Przypominam o akcji #hejtonaksiezycu
Może i Wam pogoda dzisiaj dopisze
#astronomia #astrofotografia

Przypominam o akcji #hejtonaksiezycu
Może i Wam pogoda dzisiaj dopisze
#astronomia #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Popatrzcie jaki fajny gołąb
czyli #apod na dziś
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
Credit & Copyright: Gianni Lacroce
Tak naprawdę to mgławica nosi nazwę zwyczajową Mewa - chyba nie ma większych problemów ze znalezieniem dzioba. Obłok rozgrzanego i świecącego (głównie) wodoru o rozpiętości ok 100 ly, odległy jest od nas jakieś 3800 lat świetlnych - daleko czy blisko, zależy kogo zapytać
#astronomia #astrofotografia #oczkcontent

Zaloguj się aby komentować
Czy to biała dziura? Alfa Centauri zmieniła się w supernową? Kosmiczna kolizja z inną galaktyką? ONI?
Nie, to tylko spaliny, czyli Falcon 9 musi dymić
czyli okazyjny #apod
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
Zdjęcie zrobione na Islandii po zeszłotygodniowym starcie Falcona 9. Spaliny świecą na podobnej zasadzie co obłoki srebrzyste czyli pomimo, że "pod spodem" jest ciemno, obiekt znajduje się na tyle wysoko, by załapał się na promienie słoneczne. Za kształt odpowiada wiejący wiatr. Więc generalnie nic specjalnego, poza ogromnym zbiegiem okoliczności
Zdjęcie zrobione smartfonem z 10s naświetlania. Niedługo potem chmurka się rozmyła i zniknęła
#astrofotografia #oczkcontent #spacex #astronomia

Zaloguj się aby komentować
Hej, udało się złapać zbliżenie komety 12P/Pons-Brooks do Galaktyki Andromedy. Do Stacka użyłem tylko 10 klatek, żeby uniknąć rozmycia komety (szybko zapierdziela na niebie). Pierwszy raz w astro użyłem mojego szkła do makro (Laowa 100/2.8), bo idealnie pasowała ogniskowa I się rozczarowałem. Ma jakiś problem z krzywizna pola. Może jeszcze będzie okazja to spróbuję z innym szkłem.
Pentax K3II + Laowa 100/2.8 2x Macro + SWSA
10x60s, ISO 1000, f4, flaty
#astrofotografia #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Coś w nocy z piatku na sobotę udało się ustrzelić. Triplet Lwa jaki jest każdy widzi - wdzięczny obiekt do fotografowania, chociaż brakuje mi ogniskowej do przyzwoitego złapania detalu na galaktykach. Do tego materiału użyłem nowego programu do stackowania - ASTAP. Polecam. Różnica w szybkości pomiędzy DSS, a nim jest kolosalna.
Sprzęt:
Pentax K50 mod + Pentax DA* 300/4 + HEQ5 + AsiAir
Parametry:
70x150s, ISO 800, f/5.6, 28 darków, 40 flatów
#astrofotografia #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Wszyscy wrzucają, to wrzucam i ja
Mógłbym poczekać i najpierw dozbierać z 3-6 godzin, ale kij wie kiedy będzie okazja. Trzeba się cieszyć tym co jest.
NGC 2237 - Mgławica Rozeta. Skromny obiekt, o wielkości +/- 100 lat świetlnych. Dość łatwy, bo jasny
Wewnątrz mgławicy mamy gromadę gwiazd NGC 2244, która to właśnie rozdmuchała ładnie dziurę w obłoku
69x3minuty co daje 3g27m
Testowo nikkor 80-200 f2.8 / f4 / 135mm
ASI585MC mod -25C
SV220 dualband
HEQ5 pro
Pix: Skrypt narrowband normalization / nowe, wbudowane narzędzie do usuwania gradientu / xterminatory / trochę pracy na maskach / krzywe i histogram, czyli podstawa / finding chart
#astrofotografia #astrodiykamera #astronomia



Zaloguj się aby komentować
Druga bezchmurna noc i trzeci zestaw galaktyk
czyli sezon galaktyk w pełni - M101 Wiatraczek z rodziną
Tak jak bardzo nie lubię tego obiektu, bo mi się zwyczajnie nie podoba, tak nie mogłem się oprzeć by po roku sfotografować go ponownie. Ostatnie moje podejście do wiatraczka było 28.02.23 roku, jeszcze na montażu eq3-2 i obiektywem Jupiter37a, ostatnie światło złapane tym zestawem.
W maju zeszłego roku obiekt stał się głośny z powodu wybuchu supernowej, którą można było sfotografować jako kolejną kropeczkę nawet takim sprzętem, jak mój. Sam jednak tego nie zrobiłem, bo dopiero uczyłem się nowego montażu a jak wspomniałem, tego obiektu po prostu nie lubię XD
Niemniej jestem zadowolony z progresu jaki poczyniłem, co widać porównując zdjęcie z wczoraj z tym z zeszłego roku.
Stack to łącznie 5h20 minut
#astronomia #astrofotografia #oczkcontent



Zaloguj się aby komentować
Chyba wszyscy mieli wczoraj ładną pogodę
Polaris IFN (Integrated Flux Nebula) - chmura pyłów wokół Gwiazdy Polarnej.
Temat trudny, bo to ciemna mgławica i materiał z jednej nocy plus zanieczyszczenie świetlne (Bortle 5) nie dadzą spektakularnych rezultatów (duże zaszumienie).
Mimo wszystko lubię ten cel. Jest duży (mój kadr mieści tylko mały fragment), całoroczny i można zbierać materiał przy każdej okazji (obowiązkowo w okolicach nowiu).
Kamera QHY533M + filtry RGB + Samyang 135mm.
Klatki 300s, łączny czas ekspozycji 8,5h.
#astrofotografia #fotografia #astronomia

Zaloguj się aby komentować
Efekt wczorajszego strzelania podczas mglistej nocy.
W zasadzie widać więcej niż się spodziewałem, ale gorzej niż to na co liczyłem. Edycja przepalona, żeby było widać koński łeb, dodatkowo jakość klatek też mocno dyskusyjna, szczególnie dolnej części zdjęcia (mgła i święcąca tam lampa uliczna). Załapał się też M78, nawet sprawia lekkie wrażenie trójwymiarowości. Próbowałem też dodawać krótkie klatki do M42, ale wyszło słabo.
Jakiś pomysł jak pozbywać się tych poziomych ciemnych linii idących od jasnych gwiazd? Nie bardzo wiem co to jest.
145 x 60s, ISO 400, Samyang 135mm f2, modyfikowany Canon 1100d
#astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Ehh miało być piękne niebo i ostatnia szansa na cokolwiek z Orionem, a walnęło mgłą i ścięło mrozem. Gwiazdki na zdjęciach rozmazane, końskiego łba nie widać, może chociaż na jesień się uda.
#astronomia #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Może nie kubańskie, ale i tak fajne
Czyli galaktyka Cygaro (M82) w towarzystwie sporo większej Galaktyki Bodego (M81) i kilku mniejszych galaktyk z grupy M81, naszej (względnie) bliskiej sąsiadki z Supergromady w Pannie.
Cygaro i Bode miały kiedyś bliższe spotkanie (co zaowocowało wzmożonym wskaźnikiem urodzeń gwiazd :v), obecnie znajdują się od siebie w odległości 150 lat świetlnych - czyli w dystans między nimi weszło by 1,5 Drogi Mlecznej lub 3/4 Andromedy. Jak na kosmiczne odległości, króciutki dystans.
Sama M81 znajduje się jakieś 12 mln lat świetlnych od Ziemi, ma wymiary ok 84 × 46 tysięcy l.ś. Cygaro mniejsze, ma średnicę (czy z naszej perspektywy patrząc, długość) ok. 41k l.ś. i ucieka od nas z prędkością 50km/s.
Zostawiam już tę matematykę, bo i tak mój mózg nie jest w stanie jej pojąć xD
Jest to jeden z pierwszych (i nielicznych) obiektów, jakie udało mi się zaobserwować na swoim pierwszym teleskopie 70/700, na montażu azymutalnym - jeszcze bez żadnego apgrejdu, taki wręcz prosto z pudełka, więc bardzo się cieszę że mogłem teraz tę parkę oglądać w trochę lepszej jakości.
Aczkolwiek, obiekt do dojrzenia przez lornetę czy podobno w "dobrych warunkach" (definicja nieznana) - Bode do zaobserwowania gołym okiem.
Na zdjęcie składa się stack 129 zdjęć po 2 minuty, co daje nam mniej więcej 4h20m (
Zbierany canonem eos 1100D (astromod)
+ SW72ed f4.9 357mm
montaż heq5 pro
guiding orion guidescope 50mm + asi120mm
i niezawodne (XDDDD) astroberry!
Obróbka w DeepSkyStacker, Photoshopie i GraXpert.
Tym razem zastosowałem podbicie rozdzielczości z algorytmem Drizzle, ale o nim mogę napisać więcej przy następnej okazji - sam muszę jeszcze rozkminić, czy dobrze zrobiłem używając go.
#astronomia #astrofotografia #kosmos #oczkcontent #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Hej wszystkim astronomicznym świrom! Wpadłem się przywitać!
Ostatnio skompletowałem zestaw do obserwacji naszego pięknego nieba. Nic specjalnego - moja luneta nie jest zbyt długa ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale z racji, że nie bardzo mam gdzie trzymać sprzęt, to i jestem zadowolony z takiej.
Podstawą mojego zestawu jest MAK90 na montażu AZ SynScan.
Dokupiłem do niego okulary, soczewkę Barlowa, a nawet trafiłem okazję i za 50 zł dokupiłem prawie nową kamerę astronomiczną Svbony SV105.
Nie jest to nic super i leciałem najbardziej budżetowo jak się da - chciałem zobaczyć czy w ogóle podpasuje mi ten rodzaj hobby. Jeszcze nie miałem okazji przetestować zestawu pod gołym niebem, ale pierwsze obserwacje Księżyca i Saturna mam za sobą (obserwowałem zza szyby w bloku, w jasnym mieście, ale coś tam podpatrzyłem). No i muszę przyznać, że chyba wsiąkłem
Pewnie czasem Was pomęczę jakimiś durnymi pytaniami w temacie astro.
Jeszcze raz siema!
#astronomia #astrofotografia
@Moonshine90 witam, zapraszam do naszej społeczności
Nie jest to nic super i leciałem najbardziej budżetowo jak się da
Każdy sprzęt jest super jeżeli daje Ci frajdę
Zapraszamy do dzielenia się wynikami obserwacji - nie muszą to być zdjęcia, sam chętnie bym poczytał wrażenia innych na temat tego co widzą (zresztą po to startuje #hejtonaksiezycu ), a po piorunach widać że ludzie tutaj doceniają że masz zajawkę i nawet opis sprzętu i ustawiania go potrafi się wybić xD
Zaloguj się aby komentować
No to zaczynamy zabawę #hejtonaksiezycu (oczywiście jak szczęście pozwoli, to będziemy także na planetach US).
Na aktualny miesiąc typuję parę księżycowych kraterów – Herkules i Atlas.
Dzieli je zaledwie 30km, więc jak znajdziecie jeden to i drugi się odnajdzie.
Oba mają zupełnie odmienne budowy
Można się na spokojnie przygotować, bo widoczne będą dopiero od 14/15 marca (ja bym już obczajał 14), a sam księżyc będzie zachodził po 20-tej, więc pracujące osoby też się załapią.
Dzielcie się wrażeniami, zdjęciami z projekcji okularowej (do okularu przykładasz telefon i cyk), opisami, przemyśleniami
Załączam poglądową mapkę czego i gdzie szukamy, ale daję nsfw, bo nie wiem czy wszyscy chcą podpowiedzi
W komentarzu zostawię grafikę z fazami na ten rok.
W ankiecie możecie wybrać czy dajemy sobie jakieś limity
Czy są jakieś uwagi/propozycje?
#astronomia #astrofotografia #ksiezyc

Zaloguj się aby komentować
Czołem właściciele długich lunet ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z racji rosnącej grupy wizualowców, w kooperacji z @Oczk wpadliśmy na pewien pomysł.
Wiele tutaj na hejto mamy inicjatyw np. bitwy #nasonety itd.
Co powiecie na wspólne/grupowe obserwowanie/fotografowanie np. w projekcji okularowej wcześniej wybranej planety (tutaj może być problem, bo bez kamerki ciężko coś sensowniejszego ugrać) lub księżyca, a dokładniej np. wybranego krateru? O słońce się obawiam, nie chcę żeby ktoś sobie zrobił kuku.
Przykładowo powiedzmy, że na początku miesiąca wylosowaliśmy krater Plato, więc mamy miesiąc na obserwacje/focenie, porobienie notatek, może szkiców i podzielenie się wrażeniami (przy takich kraterach można na przykład polować na wpadające pierwsze promienie światła).
Na podstawie piorunów wyłoniony zostaje zwycięzca, który wygrywa szacunek i głębokie ukłony ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Jesteśmy otwarci na propozycje. Może takie założenie jest z góry spisane na straty. Przy braku pogody miesięczne wyzwanie przeniesiemy na kolejny miesiąc.
Jeszcze jakiś śmieszkowy tag byśmy sobie wymyślili.
Co Wy na to?
#astronomia #astrofotografia #ksiezyc
Zaloguj się aby komentować
Hej pasjonaci #astronomia #astrofotografia #hobby
Nada sie takie cos do ogladania czegos wiecej niz ksiezyc?
380zl (£75) to ok cena?

A jak myslsz cena spoko, zeby sie pobawic czy mozna za to kupic cos lepszego?
@Mielonkazdzika Oj, tego Ci nie powiem bo nie śledzę aktualnej oferty - natomiast wystarczy, żeby mieć trochę frajdy z tego.
Nie wiem na ile ten system automatycznego naprowadzania działa, ale dla początkującego najbardziej frustrującą rzeczą z reguły jest właśnie odnalezienie obiektu obserwacji - więc o ile będzie potrafił coś pomóc, to będzie spory plus.
Zaloguj się aby komentować
Przypominam o komecie 12P/Pons-Broks. Północny zachód 28st nad horyzontem
#astrofotografia #komety #astronomia

Zaloguj się aby komentować
Ale duża grupa plam na słońcu. Zabezpieczonym okiem bez powiększenia nawet ją widać.
Grupa 3590
Szanse na rozbłyski wg spaceweather w załączniku.
1500kl 662MC | MAK127
#slonce #astrofotografia #astronomia


Zaloguj się aby komentować
Zabawy z zastosowaniem bracketingu, i szybki test montażu az-gtix
Kolory same takie wyszły, i nawet mi się podobają
Co do montażu.
Muszę przyznać, że na szybki wyskok z domu by strzelić szybką sesję księżyca, to ten montaż się idealnie nadaje. Wizual to miodzio, zero gimnastyki. Jeszcze sobie krzesełko załatwiłem i mógłbym tak siedzieć godzinami
ED72 | Nikon Z50
#astrofotografia #astronomia #ksiezyc #nikon

Zaloguj się aby komentować
To moze jeszcze jedno
Strzelone przy parkingu, wywrocone drzewo akurat w kierunku drogi mlecznej, az sie prosilo, zeby skorzystac.
Udalo sie tez zlapac Andromede
#astronomia #astrofotografia #fotografia #mojezdjecie #gory

Zaloguj się aby komentować
Taki tam wczorajszy łysol
#astronomia #astrofotografia #astrofoto #ksiezyc #kosmos

Zaloguj się aby komentować