Zaloguj się aby komentować

Merenbast
InspiratorDołączył/a: 03.09.2021
- 60Wpisy
- 67Komentarzy
- 15Obserwujących
18+
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Kultury zanikają, granice się zmieniają, narody giną, ale są tacy strażnicy świętych miejsc którzy wierniej i wytrwalej niż westalki świętego płomienia, strzegą starych Bóstw, i którzy też nigdy nie zapomną o swoich boskich przodkach.
Oto dzieci Bastet
#egipt #koty #kultura #zwierzeta #kitku #starozytnyegipt #ciekawostki #bastet #kemet

@Merenbast no właśnie przejrzałam tag i rzeczywiście większość wpisów znam
@Merenbast znaczy społeczność, nie tag. Sorry, jestem tu piąty dzień i jeszcze się mylę xd
@Sandrinia Teraz już tylko społeczność, tak na innym portalu raczej już będzie martwy niczym mumia
Zaloguj się aby komentować
Przedchrześcijańska srebrna korona Nubijska z V wieku naszej ery.
Ozdobiona jest wytłoczonym berylem, karneolem i szkłem, znaleziona na cmentarzu królewskim w Ballanie w Nubii. Dzisiaj nekropolia Ballana w Dolne Nubii spoczywa głęboko pod wodami Jeziora Nasera powstałego po budowie tamy w Asuanie. Sama korona, wraz z kilkoma podobnymi z owego cmentarzyska znajduje się w Kairze.
Artefakt jest świadectwem iż tradycje kemetyckie pozostały w Nubii nawet po chrystianizacji Egiptu.

@lubieplackijohn Zapomniałem tagu dodać, ale dobrze że przynajmniej do społeczności dobrej poszło
Jak uruchamiam prywatny komputer to zazwyczaj coś wrzucam i tutaj i na kanał, ale też nie robię tego za często, bo jak spędzam w pracy 8h przy komputerze, to całkowicie szczerze - w domu już mi się nie chce
@Merenbast Ale wiesz, że jest już nieoficjalna apka hejtter? Nasz użytkownik robi https://www.hejto.pl/uzytkownik/sluchampsajakgra
A apka jest w fazie beta testów, dostęp mają patroni, za jakiś czas będzie oficjalnie dostępna!
Zaloguj się aby komentować
Co ma moderacja wykopu, czego nie ma moderacja hejto?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Dodatkowy chromosom xD

@Merenbast A tu jest jakaś moderacja? Nikt mnie jeszcze nie prześladował. xD
@Merenbast Zgadłem bez spoilera.
Zaloguj się aby komentować
Seti I oraz Bogini Hathor.
Na płaskorzeźbie ukazana jest bogini Hathor witająca króla w zaświatach: bierze go za rękę i wyciąga swój naszyjnik menit jako symbol swojej ochrony.
Hathor była patronką miłości, nieba, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Grecy utożsamiali ją z Afrodytą, zaś Rzymianie z Wenus.
Sama płaskorzeźba pochodzi z filaru w komorze grobowej faraona Setiego I w jego grobowcu w Dolinie Królów. Obecnie znajduje się w Luwrze we Francji.

Hathor, hathor, hathor......
Zaloguj się aby komentować
Jedna z najdłuższych zabaw w chowanego
Zaloguj się aby komentować

18+
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Mogłoby się wydawać iż fizjoterapia to wynalazek stricte nowożytny, ale nic bardziej mylnego. Różne jej rodzaje stosowano już w wielu starożytnych kulturach, a najstarsze świadectwa jej stosowania pochodzą ze Starożytnego Egiptu. Poniżej na zdjęciu znajduje się relief z mastaby Ankhmator'a, wezyra faraona Tetiego, żyjącego ok. 4500 lat temu. Na reliefie widzimy masażystę masującego stopę pacjenta. Obok (widoczne na reprodukcji po lewej, należy kliknąć na zdjęcie aby wyświetlić całość) widzimy drugiego terapeutę który masuje nadgarstek pacjenta. Znane są także inne przykłady fizjoterapii, np. słynny medyczny Papirus Esberna z ok 1550r. p.n.e. wspomina o helioterapii jako metodzie łagodzenia bólów. Inny dokument znany jako "Kalup Papyrus" wspomina o balneoterapii, czyli metodzie leczenia różnymi specjalnymi rodzajami błota i gliny. Hydroterapia, czyli leczenie wodą było stosowane w specjalnym uzdrowisku w pobliżu świątyni bogini Hathor w Denderze. Tam do specjalnych basenów spływała woda źródlana po posągu bogini Hathor, który miał spotęgować jej magiczne i lecznicze właściwości.

Obecnie panuje dziwne przeświadczenie, że ludy starożytne składały się głównie z jakiś niedorozwiniętych przygłupów i dopiero w nowożytności zstąpiła na nas światłość wszechwiedzy - nic bardziej mylnego. Jak się okazuje często to my właśnie odkrywamy tzw. Amerykę na nowo. Np. trepanacje czaszki, to nie zdobycz współczesnej medycyny - te zabiegi wykonywano w starożytności i to z powodzeniem.
Zaloguj się aby komentować
Ulica Curetes w Efezie, mieście jońskim w Azji Mniejszej. Jest to jedna z trzech głównych ulic Efezu, pomiędzy Bramą Herkulesa a Biblioteką Celsusa.

Ale wielkie UFO
Zaloguj się aby komentować

Rękawice zbroi należące do Maksymiliana I Habsburga (1459-1519), który był cesarzem rzymskim od 1508 roku do śmierci.
The Metropolitan Museum of Art, New York

@Merenbast fiu fiu fiu. Takim sprzętem to można zabić.
@Req86 bo w rzeczywistości takie rękawice były faktycznie rekwizytem i nikt takich w boju nie używał. Taki wyposażenie wchodzi w skład zbroi paradnej ot żeby się pokazać na turnieju, ślubie córki albo innym wydarzeniu nie używane w "codziennych" czynnościach jak wyrzynanie plebsu na bólu bitwy.
@kolega_z_sasiedztwa zdaje sobie sprawę, to miało robić wrażenie, kunszt wykonania i bogactwo zdobienia. W prawdziwym boju jednak praktyczniejsza pełna zbroja płytowa, bez zdobień.
@tobaccotobacco Prawdopodobnie stal użyta do wykonania całej zbroi również była cienka, pełniła funkcję reprezentacyjną, a przecież nikt cesarza nie będzie zmuszał do noszenia ciężkiej zbroi płytowej
Zaloguj się aby komentować
Polscy policjanci pancerni z czasów II RP.
Co ciekawe używali oni hełmu stahlhelm m16 z Pruskiego demobilu po I wojnie światowej.

W dużej mierze był to sprzęt używany do walki z groźnymi przestępcami oraz tłumienia demonstracji komunistycznych. Pancerzy zaś używali wówczas nie tylko Niemcy, ale i Włosi w walkach z Austro-Węgrami i Niemcami
Zaloguj się aby komentować
Chewsur w kolczudze i misiurce - góral z Gruzji, 1877.
Ze względu na swoją izolację chewsurscy górale zachowali wiele starodawnych zwyczajów (np. jeszcze w XX wieku obowiązywało prawo zemsty krwi i praktykowano porody w samotności), dialekt przypomina język ogólnogruziński w czasach średniowiecza, a miejscowe prawosławie przesiąknięte jest elementami kultów przedchrześcijańskich. Chewsurskie wsie mają charakter twierdzy – składają się z przylegających do siebie, zwartych, zwykle trójkondygnacyjnych, wież mieszkalno-obronnych o grubych ścianach i maleńkich oknach.

@Merenbast W 2022 pewnie rak samo wyglądają tylko zdjęcia w kolorze.
@Merenbast ten po prawej wygląda jak Grigorij z Czterech pancernych
Zaloguj się aby komentować
4 listopada 1922 roku, czyli dokładnie 100 lat temu brytyjski egiptolog Howard Carter odnalazł w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich (dzisiejszy Luxor) nienaruszony grobowiec faraona Tutanchamona. Pomimo niezwykłości i przełomowości tego odkrycia, samo znalezisko niewiele wniosło do wiedzy badaczy o faraonie oraz czasach w których żył, mało tego zrodziło bardzo wiele pytań. W grobowcu nie znaleziono żadnych dokumentów z epoki, a wiele z przedmiotów nosi ślady ponownego rzeźbienia lub przerabiania, niektóre z nich wręcz wyglądają jakby zostały wykonane dla innych ludzi, w tym również dla kobiety. Na zdjęciu Howard Carter w asyście arabskiego robotnika otwierający jedną z wewnętrznych trumien, 1925 rok, koloryzowane.

@Merenbast egipcjanie niekiedy przenosili mumie narażone na splądrowanie do innych grobowców, może dlatego nastapiło wymieszanie?
@Alalai To prawda, tyle że przenoszenie mumii miało miejsce na początku III okresu przejściowego, w czasie kiedy grób Tutanchamona był zasypany przez Ramzesa II, poza tym pieczęci były nienaruszone. A imiona na przedmiotach zostały celowo zmienione. Ja bym stawiał raczej na "grobowy recykling" po heretyckich władcach których starożytni chcieli wymazać z historii.
Fajna lina czasu, dla lepszego zobrazowania http://narmer.pl/tline_pl.htm
@Merenbast widziałem maskę na żywo w muzeum w kairze kilka lat przed tym jak została skradziona podczas wiosny ludów
Zaloguj się aby komentować

Starożytny brązowy taran z okrętu wojennego, który brał udział w bitwie pod Aegates, która toczyła się wśród wysp Aegates u zachodnich wybrzeży Sycylii na Morzu Śródziemnym w 241 r. p.n.e.

Przecież widać, że turkusowy a nie brązowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
Nurkowie świecący światłami na głowie Serapisa, znalezionego w zatopionym egipskim mieście Kanopos. Pełny posąg miał kiedyś ponad 4 metry wysokości i pochodzi z około 200 roku p.n.e.
Starożytne miasto Kanopos jest wielokrotnie wspominane przez klasycznych autorów i ojców kościoła. Najstarsza wzmianka o Kanopusie znajduje się w wierszu Solona z pierwszej połowy VI wieku p.n.e. Według poety Nicandera (II w. p.n.e.) zginął tu sternik Menelaosa, Kanopos, ukąszony przez żmiję na piaskach Thonis. Podczas ostatnich dynastii faraonów i okresu ptolemejskiego Kanopus słynął ze swoich sanktuariów Ozyrysa i Serapisa. Pielgrzymi z całego starożytnego świata przybywali z wizytą w poszukiwaniu cudownego uzdrowienia.

@Merenbast Dzień dobry!
Serapis to fajny ziomek był
Zaloguj się aby komentować
Staroegipskie przedstawienia kotów, to nie tylko bogini Bastet, ale także chęć uwiecznienia przez ludzi swoich ukochanych pupili. Dzisiaj mamy fotografię, w starożytności jedyną formą uwiecznienia była rzeźba lub malowidło, dlatego Starożytni Egipcjanie tak chętnie portretowali koty, które nie tylko były wysłannikami bogów, ale też, i może przede wszystkim, były członkami ich rodzin.
Poniższe fajansowe przedstawienie kociej mamy ze swymi kociętami pochodzi z Okresu Późnego (między 525 a 404 rokiem p.n.e.) i możemy obecnie je podziwiać w Nowym Muzeum Kairskim w Gizie.

0
@Merenbast wiesz może dlaczego akurat koty miały takie wyróżnienie wśród starożytnych egipcjan? dlaczego np nie psy czy inne zwierzęta?
Zaloguj się aby komentować