Zdjęcie w tle
krokietowy

krokietowy

Fanatyk
  • 1737wpisy
  • 215komentarzy
Wygląda że reklamy(tzw. rekomendacje - bo przecież przez gardło im nie przejdzie że to reklama) w windowsie w menu start stały się faktem.

Wszystkim używającym windowsa życzę wytrwałości, bo na pewno nie jest to najgorsze co nastąpi.

Wszystkim broniących tej nowej funkcji życzę, by specjalnie dla nich została dodana np. do eksploratora plików, na pulpicie etc.

https://www.xda-developers.com/windows-11-start-menu-ads-april-preview-update/

#windows
ba57eff1-ba0b-45bb-a63a-9a9c39ef0352
maly_ludek_lego

@krokietowy cieszę się że to robią - będzie więcej użytkowników linuxa.

ElektrolizatorDwuczlonowy

jak za bardzo podpadną to teraz Windows nie ma już tej przewagi "bo na Windowsie gry działają bez problemów" bo możesz zainstalować GeForce Now i grać w każdą gierkę na serwerach nvidii xd

Głównie to mnie blokowało przed zmianą systemu.

forAwhile

@ElektrolizatorDwuczlonowy jeżeli mowa o GeForce Now na Linuksa, to ja jak próbowałem korzystać w listopadzie zeszłego roku, to wredne kurwy z NVIDIA zablokowały możliwość korzystania ze 120 fps i chyba nawet nie było rozdziałki 1440p... a specjalnie kupiłem wersję Ultimate żeby sobie popykać w Cyberpunka 2077. Oczywiście na Windowsie normalnie wspierają 1440p 120 fps, na Chromebooku i innych systemach chyba też, ale nie dam sobie ręki uciąć.

209po

@krokietowy żaba gotowana jest powoli

Zaloguj się aby komentować

Widać że Pan Laguna, nie kwapi się wszystkiego z twittera przepisywać tutaj, więc skopiuję to ja.

Krótko o wczorajszym ataku:

1. Z pewnością jest to duży sukces propagandowy Iranu. Przez miesiące Iran pozostawał bierny i nie odpowiadał na kolejne zabójstwa oficerów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Teraz pokazał, że też potrafi się odegrać i nie boi się uderzyć w Izrael

2. Irańska odpowiedź jest nakierowana na deeskalację (nawet jeśli prowadzi do chwilowej eskalacji). Porównania z ostrzałem bazy Al Asad w Iraku (2020 r.) są zasadne.

3. Amerykanie pomogli w obronie przed irańskim atakiem, ale na tym koniec. Biden - w rozmowie telefonicznej z Netanjahu - stwierdził, że Ameryka nie popiera ataków odwetowych wymierzonych w Iran. Biden chce, żeby Netanjahu "odtrąbił zwycięstwo", bo większość dronów i pocisków została zestrzelona.

Na stanowisko Bidena wpływają 3 kwestie:
- od miesięcy istnieje napięcie między Bidenem a Netanjahu w sprawie sposobu walki w Strefie Gazy
- USA były niezadowolone z izraelskiego ataku na konsulat Iranu (Izrael uprzedził ich, że będzie atak, ale nie poinformował że chcą zaatakować konsulat)
- Biden obawia się, że atak odwetowy na Iran doprowadzi do regionalnej wojny ("słynny" już motyw obawy przed eskalacją).

Mam pewne wątpliwości co do takiej decyzji Bidena. Przed atakiem, Amerykanie wykreowali bowiem w przestrzeni medialnej wrażenie, że jeśli Iran zaatakuje Izrael, to USA nie tylko pomogą w obronie Izraela, ale też wezmą udział w atakach odwetowych na Iran. Brak odpowiedzi teraz (plus hamowanie Netanjahu przed odpowiedzią) mogą osłabić amerykański potencjał odstraszania na Bliskim Wschodzie (który i tak jest już mały). Chociaż tutaj mogę się mylić. Żeby mieć pełny obraz sytuacji należałoby bowiem wiedzieć jak wyglądała zakulisowa komunikacja USA-Iran w ostatnich dniach (a wymienionych wiadomości, przez różnych pośredników, było tutaj sporo).

4. Netanjahu to "dzika karta" w tej układance. On niekoniecznie musi posłuchać się Bidena i zrezygnować z ataku na Iran. Tym bardziej, że pozycja Bibiego jest bardzo ciężka:
- wojna z Hamasem trwa już pół roku i jej końca nie widać
- izraelskie metody walki w Gazie (mówiąc eufemistycznie) sprowadziły krytykę międzynarodową na Izrael (nawet ze strony USA);
- zakładnicy nadal przebywają w niewoli Hamasu
- notowania Netanjahu w społeczeństwie są bardzo słabe (71% Izraelczyków chce jego rezygnacji - teraz albo zaraz po zakończeniu rozprawy z Hamasem). Jego Likud w sondażach też radzi sobie słabo;
- w rządzącej koalicji pojawił się ostatnio nowy spór Tym razem co do poboru ortodoksyjnych żydów do wojska (sprawa wróciła po wyroku Sądu Najwyższego, sprawa na inny wpis).

Dla Netanjahu uderzenie w Iran może być zatem swojego rodzaju "ucieczką do przodu". Wg The Economist Izrael podobno poinformował już USA i innych zachodnich partnerów, że odpowie na atak Iranu (ale nadal analizowane są w tym zakresie różne opcje - od ataków z użyciem lotnictwa po zabójstwa naukowców). Także to niekoniecznie musi być równorzędna odpowiedź, na podobnym poziomie co wczorajszy atak Iranu.

5. Myślę, że za wcześnie, aby oceniać czy wydarzenia wczorajszej nocy są sukcesem czy porażką Iranu. Z pewnością Iran dużo zaryzykował i odniósł spory sukces propagandowy (pytanie na ile trwały). Pewna bariera mentalna (bezpośredni atak na Izrael) została tutaj przełamana (na życzenie samego Izraela, który zaatakował konsulat).

Jaki będzie długoterminowy skutek wydarzeń ostatniej nocy, to już czas pokaże. Jeśli Izrael nie odpowie i zmniejszy intensywność ataków na irańskie cele w Syrii, to Teheran będzie mógł mówić o sporym sukcesie i przywróceniu odstraszania.

Natomiast, tak jak wspomniałem, to może nie być ostatnie słowo premiera Netanjahu.

Przy czym jedna, już ostatnia uwaga. Warto zwrócić uwagę, że decyzje, które podejmuje obecnie Izrael motywowane są bardziej osobistymi pobudkami Netanjahu niż interesami strategicznymi kraju. I chyba na tym polega główny problem Izraela.

https://twitter.com/PulsLewantu/status/1779469269568286831

#lagunacontent
#izrael
#iran
16b2a2ad-3ec0-4a2d-8d53-059f2d8112ab
bleblebator-bombambulator

@krokietowy Dla Netanjahu zakończenie wojny to niemal pewna odsiadka w więzieniu, a z racji wieku to dożywicie. Więc odpowie brutalnie z powódek osobistych.

Zaloguj się aby komentować

Niecały rok temu, pokazałem szefostwu że może warto było użyć Rusta w jednym projekcie zamiast na maxa optymalizować pythona, z którym mieliśmy od groma wydajnościowych problemów, ale przez długi czas odpowiedzią było "nie", bo to nie jest nam potrzebne(kolega optował za C++ i całe szczęście jego pomysł miał bardziej stanowcze "nie" - zbyt wiele wycierpiałem by używać go jako głównego języka w projekcie który tworzę).

Dopiero pół roku temu najbardziej krytyczne części powoli zaczęły być przepisywane na ten język i jak można było przewidzieć, problemy wydajnościowe przy naszym używaniu programu prawie nie występują.

Obecnie projekt ma ~50k linii w pythonie i ~10k linii w rust i szefostwo uznało, że najwyższy czas przepisać to na rusta, skoro tak dobrze się sprawdza i naprawi kilka pomniejszych błędów i oczywiście jako jeden z tych co zna ten język, znaczna część pracy przypada mnie.

Minusem jest to że jest od groma przy tym roboty na kilka miesięcy i być może to w 100% nie będzie to działało identycznie jak wcześniej(a powinno).
Plusem jest to że w końcu zaczynam się naprawdę uczyć tego języka - przy robieniu projektów dla zabawy nie musiałem zbytnio się przejmować stylem, a tutaj nie dość że trzeba pisać programy tak, by się samemu je rozumiało, to trzeba zrobić je tak by inni je zrozumieli - a rust czasami bywa trudnawy do zrozumienia.

#programowanie
#rustlang
krokietowy

@Giblet5280 Na początku myśleliśmy żeby zrobić jedną aplikację z dwoma językami, jednak to by komplikowało proces budowania i oprócz błędów z rusta i pythona, dodawało błędy z warstwy pośredniej, więc obecnie mamy dwa osobne serwisy o bardzo podobnej odpowiedzialności.


Najprawdopodobniej byśmy użyli PyO3 - https://github.com/PyO3/pyo3, gdybyśmy szli w tę stronę.

Astro

@krokietowy wybacz za bezpośrednie pytanie ale czy dostałeś znaczącą podwyżkę? Bo to chyba najlepszy moment na negocjacje.

Pokazałeś dużo zapału, warto by ktoś go docenił.

krokietowy

@Astro Podwyżka była, ale przed ostateczną decyzją o przepisaniu i raczej była związana z rosnącym moim stażem pracy i odejściem jednego ze współpracowników.


W sumie, nawet gdyby nie było podwyżki, to i tak bym został tam dłuższą chwilę, bo pracuje mi się tam po prostu dobrze, w fajnej atmosferze, robię w miarę ciekawe projekty i się dużo uczę(przyszedłem jako junior i od początku cisnęli mnie, bym się uczył robić dobry software, a nie że dali mi klawiaturę i kazali po prostu robić taski, by po prostu działały).

Astro

@krokietowy no to powinieneś poprosić o podwyżkę w związku z projektem.

Po pierwsze żeby doceniali wagę pracownika.

Po drugie żebyś ty nie czuł sie wydymany gdy pracy i komplikacji będzie przybywało wraz ze zmianami.

A po trzecie żeby nie psuć rynku :)

rm-rf

@krokietowy no wszystko spoko tylko jest jedno ale - uczenie się języka na produkcyjnej aplikacji to koniec końców i tak jej pisanie raz jeszcze po skończeniu nauki. Niestety znam to

krokietowy

@rm-rf Pythonową wersję robiłem w dużej części sam i to była moja pierwsza styczność z pythonem, ale niemal każdy MR był czujnie sprawdzany przez bardziej obeznanych programistów i ostatecznie, mimo że nie jest to ósmy cud świata, to kod jest w miarę czytelny i wystarczająco łatwy do modernizacji i gdyby nie problemy wydajnościowe, to by został na miejscu.


Z rustową wersją powinno być dużo łatwiej, bo mam więcej doświadczenia, zarówno w rust jak i pisaniu aplikacji, a oczy które sprawdzają MR się nie zmieniły, więc nie sądzę by został stworzony program który trzeba by było później przepisywać

rm-rf

@krokietowy a kompilowaliscie to do jakiejś implementacji c Pythona tak z ciekawości?

Zaloguj się aby komentować

Mam problem w github CI, że projekt który kompiluję bierze całą dostępną przestrzeń dyskową.

Używam C++ i problem występuje przy linkowaniu - nie ważne czy używam lld, gold czy mold, zawsze jest to samo.

Da się coś na to zaradzić? Np. jest jakiś krok przed linkowaniem, który usuwa pliki źródłowe i zostawia tylko to co potrzebne do linkowania?

To jest krok z budowaniem aplikacji z address sanitizerem, więc nie mogę wyciąć żadnej opcji, która zmniejszyłaby rozmiar binarki.

#programowanie
#cpp
mike-litoris

@krokietowy ustaw sobie ramdysk jako target do kompilacji, tam przechowywanie objfile zlinkują sięjak trzeba a po tym procesie zyskasz binarkę na fizycznym storage'u

krokietowy

@mike-litoris Ramu w github CI jest chyba tylko 7GB i większość jest używana, więc raczej to nie jest mozliwe(nie wiem czy ramdysk w CI jest możliwy do zrobienia)

mike-litoris

@krokietowy do rzeczy, jaki masz błąd, ile logów jesteś w stanie załączyć?

m_h

A nie dałoby rady budować bibliotek (.a) z poszczególnych komponentów i na koniec z linkować je do końcowej binarki?

mike-litoris

@m_h a czasem nie tak działa proces kompilacji i linkowania wszystkich śmieci do ELF'a?:D

groman43

@krokietowy Z czystej ciekawości, co to za projekt. Bo to musi być niezła kobyła, w co nie za bardzo chcę mi się wierzyć.

vinclav

@groman43 podpinam się

krokietowy

@groman43 Ano kobyła, dużo zależności nie linkowanych dynamicznie, ale wklejanych bezpośrednio w projekt.

Razem z zależnościami, ma 1.8 miliona linii w C i podobną ilość w C++.

Niestety projekt prywatny, więc nie mogę udostępnić.


@mike-litoris


Bezpośredni błąd to:

Unhandled exception. System.IO.IOException: No space left on device : '/home/runner/runners/2.315.0/_diag/Worker_20240410-010354-utc.log'

  at System.IO.RandomAccess.WriteAtOffset(SafeFileHandle handle, ReadOnlySpan`1 buffer, Int64 fileOffset)

  at System.IO.Strategies.BufferedFileStreamStrategy.FlushWrite()

  at System.IO.StreamWriter.Flush(Boolean flushStream, Boolean flushEncoder)

  at System.Diagnostics.TextWriterTraceListener.Flush()

  at System.Diagnostics.TraceSource.Flush()

  at GitHub.Runner.Common.TraceManager.Dispose(Boolean disposing)

  at GitHub.Runner.Common.TraceManager.Dispose()

  at GitHub.Runner.Common.HostContext.Dispose(Boolean disposing)

  at GitHub.Runner.Common.HostContext.Dispose()

  at GitHub.Runner.Worker.Program.Main(String[] args)

System.IO.IOException: No space left on device : '/home/runner/runners/2.315.0/_diag/Worker_20240410-010354-utc.log'

  at System.IO.RandomAccess.WriteAtOffset(SafeFileHandle handle, ReadOnlySpan`1 buffer, Int64 fileOffset)

  at System.IO.Strategies.BufferedFileStreamStrategy.FlushWrite()

  at System.IO.StreamWriter.Flush(Boolean flushStream, Boolean flushEncoder)

  at System.Diagnostics.TextWriterTraceListener.Flush()

  at GitHub.Runner.Common.HostTraceListener.WriteHeader(String source, TraceEventType eventType, Int32 id)

  at GitHub.Runner.Common.HostTraceListener.TraceEvent(TraceEventCache eventCache, String source, TraceEventType eventType, Int32 id, String message)

  at System.Diagnostics.TraceSource.TraceEvent(TraceEventType eventType, Int32 id, String message)

  at GitHub.Runner.Worker.Worker.RunAsync(String pipeIn, String pipeOut)

  at GitHub.Runner.Worker.Program.MainAsync(IHostContext context, String[] args)

System.IO.IOException: No space left on device : '/home/runner/runners/2.315.0/_diag/Worker_20240410-010354-utc.log'

  at System.IO.RandomAccess.WriteAtOffset(SafeFileHandle handle, ReadOnlySpan`1 buffer, Int64 fileOffset)

  at System.IO.Strategies.BufferedFileStreamStrategy.FlushWrite()

  at System.IO.StreamWriter.Flush(Boolean flushStream, Boolean flushEncoder)

  at System.Diagnostics.TextWriterTraceListener.Flush()

  at GitHub.Runner.Common.HostTraceListener.WriteHeader(String source, TraceEventType eventType, Int32 id)

  at GitHub.Runner.Common.HostTraceListener.TraceEvent(TraceEventCache eventCache, String source, TraceEventType eventType, Int32 id, String message)

  at System.Diagnostics.TraceSource.TraceEvent(TraceEventType eventType, Int32 id, String message)

  at GitHub.Runner.Common.Tracing.Error(Exception exception)

  at GitHub.Runner.Worker.Program.MainAsync(IHostContext context, String[] args)


Jednak przy bliższym przepatrzeniu, okazało się że to nie bezpośrednio problem linkowania, ale kopiowania po linkowaniu - nie mogę niczego podobnego znaleźć w sconstruct(używamy scons) i wygląda mi to trochę jakby to sam scons wykonywał to topiowanie


scons -j2

Linking Static Library core/libitem.x86_64.a ...

Ranlib Library core/libitem.x86_64.a ...

Linking Program bin/project.x86_64 ...

scons: done building targets.

[Time elapsed: 0034.621]

cp: error writing '../project.x86_64': No space left on device

Zaloguj się aby komentować

Kolega z doskoku, bo zwolniło się miejsce i potrzebowali kandydata wziął udział w wyborach do rady gminy.
Jego przeciwnikiem była działaczka lokalna, która od ponad 10 lat była w różnych radach.

Po tym jak się zapisał to zauważył, że dwa razy nie odpowiedziała na jego dzień dobry jak się mijali - w sumie każdemu może się zdarzyć zapatrzeć etc., więc niby nic takiego.
Jednak zaczynało się to wydawać podejrzane, skoro podobne rzeczy zauważyli członkowie jego rodziny.

Dzisiaj rano sprawdzam wyniki i kolega się dostał z kilkuprocentową przewagą - nie jest aż tak bardzo znany, więc wydaje mi się że część głosów nie była na niego, tylko przeciw innym.

Ciekawe ile bigosu dzisiaj w polskich domach będzie gotowane XD

#wybory
Pirazy

@krokietowy idealnie opisales podejscie niektorych wyborcow, z ta roznica, ze ufam, ze kolega w miare ogarniety i cos jednak bedzie dzialal na rzecz lokalnej spolecznosci, czesto jednak ludzie glosuja na totalnych randomow, ktorzy maja wyjebane na wszystko, tylko po to, zeby ktos inny nie wszedl

krokietowy

@Pirazy Nie jest to rodzaj społecznika ani karierowicza(jakby był to by od razu chciał startować), ale ma głowę na karku, więc to raczej był jeden z lepszych wyborów(zwłaszcza że miał tylko trzech przeciwników na liście).

Zaloguj się aby komentować