Zdjęcie w tle
Starożytny Egipt

Społeczność

Starożytny Egipt

94

Społeczność dla osób zainteresowanych historią i kulturą starożytnego Kemet. A także odkryciami egiptologicznymi.

Nowe wydanie "Księgi wychodzenia za dnia" Mirosława Barwika.
Jeśli ktoś poluje na stare to niech da sobie spokój i kupi nowe. Jest po prostu pod każdym względem lepsze. Więcej treści, obrazków, ciut większą czcionka, większy format i można kupić (jeszcze) za w miarę normalną cenę.

Jeśli kogokolwiek to poza mną interesuje, w co wątpię xD

#ksiazki #ksiazkihistoryczne #egipt #starozytnosc #statozytnyegipt #historia
884f4d40-58d2-4249-9434-ab939263f6df
Tomoe

A możnaby tak taniej somsiedzie?

VonTrupka

@Merenbast brzmi zachęcająco, ale że ja w ogóle nie w temacie, to o czym jest ten poradnik dla piwniczaków? (´・ᴗ・ ` )

Merenbast

O staroegipskich wierzeniach pogrzebowych, to jest już raczej szczegółowa literatura tematu, na początek na pewno nie polecam, bo to tak jak zacząć naukę latania, ale od razu w f16 :p

VonTrupka

@Merenbast właśnie takiego wyjaśnienia oczekiwałem (ง •̀ᴗ•́)ง

Yogahim

Dedykowane dla piwniczaków?

Zaloguj się aby komentować

Taka ciekawostka.
Kiedyś, w którymś filmie wspominałem o teorii iż grób Tutanchamona mógł być tak bogaty ponieważ "zrecyklingowano" wyposażenie grobowe heretyckich władców z Amarny.
Na poniższej grafice widać coś, co może być na to dowodem. Zdjęcie przedstawia wnętrze jednej z kanopskich trumieniek znalezionych w grobie Tutanchamona, jednak kiedy przyjrzymy się kartuszowi w którym jest zapisane imię władcy, zobaczymy iż wcześniej mogło znajdować się tam inne imię, które zostało wymazane. Co jeszcze ciekawsze, po nałożeniu do kartusza imienia Nefertiti, żony faraona Echnatona, hieroglify pokrywają się praktycznie idealnie.
Tak więc nie tylko zaginiona mumia królowej jest znana badaczom od 200 lat, ale również jej wciąż poszukiwany skarb w części lub całości również jest znany od przeszło 100 lat.
fb89bf09-4c33-4973-a4cd-dcb8685c6865
Mor

A jakieś dowody na to są czy tylko spekulacje bo trochę pasuje?

sckb

@Mor No w sumie trochę pasuje...

Zaloguj się aby komentować

Sarkofag Harkhebita, głównego kapłana oraz królewskiego nadzorcy żyjącego w okresie panowania XXVI dynastii władców Egiptu, pomiędzy 595 i 526 rokiem p.n.e. Jego miejsce spoczynku odkryto na wschód od Sakkary, dokonał tego w 1902 roku zespół egipskich poszukiwaczy. Większość rzeczy z grobowca trafiła ostatecznie do muzeum w Egipcie, jednak sam sarkofag został sprzedany do Metropolitan Museum. Tekst widoczny na jego powierzchni pochodzi z Księgi Umarłych.
#necrobook #starozytnyegipt #sarkofagi
d9b5ef53-0743-4491-995b-934f460b659a
Qrseed

krasnoludzkie proporcje kapsuly

no chyba, ze po bokach wewnatrz sa bakisty na sprzet niezbedny po tamtej stronie

Harry_Callahan

@Qrseed po bokach jest miejsce na dwie panny

AbenoKyerto

@Qrseed W sumie na tym zdjęciu faktycznie wygląda na krótki, ale według oficjalnych wymiarów ten sarkofag ma jakieś 256 centymetrów długości.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Qrseed

a to pewnie dlatego, ze moze jest oparty pod katem jakichs 45°

Qrseed

choc wole wersje z posmiertnym ruchaczem

Zaloguj się aby komentować

Pierścień stworzony ze złota i karneolu, znaki na jego powierzchni informują o przynależności do egipskiej pary królewskiej, faraona Ramzesa II oraz jego żony, Nefertari. Okres powstania to lata 1279-1213 p.n.e. Obecnie obiekt znajduje się w paryskim Luwrze.
#necrobook #starozytnyegipt #pierscienie
5b8cf63e-e32d-486e-8e8f-cfd14a56c506

Zaloguj się aby komentować

Okrągły pojemniczek z przesuwną pokrywką, który został stworzony z kości hipopotama oraz drewna typu rosewood. Na ozdobę wybrano jeża, zwierzątko uznawane w Egipcie za symbol śmierci oraz następującego po niej odrodzenia. Oznaczenia na pokrywce informują , że pudełeczko było własnością królowej Nefertari, żony Ramzesa II z XIX dynastii. To oznacza, że stworzono je pomiędzy 1279 i 1213 rokiem p.n.e. Przeznaczenie przedmiotu nie jest całkowicie jasne, ale przypuszcza się, że było ono po prostu pojemnikiem kosmetycznym. Jest to element kolekcji Metropolitan Museum.
#necrobook #starozytnyegipt
122d81b1-8188-44d2-89e5-6acc6b585674
19cefbf3-7802-4bc1-9b6b-8f83d58cd757

Zaloguj się aby komentować

Dwa hipopotamy będące obecnie częścią kolekcji Metropolitan Museum. Zwierzęta pochodzą z okolic 1961-1878 roku p.n.e., odnaleziono je w obrębie komnaty grobowej egipskiego zarządcy znanego jako Senbi II, który spoczął na terenie nekropolii Meir. Hipopotamy były uznawane przez dawnych Egipcjan za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt w ich świecie. Stworzenia te stanowiły nieustanne zagrożenie dla wszystkich jednostek wodnych. Wierzono, że nawet w zaświatach podróż zmarłego może zostać zakłócona przez pojawienie się tego zwierzęcia. Figurki służyły prawdopodobnie do ewentualnej kontroli pośmiertnej podróży, by ta przebiegła bez przykrych niespodzianek. Większy okaz w chwili odnalezienia miał uszkodzone trzy z czterech swoich nóg, przypuszczalnie miało to uniemożliwić ewentualne skrzywdzenie zmarłego.
#necrobook #starozytnyegipt #hipopotamy
f00232cc-eade-41a3-be39-1d9245013523

Zaloguj się aby komentować

Poniższa "skóra lamparta" była w przeszłości elementem ubioru wyższych rangą kapłanów czyniących posługę w egipskich świątyniach. Zwykle przerzucana przez ramię lub zarzucana na plecy "skóra" służyła jako symbol odrodzenia przydatny przy obrzędach organizowanych dla zmarłych. Ten jak i praktycznie wszystkie inne odnalezione do tej pory artefakty nie były tworzone z prawdziwej skóry, ale tak naprawdę z barwionego płótna. Ten konkretny przykład pochodzi z I wieku i jest obecnie częścią kolekcji Metropolitan Museum.
#necrobook #starozytnyegipt #sztuczneskory
4a6c7e10-2959-485f-90aa-f94f16400441

Zaloguj się aby komentować

Bransoletki należące w przeszłości do królowej Hetepheres I, żony ostatniego władcy z III dynastii, Huniego (jego panowanie przypadło około 2600 roku p.n.e.). Zostały stworzone ze srebra, zaś ozdobne motyle z lapis lazuli, turkusu i karneolu. Bransoletki były złożone w grobie królowej, który znajduje się nieopodal Wielkiej Piramidy w Gizie. Obecnie umieszczone w Muzeum Egipskim w Kairze.
#necrobook #starozytnyegipt #hetepheres
58059feb-71c8-4a30-84ba-e26b50fdddfb

Zaloguj się aby komentować

Papirus Ahmesa, dokument matematyczny pochodzący z 1550 roku p.n.e., sporządzony przez królewskiego skrybę Ahmesa. Zawiera przykłady rozwiązań dla problemów matematycznych z zakresu algebry i geometrii. Zapis działań pochodzi z XVII wieku p.n.e., kiedy to żył Ahmes. Istniejący papirus jest kopią, na co wskazuje data na odwrocie, powstały wcześniej oryginał nie został dotychczas odnaleziony. Obecnie jest to własność British Museum.
#necrobook #starozytnyegipt #papirusy
e02edc0d-eeaa-4d18-af36-4b06ef25e78e
4Sfor

Ciekawe, czy istnieją gdzieś jeszcze plany dotyczące budowy Wielkiej Piramidy w Gizie. Bo na gębę raczej tego nie budowali - chyba, że profilaktycznie wszystko zostało zniszczone.

DiscoKhan

@4Sfor raczej na pewno. Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem ale każdy Faraon chciał żeby jego piramida była tą naj, zostawianie dokumentacji dla potomnych trochę wchodziło w drogę tego typu postępowaniu.


Zaś nawet jeżeli jeden faraon nie byłby aż tak zazdrosny to pewnie jego następcy już tak. No i na planach byłyby też zabezpieczenia przed grabieżcami, takie coś to z całą pewnością nie powinna nigdy dostać się w niepowołane ręce.

4Sfor

@DiscoKhan Jak w Tadź Mahal - uczestniczyłeś w budowie, sorry, odrąbiemy ci ręce albo wydłubiemy oczy. Nic dla potomności się nie ostanie. Dostałeś kasę za robotę prolu? Dostałeś szmato??? To nie marudź, to co zobaczyłeś, to wiedza tajemna, a teraz dawaj ręce i oczy

AbenoKyerto

@ICD10F20 Pierwsze zagadnienia, traktują o podziale pewnej liczby chlebów pomiędzy dziesięciu ludzi. Był to jeden ze stosowanych przez Egipcjan sposobów przedstawiania tabliczki mnożenia do 9.


W papirusie tym w wielu obliczeniach występują ułamki, przy czym operowano ułamkami o licznikach równych jedności. Jedynym wyjątkiem był ułamek dwie trzecie, dla którego istniał osobny symbol. Wszystkie ułamki sprowadzały się do sum ułamków prostych, czyli o liczniku równym jedności. Papirus Ahmesa zawierał tablice podające rozkłady na ułamki proste dla wszystkich liczb nieparzystych od 5 do 331. Zgodnie z systemem egipskim ułamek 3/4 to nie było trzy czwarte, a połowa i ćwierć. W papirusie, zapisana jest też egipskim sposobem wartość liczby pi: π = 3+113+117+1173 .

Egipcjanie w ten sposób starali się rozłożyć każdy ułamek i tym samym wkroczyli na drogę uciążliwych poszukiwań rozkładu ułamków. Egipski system zapisu ułamków był popularny w Europie do XVIII wieku. System hinduski, znany nam dziś zastąpił go więc całkiem niedawno.

W papirusie zapisano również bardzo ciekawy sposób obliczania pola koła, według którego równe jest polu kwadratu, którego bok równa się 8/9 długości średnicy.


A oto jedno z zadań jakie prezentuje papirus:

Suma pewnej wielkości i jej dwóch trzecich i jeszcze jej 17 wynosi 37. Jaka to liczba?

jiim

@AbenoKyerto


W papirusie zapisano również bardzo ciekawy sposób obliczania pola koła, według którego równe jest polu kwadratu, którego bok równa się 8/9 długości średnicy.


Całkiem niezłe przybliżenie liczby pi:


pi * r^2 = (8/9 * 2r)^2

pi * r^2 = 256/81 * r^2

pi = 3.1605

John_polack

I oni z taka matematyka piramidy zbudowali..

KLH

@John_polack Sami nie zbudowali

48d09812-1c52-485f-9f73-24d13583a085

Zaloguj się aby komentować

Bransoletka ozdobiona kotami, zwierzętami poświęconymi bogini Bastet.
Wykonana ze złota, karneolu, lapis lazuli, szkła i turkusu. Okres Nowego Państwa - XVIII dynastia - Panowanie Totmesa III, ok. 1479-1425 p.n.e.
Znaleziona w grobowcu trzech cudzoziemskich politycznych żon faraona Totmesa III w Wadi Gabbanat el-Qurud (Wadi D), Teby, Górny Egipt.
Obecnie w Metroplitan Art Museum w Nowym Jorku.
#egipt #starozytnosc #bizuteria #archeologia #koty
46dff7ed-097d-41c2-bbed-c0bc0417d742

Zaloguj się aby komentować

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor” oraz Muzeum Miasta Pabianic zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Niwińskiego „ Miłość i seks w starożytnym Egipcie”.
Sobota, 18 lutego, godz.18:00, Pabianice, Stary Rynek 1
#egipt #starozytnyegipt #historia #ciekawostki #wyklad #milosc
711fe1f0-295c-4896-b074-537fdf948cff
PdG_PL

Kurde, mogliby jakąś transmisję online zrobić. O Grecji i Rzymie coś tam się człowiek uczył. O zwyczajach Egipcjan chyba nie...

Morrak

@merenbast a jest jakas prezentacja/nagranie z wykladu?

Merenbast

@Morrak Niestety nie ma, a sam bym obejrzał.

Zaloguj się aby komentować

Kultury zanikają, granice się zmieniają, narody giną, ale są tacy strażnicy świętych miejsc którzy wierniej i wytrwalej niż westalki świętego płomienia, strzegą starych Bóstw, i którzy też nigdy nie zapomną o swoich boskich przodkach.
Oto dzieci Bastet
#egipt #koty #kultura #zwierzeta #kitku #starozytnyegipt #ciekawostki #bastet #kemet
0e83126a-bd99-4e09-9b61-be6055c59af2
19d13384-491d-445b-b590-fcecfa7d9efe
f14cc436-410d-4992-a18c-0f7bc10848e2
22055bb9-d481-4d63-acf9-76e87e59cbcb
d45b1db5-6024-4a7e-b985-4cfcecb79135
Sandrinia

@Merenbast no właśnie przejrzałam tag i rzeczywiście większość wpisów znam

Sandrinia

@Merenbast znaczy społeczność, nie tag. Sorry, jestem tu piąty dzień i jeszcze się mylę xd

Merenbast

@Sandrinia Teraz już tylko społeczność, tak na innym portalu raczej już będzie martwy niczym mumia

Zaloguj się aby komentować

Przedchrześcijańska srebrna korona Nubijska z V wieku naszej ery.
Ozdobiona jest wytłoczonym berylem, karneolem i szkłem, znaleziona na cmentarzu królewskim w Ballanie w Nubii. Dzisiaj nekropolia Ballana w Dolne Nubii spoczywa głęboko pod wodami Jeziora Nasera powstałego po budowie tamy w Asuanie. Sama korona, wraz z kilkoma podobnymi z owego cmentarzyska znajduje się w Kairze.
Artefakt jest świadectwem iż tradycje kemetyckie pozostały w Nubii nawet po chrystianizacji Egiptu.
#egipt
ac31419d-4bf2-4362-be2e-a747ea839c3b
Merenbast

@lubieplackijohn Zapomniałem tagu dodać, ale dobrze że przynajmniej do społeczności dobrej poszło

Jak uruchamiam prywatny komputer to zazwyczaj coś wrzucam i tutaj i na kanał, ale też nie robię tego za często, bo jak spędzam w pracy 8h przy komputerze, to całkowicie szczerze - w domu już mi się nie chce

lubieplackijohn

@Merenbast Ale wiesz, że jest już nieoficjalna apka hejtter? Nasz użytkownik robi https://www.hejto.pl/uzytkownik/sluchampsajakgra


A apka jest w fazie beta testów, dostęp mają patroni, za jakiś czas będzie oficjalnie dostępna!

Zaloguj się aby komentować

Seti I oraz Bogini Hathor.
Na płaskorzeźbie ukazana jest bogini Hathor witająca króla w zaświatach: bierze go za rękę i wyciąga swój naszyjnik menit jako symbol swojej ochrony.
Hathor była patronką miłości, nieba, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Grecy utożsamiali ją z Afrodytą, zaś Rzymianie z Wenus.
Sama płaskorzeźba pochodzi z filaru w komorze grobowej faraona Setiego I w jego grobowcu w Dolinie Królów. Obecnie znajduje się w Luwrze we Francji.
5dd55134-1416-443d-a15c-8f3795afc37e
d3e56532-b321-4039-b2a2-73e17bef776b
Aramun

@Zdzislaw_Dyrman_zasadniczo 7 życzeń ehhhhh

Zaloguj się aby komentować

Następna