Windows 10 traci oficjalne wsparcie 14 października 2025.
Mam Windows 10 i ...
#ankieta #windows #komputery #pcmasterrace

Windows 10 traci oficjalne wsparcie 14 października 2025.
Mam Windows 10 i ...
#ankieta #windows #komputery #pcmasterrace

@Gustawff punkt 21 -> https://pureinfotech.com/create-windows-11-25h2-usb-unsupported-pc/
Jak dali możliwość wyświetlania programów w pasku start, to już nie miałem problemów z przejściem na 11, nawet dokupiłem tpm do drugiego kompa. Nie jest to windows 8, na szczęście, bo to chyba jedyny, który był maksymalnie dla mnie skopany, przez interfejs pod dotyk. Ale kwestia zmiany windows ciągnie się od dekad, znam jeszcze ludzi, co muszą sobie menu start zmienić na takie co było w XP, przez co eliminują funkcje z prawego klawisza myszy na ikonie start. A na koniec, to i tak jest takie trochę "kiedyś to było", wystarczy z nostalgii XP odpalić, który przecież był najlepszy.
@Atexor oczywiście mowa o komputerze stacjonarnym, płyta pod AM4, która ma gniazdo pod TPM - wiele płyt ma, nie dawali po prostu układu na twardo. Zakładasz moduł na gniazdo, włączasz w BIOS i masz TPM: https://allegro.pl/produkt/karta-asus-tpm-spi-c13815db-b332-40e3-a84f-574d70b63391?fromInactiveOffer=archived&offerId=17890352263
@Marchew koledze nie działają czasem klawisze "c", "h", "v" i jakiś jeszcze. Ot nie reagują a potem znowu działają. Dział IT go wyśmiał, a ja necie znalazłem parę wątków ludzi co mieli identyczne problemy, więc coś jest na rzeczy.
Jestem bardziej techniczny, więc mi sprawdzałem czy nie ma klawiszy filtru, nie zmienia układu klawiatury, nawet inna klawiatura była testowana w innym porcie sprawdzałem logi, pytałem co robi i co naciskał kiedy to występowało. Po prostu nie działa, a potem nagle działa. Sfc scannow i dism restore też mu leciałem na pc.
Drugiemu muli bardzo mocno w konkretnych przypadkach soft na którym pracujemy. Myślałem, że to kwestia ustawień nvidii czy coś - wyłączyłem oszczędzajki energii itp. Ale nic nie pomagało. Dopiero musiał wgrać inną wersję softu, nie tą którą żądał od nas klient. I to pomogło, choć nie wiemy czy nie będą potem problemy z powodu różnicy w wersjach między nami.
Trzeciemu nie działał drugi soft na którym pracujemy. W ogóle. A komp clean install miał, więc nawet nie można powiedzieć że coś się wysrało po update.
A, ktoś tam miał jeszcze BSODy jeśli dobrze pamiętam.
Poza tym wkurza jeszcze większa inwigilacja - Windows Recall co robi screeny co parę sekund, większa telemetria, więcej bloatware i większe wymagania. I spier***lony prawoklik. Trzeba odpalić skrypt co zmienia wpisy w rejestrze aby było jak w Windows 10, a i to nie wszedzie. Ale to już kropki nad i.
@Atexor @korfos Przypominają mi się początki windows 10.
@redve Podpiął fajny temat, win 10 IoT Enterprise z security wsparciem do 2032. Niestety tylko wersja 21 h2. Prędzej braknie wsparcia oprogramowania dla windows 10 niż skończy się okres security updatów. Ale do tego czasu win11 dojrzeje. Ogólnie jest pomysł aby wbić win 11 24 h2 i zblokować w group policy 24h2 jako docelową wersję. Wtedy powinno być znacznie stabilniej niż na tych "świeżych" buildach. Ale to i tak trzeba poczekać jeszcze pół roku aż 24H2 pozbędzie się bugów.
@Marchew ja ogólnie w group policy zblokowałem Windows 10 i wgrywam update po jakimś czasie - nadal używam studenckiej wersji Professional, bo przy update mojego Win7 home miałbym Win10 home, a tutaj zablokować aktualizacji się nie da, co jest chore. Na początku to było podyktowane pewnymi modami, dzięki którym miałem wygląd jak Windows 7, nawet z Aero theme. Raz się zapomniałem i wjechałem z update nie usuwając Aero i wysypałem cały system. Nawet z poziomu linuxa nie mogłem go odratować, bo wymagało to podmiany dwóch plików w win32, a mimo braku szyfrowania to linuch nie miał do tego uprawnień.
Ogólnie co drugi windows konsumencki od M$ jest w miarę udany - też się wzbraniałem przed 10 (8 pominąłem), ale wiedziałem że trzeba będzie przejść w końcu na niego. Tutaj jeżeli M$ nie odwali znowu czegoś z "to nasz ostatni windows" jak było z W10, to poczekam na Windows 12. Albo do tego czasu sam przejdę na linucha minta, albo innego.
Jeśli coś mnie zmusi do zrezygnowania z macos, to już tylko Linux. Nie miałem zbyt wiele styczności z 11, 10 była dla mnie hmm not bad, not amazing, ale jak tak sobie czytam czas od czasu co mi algorytm na oczy dowiezie, to mowie pass. Instalacja z utrudnionym kontem lokalnym czy kolejne przenoszenie znanych rzeczy w inne miejsca (tutaj też mnie już win10 wkurwiał), ta wszędobylska telmateria, mnie mega irytuje to wszystko.
Mieliśmy za⁎⁎⁎⁎sty panel sterowania w win7, co on komu przeszkadzał? (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻
@Catharsis Mój ojciec twierdził że nie ma appki banku w telefonie, pokazałem mu że jednak ma (° ͜ʖ °) (° ͜ʖ °) (° ͜ʖ °)
Twierdził również że nie instalował tych wszystkich aplikacji z reklam (° ͜ʖ °) (° ͜ʖ °) (° ͜ʖ °)
Ciotka całkowicie normalna, po roku z youtube zaczęła twierdzić że szczepionki trują ( ‾ʖ̫‾)
Bliskich trzeba niestety pilnować i kontrolować. Ich mentalność z lat 90 nie jest niestety gotowa na świat internetu.
Wczoraj robiłem teściom update do Win11 wycinając Rufusem checki dotyczące zgodności i wymuszenia zakładania konta MS. Niestety ten następny rok wsparcia wymaga rejestracji konta na MS, zapisania się do tego programu i coś tam jeszcze. O wiele łatwiej jest pominąć check zgodności i zrobić upgrade do Win11.
Póki co będę na Win10, bo ponoć UE ma dostać jeszcze dodatkowy darmowy rok aktualizacji (w innych regionach można wykupić ten dodatkowy rok). Potem użyję nieoficjalnych trików, które instalują Win11 na moim niewspieranym urządzeniu bez całego bloatware, telemetrii i konta online.
https://www.microsoft.com/en-ie/windows/extended-security-updates
@Marchew No to jest moja jedyna obawa, że któryś update może uszkodzić system, ale póki co nie słyszałem żeby to się faktycznie działo. Pewnie zaryzykuję, bo jakie mam alternatywy. Linuxa próbowałem kilka razy w swoim życiu i nie mogę się do niego przyzwyczaić, więc pozostaje mi albo siedzieć na nieaktualizowanym Win 10 i obawiać się łączenia z Internetem, albo uznać zupełnie dobry komputer za elektrośmieć.
Przynajmniej system backupów mam ogarnięty, wiec ani awarie systemu ani format wymuszony infekcją nie są dla mnie niczym strasznym.
@Marchew tu masz skrypt do włączenia tego bez konta: https://github.com/abbodi1406/ConsumerESU
Użyłem go osobiście, działa bez problemu. Ja akurat mam konto, ale zapasowego PC podłączyłem w zeszłym tygodniu tylko po to, żeby o ten rok przedłużyć i opcja mi się nie wyświetliła, pisało, że wkrótce. Nie chciało mi się czekać, więc znalazłem to rozwiazane.
@BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta podam Ci na przykładzie, jak wygląda twoje "źle zadane pytania":
Siedzę w knajpie i jem krewetki.
Kelner podchodzi i się mnie pyta czy mi krewetki smakują.
Na co Ty ze stolika obok, że pytanie jest źle zadane, bo kiedyś jadłeś krewetki, a teraz jesz schabowego. Zmarnowany potęcjał pytań...
Mogłeś dodać pytanie o to, przy okazji miałbyś pogląd na to,
@BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta Gdyby op chciał o to zapytać to by zapytał. Proste.
Przyznaj się, że zabolało moje stwierdzenie, że ludzie nie potrafią pytania ze zrozumieniem przeczytać (czego jesteś przykładem) I teraz starasz się na siłę wybrnąć.
@MJB te zakładki tak nowoczesne, że zapomnieli (nie zdążyli?) zrobić opcji, która wymusiłaby jedno okno (tak, jak przeglądarki internetowej). Czyli każdy otwierany folder otwiera się w nowym oknie, a nie karcie. Idąc dalej - i tak będziesz miał kilka otwartych okien, a nigdy jednego z kilkoma zakładkami.
Ostatnim dobrym windowsem był 7. W kolejnych wydaniach to użytkownik stał się produktem, a nie system operacyjny. 10 jest tak samo gówniany jak 11. Tylko sprzęt trochę przyspieszył. Nie wiem czy niektórzy nie pamiętają, ale przez ładne 2 lata po premierze ten system działał jak gówno. Szczególnie jak chodził na dyskach hdd, bo ssd jeszcze nie były tak popularne i dostępne cenowo.
Jedynym sensownym przejściem jest aktualnie zmiana sprzętu na apple.
@DKK u mnie korpo też leci na 11 bo 10 się zaczęli rok temu pozbywać i jak coś zostało ma być zaktualizowane. Dodatkowo mamy windows server, te systemy nie bezproblemowe. Co update jest jakiś problem. Bez problemowo w korpach to linux chodzi. Mnie w 11 wkurza wciskanie konta online, a może ja chce ten system używać offline. Teraz wszystko musi mieć podłączenie do internetu.
@Marchew
jutro:
stary lapek gamingowy z 2018- Shitosoft wylatuje, będzie instalowany szybki i mały linuks - komp będzie używany do przeglądarki, filmów, emulowania starych gierek
stary dell - system podstawowy to szybki i mały linuks - przeglądarka, libre office, książki elektroniczne, system dodatkowy Shitosoft 10 z przedłużeniem darmowym na rok zostaje
Zaloguj się aby komentować