fukushimie (marzec 2011) w Japonii pracowało tylko dziewięć reaktorów.

  Więcej na ten temat: https://smoglab.pl/japonia-30-reaktorow-jadrowych/

  @HaHard Jak tam życie w wielkim świecie?

  @lubieplackijohn A płynie powoli kumplu, a co u Ciebie?

  @HaHard A też niespiesznie. Narzekać nie narzekam, aczkolwiek mogłoby być nieco lepiej

  Zaloguj się aby komentować

  Rząd chce stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią

  Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił szef MSWiA, stan wyjątkowy miałby zostać wprowadzony "na wąskim pasie na granicy z Białorusią".

  Premier poinformował, że wprowadzenie stanu wyjątkowego będzie skutkowało katalogiemu działań, które będą wyłączone z normalnego funkcjonowania przez 30 dni. - Dzięki temu będziemy mogli lepiej zapewnić jakość szczelności naszej granicy i po prostu zapobiegać tym agresywnym działaniom, prowokacjom, które są cały czas prowadzone i nasilane ze strony reżimu Łukaszenki - podkreślił Mateusz Morawiecki.

  Więcej na ten temat: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rzad-chce-stanu-wyjatkowego-w-dwoch-wojewodztwach/venqv8x

  Zaloguj się aby komentować

  Apple planuje dodać funkcje komunikacji satelitarnej do iPhone'ów do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych

  Działania firmy Apple Inc. mające na celu wprowadzenie funkcji satelitarnych do iPhone'a do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych, mają umożliwić użytkownikom wysyłanie SMS-ów do służb ratowniczych i zgłaszanie awarii w obszarach bez zasięgu komórkowego.

  Według osoby zorientowanej: firma opracowuje co najmniej dwie powiązane funkcje awaryjne, które będą opierać się na sieciach satelitarnych, mając na celu udostępnienie ich w przyszłych iPhone'ach.

  Więcej na ten temat [ENG]: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-08-30/apple-plans-to-add-satellite-features-to-iphones-for-emergencies

  Zaloguj się aby komentować

  Inflacja w sierpniu. Absolutny rekord. Ceny rosną najmocniej od 20 lat

  Ceny w sierpniu były średnio o 5,4 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest najszybsze od dwóch dekad.

  Już w lipcu inflacja w Polsce wzrosła do 5 proc. w skali roku i była najwyższa od dekady. W sierpniu padł nowy rekord – inflacja wyniosła 5,4 proc. i była najwyższa od 20 lat.

  Ostatni raz takie tempo wzrostu cen widzieliśmy dwie dekady temu – w lipcu 2001 roku inflacja wyniosła 5,2 proc., a w czerwcu 6,2 proc. w skali roku.

  Więcej na ten temat: https://www.money.pl/gospodarka/inflacja-w-sierpniu-absolutny-rekord-ceny-rosna-najmocniej-od-20-lat-6678089268697920a.html

  Zaloguj się aby komentować

  Cześć Hejto.

  Jeżeli podoba Wam się to, co wrzucam - obserwujcie mój kanał na Telegramie: https://t.me/punktzwrotny . Tam działam regularniej, staram się codziennie coś dodać, niekiedy się nie udaje, jednak zazwyczaj każdego dnia wpada tam mnóstwo newsów. Spróbuję przerzucać newsy i tutaj, ale na razie jest z tym jednak sporo zachodu - ponieważ muszę przeklinać społeczność, wpisać od nowa tagi etc. W związku z tym prośba do administracji Hejto @hejto o umożliwienie kopiowania newsów z mojego kanału, poprzez automatyczne przypisanie mojej społeczności do wszystkich moich wpisów (bez tematu) i najlepiej by było, gdybyście umożliwili rozpoznawanie tagów w skopiowanym ciągu stringów (w miejsce gdzie opisujemy wpis tagami) oznaczonych #, np."#punktzwrotny #technologia #optyka #sztucznainteligencja #ai #ciekawostki". Wówczas nie będzie dla mnie problemem, by przenosić newsy z mojego kanału na Wasz portal.

  Link do mojego kanału na Telegramie: https://t.me/punktzwrotny - stamtąd będę przenosił newsy kopiąc treść i tagi.

  Zaloguj się aby komentować