Jesteś celem dezinformacji w internecie i nawet nie jesteś tego świadom.

Jesteś celem dezinformacji w internecie i nawet nie jesteś tego świadom.

reddit
Długi post na reddicie tłumaczący jak w internecie działa rosyjska, ale też propaganda innych krajów takich jak Chiny, która ma na celu obrzydzenie życia ludziom w zachodnich społeczeństwach. Demoralizacja jednostek, niszczenie zaufania, rozprowadzenie szkodliwych informacji, i dużo dużo więcej. Robią co mogą aby stworzyć niestniejące problemy i prowokować do szkodliwego działania w każdej dziedzinie naszego życia: Od szczepionek, rasizm, kulture, religie, wojne, Ukraine, Unie europejską, klimat i więcej.
Dezinformacja nie działa jedynie po jednej stronie politycznej, wspierają każde skrajności, nawet prowokują immigrantów i uchodźców w naszych państwach do nienawiści do nas, kultury łacińskiej, białego człowieka itp

#reddit #ciekawostki #Ukraina

Komentarze (71)

Basement-Chad

This is harder than it seems, but you need to accept that the facts -- and the opinions -- you see across social media are not reliable. If you want the news, do what everyone online says not to: look at serious, mainstream media. It is not always right. Sometimes, it screws up. But social media narratives are heavily manipulated by networks whose job is to ensure you are deceived, angry, and divided.

Szurom to się nie spodoba

marcin-pyra

@Basement-Chad Jeszcze było by ok gdyby te media mainstreamowe filtrowały informacje ale w pogoni za sensacją łapią się każdej chwytliwej narracji i ewidentnie propagowanie prawdy nie jest ich interesem biznesowym. Bardziej prawda jest elementem kalkulacji wiarygodność vs kasa

ramen

@marcin-pyra Media: przecież już od kilku lat nikt nie udaje, że coś tam po prawdzie powie. Polaryzacja jest jasna (i oczekiwana), "dziennikarze" przestali być Dziennikarzami, ale nawet już nikt o to nie zabiegał, żeby nimi dalej byli.. Będąc bezstronnymi nie dostaliby pracy. Nie można być apolitycznym i bezpartyjnym. Nie można nie mieć zdania o polityce i wojnie. Część osób - zaszczepionych ideologią - nawet nie wie, że propaguje prokremlowskie pieśni i robi to.... za friko, nie dostając ani grosza.

cotidiemorior

@Basement-Chad wcale nie trzeba być szurem żeby widzieć, że z mainstreamowymi mediami jest coś bardzo nie tak. I to m.in. napędza szurom klienteli.

A tu o mainstreamowych mediach na spokojnie i merytorycznie przez kogoś, kto tam pracował, a teraz robi wartościowego jutubka.

https://www.youtube.com/watch?v=i8WzaHGhFps

Basement-Chad

@marcin-pyra Sądzę, że kluczem tej wypowiedzi jest słowo "serious" przed "mainstream media".

Bajo-Jajo

@Basement-Chad jak sie odpowiednio dlugo posiedzi w internecie to soe czlowiek uodporni na chinskie, ruskie i zydowskie manipulacje

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@Basement-Chad nie żeby im się cokolwiek sensownego podobało ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ A co do takich Chin, Rosji i innych komuna-basek reżimów to klasyka gatunku- "zły zgniły rozpuszczony zachód" vs "nasza ojczyzna z ciężko pracującymi towarzyszami ludowcami". A kto nie agituje za tym ich śmietnikiem, jest naturalnym wrogiem ludu. Rosja to przepycha, Korea Północna to przepycha, Chiny to przepychają. Ci ostatni to w ogóle są turborasiści i nacjololo najgorszego sortu i to widać nawet po chinofilach, którzy gotowi się z tobą napierdalać za ten śmietnik, z którym mają tyle wspólnego, że kupują na aliexpresie i oglądają chińską propagandę sukcesu na YT.

dsol17

Komentarz usunięty przez moderatora

Basement-Chad

@NiebieskiSzpadelNihilizmu Ja osobiście nie znam za dużo Chińczyków. W Chinach też nie byłem więc trudno mi mieć jakiekolwiek zdanie. Nie sądzę abym był w stanie wyrobić sobie opinie na temat milarda ludzi, na podstawie tego co tam akurat agituje partia rządząca. To tak jakbyś powiedział, że "Polacy są tacy a tacy, bo Kaczyński powiedział to czy tamto".

Nedkely

@dsol17 

W praktyce mamy do czynienia z walką organów propagandowych z dziennikarstwem obywatelskim i dysydentami w naszym tylko pozornie demokratycznym i wolnym systemie.

Lol xd

Ty chyba na twittera nie wchodzisz.

Jednego trolla z twittera wystalkowano i okazalo sie ze jest czeczenem, a nazywal siebie polskipolakzpolski. Kolejny, troll okazalo sie, ze ma kontakty z Rosja i interesy tam.

Trzeba byc giga naiwniakiem, zeby uwazac ze Rosja w czasie wojny, znana z szerzenia dezinformacji nie dziala, masz przeciez tez niedawno odkryta afere z voice of europe, ktora brala pieniadze z Kremla, w wyniku ktorej aresztowano mnostwo ludzi w europie.


Redaktor kresy pl np ma przyjaciol w Rosji i jezdzi tam do Groznego, a portal to propagandowy sciek. I moge tak pisac i pisac.


W praktyce za każdego rządu "rosyjską propagandą" nazywano zawsze to czego nie chce rząd - w tym działania w interesie aktualnej opozycji (PO robi ruską agenturę z PiSu,a PiS - z PO). Poszukajcie dowolnego artykułu o rzekomych "celach rosyjskiej propagandy". Dowolnego. Jeśli w te brednie jakimś cudem wierzycie wrzućcie i zawołajcie mnie ok ?

Czy wedlug ciebie propaganda istnieje tylko zachodnia, a autorytarne rzady oligarchow z Chin i Rosji nigdy nic w tym temacie nie dzialaja?

Ok


Znalezisko, jedyne o czym traktuje, to otym zeby nie brac informacji z internetu na seriio i miec wlasny rozum. Przeczytales chocby co redditowiec napisal?

Pisze i tlumaczy jak brac z internetu info, co w tym zlego?

dsol17

@Nedkely Na pewno wystalkowano czy udano że wystalkowano ? Wcale bym się nie zdziwił,gdyby to konto od początku zostało założone dla takiego "wystalkowania" zresztą i gdyby żadnego czeczena nie było. Choć w sumie może jestem tu zbyt paranoiczny - kilka nieudolnych kont,jakieś Sykulskie i Panasiuki to może i można znaleźć ale to trzeba by mieć 3 komórki - jedną w kieszeni,jedną na rowery i jedną w mózgu żeby nie zauważyć po jakiej stronie oni czy jakieś Demorovy są.


Rzecz w tym,że wciskanie kitu,że wszystko jest Rosyjską propagandą służy odwracaniu uwagi od dużo bardziej profesjonalnej od rosyjskiej krajowej,zachodniej a nawet i ukraińskiej propagandy.


Trzeba być mega naiwniakiem by twierdzić,że tylko Rosja i Chiny uprawiają działalność propagandową.


Do clue ustosunkuję się poniżej.

Przeczytales chocby co redditowiec napisal?

Pisze i tlumaczy jak brac z internetu info, co w tym zlego?

dsol17

Przeczytales chocby co redditowiec napisal?

Pisze i tlumaczy jak brac z internetu info, co w tym zlego?


@Nedkely Teoretycznie ten tekst wygląda niewinnie,ale - diabeł tkwi w szczegółach:

If you want the news, do what everyone online says not to: look at serious, mainstream media. It is not always right. Sometimes, it screws up.

Żeby uniknąć propagandy traktować jako probierz wiarygodności w pełni propagandowe państwowe lub zagraniczne źródła.Czyli: Z deszczu pod rynnę. Obecne media nie zajmują się przekazywaniem informacji ale "kształtowaniem narracji". Nie da się z nich niemal nic dowiedzieć, a informacje to podają w najlepszym razie po czasie i odpowiednio zniekształcone pomijając kluczowe detale które przeczyły by ich narracji. Traktowanie mainstreamowych mediów jako probierza prawdziwości jest IDIOTYCZNE. Dostajesz gotowy gruntownie obrobiony i skomentowany pod klucz obraz.


Czego tak naprawdę trzeba szukać to politycznego biasu trolli / mass mediów a potem szukać dziur/błędów w ich narracji. Należy też aktywnie szukać zaprzeczenia lub krytyki przedstawionych twierdzeń. Niestety do tego trzeba mieć sporo wiedzy i używać logiki (ha,nie dla normictwa to). Wszelkie rzeczy wywołujace emocje,przymiotniki itd - do kosza. Manipulatorzy z reguły żerują na emocjach. Oczywiście nie czyni to człowieka odpornym na confirmation bias czy inne rzeczy.Niestety.

Russian, Chinese, and other manipulation efforts are not uniform. Some will make deranged claims, but others will tell half-truths. Or they'll spin facts about a complicated subject, be it the war in Ukraine or loneliness in young men, to give you a warped view of reality and spread division in the West.

Och wręcz przeciwnie. Są bardzo jednorodne. Ta wrzuta która chyba służy właściwie sprowadzeniu do trolli realnych osób i dzięki temu eliminowaniu ich na dzień dobry z dyskusji. Konkretne grupy trolli mają konkretne wytyczone cele,wytyczone narracja i są nastawione na efektywność w ich forsowaniu. Narracja za wszelką cenę, fakty nie grają roli. Tym ludziom płaci się ostatecznie od wierszówki itd. Oczywiście dziś mamy GPT i nie można być pewnym - ale logiczne i dłuższe wypowiedzi oraz dłuższa dyskusja to coś czego można się spodziewać od zwykłego człowieka. Troll lub bot realizuje zadanie i nie ma na takie rzeczy czasu. Trolla,bota lub człowieka z agendą nie idzie przekonać.


Bzdury, maja najbardziej rozwiniete centra propagandowe na swiecie.

Które dziwnym zrządzeniem losu w wojnie ukraińskiej będącej glównie wojną informacyjną nie osiągają niemal nic.


Przyczyna jest bardzo prosta - to są oczywiście potężne mechanizmy propagandowe ale działają one wg. odgórnych wytycznych. Rozpoznania psychologicznego przeciwnika na większą skalę zwykle nie ma,a odpowiedzi udzielane są najprostsze i najmniej skomplikowane z możliwych - a zatem nieprawdziwe i obliczone na dotarcie zwłaszcza do myślących prostacko idiotów. Czarno-białe moralnie obrazy jak w bajkach dla dzieci. Na pewną skalę to działa,ale tylko w wypadku naiwnych idiotów.


Ponieważ realne życie to zawsze są odcienie szarości,a jednoznacznych bohaterów i złoczyńców nie ma.

qidomosobeqe

"Znalezisko, jedyne o czym traktuje, to otym zeby nie brac informacji z internetu na seriio i miec wlasny rozum."


@Nedkely I zyc we wlasnych urojeniach jak typowy hejter. Nawet mi was nie zal ze tak chetnie lykacie propagane, na zdrowie

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@Basement-Chad o nie, mówienie "Polacy są tacy a tacy, bo Kaczyński powiedział to czy tamto" to jest opinia z którą jedni się zgodzą, drudzy nie, ale globalnie ma to mały wydźwięk, bo poza granice kraju niespecjalnie to wychodzi, a już na pewno nie jako cokolwiek innego jak jego prywatne poglądy, które bez poparcia partii/rządu to zwykłe pierdzenie ramola o snach o potędze (tak wiem, ostatnie lata się zdarzyły). Natomiast w przypadku Chin wszystkim jest znana ich polityka wewnętrzna-

*****sterowanie społeczeństwem w najgorszym możliwym modelu (permanentna inwigilacja, social credit score, ciche nakłanianie obywateli do donosów),

*****traktowanie obywateli jak rzeczy (wystarczy poszukać nagrań z czasów covidu co robili tam z ludźmi)

*****cenzura niewygodnych tematów (Hong Kong, Tajwan)

*****narzucanie poglądów (soft komuna dla niepoznaki obleczona w szaty turbokapitalizmu i nazywana demokracją i weź powiedz, że z demokracją ma to mało wspólnego to zaraz znikniesz),

*****jawne penalizowanie orientacji seksualnej (tak, Chińczycy mają jeszcze większego pierdolca niż Rosjanie na punkcie tego, że ktoś jest homoseksualny/a)

*****niewolnictwo w stosunku do całych grup społecznych (Ujgurzy),

*****ale także takie drobnostki jak to, że nie jesteś w stanie wejść na ich rynek, jeśli nie przyjmiesz w szeregi zarządu swojej firmy wystawionego partyjnego kacyka czyli w sumie nie oddasz władzy w swojej firmie Chińczykom- jaki z tego shitstorm potrafi wypłynąć to niech tylko przywołam przykład Blizzarda, który za swojego patrona miał tam NetEase i co za szpagaty Blizz/Acti-Blizz odwalał, żeby móc być na ich rynku, włącznie z prewencyjną cenzurą. 


No i jest jeszcze kult już nawet nie partii a jednostki, bo Xi od samego początku był wręcz trenowany przez partyjne środowiska na bycie ichniejszym bogiem od małego i taki teraz ma status- jego słowo jest jak słowo Cezara w Rzymie- kciuk w górę, kciuk w dół, nikt nie jest bezpieczny. Było jakoś końcem 2022 roku nagranie, jak partyjni wyprowadzają z sali kongresu partii byłego prezydenta Hu.


A to tylko część "partyjna" i narzucany przez nich kierunek. A teraz do tego kociołka z chińskim wywarem z psa trzeba dorzucić fakt, że Chińczycy to SĄ rasiści. I to nie jest jedna czy dwie opinie- polecam wpisać w google frazę "rasizm w Chinach", nie piszą o tym jakieś nieznane nikomu stronki z 15. strony googla w ilości sztuk jedna. Można przewijać i przewijać. To jest mniej więcej tak samo ugruntowane stwierdzenie, jak to, że "żydzi to najwięksi antysemici".

Basement-Chad

@NiebieskiSzpadelNihilizmu W zasadzie praktycznie we wszystkim co napisałeś przyznaje Ci absolutną rację. Chiny to kraj totalitarny. Natomiast zwykli ludzie w krajach totalitarnych, niekoniecznie muszą być tak samo źli jak ich własny rząd. Oni tam po prostu żyją od pokoleń, bo nie mają innego wyjścia. Ludzie w Chinach od małego tresowani są do tego żeby być posłuszni władzy i wiedzą, że na władzę nie mają żadnego wpływu. Dla nich coś takiego, że obywatele sobie wychodzą na ulice i krzyczą brzydkie rzeczy na temat polityków jest zupełnie niepojęte. Często widzą to wręcz jako oznakę chaosu i nieudolności władzy.

Do tego dochodzi izolacja - Chiny to kraj bardzo jednolity etnicznie. Większość Chińczyków nigdy w życiu nie spotkało nikogo spoza swojej nacji. To zawsze rodzi nieufność albo nawet wrogość. Podobnie zresztą jest z Japonią. Każdy kto tam mieszkał mówi, że Japończycy z pozoru są mili i grzeczni ale na dłuższą metę każdego obcokrajowca czeka tam kompletny ostracyzm.

Ogólnie moje zdanie jest takie, że nam ludziom z Europy bardzo trudno jest zrozumieć Azjatów przez co mamy naturalną skłonność do demonizowania ich. Wiele rzeczy które u nich są traktowane jak coś normalnego, w Europie uznane by było za jakieś barbarzyństwo. Ale oni na nasz temat myślą dokładnie to samo i też uważają nas za pojebów.

marcin-pyra

@Nedkely Ciekawe jest to, że zachód też przeprowadził niesamowitą ekspansję informacyjną na cały świat. Najpierw ekonomicznie, potem za pośrednictwem Hollywood i showbiznes szeroko pojętego zachodu. Taka propaganda strachu i oczerniania też zawsze była obecna ale to się tak dobrze nie przebija jak dobry film albo muzyka. Taki chińczyk w rządzie też pewnie czuł się zawsze zagrożony jak nowy amerykański film stawał się hitem chińskich kin którzy to oglądali zamiast lokalnych produkcji. Jak rosji nie trawię bo są marnotrawiącymi prymitywami to Chiny pięknie odwdzięczają się zachodowi w sposób historycznie uzasadniony. Inwazja ideologiczna na ludność zachodu poprzez targetowane filmy na Tiktoku i wspieranie zalewania USA i UK Fentanylem to niezłe chichoty historii.

Nedkely

@marcin-pyra Przeciez nikt ich nie zmuszal i nie manipulowal zeby ogladali seriale, filmy czy sluchali muzyki.


Taki chińczyk w rządzie też pewnie czuł się zawsze zagrożony jak nowy amerykański film stawał się hitem chińskich kin którzy to oglądali zamiast lokalnych produkcji. 

Nie ma co martwic o uczucia politycznych zbrodniarzy partyjnych, ktorzy dopuszczaja sie ludobojstwa na mniejszciach etnicznych. CCP szkodzi tez zwyklym Chinczykom. Ten koronawirus to tez ich pomysl, probowali stworzyc nowego wirusa i im uciekl, liczbe smierci z tego co pamietam nieoficjalnie mozna szacowac na okolo 10 milionow z tego powodu w samych Chinach.


 Inwazja ideologiczna na ludność zachodu poprzez targetowane filmy na Tiktoku i wspieranie zalewania USA i UK Fentanylem to niezłe chichoty historii.


I to jest okej, ze targetuja tez Polske? Nie przypominam sobie, zebysmy w Chinach wypuszczali jakis szkodliwy chlam, a Chinczycy obecnie targetuja Polske i tworza nienawisc na tle miedzynarodowym na tiktoku, wyzywajac w naszym imieniu Ukraincow z troll kont i vice versa.

Od 2 lat jakikolwiek film Ukrainca jest komentowany przez konta udajace polskie, wyzywajace ich od najgorszych skurwysynow itp. I tak robia rowniez w druga strone, zeby nienawisc spoleczna w Polsce tworzyc i na Ukrainie, i to widac az za bardzo.


Co im zrobilismy, ze nam tak szkodza?

voy.Wu

@marcin-pyra szkoda że zachód "wyrósł" z eksportowania innym swoich wartości i nadszedł czas dzikich hord wschodu. ignorowanie od 20 lat zagrożenia jakim jest ruska czy chińska działalność w internecie, na zasadzie że "przecież ludzie nie są aż tak głupi żeby głosować pod wpływem filmików z neta" może się nam odbić srogą czkawką (oprócz wyborców pis i konfederacji którzy brzydzą się europejskimi wartościami jak demokracja czy prawa człowieka i ucieszą się na fakt dołączenia do kulturowych kręgów azjatyckiej ordy).

totengott

@Nedkely Nie musieliśmy im nic robić. Wystarczyło, że widzą w tym swoje korzyści. Że pomoże to ich interesom.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

Co im zrobilismy, ze nam tak szkodza?

@Nedkely staliśmy się bierni i zaczęliśmy sobie na wszystko pozwalać. Zresztą można popatrzeć na niektóre ruchy które UE odpierdala- zlikwidować najlepiej cały przemysł, przenieść do Chin, zlikwidować rolnictwo- przenieść do Ameryki Południowej, a tutaj zostanie najwyraźniej wesołe pierdzenie i utrzymywanie dzikusów z Afryki. Ale wracają- nie wiem jak ty, ale ja uważam że bardzo dobrym ruchem początkowym byłoby zbanowanie tiktoka, który jest istną wylęgarnią głupoty i ogłupiaczem nastolatków poza Chinami właśnie.

Orbita500

Jest jedna prosta banalna metoda. Nie wchodzić, nie czytać, nie brać udziału w żadnych pierdoletach, poza działką swojego hobby, a w szczególności w tematach o których nie mamy zielonego pojęcia. Niestety klasyczny wąsaty chłop zna się na wszystkim, więc się wypowie, hehe więc mamy co mamy. Z mojej strony wyjebando: ]

tyle_slow

Pamiętam proszczepionkowego agresywnego szura Groovera który później okazał się ruską onucą... na portalu co nazwy nie wolno wymawiać.

loginnahejto.pl

Jest to kolejny artykuł który zupełnie bezpodstawnie buduje wizerunek wielkiej rosyjskiej propagandy prowadzącej na zachodzie skomplikowane psy-op. Tymczasem nic takiego nie ma miejsca - nie ma, bo mieć nie może.


Rosjanom brakuje do takiej operacji wszystkiego. Brakuje danych. Chińczycy do modelowania zachodniego społeczeństwa używają danych zbieranych z dosłownie wszystkiego - od Tik Taka po odkurzacze i wibratory. Skąd takie dane ma mieć Rosja?


Po drugie, brakuje im ludzi. Dlaczego mielibyśmy wierzyć, że Rosja która pokazała na Ukrainie korupcję w dosłownie wszędzie miałaby nie przepuścić bokiem pieniędzy na wyszkolenie kadry? A kadry są potrzebne - psychologowie, socjologowie, medioznawcy. Istota tego co się dzieje obecnie z mediami jest bardzo słabo zbadana, badacze na najlepszych zachodnich uczelniach dają słabe odpowiedzi. Facebook nie doczekał się jeszcze swojego McLuhana czy Postmana. Na jakiej podstawie uważać, że to z czym sobie nie radzi zachód ogarnia upadła Rosja?


Rosyjska propaganda działa dokładnie tak, jak rosyjskie wojsko - słabo wyszkolone, tragicznie wyposażone ale liczne. Tak samo miliony postów wysranych przez translator zalewają internet.


Wygodnie jest wierzyć, że Rosja tu prowadzi wielką wojnę informacyjną. Nie widzi się wtedy własnych błędów. Niestety, mit wielkiej Rosji przez ostatnie 2 lata prysnął. To nie Rosja wygrywa, tylko zachodnie społeczeństwo skapitulowało, pozwalając by rządziły nim wysrywy z prostego generatora fake newsów.

ramen

@loginnahejto.pl wiesz co, jak bym chciał, obyś miał rację. A jednak ta druga koncepcja, czyli "ruskie manipulują naszym przekazem" jest..... bezpieczniejsza. Dlaczego? Dzięki temu jesteśmy wyczuleni i np. ruski trolling w komentarzach wyłapujemy nawet po błędach w szyku zdań, a nie tylko używaniu słów rasija i czy spokopolaczek. Gdybyśmy faktycznie podeszli do tematu, że ruskie nie daliby rady nam tu manipulować społeczeństwem, wówczas nasz uśpiona czujność łykałaby wszystko jak.... młody pelikan

Half_NEET_Half_Amazing

jestem świadom

niedługo dezinformacja i trolle wyskoczą mi z lodówki

SpasticInk

Nim ktoś zacznie pierdolić o ruskach czy chinolach, niech najpierw sprawdzi do kogo należy 90% światowych mediów i kto kontroluje ich przekaz.

https://www.youtube.com/watch?v=ZggCipbiHwE

cotidiemorior

@SpasticInk no rzeczywiście niesamowite, że media jednej firmy podały ten sam komunikat. Jesteś pożytecznym idiotą chińskich i kacapskich zamordystów.

Emantes

@cotidiemorior nie unoś się tak bo w emocjach jeszcze uwierzysz w to co piszesz;]

dsol17

@awres Their "democracy". ICH demokracji,zauważ - nie jakiejś demokracji a ICH demokracji.

fatalista

"szur szur"


@cotidiemorior Ha, juz wczesniej cie podejrzewalem.

tom-hetman

Komentarz usunięty przez moderatora

Nedkely

@tom-hetman 


Największa dezinformacja w Polsce jest o przyjaźni ukrińskiej gdy są do nas w zasadzi narodowo nastawieni negatywnie oraz roszczeniowo i traktują nas za słabych frajerów.

To jest wlasnie dezinformacja, to co ty napisales wlasnie


Jeszcze przed wojna w 2015 roku

https://jagiellonia.org/ukraincy-najbardziej-lubia-polakow-2/

90563436-f4f4-4417-a044-d4b820e4d155
tom-hetman

@Nedkely Jasne jasne, mam tego dowolny wszędzie choćby z polityki ich kraju wobec naszego i ich grup na ich FB gdzie wyzywają Polaków na różne sposoby. Samemu znam ich język dość dobrze zanim wybuchała jeszcze wojna to mogę sobie poczytać miłe słówka.


A co się nie spodobało moderatorowi że skasował mój cytowany tekst przez Ciebie? Nie mogę napisać własnego zdania? Faktycznie odartego na doświadczeniu. A nie wykresach z sieci co nic nie wnoszą i nie mają się nijak do faktów widocznych na gołe oko.

Basement-Chad

@tom-hetman Tak właśnie działa dezinformacja. Ludzie wyrabiają sobie opjnie na temat całych narodów na podstawie randomowych komentarzy na FB. A trolle z Petersburga cały dzień siedzą i te komentarze wklejają - na przemian po Polsku i po Ukraińsku.

tom-hetman

@Basement-Chad Na pewno na pewno. A polityka Ukrinców wobec polski to też działanie kacapów? Czyli działanie na szkodę polski w polityce zagranicznej ukriny? A ukrywanie i brak zezwolenia na ekshumacje, a brak przeproszenia nawet za przewodów to też kacapska propaganda Żyjesz w iluzji. Ukraińcy na Ukrainie też nie lubią Polaków bo to podstawieni kacapy? A bywałem tam przed wojną często bo tam moja firma miała interesy. Pewnie to wszystko po propaganda i podstawieni kacapy - ziomek ty żyjesz w świecie alternatywnym. Gluta w twarz od ukriny jest niemal dzień w dzień w polityce a to nie jest dszczyk majowy swoją drogą.

Basement-Chad

@tom-hetman 

Oho, jest i Wołyń


Dlaczego miałbym wyrabiać sobie opinię na podstawie twórczości jakiegoś randomka z internetu? Mówisz, że jesteś polskim przedsiębiorcą który robił interesy na Ukrainie tak? Na pewno nie nazywasz sie Sasza? Prawda?


Ja na przykład jestem arabskim szejkiem. Mam żonę Polkę i dlatego dobrze mówię po Polsku. Może chcesz się dowiedzieć co mówią wpływowi ludzie w Arabii Saudyjskiej na temat Polski?

tom-hetman

@Basement-Chad No tak rozmowa jest z dzbanem, co żyje w swoim urojonym świecie. Nie można było się czego innego spodziewać. Czyli polityka zagraniczna Ukraińców względem polski jest bardzo dobra i braterska? Nie jest to polityka na całym polu wroga i raczej szkodliwa dla Polaków? Brak zaproszenia PL do rozmów na ważnych naradach, gdzie prosili nie wiedzieć czemu niemców (o jakich mówią że to ich przyjaciele) też to nic nie znaczy. Jesteś pewnie czyli Ukraińcem co udaje Polaka - skoro takie prymitywne próbujesz robić szarpanki. Tak saszka, albo tak masz już przerobiony umysł, że nie wiedziesz co cię otacza do dokoła i wypierasz fakty - jakie są widoczne na pierwszy rzut oka, nawet w polityce międzynarodowej.

Basement-Chad

@tom-hetman Ale co ma właściwie polityka rządu Ukraińskiego do samych Ukraińców? Jak w Polsce rządził PiS to znaczyło, że każdy Polak myślał to co mówił Kaczyński?

Nedkely

@tom-hetman

Jasne jasne, mam tego dowolny wszędzie choćby z polityki ich kraju wobec naszego i ich grup na ich FB gdzie wyzywają Polaków na różne sposoby.

A co napisalem w znalezisku odnosnie takich komentarzy?

To naturalne i oczywiste, ze Rosja wykorzystuje social media do szerzenia nienawisci, uzywaja do tego mnostwa troll kont. Dziala to w dwie strony


Przykro mi, ale z racji pracy mam bliski kontakt z Ukraincami codziennie prawie, i to nie na produkcji tylko przy opiece socjalnej. Zjawisko ktore opisujesz zwyczajnie w realnym swiecie nie istnieje.

tom-hetman

@Nedkely Jeśli@Basement-Chad rząd ukraiński nie ma nic wspólnego z Ukraińcami to zasługujecie na złotego gobelsa. Tak jak pis był u władzy to większość narodu myślała to co oni, bo to oni ich wybrali. A jak ładnie ukrainna postępuje do Polski są na to już nie setki ale pewni tysiące przykładów. Nie tylko z historii ale także z dnia na dzień.

Basement-Chad

@tom-hetman 18% uprawnionych do głosowania to według Ciebie "większość narodu"? Nobel z matematyki sie należy jak nic.

tom-hetman

@Basement-Chad W sensie Ukraińcy rząd wybiera 18% ludzi w Ukrainie?

Nedkely

@tom-hetman 

rząd ukraiński nie ma nic wspólnego z Ukraińcami to zasługujecie na złotego gobelsa. Tak jak pis był u władzy to większość narodu myślała to co oni, bo to oni ich wybrali. A jak ładnie ukrainna postępuje do Polski są na to już nie setki ale pewni tysiące przykładów. Nie tylko z historii ale także z dnia na dzień.

Co innego polityka, a co innego zwykli ludzie i nasza ocena w ich oczach.

Te kilka kontrowersyjnych wypowiedzi nie anuluje w zaden sposob ogromnej wdziecznosci i zyczen jakie wyrazili i wyrazaja od lat wobec nas.

No i gospodarczo wspolpraca z nimi Polsce sie oplaca, sa naszym waznym partnerem handlowym, z ktorym mamy dodatni bilans taki jak z Niemcami.

Basement-Chad

@tom-hetman Nie. Jak uwzględnisz frekwencję to z prostej matematyki wynika, że około 18% uprawnionych do głosowania zagłosowało w Polsce PiS. Jak uwzględnisz niepełnoletnich, to wyjdzie, że PiS miał w Polsce jakieś 14% poparcia społecznego. Tyle wystarczyło żeby wygrać wybory dwa razy z rzędu. Ale według Ciebie te 14% to jest "większość narodu".

Jeśli chodzi o samego Zełeńskiego to aktualnie ma na Ukrainie poniżej 25% poparcia więc nie wiem czy można mówić, że każdy obywatel Ukrainy popiera jego politykę.


Istnieje obiektywna rzeczywistość oraz alternatywny świat wykop.pl (dziwnie zbieżny z rosyjską propagandą). Niestety niektórym się to miesza.


Rzeczywistość jest taka, że na Ukrainie mieszkają zwykli ludzie tacy sami jak w Polsce, którzy od 2 lat resztkami sił toczą koszmarną wojnę z silniejszym agresorem. A my im pomagamy nie po to żeby nam byli wdzięczni, tylko dlatego, że kacapia to jest też nasz wróg. Powstrzymanie małpy z Kremla jest w interesie naszym i całej Europy. Ta wojna jest jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych w naszym regionie od czasu upadku ZSRR, od którego zależy przyszłość nasza i naszych dzieci.

Natomiast świat alternatywny z wykop.pl wygląda tak, że Ukraińcy to naziści, którzy kochają Banderę, a Polaków nienawidzą i tylko ich wykorzystują. I jak tylko pokonają szlachetnych wyzwolicieli spod znaku Z to od razu napadną bezbronną Polskę, odbiorą jej Przemyśl i zrobią tam drugi Wołyń. A poza tym to nie nasza wojna i w ogóle nie powinniśmy się tym interesować, bo są ważniejsze sprawy takie jak np. ekshumacje grobów z IIWŚ. xD

TRPEnjoyer

Zachodnie korpo, ratuj mnie przed dezinformacją! ;__;

5fc61b47-c8a1-4c19-8185-cabac6868e1b
Michumi

Ten artykuł to jedna wielka manipulacja

Maciek

@Michumi dlaczego?

SpasticInk

lol, żydolewacki Reddit, który cenzurujący jak leci (spróbujcie napisać wątek, że są tylko 2 płcie albo że murzyni mają niższe IQ albo coś na żydów) będzie "nauczać" o dezinformacji. Normalnie Clown World jak ostatnio Królestwo Arabii Saudyjskiej które zostało wybrane na przewodniczącego Komisji ds. Statusu Kobiet ONZ. Wygrało wybory bez sprzeciwu, ku przerażeniu grup praw człowieka. Arabia Saudyjska będzie przewodniczyć komisji która ma promować równość płci i wzmacniać pozycję kobiet na całym świecie.

11e193db-5732-4a13-9f5b-e1c556bff37e
dsol17

@Nedkely Pedofilski reddit którego moderatorką była m.in. Ghaslaine Maxwell - taaak.

Dodajmy,że redditowe r/Polska to komunistyczny woke ściek.

tom-hetman

@dsol17 Wszędzie jest manipulacja na redicie na wykopie i tutaj na heto. Tylko każdy ma inną manipulację. Jak ten portal jest pro ukriński i wypierający fakty o ukraińcach, to wykop jest pro pisowski i niemiecki a rediid rpo lgbt i lewica.

dsol17

Wszędzie jest manipulacja [...]Tylko każdy ma inną manipulację

@tom-hetman Brawo za dostrzeganie tego. Przy czym wszędzie - nie tylko na społecznościówkach.Do pewnego stopnia.


Tym niemniej porównywanie reddit-wykop-hejto to jak porównywanie jako napojów:

gnojówka-kiepskie piwo bezalkoholowe-kawa czarna (i to gęsta z szybkowaru) bez cukru.

Kto wie co jest czym albo kto spróbuje rozumie różnicę.

Nedkely

@dsol17 Ten post zostal napisany przez randomowego goscia, a nie reddit i podaje zrodla do swoich tez

dsol17

@Nedkely Gościa z kontem założonym w 2021 - czy tak randomowego musiałbym gruntownie sprawdzić a zeszło by to pewnie kilka dni.

A że podaje źródła - podać źródla na poparcie jakiejś tezy jeśli mają być przykładami a nie dowodami to nie sztuka.


Co ciekawe nie ma pewności,że te newsy to prawda zważywszy na część 14 #twitterfiles - tu masz o tym artykuł:

https://www.aa.com.tr/en/world/leaks-show-twitter-found-no-evidence-of-russian-involvement-in-2018-hashtag-campaign/2786498

i oryginalny wątek:

https://twitter.com/mtaibbi/status/1613589031773769739


Notabene moją aktywność na hejto odnośnie działu #spiseg zaczynałem od relacjonowania #twitterfiles - jak to ten czas leci.

BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta

Jesteś celem dezinformacji w internecie i nawet nie jesteś tego świadom.


Głupie gadanie autora. W 2024, bycie świadomym tego, że jest się celem dezinformacji to naprawdę żadna wiedza specjalna xD

Basement-Chad

@BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta Niby wiedza powszechna, a większość ludzi i tak się na to łapie cały czas. Każdy oszołom uważa, że jego poglądy są słuszne i do tego jego własne. To cała reszta jest zmanipulowana

Nedkely

@Basement-Chad Wszyscy inni sa zmanipulowani, ale inteligent gloszacy teorie spiskowe, ktore znalazl napisane przez anonimowe pro-rosyjskie konto na twitterze to wzor obiektywizmu i rozumu.

Basement-Chad

@Nedkely Wyłącz TV włącz Facebooka.

dsol17

@Nedkely Prorosyjskie konto... Bitch please...

San

A jakie media nie przekazują takich informacji? Kazdemu zalezy na obrzydzeniu nam życia

jajkosadzone

Przeciez wyszukiwarka google tez tak dziala, zebys byl zamkniety w swojej bance informacyjnej, obojetnie czy czytasz tylko dorzeczy, wpolityce czy wyborcza i krytyke polityczna.


A boty na social media to jest spokojnie z 50-60% wszystkich kont na wszelkich social mediach, tak samo kupowane konta wplywaja na zainteresowanie ludzi na posty, zdjecia itd.

Internet od kiedy jest dostepny niemal wszedzie dla kazdego stal sie dnem- zreszta jak wszystko co staje sie latwo dostepne i popularne.

Nedkely

@jajkosadzone Oczywiscie ze tak, potrzebujemy jakiegos sposobu na to by publicznie bylo wiadomo czy ktos jest realnym czlowiekiem i skad pisze.

jajkosadzone

juz informacje o ciasteczkach, rodo pomogly w necie.

Tylko narobily syfu i miliony zbednych klikniec.

Dobry bot zawsze bedzie lepszy niz prawo.

A ludzie to sa debile i nawet jak napiszesz, zw gada z fejkiem to i tak to nic nie da.

jajkosadzone

Dodatkowo media zyja sensacja- kto pierwszy napisze, wyswietli- wygral.

A, ze to fejk- kto o tym bedzie pamietal za tydzien albo dwa...

Heheszki

Komentarz usunięty

qidomosobeqe

"Jesteś celem dezinformacji w internecie i nawet nie jesteś tego świadom."


@Nedkely Przesiakniety poropaganda reddit to odpowiednie miejsce na zamieszczenie takiego wpisu. Propsy dla autora

Zaloguj się aby komentować