Zdjęcie w tle
Śląsk

Społeczność

Śląsk

38

Informacje ze i o Śląsku.

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Pozdro z marszu. Calkiem sporo ludzi bylo. Bardzo dużo młodych, co niezmiernie cieszy. #slask #autonomia
2482299c-bf6d-49b9-abcb-750b5c090f3f
81886ddd-c0b3-4603-a0f3-4f7d1bcc053b
JanPapiez2

Autonomia Śląska zawsze śmieszy. Ciekawe kto będzie wam kopalnie utrzymywał xD

Enzo

Idźcie po autonomię a potem wrócicie z płaczem jak was Czechy najadą.

Pan_Buk

@GrindFaterAnona Banda dziadków gadających wolapikiem.

Zaloguj się aby komentować

Zapraszam cały #slask w sobotę do #katowice na Marsz Autonomii.
https://www.hejto.pl/wpis/w-sobote-w-katowicach-odbedzie-sie-marsz-autonomii-slaska
Przypominam też, że 15 lipca świętujemy Dziyń Ślōnskij Fany (dla upamiętnienia uchwalenia 15 lipca 1920 r Statutu Organicznego Województwa Śląskiego), zachęcam do wywieszania śląskich fan
Hoszin

a co niby taka autonomia śląska by chciała? Własne prawa ustanawiać? jakąś odrębność od państwa Polskiego?

zjadacz_cebuli

Ech, w sobotę robię grilla bo urodziłem się w dzień Śląskiej fany

michal-g-1

ja też mieszkam na Śląsku i spadajcie odmoszące się z tym Ślązaki. Nikt nie gada po Śląsku. Śląska tożsamość to familoki, pozamykane kopalnie i śląskie gęby na ulicy

Zaloguj się aby komentować

Śląsk 100 lat temu! Oto pokolorowane fascynujące ZDJĘCIA! Rozpoznacie te miejsca w Katowicach, Chorzowie, Gliwicach...
#slask #katowice #ciekawostkihistoryczne
https://chorzow.naszemiasto.pl/slask-100-lat-temu-oto-pokolorowane-fascynujace-zdjecia/ar/c1-9617261
marcin-adamczyk-2

@paulusll Jako lubelak życzę Wam normalnego prezydenta, który podpisze coś, co nikomu nie szkodzi, niektórym pomaga. Polska jest jaka jest, nie ma się czego wstydzić. Powiedziałbym że trzeba to eksponować, to jest część historii, pozdrawiam.

Zaloguj się aby komentować

Niedawna rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku, który odbył się 20 marca 1921 roku, niosła ze sobą jak zwykle ogrom emocji, krytycznych opinii i hipotez w stylu „co by było gdyby...”. Każda ze stron sympatyzujących ze swoim „Większym Bratem”, wysuwała jak zwykle ogrom argumentów za i przeciw, zarówno o plebiscycie, jak i decyzji poplebiscytowych.
Warto skupić się na faktach. Przed plebiscytem po obydwu stronach sądzono, że kluczem do zwycięstwa będą tzw. emigranci, ludność nie mieszkająca w tym okresie w powiecie pszczyńskim, ale z jakichś przyczyn posiadająca prawa do głosowania. W samej Pszczynie uprawnionych do głosowania było 4 178 osób, w tym 1 072 emigrantów. Obie strony prowadziły agresywną kampanię poprzedzająca plebiscyt, agitowały, straszyły i przekupywały oponentów. Nawet duchowni, mimo zakazu zaangażowali się w kampanie. Członkowie „Sokoła” chodzili po wsiach, śpiewając patriotyczne pieśni, nawołując do głosowania za Polską. Dochodziło do incydentów, zdarzały się napady ma polskich aktywistów, ale również Polacy rozbijali niemieckie wiece. W Pszczynie i okolicy okazało się, że cześć mieszkańców pozostawała niezdecydowana, gdyż żadna z opcji nie była dla niej dostatecznie atrakcyjna. Byli to prawdopodobnie zwolennicy autonomii dla Górnego Śląska, stanowiącą dla wielu autochtonów atrakcyjną alternatywę. Wyniki samego plebiscytu w powiecie pszczyńskim były zdecydowanie korzystniejsze dla Polski. Pszczyńska wieś opowiedziała się za Polską (80,8%), zaś miasta oddały głos na Niemcy (wyjątkiem był Bieruń).
#ciekawostkihistoryczne #slask
b719e4dd-b79f-4678-8854-e372d5caa76b
9994a001-c66a-4373-b721-00a90e7c4c62
7e694392-2ab8-41a3-a147-acc184daded9
e95d6d93-b136-4a13-80a7-6b586b5847af
alaMAkota

W szkole temat plebiscytów jest dosłownie "lizniety", w tym czasie bowiem Polacy walczyli z dzika orda ze wschodu. Szkoda, bo ani o plebiscytach, ani o powstaniach śląskich czy wielkopolskim się nie mówi, a były to zdecydowanie wydarzenia na duży plus. Wreszcie coś się Polakom udawało wywalczyć :)


Czy ktoś poza Śląskiem wiem kim był Maciej Mielżyński? Czy Alfons Zgrzebniok? Może Korfantego ktoś będzie kojarzył z nazwy ulicy.

Zaloguj się aby komentować

Mój fater je fiszfang fanatik. Cołko chaupa zajebano wyndkami. Bez miesionc pewnikiem kieryś wlyzie we jakisi hok abo anker i zajś cza ciś do lazarytu co by to wyjmli bo samo nie poradzi wylyź. Mom 22 roków nale juże z 10 razy byłech ze tym u dohtora. Łońskigo tydnia poszołch na jakisi randomowy badania to baba ze recepcyji zarozki mi pedziała co sie mom sebuć, bo pado na isto zaś żeś ze ankrom we szłapie prziloz.

Drugo zorta chaupy zajebano Wyndkorzem Polskim, Fischfang Weltem a Super Kaperem ect. xD Co tydziyn robi rajza po wszyjskich kioskach we mieście co by nakupić cajtungów o rybach. Nie wiem co mi pizło na dekel ale naumiołch go do internecu boch się forsztelowoł co trocha geltu sie naszporuje miast tych cajtungow nale terozki nie ino że kupuje cajtungi to jeszcze durś siedzi na jakisich forach dlo rybiorzy i ciśnie szajsburze ze inkszymi rybiorzami o to kiery futer je nojlepszy. Poradzi ryczeć do monitora abo wydupić klawiatura bez łokno. Kiejś fater mie newrowoł toch sie sprawił tam konto i go szterowoł, pisołech jakisi ciulstwa we jego tematach, choby "karasie żerom ino hasie" abo inksze. Muter nie wyrobiała ze warzyniem żuru na hercklekoty. A jo mom juz na forum ranga SUM boch naszkryfloł 10k postów

Jak je hic to co weekend fater ciśnie na ryby. Łod jakiś 5 roków we kożdo niydziela jem ryba i kluski na obiod a fater dupi o tym jakie jedzynie tygo wodnego szajsu je dobre. Jak mie przyjeli na sztudia to fater cołki tydzień dupił że to bez niego bo ryby majom fosfor i beztóż mózg mi lepij funguje.

Co sobota ze swoim kamratym Jorgusiem robiom larmo o 4 we nocy i budzom cołko familia bo robiom sznitki, pakujom te swoji klamory ect.

Przy jedzeniu durch fandzoli o rybach aż yntlich godo zaś o Polskim Związku Wędkarskim, fater aż się cołki telepie i dostowo hercklekotów hurr durr ryb nie cichtujom kradzioki pierońskie hurr, pysk mu się przi temu robi czerwony choby tomata i zarozki ciśnie samstond i idzie czytać Wielgo Encyklopedyjo Ryb Rzecznych co by sie dychnyć.

Latoś się sprawił na świynta ponton. Nale przeca do wiliji strzimać nie poradził i zarozki we wielgi izbie się go naplompoł. Oblyk się te swoji galoty i jakla na ryby, zicnoł we pontonie i ostoł tak siedziec na cołki dzień. Łobiod (kaper) tyż we nim zjod.

Eli by mie kiery dopuścioł na długość reki do tych wszyskich rybów w Polsce to bych wzion i im ciulnoł.

Kiejś jeszcze we podbudzie abo gimbudzie, miołch gyburstag to fater na gyszynk wzion mie ze sobom na ryby.. Gryfny gyszynk ciulu.

Roz my pojechali na Goczałkowice, dołażymy nad zalew a fater juzaś się cołki telepie. Rozłożył te swoi klamory, zicli my się się i dziwomy na te spławiki. Po 5 minutach mi się sprzykrzyło to zech się discmana włonczoł to fater mi ciulnoł wyndkom bez łeb i pado co ryby słyszą muzyka ze moich słuchawek i citajom. Jak żech chioł sie podropać po żici to łoroz "ryczoł szeptym" cobych sie nie szkyrtoł bo ryby ze wody na mie filujom i zajś citnom. 6 godzin musiołech siedzieć bez ruchu i dziwać sie na woda choby we jakim pierzyńskim Guantanamo. Geburstag mom we listopadzie skuli czego festelnie piździało. Łoroz fater poszoł we las sie dżistnońć. Wyenklarowoł mi potym co cza dżistać we lesie bo inaczy ryby słyszom a i wywoniać poradzom.

Spomniołech tyż co fater mo kamrata Jorgusia, ze kierym jeździ na ryby. Kejsi jeszcze jeździli ze hehe Zeflem. Chop co wyglondo choby bal ze fonsym i cołki rok podupio we jakli BOMBER. Byli ze moim fatrym choby braciki, przyłaził ze swojom ślubnom Trudkom na wilijo do nos. Roz fater mioł gyburstag a Zefel prziszoł hehe na halba. Naprali sie i toć że durch dupili o rybach. Jo żech sie siedzioł u siebie we izbie. Łoroz zaczli sie wadzić eli lepszy je zymbok eli sum.

ANI MIE NIE NYRWUJ ZEFEL, TYŚ WIDZIOŁŚ JAKI ZYMBOK MO ZYMBISKA? JAK CHYCI RYNKA TO UDUPIONO!
PIERONA ACHIM SUMY U NOS PO 80 KILO ŁAŻOM, TWÓJ ZYMBOK TO IM MOGE Z PUKLA ZJECHAĆ.
CO TY MI SAM DUPISZ O SUMACH JAK TY ANI WAJSKI NIY PORADZISZ CHYCIĆ. ZYMBOK TO JE KRÓL WODY JAK LEW JE KRÓL DŻUNGLI
No i haja i zaczli się prać we wielgi izbie a jo i muter my ich musieli rodzielać. Od tego czasu niy godajom ze sobom. Łońskigo roku dzwoniła do nos żona Zefla, że Zefel ślecioł z koła i prosi na pogrzeb. Prawie muter odebroła, pado to fatrowi a on pado GANC EGAL.

Tak go za tego suma niecierpioł

Godołech tyż o Polskim Związku Wyndkorzy, co ich fater szczimac niy umie. Blank gupieje jak o nich myśli i np. we telewizorze godajom co w Bytomiu tompło to łon że czymu zajś niy godajom o tych pierońskich soroniach z PZW. Cajtungów niy o rybach tyż już nie czyto bo pado że o rybiorzach ani hajach we PZW żodyn niy napisze.

Majstrym Ślunskigo oddziału PZW je nijaki pon Alojz. On je do moigo fatra uosobieniym cołkigo zła zrychtowanego ślunskim akwenom bez PZW i fater fest dugo już się z nimi hajo. Roz poszoł na jakisi zebrani rybiorzy kaj godoł pon Alojz i fater wrocił na chaupa ze starganom oberhymdom bo go wyciepywali tamstond tako łostuda narobioł.

Po przegranej ze Selbstschutzem z PZW fater napoczon partyzantka internecowo we kierej się rozchodziło o wciepywanie na PZW i Alojza na forach internecowych lokalnych cajtungów. Pociskoł jakieś fleki, że Alojz boł we RAŚ abo że widzioł go haratać komuś auto gwoździem. Nie naumiołech fatra do TOR i yntlich trefiło to na policyjo za szkalowanie i fater musioł zabulić Alojzowi dwa tauzyny zł.

Jak bulił to bez tydzień we chaupie szczimać nie szło, fater durch pociskoł na sądy, PZW, Alojza i cołki welt. Z tego co dupcył szło zmiarkować co PZW choby masony rizkierujom cołkom Polskom i wszyjsko co ino to poradzom zrychtować abo zachachmyncić. Porachowoł tyż wiela ze te dwa tauzyny by sie mog sprawić angli, hoczyków, ankrów abo nawet jaki bołt. Fess go mierziło wiela sie móg futru do ryb sprawic za te 2 tauzyny (poraset kilo).

Fater jakosi łońskigo roku wysztudiyrowoł co na zicher się musi sprawić bołt do fiszfangu, bo durch brać na borg się nie werci a ino go chcom wyciulać.

Synek, na wodzie to sie dziepiero blank wielgi fisze chyto, tam jes żywioł!
Nale nie boło go stać ani niy mioł kaj jej czimać a hehe ciulem to on niy ma co by płacić za plac na przechowani. No i się spikli z jakimsi kamratami rybiorzami z placu, że się sprawiom łódka na poły, a ona bydzie stoć u jakigoś Rudolfa na placu bo on mo chaupa a niy miyszko we familoku choby my no i bydom na zmiana jeździć na fisze abo zussamen.

Najprzód to im się to jakosi kulało nawet nale kieryś weekend fater chycił ryma i mioł fiber i nie poradził jechać i aże go telepało z tego (abo ze tyj fibry). Jeszcze te kamraty od fatra dzwonili, że fisze bierom choby gupie, to fater ino leżoł blank czerwony na szezlongu i fuczoł. Gorzyj robioło ino to co niy mioł na kogo pociś jak zawdy. Yntlich prziszoł ku tymu co tak być niy może, że łoni bez niego łowiom, przeca sie po rowno ściepowali na tyn bołt i przy niydzieli na wieczor jak tyn Rudolf ze chopcami wrócili ze rajzy łoroz wyloz z doma.

Za godzina boł nazod i pado co mu musza pomoc ze czimś przed chaupom. Wyłaża na plac a sam nasze auto ze przyczepom i tym bołtem xD Pytom go skond on ja wzion, a on pado, co Rudolfowi to zahabił spod doma bo go chcieli ociulać i mom to brać i kludzymy ja do chaupy xD Na nic było mu godać co to sie nie godzi bo zajmie cołko wielko izba. Nale łódka nie przelazła przez drzwiyrze od siyniy i fater przyszoł ku tymu co jom sam przed chaupom ostowi.

Jakimiś ketami co to boły we łodce i mojom kłodkom ze koła chycił to do sztraslampy i uradowany chce ciś nazod na chaupa a sam łoroz zajeżdzajom dwa auta ze Rudolfami współwłaścicielami, kierzy się kapli kaj się ich rzec straciła xD Zaczła się festelnie srogo haja bo Rudolfy drom pyski po jakiymu on ta łódka zachabił i co mo oddować a fater ryczy że oni go wyciulali bo tyż sie ściepowoł 500zł a nie pływoł tyn weekend. Jo żech probowoł ich sztopnonć co by fater nie nachytoł po pysku nale juz było po ptokach.

Koncek późniyj było tak:

- fater leży na zolu, trzymie się przyczepy i ryczy że nie oddo

- Rudolfy ryczom co mo oddować

- jedyn chop mo połomany kichol bo chcioł fatra ciorać za szłapa po zolu bele odkludzić od tyj łódki no i dostoł z drugij szłapy

- dwóch policajów targo fatra za szłapy i ryczom że jedzie ze nimi do heresztu po pobił chopa

- bez wszyskie łokna na placu filujom somsiody

- moja muter beczy i prosi fatra co by ostowił tyn bołt a policajów co by nie in to de hereszt

-jo markotnorapitołza.psd

Yntlich policaje oderwali fatra od bołtu. Jo żech podoł Rudolfowi kod do kłodki ze koła i zabrali bołt, ciepli fatrowi 500zł i pedzieli co już niy mo do niygo praw i lepij do niego co by się na rybach nie trefili. Muter przekabaciła policajów i nie zaharesztowali fatra. Bercik co dostoł szułem we pysk pedzioł że sie nie bydzie dupcyć po komisariatach i mo to we żici ino fatra nie chce wiyncy widzieć.

Fater terozki robi szajsburza ze Rudolfami na forach dlo rybiorzy bo zrychtowali tam szpecjalny temat, kaj kożom dować pozor na mojigo fatra. Filowołch na to jakisi czas i widzioł jak mój fater darymnie porobioł trollkonta

Ywald54
Liczba postów: 1
Tyn topic to jakisi soronie zrychtowali! Znom użytkownika fater_anona i to je fajny karlus i festelnie dobry rybiorz! Dupiom alajny bo mu zowiszczom tych chyconych ryb!
Potym jeszcze używoł tych trollkont co by truć tym byłym kamratom od łodki. Kiej kieryś zrychtowoł jakisi nowy post to fater zarozki się tam wdupczoł na trollkoncie i fandzolił np. "co łon ciulate ryby chyto, poznać że nie poradzi xD"

Ze tych samych trollkont szkryfloł we swoich tematach i jak wciepowoł foto chyconych ryb to som się odpisywoł:

Nooooo piykno fisza! Zarozki idzie poznać żeś jest richtig dobry rybiorz
a potym mioł uciecha i się asił jak to go chwolom na forum.

#pasta #slaskiememy #slask #slonskagodka
DiscoKhan

@SilesiusMaximus szajsburza powinna wejść na stałe do Polskiego słownika xD

jajkosadzone

Pasta o ojcu wedkarzu po slasku

panbomboni

Złoto! Co tam złoto, węgiel!

Zaloguj się aby komentować

#katowice #slask #praca
Hej, głupio mi tak pisać tutaj w takiej dla mnie poważnej sprawnie ale szukam jakiejś pracy dorywczej na terenie śląska (bliżej Katowic).
Niestety wyskoczyło mi parę niespodziewanych wydatków i nie jestem w stanie związać koniec z końcem przy obecnej pracy
Coś o sobie:
29 lat
Dwóch lewych rąk nie mam i każdą pracę jestem w stanie ogarnąć.
Uczciwy i lojalny.
Uzębienie pełne ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Wykształcenie średnie.
Prawko kat. B.
Swój samochód też posiadam w razie czego .
Jeśli ktoś kogoś potrzebuje lub zna kogoś kto szuka kogoś do pracy to czekam na priv.
Jeśli nie nadaje się tutaj wpis to prosiłbym moderatora o usunięcie.
Pozdrawiam
Gilgamesz

@Robin2023 Idź na kasę do dowolnego sklepu albo do Mc Donald do sprzątania w nocy

Robin2023

Jak ktoś ma jakiś niesprawny sprzęt elektroniczny niech napisze priv, a może uda mi się go naprawić

Na chwilę obecną jestem w kontakcie z jednym z użytkowników.

Ogólnie to dla zaspokojenia ciekawości to otrzymałem 2 oferty na priv.

Zaloguj się aby komentować

tak się zastanawiam ... czy maszt radiowo tv, "Kosztowy" jak i inne podobne mają na dole ludzką ochronę?... planuje nowe hobby, ile jest grzywny za wejscie na takie coś lub jakiś komin?
To podchodzi pod #urbex
Chciałbym zacząć fotografować widoki z szczytu wysokich budowli w celu dostarczenia sobie endorfiny
mój start mały maszt niegdyś centertel teraz chyba era
7ee2e4e0-93e4-4d5c-9cc3-a66d83b38123
Zielczan

@szukajek jak jest czynny to jak zaczniesz wchodzić to Ci się odechce xD

https://youtu.be/b9UO9tn4MpI

aberotryfnofobia

@szukajek zabierz mnie ze sobom kiedyś

Tofik123

@Zielczan o tym pomyślałem

Zaloguj się aby komentować

Następna