Tyle co wyjęte z pieca.
Ale będzie śniadanko.


Społeczność
Z szacunku do chleba. I ciasta. I ciasteczka. I we wzajemnym szacunku. Każdy piecze jak potrafi.
Tyle co wyjęte z pieca.
Ale będzie śniadanko.

Zaloguj się aby komentować
Podłużne mają lepszy przekrój.
Albo i zakwas coraz lepszy.
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować
Szukam porady.
Od dłuższego czasu jadę z chlebem na zakwasie pieczonym w naczyniu żaroodpornym.
Dostałem ostatnio garnek rzymski i chleb wyszedł jeszcze lepszy, ale strasznie przywiera.
Macie jakieś doświadczenie jak sobie z tym poradzić?
#chleb #bojowkapiekarska
Zaloguj się aby komentować
Moje dzisiejsze. Pszenno-żytnie, z prażonymi ziarnami słonecznika i sezamu oraz moczonym siemieniem lnianym. Ciasto składane 2 x w odstępach 50 minut, 3h garowania. Po upieczeniu ciasto nadal bardzo ładnie pachnie ziarnami i do tego jest przyjemnie wilgotne.
#chleb #gotujzhejto #bojowkapiekarska


Zaloguj się aby komentować
Który wygra konkurs piękności, jak obstawiacie?
Po lewej bochenek okrągły, po prawej podłużny.
#glupiehejtozabawy

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Siemanko, jakiej maki uzywac do wypiekow o duzej hydratacji? Mam na mysli ciabatte albo focaccie. Jakies rady albo przepis aby wyszlo bardzo puszyste pieczywo z wielkimi dziurami? Bede bardzo wdzieczny bo za cholere mi nie wychodzi. Zawsze jest malo wyrosniete i zbite
#bojowkapiekarska
Zaloguj się aby komentować
Czy rozważaliście, czy kształt bochenka (okrągły albo podłużny) ma jakiś wpływ na pieczenie, czy to tylko kwestia kształtu kromki? Zabieram się również za zakup koszyków do wyrastania i zastanawiam się, czy brać bardziej podłużne czy bardziej okrągłe. Chcę przestawić się na ewentualne pieczenie dwóch chlebków na raz, więc musiały by być dwa.
Zaczynam myśleć o podłużnych, bo lepiej w piekarniku też ułożyć obok siebie. Tylko bym musiała trochę inaczej zacząć składać bochenek, bo teraz robię z niego kulkę.
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj zmierzyłam, ile energii pobiera pieczenie jednego bochenka chleba (no, chyba że dwa na raz się wsadzi do piekarnika, to dwóch). Piekarnik rozgrzewa się kilkanaście minut, proces pieczenia trwa 30 minut (grzałka po osiągnięciu danej temperatury nie pracuje cały czas, tylko włącza się, żeby dogrzewać).
Piekarnik rozgrzewany do 230 stopni Celsjusza, maksymalna pobierana przez piekarnik moc to 2,2 kW.
Cały proces zużył praktycznie równo 1 kWh mocy.
Aktualnie cena 1 kWh w taryfie G11, poza limitem to ok. 1,30 zł brutto z przesyłem.
Koszt 300 g mąki to 1 zł (kupuję kilogram za 3,20 zł)
Koszt soli, wody z kranu oraz mąki w zakwasie jest pomijalny (10 gr mąka, zaokrąglijmy z resztą do 20 groszy)
Koszt upieczenia u mnie jednego bochenka chleba (waga ok. 560 g) to 2,50 zł.
Przy pieczeniu dwóch chlebów na raz, kosz ten by zmalał do 1,85 zł za bochenek.
Mycia miski i akcesoriów nie liczę, bo ich nie myję - przy codziennym pieczeniu nie ma sensu
#prad #ekonomia
Zaloguj się aby komentować
Bracia i siostry w glutenie, czas na kolejną inwestycję a mianowicie coś, żeby ręcznie nie psikać wodą w trakcie pieczenia. Co polecacie?
Kamienie wulkaniczne i para?
Naczynie żaroodporne do przykrywania? (Z tym że musiałoby mieć jakieś sensowne uchwyty, żeby dobrze chwycić jak będzie leżało do góry nogami. Nie chcę z każdym pieczeniem ryzykować że się poparzę albo wyślizgnie mi się z rąk)
Garnek żeliwny z przykrywką?
Coś innego?
#365chlebowgazelki
@GazelkaFarelka ja piekę w takim, spisuje się dobrze. Jedyny mankament to wkładanie ciasta do niego, ale są sposoby
https://allegro.pl/oferta/naczynie-zaroodporne-okragle-pyrex-4-9-l-9842363749
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj eksperymentalnie mniej psikania w trakcie pieczenia (tylko dwa razy), wyrósł bardziej w górę ale mam wrażenie że ogólnie się jakoś na objętość tak mocno nie powiększył. Ciekawe jak w środku.
#365chlebowgazelki

Zaloguj się aby komentować
Joł
Szybki wpis drodzy przyjaciele, dzisiaj na tapecie pszenny z pełnoziarnistą płaskurką.
Dwa bochenki po 600g
750 - 430g
Płaskurka - 185g
Woda - 480g
Sól - 15g
Zakwas - 61g
Bassinage - 30g
Hydro na około 83%. Normalnie robię chleby na 15-20% zakwasu ale późno wstałem i zakwas był już dość przekwaszony, więc żeby mniejszych acidic load dodałem go mniej. Przekarmiony też plaskurka żeby zwiększyć jej zawartość w chlebie.
Step by step:
- godzina autolizy
- dodanie zakwasu, soli i mieszanie robotem przez około 10 min
- 3 coil foldy co godzinę, potem jeszcze godzina bez ruszania
- formowanie wstępne 30-40 min odpoczynku i formowanie właściwe
- pół h na blacie i lodówka na 16-18h
Temperatura wody do ciasta 28*C, temp w mieszkaniu 21*C
#tombakery #bojowkapiekarska #pieczzhejto

Zaloguj się aby komentować
Pure pszenny i pure żytni. Żytni zostaje, pszenny oddaję. Miałam nie piec pszennego bo jest jeszcze z wczoraj, ale w sumie uznałam że i tak jak będę miała rozgrzany piekarnik to niech będzie. Oddam komuś z rodziny.
#365chlebowgazelki

Zaloguj się aby komentować
Hydracja.
Temat rzeka. Nie czuję się kompetentny aby robić wykłady, czy występować z pozycji eksperta, ale...
Postanowiłem w weekend zrobić mały test i porównać "na chłopski rozum" hydrację chleba do której byłem przyzwyczajony - 65% z odrobinę wyższą - 70%. Chciałem jeszcze zrobić trzeci krok - 75%, ale brakło mi weekendu
Najtrudniejszą rzeczą było pilnowanie procesu. Chciałem uzyskać możliwe identyczne warunki dla ciasta tak, aby wyizolować tylko jedną zmienną do eksperymentu - zawartość wody właśnie.
Co do samego przepisu:
0.5 kg mąki ToTa! pszenna 750, 10g soli, 100g zakwasu żytniego z mąki 720, woda 325g/350g
0.5h autoliza
Wyrabianie ciasta metodą stretch and fold
Około 6h fermentacji pod przykryciem (czepek foliowy ftw)
Kształtowanie bochenka i siup do koszyka
Godzina w koszyku w temperaturze pokojowej (pod przykryciem)
6h garowania w lodówce (pod przykryciem)
Pieczenie w naczyniu żaroodpornym - 25m pod przykryciem 230 st C, 20m bez przykrycia 210 st C
Wnioski?
Chleb wyrósł prawie identycznie, nie widzę tutaj wpływu hydracji w żadną stronę
65% bardziej się otworzył, miał większe ucho, ale może to tylko przypadek przy nacinaniu
70% miał więcej kieszeni powietrznych, a same kieszenie wydają się być większe
SUBIEKTYWNE ODCZUCIE - 70% jest smaczniejszy
SUBIEKTYWNE ODCZUCIE - 65% ma lepszą teksturę, jest bardziej suchy, siłą rzeczy 70% jest bardziej wilgotny
Praca z ciastem - przy tej mące w obu przypadkach 10/10, nie było problemów

@GazelkaFarelka właśnie dla początkujących te godziny są dobre, bo skąd masz wiedzieć że akurat 2x to peak twojego zakwasu? Mój pszenny spokojnie dorasta do x4, a kogoś innego może dojdzie do 2.5, A żytniego używa się w momencie kiedy zaczyna opadać. Więc dla kogoś kto zaczyna taka informacja że zakwas dokarmiony 1
Zaloguj się aby komentować
Chyba wkręciłem się w chleby na zakwasie. Początki były trudne (chociaż nadal pyszne!), ale dałem sobie 10 wypieczonych chlebów zanim rzucę tym w cholerę. Ten jest czwarty, z tego jestem już zadowolony! Może jednak zostanę na dłużej
73% hydracja (hydratacja?), chleb pszenny (niebieska Basia, przymierzam się do kupienia czegoś „lepszego”
#bojowkapiekarska #chleb #pieczzhejto


@ciken007 @kon-jakub dzięki za porady co do mąki, na pewno sprawdzę jak to wygląda
Jeszcze jeden komentarz ode mnie - kieszenie powietrzne masz dosyć spore w wypieku, może to być spowodowane nie wystarczająco długą fermentacją ciasta.
Zapamiętam
PS i tak w porównaniu do wcześniejszych to jest mega postęp, a smakowo chleb wyszedł petarda
Zaloguj się aby komentować
hejko
używacie wypiekaczy do chleba? sprawdzają się?
polecacie jakieś konkretne modele?
czym się kierować przy zakupie?
@Half_NEET_Half_Amazing ja nigdy nie używałem. Ale może warto kupić - zrobić 1 chleb i w razie czego zwrócić? Zdalnie masz prawo do przetestowania urządzenia. Na pewno chleb w wypiekaczu będzie gorszy ale zainwestowany czas jest ogromnie niższy. Więc jak ci smak z wypiekacza pasuje to czemu nie?
Zdecydowanie musisz po prostu spróbować.
Zaloguj się aby komentować
Dwa rodzaje swojskiego chlebka na kolację. Żytni na zakwasie żytnim, pszenny na zakwasie pszennym.
#365chlebowgazelki

@KHOT A nie wiem, nie piekłam jeszcze 100% razowego. Moje są z mąki pszennej 750 i żytniej 720. Na pełnym przemiale mąki używam tylko do prowadzenia zakwasów. Na pewno dłuższa fermentacja zmiękcza razową mąkę, raz jak zbyt długo fermentowałam ciasto (a miało akurat więcej mąki razowej w składzie) to co prawda wyszedł naleśnik, ale ciasto było niezwykle mięciutkie i aksamitne. Widać było, że fermentacja oprócz zrobienia dziurek pozwala uczynić razową mąkę bardziej jadalną bez uczucia że się żuje żwir. No ale plaskacz wychodzi, coś za coś.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj jeszcze jeden wypiek. Kolejne podejście do żytniego chleba na żytnim zakwasie. Będzie fail czy nie będzie?
Zakwas hodowany swój na mące z pełnego przemiału. Chleb z mąki żytniej 720, tym razem z innej firmy. Ciekawi mnie smak i aromat, bo zakwas ma zapach coś pomiędzy jabłkami a gnijącym sianem.
#365chlebowgazelki

Jeżeli chodzi o przekrój to szału nie ma (aczkolwiek może źle dobrana porcja do blaszki). Natomiast smak jest niesamowity. Jeszcze czegoś takiego nie jadłam.
Główny smak i aromat to miód. Chociaż miodu tam w ogóle nie ma. Jest mega słodki. Druga nuta to skoszona trawa, no nie tyle gnijąca co zachodzi w niej reakcja, która wydziela ciepło i specyficznie pachnie. Czuć też nuty kumaryny.
Jest dzikie i dziwne, jeżeli o to chodzi w wyhodowaniu swojego zakwasu że dostaje się jakiś unikatowy efekt to jest bardzo unikatowy. Ale bardzo smaczne.

Zaloguj się aby komentować
Albo mój zakwas coraz lepszy, albo garowanie w lodówce daje lepsze efekty.
#365chlebowgazelki



Zaloguj się aby komentować