Rząd Japonii ogłosił zwycięstwo w walce z dyskietkami

Rząd Japonii ogłosił zwycięstwo w walce z dyskietkami

Rzeczpospolita
Minister cyfryzacji Japonii, który w 2021 r. wydał wojnę dyskietkom, teraz ogłosił zwycięstwo w walce z tym nośnikiem danych. W ramach modernizacji administracji państwowej japoński rząd wyeliminował dyskietki ze wszystkich swoich systemów. Doszło do tego ponad dwadzieścia lat po tym, jak ten przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności zaczął być zastępowany bardziej nowoczesnymi nośnikami danych.

#wiadomosciswiat #japonia #technologia
#owcacontent

Komentarze (32)

Catharsis

Według artykułu następny ma lecieć do odstrzału fax, ambitnie xD. Widzę, że temu ich nowemu ministrowi cyfryzacji to się jeszcze chce.

FoxtrotLima

@Catharsis w Niemczech faxy ciągle mają się świetnie.

CzosnkowySmok

@Catharsis fax wyeliminować w Japonii? XDDD bez szans

Ama-Japan

@CzosnkowySmok zgadzam się, nie ma absolutnie takiej możliwości aby FAX znikł. Musiałyby wymrzeć ze 3 pokolenia.

HeavyNuts

@ultimusinterpares ZUS je pewnie odkupił.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

Wydał wojnę Jak to ładnie brzmi Tak... eufemistycznie A jak tylko odkryć tą pierzynkę ładnych słówek to to jest nic innego, jak gorzkie przyznanie się, że wreszcie, po tylu latach, zaczęli robić coś z tym technologicznym zapóźnieniem, którego się konsekwentnie dorabiali i które do tej pory przykrywali hasłami "dobre jest nie ruszaj". A mogę się założyć, że zrobili to tylko dlatego, że wreszcie im się zaczęły kończyć te chore rezerwy dyskietek, które porobili skupując wszystko z rynku, jak padła informacja, że dyskietki nie będą już produkowane.

SuperSzturmowiec

niby takie technologie itp a zacofanie jak w Polsce albo i gorzej xD

Oolie

@SuperSzturmowiec „jak w Polsce” - Byłeś Ty kiedyś w świecie? Internet, dostęp do usług online, bankowość internetowa… jesteśmy topką w świecie.

piksel169

@SuperSzturmowiec Dziś się urodziłeś?

RastaaMastaa

@SuperSzturmowiec o zacofaniu w PL może gadać tylko ktoś kto był najdalej na łące u somsiada. Kulturka w komunikacji miejskiej (pomijając pojedyncze ekscesy), świetny internet, wszechobecny porządek to są rzeczy które Polakowi rzucają się od razu w oczy jak tylko zapędzi się gdzieś dalej. Moja kochana Ojczyzna jest wspaniała pod naprawdę wieloma względami i tylko ignoranci tego nie zauważają.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@SuperSzturmowiec " w Polsce". W Polsce to byś się zdziwił jak dobrą mamy infrastrukturę IT w porównaniu do innych krajów. Powszechny i szybki dostęp do internetu nawet na mało zaludnionych terenach, jeszcze w dodatku po świetle, BLIK wraz z jego przelewami na telefon, rozbudowana i bezpieczna bankowość internetowa w dodatku bez problemu udostępniająca systemy ekspresowych przelewów, KYC, nie mówiąc o tym, że póki nie wyjedziesz na totalne zadupie, to praktycznie każdy mały sklepik umożliwia płatności kartą, telefonem czy innym zegarkiem bo ma terminal. W tym aspekcie naprawdę nie mamy się czego wstydzić patrząc po tym, jak w USA dalej płaci się... czekami i kartami magnetycznymi, a poza centrami miast jedyne na co można liczyć to przegniły DSL oferujący często prędkości z początku tego stulecia.

CapraCrepa

@SuperSzturmowiec a jednak. Sam zakladalem konto w DE. Dostalem dokumenty i sie pytam jak sie zalogowac przez neta i co jest loginem to ziomek zrobil oczy jak 2€ i mówi ze jak przez neta chce sie logowac to musze inny rodzaj konta zalozyc xD a saldo sprawdza sie w okienku albo maszynie. Tam tez mozna wrzucic wypelniony przekaz by zrobic przelew xd

SuperSzturmowiec

@CapraCrepa o chuju złoty gruboi w tych Niemczech

Borsuk_z_boru

@SuperSzturmowiec U mnie nawet wsie po 100 osób mają światłowody

SuperSzturmowiec

@Borsuk_z_boru u mnie też, ale dopiero gdzies od roku tak to bieda była tylko Neostrada która ledwo zipiała

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@SuperSzturmowiec oj tak- Niemcy, to jest ciekawe, że Niemcy, które jakoś tak się przyjęły w mentalu, że są przodownikiem technologicznym pod względem płatności to dziki świat. Najgorzej jak mieszkasz sobie w Polsce, jesteś przyzwyczajony, że idziesz do sklepu, cyk karta, cyk zegarek, dziękuję, do widzenia. Nawet się nad tym nie zastanawiasz, bo jest to dla ciebie tak samo naturalne, jak jazda rowerami po mieście dla Holendra. A potem jedziesz do Niemiec na jakąś wycieczkę, przejazdem, czy inną podróż służbową i się czujesz jak w tym memie, bo nawet w dużych marketach w dużych miastach jak mówisz, że chcesz zapłacić kartą, to najłagodniejsze, co cię spotyka, to spojrzenia, jakbyś powiedział coś wyjątkowo pojebanego. W najgorszym wprost ci powiedzą "Bezahlung nur in bar" i albo wyciągasz z portfela bilon, albo tam są drzwi. Zresztą... miałem do czynienia z utrzymywaniem infrastruktury IT ich korpo i tak to dopiero jest jazda po bandzie z zapóźnieniem i uporem.

2b582fc0-c166-4e3f-9134-62206f7117b5
SuperSzturmowiec

@NiebieskiSzpadelNihilizmu może nie ufają cyfrowemu pieniadzowi

Coś w tym jest. Może szykują się do czegoś i gotówka zawsze lepsza. Chuj wie

cendre

@NiebieskiSzpadelNihilizmu Trochę koloryzujesz Jak na razie za kebsa płacę kartą Ale za kińczyznę już bilonem W ichnim Aldi/Netto też na szczęście karta. Ale w bankomacie nie akceptują zbliżeniówki masz wsadzić aby im było dobrze B)

No jest taki trochę miszmasz. Mieścina niewielka, około 20tys. pełna imigrantów (tych z dowodami) więc to może oni wymusili ten "skok" technologiczny :DD

Taxidriver

Większość elektrowni atomowych w UK dalej jedzie na dyskietkach i to często jeszcze 5’25

NieMamZdania

@Taxidriver

To taki sposób zabezpieczenia przed hakerami :D - niewielu pamieta taką technologię. No i wymuszony fizyczny dostęp.

matips

@NieMamZdania absurdalnie długa ścieżka certyfikacji. Z podobnego powodu systemy multimedialne w samochodach były w tyle za telefonami, bo wszystko trzeba certyfikować. W EJ jeszcze bardziej.

NieMamZdania

@matips

Reguła KISS w czystej postaci okraszona moją ironią


Zdaję sobię z tego sprawę. Także z tego że nowe systemy to potencjalnie więcej możliwych nowych "points of failure"


Parafrazując klasyka: skoro działa to po #*% drążyć temat?

orzeszty

@Taxidriver Tak samo jak silosy nuklearne w stanach, kiedyś jakiś filmik widziałem

Amebcio

@bojowonastawionaowca Znając Japończyków, to pewnie zastąpili dyskietki płytami CD

wielkaberta

@sebie_juki Właśnie to miałem napisać. To idealny półśrodek by choć częściowo rozwiązać problem z samymi dyskietkami na rzecz cyfrowych nośników USB.

sebie_juki

@wielkaberta rozwiązuje problem z nośnikami fizycznymi, a nie trzeba zmieniać oprogramowania. Z tym rozwiązaniem nie zmienią oprogramowania przez kolejne 30 lat

Czarnoksieznik_z_Angmaru

Tak jak kiedyś towarzysz Mao walczył z wróblami a Kangury z kiwi

begexad

Komentarz usunięty przez moderatora

Zaloguj się aby komentować