Jaki system operacyjny na laptopa? Do użytku domowego.
#ankieta #komputery
Jaki system operacyjny na laptopa? Do użytku domowego.
#ankieta #komputery
@HerrJacuch chodzi mi o absolutnie normalne uzywanie laptopa. głównie internet, pisanie tekstow, moze czasem granie w jakies gierki.
pytam bo chce zobaczyc co ludzie obecnie polecaja. kiedys (~15 lat temu) kazdy by napisal ze linux bo byly wielkie flame wary i kazdy linuksiarz by przekonywal ze to najlepszy system. a jak jest teraz?
@RobertCalifornia mam linuxa na lapku, Windowsa na desktopie (10) i pracuje na macu.
Ubuntu jest mega jeżeli chcesz przeglądać internet, ale im dalej w las tym ciemniej. Jeżeli chcesz, żeby po prostu działały różne rzeczy (np. gierki czy bardziej złożone peryferia) bierz Windowsa. Nie testowałem jednak jeszcze 11.
Mac jest chyba najstabilniejszym systemem, działa super i nigdy mi się nic dziwnego z nim nie stało, ale o dziwo wolę UX z Ubuntu lub Windowsa - wkurza mnie Finder, czy chodźby nawet zachowanie okien.
@HerrJacuch powiem szczerze, że ja pierwszy linux instalowałem 25 lat temu jako drugi system a na stale przeszedłem na linux only 20 lat temu jak wyszła Vista. Przyznam ci, że mi się po prostu źle pracuje na Windows, to co kto poleci to kwestia przyzwyczajenia i znajomości systemu, raczej nie ma złotego środka i bez względu czy kupuję nowy komputer czy 10 letni to I tak używam linux bo mi po prostu wygodnie.
@HerrJacuch dużo się w tej kwestii zmieniło a na nowych laptopach fajnie lata ta wirtualizacja sprzętowa windows na qemu (jak cię to interesuje to poszukam nazwy, sam nie używam bo mam inne przeznaczenie dla GPU). Próbowałem tego I jest w pytę. Robisz dedykowaną grafikę na Windows I masz straty na wirtualizacji poniżej 5% jak byś miał windows natywnie. Ogólnie to masz linux I windows na raz odpalone I możesz sobie uruchamiać aplikację przez passthru - np photoshopa czy gry. Ma to kilka bugów ale wierzę, że 2 lata i będzie miodzio.
Ja gdy skończy się wsparcie dla Windows 10 przechodzę na dual boot, na codzien Ubuntu/Mint a w przypadku pojedynczych aplikacji Windows 11.
Ale to dlatego że windows 11 mnie wkurza swoim spamem i aktualizacjami, zmianami. Z naście lat temu testowałem sobie Ubuntu i gdy teraz go testowałem ponownie to łatwo się w nim odnalazłem, wszystko było dla mnie intuicyjne. A jakby porównać windows XP do windows 11 to jest jak niebo a ziemia. ja potrzebuję czegoś do korzystania z neta, czasami office I menadżera plików, wydrukowania czegoś i nie potrzebuje przesuwania paska, zmian interfejsu, AI, spamu reklamami i newsami i ciągłych aktualizacji.
Generalnie co kto lubi i komu co pasuje i przeszkadza, mnie windows po prostu wkurza
Do zwykłego użytku linux z prostej przyczyny, laptop będzie cichy. Windows zawsze robi jakieś niechciane machloje w tle i grzeje proca.
Jeśli chodzi o gierki to wejdź tutaj https://www.protondb.com jeżeli jest gold/platinum to będzie działać bez problemów.
@RobertCalifornia
Tu masz odpowiedź:
https://youtu.be/pVI_smLgTY0?si=UMcsKwgo8nfyeBCu
Rekomenduje Ubuntu lub Ubuntu Mint jeśli do tej pory nie miałeś styczności.
Jeśli miałeś, to sobie poradzisz nawet z archem.
@ZohanTSW - Libre Office i jego Writer sprawdza się doskonale do pisania tekstów: https://www.libreoffice.org/discover/writer/
@koszotorobur doskonale jak na darmowe programy tego typu. Powiedziałbym że jest do przeżycia. Raz napisałem w tym raport na studiach i niestety muszę powiedzieć, że to, co robi MS Word z obrazkami to jest RiGCZ w porównaniu do tego, jak to wygląda w LO Writter. Po prostu jest jeszcze gorszy xD
Pakiet Libre Office do wyświetlenia docx czy exceli jest spoko, ale gdyby moja praca opierała się na pracy z pakietem Office to bym wolał M$. Z darmowych alternatyw uważam go za najlepszy.
@ZohanTSW - Libre Writer nieźle poprawił kompatybilność z M$ gównem w ostatnich latach - jednak nie rozumiem czemu oceniasz go przez ten pryzmat bo gówno z M$ też nie jest kompatybilne z innymi i taka kompatybilność nie jest każdemu potrzebna.
Ale jak nie potrzebujesz takiej kompatybilności to Writer jest sam w sobie bardzo dobrym narzędziem.
@koszotorobur aspekt kompatybilności daje mu tylko plusik, nie oceniam go przez pryzmat tego. Mam złe zdanie o nim, bo jest niewygodny - może to być kwestia przyzwyczajenia, choć wydaje mi się, że M$ miejscami aż tak kretyńskich opcji nie zastosował.
Na szczęście nie muszę tworzyć takich dokumentów, wystarczy mi czytanie ich, więc jest good enough
@RobertCalifornia macos albo linux. Windows tylko do specyficznych zastosowań.
Przecież on sam w sobie jest mega niewygodny.
Na powyższych kupujesz dowolny sprzęt na usb, podłączasz i działa. Windows? Instalujesz stery.
Aktualizacje na win? Czasem i godzina instalacji.
Gry na Linuksie i mac na ten moment klikasz na steam instaluj i działają jak na win.
@Felonious_Gru Mam parę osób obok siebie korzystające z windowsa. Jak jesteś bez internetu, to życzę powodzenia, bo on wszystko, co podłączysz na usb chce pobierać z neta. A wszystko bardziej zaawansowane wymaga sterów producenta
Głupi przykład totalnie od czapy bo mega egzotyczny, ale świeży - znajomy poprosił mnie o dump kości EEPROM. Sam programator miał na usb. Wrzucam jego nazwę w google na telefonie z dopiskiem linux i mam polecenia więc wyciągam lapka z plecaka.
Pierwsza magia - aplikacja już jest w systemie, nawet hotspota nie muszę robić żeby mieć internet na laptopie. No to zapinamy na usb programator, wpisujemy polecenie i mamy po 5 minutach dump. Tak po prostu.
@Amhon to jeszcze niech sterownik touchpada i karty graficznej dorzucą jak im tak świetnie idzie dorzucanie sprzętu. Albo chociaż spacemouse
https://blenderartists.org/t/3d-connexion-space-mouse-with-linux/1390424
Dumper eepromu wbudowany w system? Chyba w Kali. Ewentualnie dd, które po prostu bezmyślnie kopiuje jeden stream w drugi
W tych czasach Linux nadaje się już do 99% zastosowań ale trzeba mieć z tyłu głowy że na linuxach nie ma problemów tylko są wyzwania: bo czasami trzeba troche pogrzebać. Mnie strasznie mierzi windows, ogólnie jeżeli chodzi o wygląd 11 wydaje się byc dobrym krokiem tyle że niestety mam wrażenie że microsoft na siłę stara się uszczęśliwić użytkowników, bo system jest po prostu przeładowany a stare funkcje np wyszukiwanie czegoś w kompie działa słabo - na takim macu działa to za⁎⁎⁎⁎ście na przykład. No i jak masz jakieś specjalistyczne oprogramowanie to Windows też będzie lepszym wyborem. Więc bym powiedział tak
-dla power usera/laika ale co się nie boi wyzwań i ma jakieś doświadczenie z komputerami linux ok
-windows jak masz specjalistyczne oprogramowanie albo naprawdę ci nie zależy jaki masz system i chcesz względny spokój. Chociaż zastanowiłbym się po instalacji jak powyłączac część "usprawnien" bo mnie cholera bierze ze mi system wyswietla jakies newsy albo reklamy
@RobertCalifornia jeszcze jakieś 2 lata temu powiedziałbym Windows, głównie ze względu na dostępne aplikacje i kompatybilność. Ale ostatnio Microsoft zaczyna odlatywać w kierunku always-online i przerażającego poziomu inwigilacji. Jeśli masz wybór i chęć do nauki to spróbuj jakiegoś Linuxa. Słyszałem dobre opinie o Mint i Ubuntu.
@rm-rf byla taka akcja, że niektórzy producenci utrudniali instalację innego systemu niż Windows. Nie wiem, jak teraz.
https://www.google.com/amp/s/www.mobimaniak.pl/254888/laptopy-lenovo-intalacja-linuks-blokada/amp/
@Felonious_Gru no też czekam z ciekawości bo na ten moment linux można odpalić na 95% architektur, raz z lepszym wsparciem, raz z gorszym ale ogólnie działa. Choć by dla Mac M2 nie ma windows a Linux odpalisz, pokrycie paczek póki co niskie ale na upartego działa więc raczej ja widzę większy problem z Windows w kwestii kompatybilności ze sprzętem.
@Felonious_Gru 1300 zł kosztuje laptop z i3, który w testach wypada dwukrotnie (tak, dwukrotnie) lepiej niż n100. I jest to Asus, a nie Asrock
https://www.x-kom.pl/p/1282344-laptop-15-16-asus-vivobook-15-x1504va-i3-1315u-8gb-512.html
Nie chce mi się przeglądać tańszych, bo nie uważam ich za normalne laptopy, skoro moc mają porównywalną z telefonem komórkowym. To już bym wolał kupić sobie ekran z usb-c i udostępniać obraz z telefonu.
Instalacje systemu chyba sam sobie ogarniesz jak kupujesz laptopa bez systemu?
@Amhon
jest to Asus, a nie Asrock
Nie wiem, o co ci chodzi, ale poniżej 1000zl dostaniesz chromebooka m.in. od hp, lenovo, acer, asus ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ)
Co prawda już nie 950zł, trzeba te 50zł dorzucić.
A ta wydajność wieksza do czego potrzebna, żeby szybciej otworzyło się okienko wyboru rozmiaru czcionki? Czy żeby lapek wytrzymal 5h zamiast 12?
Swoją drogą jeśli boisz się asrocka, to ewidentnie siedzisz mentalnie w 2003r
@Felonious_Gru bo ta dyskusja nie ma sensu, skoro rzucasz argumentem o braku umiejętności instalacji systemu operacyjnego, a polecasz chromebooka, na którym nawet nie otworzysz pdfa z banku czy urzędu bez jakichś mega kombinacji, bo tam nie ma normalnego Adobe Readera.
Już lepiej kupić monitor na usb-c za 350 zł i udostępnić sobie ekran z telefonu, bo efekt będzie identyczny.
@Amhon jakiego pdfa z banku nie otworze? XD
Tak, zrzucam na brak umiejętności, bo zobacz jakie zastosowania polecam.
Ty twierdzisz, że 1300zl laptop z linuksem, jak to jest 1500 bez systemu, i to model, który sprawia problemy pod linuksem (a podobno wszystko działa bez żadnych instalacji zawsze) - świetna opcja na prezent xD
Zaloguj się aby komentować