Zdjęcie w tle
Nafeedowany

Społeczność

Nafeedowany

29

Wiadomości ze świata. Ekonomia, stosunki międzynarodowe i ich wpływ na życie ludzi. Historia i konflikty na świecie

Polska będzie chciała mieć broń jądrową NATO u siebie. Będą rozmowy

Portal Niezależna.pl podaje, że Polska będzie chciała wziąć udział w programie Nuclear Sharing w ramach NATO, polegającym na udostępnianiu broni jądrowej Sojuszu.

– Prezydent (Andrzej Duda – red.) potwierdził, że zaczęliśmy rozmawiać na temat udziału Polski w programie Nuclear Sharing. Na razie nie ma odpowiedzi na to, ale są propozycje ze strony Polski, bo inicjatywa musi wyjść z naszej strony – czytamy w serwisie Niezależna.pl.

– Ta sprawa stawała wielokrotnie w rozmowach. Stawiałem ją ja i odpowiedź amerykańska, pośrednio, ale nie była pozytywna. Jeżeli pan prezydent ma wiedzę, że droga jest otwarta, to całkowicie to popieram. Uważam, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Zobaczymy, jak będzie w praktyce – skomentował te doniesienia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Więcej na ten temat: https://biznesalert.pl/polska-nato-program-nuclear-sharing-rozmowy/

83312bdb-bab6-4794-9a4d-a100e682dc6c
Frasad2 dni temu

@HaHard Niezależna i cała ta zgraja Sakiewicza zależnego od reklam ze SSP to może nawet chcieć różowe jednorożce bojowe. Żaden kraj nie podzieli się z Polską bronią atomową. Nigdy nie wolno traktować takich mediów poważnie. Nawet ostatnio to środowisko (Kania) debatowało nad fejkiem Bąkiewicza, że MN będzie także w barwach Ukrainy. XD

zjadacz_cebuli2 dni temu

@HaHard zajmie się tym sasin z suskim xD

libertarianin2 dni temu

nie wiem co gorsze, niezależna, czy samo info xD

Zaloguj się aby komentować

Iran: Siły bezpieczeństwa zabiły nastolatkę. Jej ciało skradziono i pochowano

"Irańskie siły bezpieczeństwa ukradły i potajemnie pochowały ciało 16-letniej protestującej" - podaje BBC, powołując się na źródła bliskie rodzinie dziewczyny. Zwłoki miały zostać pochowane w oddalonej o około 40 km wiosce.

20 września, 10 dni po proteście w Teheranie, ślad po Nice Shakarami zaginął. Wcześniej zdążyła wysłać wiadomość do swojego przyjaciela, przekazała mu, że jest ścigana przez siły bezpieczeństwa.

(...) Władze Iranu nie powstrzymują się przed wykorzystywaniem ciał zmarłych, do uciszania ich rodzin. Przykładem jest Hadis Najafi, 22-latka zastrzelona w okolicach Teheranu 21 września. Po dwóch dniach przetrzymywania ciała, jej ojciec miał zostać "poproszony", aby powiedział, że dziewczyna zmarła ze strachu, na atak serca.

W Iranie trwają protesty po śmierci 22-latki, która została zatrzymana przez policję ds. moralności. Podczas ogarniających kraj demonstracji przeciwko władzy ajatollahów Iranki publicznie palą swoje hidżaby. W sieci zamieszczają zaś filmy, na których widać, jak ścinają włosy.

Więcej na ten temat: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-10-04/iran-sily-bezpieczenstwa-zabily-nastolatke-jej-cialo-skradziono-i-pochowano/?ref=aside_najnowsze

cfb493cb-df23-4eea-9305-0d7facb48b5e
tymszafa2 dni temu

@HaHard Ci w Iranie to są skurwysyny i dzieci psów najpodlejszych.

0

Zaloguj się aby komentować

Koniec ulatniania się gazu z NS2? Operator informuje o stabilizacji ciśnienia w gazociągu

Operator Nord Stream 2 spółka Nord Stream AG poinformowała Duńską Agencję Energii o przywróceniu stałego ciśnienia w gazociągu, co oznacza koniec ulatniania się gazu.

"Кompania Nord Stream AG zawiadomiła, że obecnie w rurociągu NS2 osiągnięto stabilne ciśnienie. Świadczy to o tym, że wyciek gazu na tej nitce został wstrzymany" - informuje na Twitterze Energistyrelsen.

Więcej na ten temat: https://polskieradio24.pl/42/259/artykul/3046380,koniec-ulatniania-sie-gazu-z-ns2-operator-informuje-o-stabilizacji-cisnienia-w-gazociagu

27955cf7-7cf5-4128-a217-3fcb4c6b5302
oskar_152 dni temu

Parę dni temu czytałem ze rosja dalej pompuje gaz by uniemożliwić zbadanie miejsca wybuchu. Przestali czy to była ściema?

0
RUNDMC2 dni temu

Zabijcie to zanim złoży jaja

b5a253eb-35f9-4a5c-9241-e2401c363b3e
FoxtrotLima2 dni temu

@HaHard no ale jak? Samo się załatało?

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Starlinki od Muska dla Ukrainy nie są prezentem. To świetny biznes

Nie milkną echa kontrowersyjnego tweeta opublikowanego przez Elona Muska, w którym miliarder proponuje kontrowersyjny plan pokojowy dla Ukrainy. Na jaw wychodzą też nowe fakty odnośnie jego zaangażowania w wojnę za naszą wschodnią granicą.

Słowa Muska, który zaproponował ponowne referenda, pod egidą ONZ, na terenach, których aneksję przez Rosję ogłosił Władimir Putin (chodzi o ukraińskie obwody doniecki, ługański, chersoński i zaporoski), wywołały konsternację. Biznesmen na Twitterze poddał pod głosowanie pomysł, by Krym pozostał pod rosyjską kontrolą. Skąd taka szalona koncepcja u człowieka, który niemal od początku inwazji zaangażowany był w pomoc Ukrainie?

(...) „The Washington Post” ujawnił, że satelity Kijowowi przekazał Biały Dom. To właśnie administracja prezydenta Bidena zapłaciła za ten system i to sowicie płacą za niego Muskowi. „USA po cichu płacą miliony za wysłanie terminali Starlink na Ukrainę, wbrew twierdzeniom SpaceX” – podają media za oceanem.

Więcej na ten temat: https://cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/art37176811-starlinki-od-muska-dla-ukrainy-nie-sa-prezentem-to-swietny-biznes

a267376c-fb9e-4963-9924-f28d49639db7
tymszafa2 dni temu

@HaHard Elon Musk nie jest fajnym ziomkiem i mam bekę z każdego kto tak twierdzi.

Szanatal2 dni temu

@tymszafa Dokładnie! To czysty biznes i heheszkowy marketing

0
sharkando2 dni temu

pokaż jakąkolwiek inną osobę lub prywatną firmę, która podarowała kilkadziesiąt milionów $ Ukrainie...

0

Zaloguj się aby komentować

"Forbes": Po ogłoszeniu mobilizacji z Rosji wyjechało ok. 700 tys. osób

W ciągu niecałych dwóch tygodni od ogłoszenia mobilizacji przez Władimira Putina Rosję opuściło około 700 tys. osób, z czego 200 tys. wyjechało do Kazachstanu – poinformował we wtorek w swym rosyjskim wydaniu magazyn „Forbes”. Nie wiadomo, ile osób planuje wrócić.

„Forbes” przytacza te dane powołując się na pragnącego zachować anonimowość rozmówcę z administracji prezydenta Rosji. Inny informator, powołujący się na źródła na Kremlu, powiedział, że można mówić nawet o milionie osób, które wyjechały z Rosji po 21 września, czyli po ogłoszeniu „częściowej” mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

Więcej na ten temat: https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/8561530,forbes-po-ogloszeniu-mobilizacji-z-rosji-wyjechalo-ok-700-tys-osob.html

d01e74ca-d405-4478-b27b-c63dbda173b1
serwer3 dni temu

@MostlyRenegade czy ucieknie ich więcej niż zostanie zmobilizowanych, Prawdziwy sondaż pokazujący poparcie dla władzy

MostlyRenegade3 dni temu

@serwer o ile już się to nie stało, w świetle powyższych liczb. Ci uciekinierzy to podwójna strata, bo ani do wojska nie pójdą, ani nie będą pracować.

0
dr.zaraza3 dni temu

Pamiętajmy ze te 700 tys. to po mobilizacji. Dużo osób wyjechano już podczas wojny. Jak do tego doliczyć gruz200 to mamy cudowny przepis na kryzys demograficzny.

0

Zaloguj się aby komentować

Fundamentalna decyzja Amerykanów. Będzie wsparcie dla Europy

Tej zimy USA nie wprowadzą zakazu ani ograniczeń na eksport swojego gazu do krajów europejskich – podał Reuters, powołując się na źródła związane z amerykańską administracją.

  • Decyzja amerykańskiej administracji zwiększy bezpieczeństwo gazowe UE.
  • Zgoda z USA oznacza presję polityczną na niektóre europejskie rządy.
  • Powody do zadowolenia mają amerykańscy producenci gazu.

Na razie oficjalnie nie zostało to opublikowane, jednak według agencji Reuters decyzja w tej sprawie została już podjęta. Oznacza to fundamentalna zmianę w podejściu Amerykanów, a przede wszystkim zmniejszenie presji ze strony Rosji.

Więcej na ten temat: https://www.wnp.pl/gazownictwo/fundamentalna-decyzja-amerykanow-bedzie-wsparcie-dla-europy,629744.html

776dd6dd-6fe3-49e4-8dcf-a4c6eb23f12a
serwer3 dni temu

wasza wysokość jest zbyt łaskawa

893bcf9f-4da7-4403-bfdf-c9a74d50f406

Zaloguj się aby komentować

Niepokój w Danii. Podejrzane zachowanie rosyjskiego okrętu

Jak donosi duńskie Dowództwo Obrony, na wschód od zatoki Ålbæk w niedzielę wieczorem zakotwiczył rosyjski okręt. Kilka dni temu w obszarze pola naftowo-gazowego na Morzu Północnym zaobserwowano drony. Te aktywności budzą niepokój wśród służb, szczególnie po zeszłotygodniowym wycieku gazu z Nord Stream 1 i 2.

Więcej na ten temat: https://wiadomosci.wp.pl/niepokoj-w-danii-podejrzane-zachowanie-rosyjskiego-okretu-6819281477704544a

22120360-89b5-4da5-b5bc-9938aaf0c169
HaHard3 dni temu

@lubieplackijohn Czesć. tak dawno mnie tu nie było, że dłuższą chwilę dochodziłem, jak obsługuje się dodawanie wpisów. Wakacje się skończyły, coś trza znowu podziałać. Miło Cię widzieć

pescyn3 dni temu

@HaHard no i piękne powroty!

lubieplackijohn3 dni temu

@HaHard Super, że wróciłeś! W razie pytań - wal śmiało!

Zaloguj się aby komentować

Asia First – czas zmienić myślenie

Tworzy się nowy układ sił w stosunkach międzynarodowych. Aby się w nim odnaleźć, najpierw trzeba przyjąć do wiadomości niekiedy gorzkie prawdy dotyczące rzeczywistości, w której funkcjonują społeczeństwa zachodnie. M.in. o tym traktuje obszerny wywiad-rzeka, przeprowadzony z profesorem Bogdanem Góralczykiem.

(...) Jakie są kluczowe problemy świata? “Dziś największe wyzwania to z jednej strony wyraźne przesunięcie się ośrodka siły w wymiarze ekonomicznym i handlowym z Atlantyku na Pacyfik, a z drugiej fakt, że społeczeństwa zachodnie są niezwykle głęboko spolaryzowane, podzielone ekonomicznie, politycznie, ideologicznie” – dowodzi prof. Góralczyk.

(...) Obok obecnego, do niedawna niekwestionowanego jedynego hegemona (supermocarstwa), jakim są Stany Zjednoczone, pojawił się drugi wielki gracz – Chiny.

(...) Otóż źródeł obecnej sytuacji międzynarodowej, także perspektyw pozycji światowej Stanów Zjednoczonych i spadku znaczenia tego supermocarstwa prof. Góralczyk upatruje głównie w kryzysie finansowym z 2008 r. Dla porównania, kryzys ten nie wstrząsnął Chinami. Pomogły w tym zaimplementowane w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób przez władze w Pekinie projekty infrastrukturalne w wysokości ok. 600 mld dol., co podtrzymywało gospodarkę chińską w czasie globalnego kryzysu finansowego.

By lepiej zobrazować skalę inwestycji, Profesor podaje fakty, oto jeden z nich: „Według danych statystycznych w pięciolatce 2009-2014 Chiny zużyły więcej betonu i cementu niż całe Stany Zjednoczone w XX wieku”.

Więcej na ten temat: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/asia-first-czas-zmienic-myslenie/

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Japonia ponownie uruchomi 30 reaktorów jądrowych wyłączonych po Fukushimie Japończycy postawili sobie za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych o 46 proc. do roku 2030. By było to możliwe, Japonia uruchomi 30 reaktorów jądrowych wyłączonych po awarii w Fukushimie. Tak przynajmniej zapowiedział niedawno Akira Amari, sekretarz generalny rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Od czasu tsunami, które uszkodziło elektrownię jądrową w Fukushimie (marzec 2011) w Japonii pracowało tylko dziewięć reaktorów.

Więcej na ten temat: https://smoglab.pl/japonia-30-reaktorow-jadrowych/

@HaHard Jak tam życie w wielkim świecie?

HaHardrok temu

@lubieplackijohn A płynie powoli kumplu, a co u Ciebie?

@HaHard A też niespiesznie. Narzekać nie narzekam, aczkolwiek mogłoby być nieco lepiej

0

Zaloguj się aby komentować

Rząd chce stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią

Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił szef MSWiA, stan wyjątkowy miałby zostać wprowadzony "na wąskim pasie na granicy z Białorusią".

Premier poinformował, że wprowadzenie stanu wyjątkowego będzie skutkowało katalogiemu działań, które będą wyłączone z normalnego funkcjonowania przez 30 dni. - Dzięki temu będziemy mogli lepiej zapewnić jakość szczelności naszej granicy i po prostu zapobiegać tym agresywnym działaniom, prowokacjom, które są cały czas prowadzone i nasilane ze strony reżimu Łukaszenki - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Więcej na ten temat: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rzad-chce-stanu-wyjatkowego-w-dwoch-wojewodztwach/venqv8x

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Apple planuje dodać funkcje komunikacji satelitarnej do iPhone'ów do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych

Działania firmy Apple Inc. mające na celu wprowadzenie funkcji satelitarnych do iPhone'a do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych, mają umożliwić użytkownikom wysyłanie SMS-ów do służb ratowniczych i zgłaszanie awarii w obszarach bez zasięgu komórkowego.

Według osoby zorientowanej: firma opracowuje co najmniej dwie powiązane funkcje awaryjne, które będą opierać się na sieciach satelitarnych, mając na celu udostępnienie ich w przyszłych iPhone'ach.

Więcej na ten temat [ENG]: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-08-30/apple-plans-to-add-satellite-features-to-iphones-for-emergencies

Zaloguj się aby komentować

Inflacja w sierpniu. Absolutny rekord. Ceny rosną najmocniej od 20 lat

Ceny w sierpniu były średnio o 5,4 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest najszybsze od dwóch dekad.

Już w lipcu inflacja w Polsce wzrosła do 5 proc. w skali roku i była najwyższa od dekady. W sierpniu padł nowy rekord – inflacja wyniosła 5,4 proc. i była najwyższa od 20 lat.

Ostatni raz takie tempo wzrostu cen widzieliśmy dwie dekady temu – w lipcu 2001 roku inflacja wyniosła 5,2 proc., a w czerwcu 6,2 proc. w skali roku.

Więcej na ten temat: https://www.money.pl/gospodarka/inflacja-w-sierpniu-absolutny-rekord-ceny-rosna-najmocniej-od-20-lat-6678089268697920a.html

Zaloguj się aby komentować

Cześć Hejto.

Jeżeli podoba Wam się to, co wrzucam - obserwujcie mój kanał na Telegramie: https://t.me/punktzwrotny . Tam działam regularniej, staram się codziennie coś dodać, niekiedy się nie udaje, jednak zazwyczaj każdego dnia wpada tam mnóstwo newsów. Spróbuję przerzucać newsy i tutaj, ale na razie jest z tym jednak sporo zachodu - ponieważ muszę przeklinać społeczność, wpisać od nowa tagi etc. W związku z tym prośba do administracji Hejto @hejto o umożliwienie kopiowania newsów z mojego kanału, poprzez automatyczne przypisanie mojej społeczności do wszystkich moich wpisów (bez tematu) i najlepiej by było, gdybyście umożliwili rozpoznawanie tagów w skopiowanym ciągu stringów (w miejsce gdzie opisujemy wpis tagami) oznaczonych #, np."#punktzwrotny #technologia #optyka #sztucznainteligencja #ai #ciekawostki". Wówczas nie będzie dla mnie problemem, by przenosić newsy z mojego kanału na Wasz portal.

Link do mojego kanału na Telegramie: https://t.me/punktzwrotny - stamtąd będę przenosił newsy kopiąc treść i tagi.

Zaloguj się aby komentować

Urzędnicy brytyjscy, uciekając przed nacierającymi Talibami, pozostawili dokumenty - dane kontaktowe afgańskich pomocników rozrzucone po opuszczonej ambasadzie w Kabulu

  • Na terenie ambasady brytyjskiej dziennikarz odkrył dokumenty zawierające dane kontaktowe afgańskiego personelu (oraz dane kandydatów do współpracy) porozrzucane na ziemi,
  • The Times skontaktował się z numerami podanymi w dokumentach i stwierdził, że niektóre osoby nadal przebywają w Afganistanie i Talibowie stanowią dla nich rzeczywiste zagrożenie,
  • Gazeta przekazywała szczegóły Ministerstwu Spraw Zagranicznych, które wówczas zabezpieczało ewakuacje,
  • Jednak, do tego czasu, dokumenty znalazły się w rękach talibów, którzy patrolowali teren ambasady od kilku dni,
  • Odkrycie sugeruje, że urzędnicy brytyjscy, w ich pędzie związanym z ucieczką z Afganistanu 15 sierpnia, nie postępowali zgodnie z protokołem mającym na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa afgańskim pomocnikom.

Więcej na ten temat [ENG]: https://www.dailymail.co.uk/news/article-9931193/UK-officials-left-contact-details-Afghan-helpers-scattered-abandoned-Kabul-embassy.html

krisrok temu

@pescyn pojawia się i znika

HaHardrok temu

@pescyn @kris mam nadzieję, na razie trochę zawalony robotą jestem. Jeżeli podoba Wam się to, co wrzucam obserwujcie mój kanał na Telegramie: https://t.me/punktzwrotny . Tam działam regularniej, staram się codziennie coś dodać, niekiedy się nie udaje, jednak zazwyczaj każdego dnia wpada tam mnóstwo newsów. Spróbuję przerzucać newsy i tuta, ale na razie jest z tym jednak sporo zachodu - bo muszę preklikać społeczność, wpisać od nowa tagi etc. Potem napiszę do administracji Hejto, żeby umożliwili mi kopiowanie newsów z mojego kanału poprzez automatycznie przypisanie mojej społeczności do wszystkich moich wpisów i najlepiej by było, gdyby umożliwili rozpoznawanie tagów w skopiowanym ciągu stringów oznaczonych #, np."#punktzwrotny #technologia #optyka #sztucznainteligencja #ai #ciekawostki"

krisrok temu

@HaHard jasna sprawa, i tak fajnie, że udaje Ci się do nas wpadać od czasu do czasu

Zaloguj się aby komentować

Jak indyjski maharadża ratował polskie dzieci. Jam Sahib i ośrodek uchodźczy w Balachadi

Obóz w Balachadi był jednym z kilku ośrodków uchodźczych w Indiach przeznaczonych dla cywili ewakuowanych z ZSRR z armią gen. Andersa. Jego wyjątkowość wynikała z przeznaczenia tylko dla dzieci, a za jego utworzeniem stał gest jednego człowieka – maharadży Jama Sahiba Digvijaysinhji.

(...) Podróż przez Indie okazała się inna niż przez irańskie bezdroża. Na trasie organizowano powitania, obdarowywano małych pasażerów drobnymi słodyczami i owocami. Zaskoczone i wdzięczne dzieci starały się odwdzięczyć, co w kilku wypadkach doprowadziło do zabawnych sytuacji. Nauczono je kilku pieśni w języku angielskim, w tym hymnu Good save the King (Queen, jeśli panującą jest kobieta). Zamiast save (chronić) dzieci omyłkowo śpiewały shave, co oznacza golić.

W Bombaju, w obliczu nieukończenia jeszcze budowy ośrodka w Balachadi, dzieci umieszczono w wynajętych domach w dzielnicy Bandra. Czas spędzony w mieście przeznaczono na podleczenie zaniedbanych wychowanków i podjęto pierwsze próby zorganizowania nauki oraz zajęć kulturalnych, o których przebieg dbała jako opiekunka Hanka Ordonówna. Dzieci po raz pierwszy również wyszły z własną inicjatywą, odręcznie tworząc swoje pisemko „Głos z Werandy”.

Do ośrodka w Balachadi przewieziono podopiecznych w połowie lipca 1942 roku, a maharadża powitał je tam słowami „Nie jesteście już sierotami. Teraz jesteście Nawanagaryjczykami, a ja jestem Bapu, ojcem wszystkich Nawanagaryjczyków, więc i waszym ojcem!”.

Więcej na ten temat: https://hrabiatytus.pl/2021/08/25/jak-indyjski-maharadza-ratowal-polskie-dzieci-jam-sahib-i-osrodek-uchodzczy-w-balachadi/

Zaloguj się aby komentować

Być albo nie być chińskiej potęgi gospodarczej to…

Populacja Chin rośnie w najwolniejszym tempie od dziesięcioleci. Kurczenie się zasobów pracy stawia pod znakiem zapytania kontynuację chińskiej „historii sukcesu”. Nadzieja w tym, że technologie zwiększą produktywność pracowników.

Światowe zasoby wysoko wykwalifikowanej siły roboczej podwoiły się po zimnej wojnie, gdy kraje Europy Środkowo-Wschodniej wkroczyły na drogę kapitalizmu. Ale to Chiny odegrały kluczową rolę w procesie globalizacji gospodarki, stając się globalną fabryką. Bez chińskiego kapitału ludzkiego nie doświadczylibyśmy spadku cen produkcji przemysłowej. Od 1995 r. gospodarka Chin urosła 16,6-krotnie: z zaledwie 735 mld dol. do 14,7 bln dol. obecnie.

To z kolei pomogło zdusić inflację w krajach rozwiniętych i sprzyjało gromadzeniu oszczędności, które utorowały drogę niskim stopom procentowym. Rację bytu straciła słynna krzywa Phillipsa, zgodnie z którą między bezrobociem a inflacją występuje odwrotna zależność. To się zmieni – twierdzą autorzy książki „The Great Demographic ReversalOtwiera się w nowym oknie” [Wielkie odwrócenie demograficzne], Charles Goodhart i Manoj Pradhan. Ich zdaniem, kryzys demograficzny spowoduje wzrost płac w Państwie Środka, który z kolei przełoży się na poziom cen na całym świecie i położy kres wieloletniej niskiej inflacji.

Więcej na ten temat: https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/byc-albo-nie-byc-chinskiej-potegi-gospodarczej-to/

Zaloguj się aby komentować

Sensacyjne odkrycie na Wallacei. Żyła tam nieznana linia Homo sapiens

Szczegóły rozprzestrzeniania się różnych gatunków ludzi po świecie wciąż owiane są tajemnicą. Bardzo mało wiemy np. o kolonizacji Azji Południowo-Wschodniej przez wczesnego człowieka współczesnego. Dysponujemy niewielką ilością materiału archeologicznego, a w tropikach DNA słabo się przechowuje. Międzynarodowy zespół naukowy poinformował właśnie o zbadaniu pierwszego ludzkiego prehistorycznego DNA z Wallacei. Wyniki badań od razu wzbudziły sensację, gdyż okazało się, że zmarła nastolatka należała do nieznanej linii H. sapiens.

Więcej na ten temat: https://kopalniawiedzy.pl/Wallacea-Homo-sapiens-nastolatka-genom-Leang-Panninge,34161

krisrok temu

Ciekawe ile jeszcze nieznanych linii Homo sapiens poznamy

0

Zaloguj się aby komentować

Chciał udowodnić, że może zmartwychwstać. Pastor z Zambii nie przeżył

James Sakara, pastor z Zambii poprosił, żeby pochowano go żywcem na trzy dni. Chciał w ten sposób udowodnić, że może zmartwychwstać. 22-letni mężczyzna nie przeżył eksperymentu.

Więcej na ten temat: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/zambia-chcial-zmartwychwstac-mlody-pastor-nie-przezyl/956s6rm

@HaHard Co mogło pójść nie tak xD

krisrok temu

@lubieplackijohn jakby go w jaskini zamknęli to może by coś z tego było

0

No cóż, selekcja naturalna w jej najpiękniejszym wydaniu. Przysłużył się w ten sposób swojej społeczności najlepiej jak mógł - stał się nawozem i przestał emitować CO2. Smutne jest to, ile energii stracono na pisanie o tym niusów i komentowanie tego... tak... po co ja to komentuję w ogóle...

0

Zaloguj się aby komentować

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się rankiem 27 sierpnia 1883 roku.

Największy huk, jaki słyszał człowiek

Cztery następujące po sobie silne eksplozje kilku kraterów Krakatau to jedna z największych katastrof wulkanicznych w dziejach. Uważa się, że pod względem ofiar erupcja Krakatau ustępuje jedynie Tamborze, która ponad 60 lat wcześniej zabiła w sumie od 71 tysięcy do nawet ponad 250 tysięcy ludzi. Na pewno jednak Krakatau miał znacznie potężniejszy głos od swej poprzedniczki.

Uważa się, że huk trzeciej eksplozji był najgłośniejszym dźwiękiem w historii ludzkości. Słyszany był z odległości kilku tysięcy kilometrów. Jeśli ktoś miał pecha, że był zbyt blisko, musiał liczyć się z kalectwem. W chwili wybuchu 46 kilometrów od Krakatau przepływał statek - hałas rozerwał marynarzom bębenki w uszach.

Więcej na ten temat: https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2571588,Erupcja-Krakatau-Ocean-przez-rok-wyrzucal-ciala-ofiar

Zaloguj się aby komentować

Fale mózgowe zbliżone do rzeczywistych zarejestrowano w minimózgach. Przełom w neuronauce

W wyhodowanych w laboratorium organoidach mózgu, zwanych minimózgami, neuronaukowcy zmierzyli aktywność podobną do rzeczywistych fal mózgowych. Odkrycia dokonano w czasie badań nad zespołem Retta – chorobą genetyczną, mogącą wywoływać napady drgawek.

Minimózgi to małe, trójwymiarowe struktury, hodowane w laboratoriach z ludzkich komórek macierzystych. Doskonale oddają budowę i strukturę mózgu człowieka, dzięki czemu w ostatnich latach zyskały ogromną popularność i stały się narzędziem wykorzystywanym w licznych badaniach.

Ostatnio donosiliśmy, że naukowcom z Düsseldorfu udało się doprowadzić do tego, że minimózgi samodzielnie wykształciły szczątkowe struktury oczu. Teraz, w nowym badaniu, którego wyniki przedstawiono w „Nature Neuroscience”, dokonano kolejnego przełomu.

(...) Wykrycie fal mózgowych w minimózgach to przełom w neuronauce i dowód na to, że te hodowane w laboratoriach organoidy mogą być wykorzystywane do poszukiwania źródeł innych schorzeń i zaburzeń.

Więcej na ten temat: https://www.focus.pl/artykul/fale-mozgowe-zblizone-do-rzeczywistych-zarejestrowano-w-minimozgach-przelom-w-neuronauce

Zaloguj się aby komentować

12