Zdjęcie w tle
Grewest

Grewest

Gwiazdor
  • 59wpisy
  • 359komentarzy
#ekonomiazniszczenia #ekonomia #wojna
Witajcie,
w powszechnym odczuciu IIIRzesza była porządnie zarządzanym państwem, w końcu "ordnung muss sein" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jest to jednak pewien mit. Wykorzystam cytaty "Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki" Adama Tooze
W dzisiejszym wpisie poruszę temat kolei.
Mało kto wie że od pewnego momentu władze zaczęły reglementować dostęp do kolei. Działo się to już w 1938roku, czyli jeszcze w trakcie pokoju.
Do roku 1938 Reichsbahn stawał się coraz bardziej niezdolny do jednoczesnej realizacji potrzeb Wehrmachtu i rozwijającej się gospodarki. Inwestycje kolejowe zostały bowiem mocno ograniczone przez niedobory stali. W roku 1938 Reichsbahnowi nie było dane otrzymać nawet połowy tego, czego potrzebował na bieżące utrzymanie infrastruktury kolejowej i taboru. Od lata wszędzie pojawiały się już poważne opóźnienia. Na robotników kolejowych wywierano silny nacisk, aby podkręcili tempo załadunku i wyładunku, mimo to w ostatnich dniach września, w samym szczycie kryzysu monachijskiego, Reichsbahn był bliski upadku. Mniej niż połowę zamówień na wagony towarowe realizowano na czas i nie było już wyboru, jak tylko przejść do otwartego systemu racjonowania, w którym przywilejami objęto przede wszystkim Wehrmacht oraz łatwo psującą się żywność, węgiel, buraki cukrowe i zamówienia eksportowe o wysokim priorytecie. Władze robiły co mogły, aby tuszować raporty techniczne mówiące o pogarszaniu się systemu, niemniej symptomy przeciążenia i dezorganizacji były zbyt oczywiste, aby można je było ukryć przed szeroką publicznością. Jesienią 1938 roku pociągi towarowe regularnie odjeżdżały ze stacji udekorowane czerwonymi paskami awaryjnymi oznaczającymi niesprawne hamulce, a pogorszenie się dumnego niegdyś niemieckiego kolejnictwa stało się na tyle poważne, że zaczęło przyciągać międzynarodowe komentarze
Setki tysięcy ton węgla musiało być zatem codziennie wysyłane spod granic do przemysłowych i miejskich skupisk położonych na północy, południu i w centrum kraju. Każdego dnia przynajmniej trzecia część tonażu ładunków transportowanych niemiecką koleją składała się z węgla i jego pochodnych. Funkcjonowanie całej gospodarki zależało więc od zdolności systemu kolejowego do utrzymania tych dostaw. Tymczasem pomiędzy latami 1929 i 1938 Reichsbahn wycierpiał niemal dekadę systematycznego zaniedbywania. Pieniądze z kolei przekierowywano na budowę autostrad i finansowanie inwestycji rozwijających transport autobusowy i ciężarowy, jednocześnie godzono się z pogarszaniem stanu taboru kolejowego. Pomiędzy latami 1933 i 1937 kolej kupowała mniej niż 2 tys. odkrytych wagonów rocznie, czyli cząstkę tego, co było potrzebne do zastąpienia zużytego sprzętu. W rezultacie liczba sprawnych wagonów towarowych spadła z przeciętnie ponad 670 tys. sztuk w późnych latach 20. do mniej niż 575 tys. sztuk w roku 1937. Reichsbahn robił co mógł, aby zrekompensować to sobie poprzez bardziej wydajne użytkowanie kurczącej się floty, ale od roku 1937 różnica pomiędzy wymaganym natężeniem ruchu i możliwościami sieci kolejowej nieubłaganie coraz bardziej się powiększała
Wraz z rozpoczęciem wojny, problemy transportu kolejowego stały się jeszcze bardziej widoczne. Kolei nie była w
stanie dostarczyć wystarczających dostaw węgla do miast.
W roku 1939 normalne sezonowe problemy zostały spotęgowane jeszcze przez masowe przesunięcia wojsk, najpierw na ich pozycje wyjściowe wzdłuż granicy wschodniej, a później do granicy zachodniej. Po całym systemie rozlały się wąskie gardła i korki, mnożyły się wypadki, w tym dwie wielkie katastrofy tuż przed Świętami, w których zginęło 230 ludzi i które wstrząsnęły zaufaniem publicznym. Zimą lat 1939-1940 informatorzy Gestapo raportowali o powszechnym na peronach całego kraju oburzeniu na opóźnienia i arbitralne odwoływanie kursów, gdyż administracja kolejowa walczyła o złagodzenie problemów ruchu towarowego poprzez zmniejszenie masowego ruchu pasażerskiego, ale nawet te drastyczne środki nie mogły zapobiec kryzysowi. Na początku roku 1940 dziesiątki tysięcy wagonów stało w kilometrach zatorów, a czas jazdy tam i z powrotem wzrósł w styczniu do ponad tygodnia. Efektywna zdolność przewozowa taboru kolejowego Reichsbahnu sięgnęła dna, a bezpośrednim rezultatem tego była przerwa w dostawach węgla. Już w grudniu kopalnie zostały ostrzeżone o nadchodzącej „zapaści transportowej”. W mroźnym Berlinie węgiel wyczerpywał się tak szybko, że nawet czołowe firmy zbrojeniowe, jak Rheinmetall, nie mogły uchronić swoich dostaw od rekwizycji ze strony zdesperowanych lokalnych władz. Tymczasem u bram kopalń Zagłębia Ruhry góry niedostarczonego węgla urosły do tak niebezpiecznego poziomu, że wymusiły spowolnienie wydobycia. Ogółem w pierwszych miesiącach 1940 roku niemal 10% niemieckich fabryk zbrojeniowych zostało dotkniętych niedoborami tego surowca, zaś w położonym wokół Kassel centralnym okręgu przemysłowym udział ten wyniósł aż 27%.
Problemy zakończyły się wraz z podbojem Francji, Holandii i Belgi.
<br />
Francuskie, belgijskie, holederskie koleje dostarczyły Niemcom 4260 lokomotyw i 140 tys. wagonów
fcf2c503-3533-4ab9-8e05-7f60d5eb5601
Goblin01

@Opornik Niemcy po przejęciu ich terytorium przejeli też ich arsenały, gdzie była spora liczba nowoczesnych czogłów - można było je potem spotkać w wielu miejscach Europy, w tym u nas w '39. Do tego przejeli też fabryki i know-how, co ich bardzo wzmocniło bo kraj ten był potentatem w kategorii lekkich/średnich czogłów.

jotoslaw

Tak, te koleje miały wybór, nie, ja nie chcę kuli w plecy, ja chcę kulę w tył głowy

Bajo-Jajo

i dlatego narodowy socjalizm nie działa, kaczynski powinien to przeczytac i sie nad tym zastanowić

Zaloguj się aby komentować

#tvpis #polityka
Ale ten Duda krzyczy w dzisiejszym wydaniu wiadomości
blimsien_yankovic

Pan Prezydent Andrzej Duda jest najlepszym prezydentem w historii III RP. Brawo Panie Prezydencie za odwagę i jedyna słuszną decyzję. Wywalić lub odsunąć od rządzenia ruskie onune, bolszewię i sympatyków roSSji i putlera.


Niech żyje wolna Polska.

Romanzholandii

@blimsien_yankovic jestes ruskim trolem czy debilem?

the_good_the_bad_the_ugly

@Romanzholandii przecież on cały dzień siedzi i produkuje te pierdy więc jeśli nie jest opłaconym trollem który wyrabia tu dniówkę to musi być ułomny, bo nikt normalny nie straci tyle czasu na pisanie takich tanich bzdetów na niszowym portalu społecznościowym.

Zaloguj się aby komentować

#eu4 #gry
To jeszcze żyje? xD
5090c150-e2a9-47ec-911d-023286a60c85
gregsonone

@Legitymacja-Szkolna to na pewno taka polityka Paradox'u w prawie każdej z ich gier

Thereforee

@Legitymacja-Szkolna Można też zakupić abonament i masz dostęp do wszystkich DLC do gry.

Grewest

@gregsonone ck2 miał uczciwą politykę. Praktycznie każdy dodatek dodawał jakąś mechanikę. W EU4 tego zbytnio nie czuć.

Zaloguj się aby komentować

#seriale #bsg #skyshowtime
Dostałem dostęp do tej nowej platformy i oglądam battlestargalacticę w czeskim dubbingu xD
"Pozor! Nieznane prawidło. Eto Battlestar galactica"
Grewest

@BettyLou Skończyłem to oglądać jakiś rok, temu ale chciałem sobie przypomnieć parę scen. A jak zobaczyłem że jest czeski to musiałem to zobaczyć. Ta scena z Cain i Adamą jest bardzo emocjonalna, ale czeski wywołuje u mnie uśmiech

Zaloguj się aby komentować

Ktoś z was używa FSR w Wiedźminie 3? U mnie przy użyciu odpowiedniej rozdzielczości, pojawiają się dwa czarne paski na górze i dole ekranu. Niby to nic takiego ale wkurza xd
#wiedzmin #wiedzmin3 #amd #pcmasterrace
pjveonot

@Grewest Chyba myliłeś FSR2 z RSR na bazie FSR1 - działa na poziomie sterownika jak to widać w twoich opcjach, upscaluje zbiorem starych i nowszych technik klatkę obrazu jeśli ustawiono niższą rozdziałkę do natywnej.

FSR2 - działa jak DLSS drugiej generacji, upscaluje obraz uzupełniając braki również informacją z poprzednich klatek, wektorów ruchu. Musi zostać zaimplementowany na poziomie gry i w niej aktywowany.

Z ciekawości, jak wrażenia z jakości obrazu, ile FPS dało się zyskać?

Grewest

@pjveonot Czyli nie powinienem zmieniać rozdzielczości?


A co do fpsów to ciężko powiedzieć. Bez FSR miałem te 60fspsów z spadkami co jakiś czas. Chciałem to ustabilizować FSRem. Bo rezygnować z hairworksa trochę szkoda xd

pjveonot

@Grewest Jeśli masz RSR w sterownikach i dostępny FSR2 w grze to polecam ustawić natywną rozdziałkę, zostawić FSR2 i użyć ewentualnie niższej opcji Balanced, Performance jeśli wydajność nie zadowala.

Przy włączonym RSR(FSR1) i FSR2 gra w z ustawionej rozdziałki gry renderuje obraz w jeszcze niższej , upscaluje przez FSR2 do rozdziałki gry, a potem FSR1 upscaluje z rozdziałki gry do natywnej monitora.

Zaloguj się aby komentować

#hoi4 #gry
Pora jakoś rozruszać ten tag
Planowałem stworzyć Rzym Włochami i przy okazji zrobić osiągnięcie które wymaga zajęcia Austrii i nie wchodzenia w frakcję z Niemcami(Nothing personal, Adolf).
Po podbiciu Etiopii w Niemczech wybuchł bunt, który potem poszedł w demokratyczne strony. Węgry zaprosiły Habsburga na tron. Japonia poszła w komunizm. ZSSR doszło do buntu który usunął Stalina.
Akt I Widmo Rzymu
Podbiłem Austrię, żeby Węgier mi tam nie wszedł. A po wojnie domowej w Hiszpanii zaatakowałem republikę Hiszpańską. Chwilę przed dobiciem tego państwa republika Hiszpańska weszła do IV Międzynarodówki, więc musiałem się użerać z resztkami jej w Afryce. Nie pomyślałem i pozwoliłem Rosjanom na łatwe zajęcie wyspy pod Turcją. I w międzyczasie podczas korzystania z statków do desantu gdzieś w Afryce, Rosjanie zdesantowali się w Sycylii. Miałem tam tylko jedną dywizję więc dosyć szybko mi tą wyspę zajęli. Przerzuciłem szkoloną piechotę i jednostki spod granicy z Francją, aby ich zatrzymać(co się udało). Zdesantowałem się na Sycylię i z dwóch stron zgniotłem ich. Przeszkoliłem okręty podwodne, aby nękały ich konwoje, a flotę uderzeniową wysłałem w okolice tej wyspy pod Turcją, którą wcześniej straciłem. Szybko uzyskałem dominację morską, co pozwoliło mi na desat i odzyskanie wyspy.
Akt II cisza przed burzą*
W tym momencie sytuacja była pod kontrolą, moja flota skutecznie uniemożliwiała im kolejny desat. Więc mogłem się skupić na czymś innym. wykonałem fokusy na aneksję Albanii i na Jugosławię(co ciekawe możesz zażądać tylko niektórych ziem do których masz roszczenia). Z tego powodu wolałem nie wykonywać decyzji która wasalizowała by Jugosławię, chciałem mieć wybrzeże pod bezpośrednią kontrolą. Ale wziąłem sobie Dalmację i Chorwację. Atak nie wchodził w grę, ponieważ Jugosławia miała gwarancje niepodległości od Rumunii, co sprawiło że Sowiet miałby połączenie lądowe do moich granic. Na szczęście wybuchł tam bunt i Jugosławia podzieliła się na północną i południową. Liczyłem na to że ta południowa zajmie północ i będę mógł wtedy "bezkarnie" zająć interesujące mnie ziemie.
Akt III zemsta demokracji
Plany to jedno, rzeczywistość to drugie xd
Nagle zaatakowały mnie Węgry które były w jednej frakcji z demokratycznymi Niemcami(obrazek 1). Po chwili cała frakcja do nich dołączyła. Co łagodnie mówiąc sprawiło że szybko mnie przepchnęli z Austrii. Na domiar złego, ta północna Jugosławia pozwoliła im na przemarsz wojsk przez swoje terytorium. Co pozwoliło im na częściowe odcięcie moich wojsk od reszty kraju(obrazek 2). Postanowiłem temu zaradzić, aktywując decyzję wasalizującą Jugosławię, chodziło mi głównie o to abym był w stanie przez ich teren wycofać wojska. O dziwo się zgodzili, co zakończyło wojnę domową w tym kraju. Ale zanim to zrobili kraje demokratyczne zdążyły mi zniszczyć kocioł. Po zniszczeniu tamtego kotła mieli wolne jednostki które mogli wykorzystać we Włoszech i szybko parli do przodu. Na tyle szybko że wyskoczył mi event w którym rada faszystowska pozbawia Mussoliniego władzy nad Włochami, co sprawiło że mój kraj podzielił się na dwa kraje. Postanowiłem ugiąć karku i grać "demokratycznym wasalem" Niemiec. Faszystowskie Włochy szybko upadły.
Akt IV Nowa nadzieja
Doszło do konferencji pokojowej, udało mi się zatrzymać Dalmację i Chorwację Wschodnia część Austrii też przypadła Włochom, wschodnia część wylądowała Węgrzech i powstało małe kadłubowe państwo Austriackie. W Afryce zabrali mi prawie wszystko, ale mogłem sobie wziąć trochę piasku na pustyni, bez dostępu do wybrzeża xd
Hiszpania odzyskała swoje stare granice, a moja zwasalizowana Jugosławia i Albania stały się państwami komunistycznymi.
Życie pod niemieckim butem jest dosyć nudne, a że nie mam dodatku który rozbudowuje drzewko Włoch, to za bardzo nie mam co robić. Jedynym celem w drzewku jest poproszenie Niemców o niepodległość. W międzyczasie Niemcy zaatakowały Frację która była komunistyczna, ale nie należała do IV międzynarodówki. Cóż poszło to szybko. W konferencji pokojowej przesunąłem granicę włosko-francuską trochę na zachód i wziąłem sobie jego część jego ziem w północnej Afryce, ale reszta Afryki została zdekolonizowana. Francja została zdemokratyzowana, ale odziwo komuna francuska przetrwała w formie jednej prowicji w Indiach i wyspie na oceanie indyjskim.
AKT V Włochy kontratakują
Po pewnym czasie Rosja zaatakowała Finlandię, Łotwę, Estonię i Litwę. Po chwili te państwa dołączyły do frakcji niemieckiej, co sprawiło że doszło do wielkiej kontynentalnej wojny. Zjadłem komunistyczną Albanię, to komunistyczne coś w Jugosławii i dokonałem kolejnego desantu w Hiszpanii.
W ciągu paru lat mieli w swoim kraju:
-wojną domową.
-Inwazję Mussoliniego.
-Inwazję demokratycznych Włoch.
Po zajęciu Hiszpanii mój udział ograniczył się do wysyłania samolotów do Rosji. Po tym jak ta wojna się skończyła, wziąłem sobie Hiszpańskie tereny w Afryce i 3/4 jej terenów w Iberii. Z reszty powstała demokratyczna Hiszpania i rezerwat dla komunistycznej Hiszpanii.
AKT VI Powrót (demokratycznych) Włoch
Nastąpił okres dłuższego pokoju, stwierdziłem że spróbuję przywrócić demokrację w swoim kraju. Po upadku Mussoliniego miałem rząd "bez powiązań". Co zajęło bardzo dużo czasu, co pozwoliło mi wziąć udział w ostatniej wojnie na tym sejwie.
AKT VII Przebudzenie aliantów
Z jakiegoś powodu Wielka Brytania postanowiła zainterweniować w Norwegii. Co doprowadziło do kolejnej wielkiej wojny, po swojej stronie miała tylko swoje kolonie. Przepchałem ich w Aleksandrii i potem męczyłem się z przepychaniem ich w reszcie Afryki, wsparłem desanty w Indiach(obrazek 4) i Australii. Aż w końcu samodzielnie wykonałem desant na wyspy Brytyjskie. W międzyczasie Polska dołączyła do wojny z Irakiem(obrazek 3). Po tej wojnie wziąłem sobie Maltę, Cypr, Egipt i jej tereny w Arabii(zapomniałem o Gibraltarze). Polska wzięła sobie wyspy kokosowe xd
Podsumowanie
Mam nadzieję że ktoś zaszedł tak daleko xd
Pomimo że nie wypełniłem założonych przez siebie celów, i tak jestem zadowolony z rozgrywki. Pomimo "przegrania" powiększyłem Włochy(obrazek 5).
*Próbowałem starłorsowo nazwać, ale dla tego rozdziału już pomysłu nie miałem
4e28758e-79cc-40b2-911a-02b37355d467
a2fd2093-00fa-4447-a363-72ba51e240db
eb1ed922-d751-485f-961a-440e5faf37eb
0e7285d0-0553-4f40-bc08-1395f8824a2d
8a608ea7-aa07-47fa-afa5-67f99f921850
Grewest

@michal-g-1 Poradnika nie mam. Też miałem problem z przekonaniem się do hoi4a ale ostanio jakoś lepiej mi weszło. O to moje parę porad, mam w tej grze trochę ponad 100h. Więc też mogę czegoś nie wiedzieć.


Polecam zagraniem czymś "na szybko" a'la Polska w 39. Przegrasz ale coś tam więcej załapiesz.


Najważniejsza jest walka na lądzie, tutaj sprawa wygląda prosto wpisujesz w google "hoi4 divison template" i bierzesz coś dla siebie. W przypadku ofensywy ważną rzeczą są koleje, którymi dostarczane jest zaopatrzenie na front, jest specjalny znaczek który przełącza grę w tryb logistyczny. Jeśli odetniesz przeciwnika od portu lub torów, to jego jednostki będą gorzej zaopatrzone, więc łatwiej będzie w nie wejść.


Co do powietrza, liczą się defacto dwie-trzy jednostki. Myśliwce, samoloty szturmowe i bombowce morskie.


Myśliwce odpowiadają za walkę z samolotami wroga.

Samoloty szturmowe odpowiadają za wspieranie z powietrza jednostek lądowych.

Bomowce morskie odpowiadają za bombardowanie jednostek morskich przeciwnika.


Inne samoloty mają swoje zastosowania ale nie widzę dla nich ważnego zastosowania. Bombowce strategiczne, nie mają sensu jeśli jesteś w stanie szybko podbić jakiś kraj, niepotrzebnie uszkodzisz sobie fabryki z których będziesz potem korzystać. Ale może rozkaz ataku na infrastrukturę będzie bardziej opłacalny.


Co do marynarki, to na ten moment dzielę ją na trzech admirałów.

-Flota uderzeniowa, która będzie sobie radzić z statkami przeciwnika, tutaj lądują pancerniki i różnego rodzaju krążowniki. Warto też dodać parę niszczycieli dla ochrony przed samolotami i łodziami podwodnymi

-Flota eskortująca, która będzie chronić konwoje przed statkami podwodnymi przeciwka. Wrzucamy tutaj same niszczyciele.

-Flota podwodna, która będzie atakować konwoje przeciwnika.


Warto zadbać o to aby produkcja statków wysyłała statki do wskazanej przez ciebie floty, albo zadbać o to by stworzyć flotę szkoleniową, która w bezpiecznym miejscu będzie trenowana do jakiś lepszych parametrów.

W czasie pokoju najważniejsze jest wyszkolenie floty bojowej do dobrych parametrów. Radary podobno ułatwiają znajdywanie jednostek przeciwnika.


W razie różnych dylematów czy rozterek warto poszukać na forum paradoksu lub na reddicie, czy ktoś już też tego problemu nie miał.

michal-g-1

@Grewest dzięki, właśnie chodzi mi o sam początek i ogólnie porady, jak napisałeś.

Grałeś w Supreme Ruller? Wydaje się podobny do hoi4, ale 5x bardziej skomplikowany. Dużo grałem w Supreme Ruller i właśnie ciężko się przestawić. W hoi4 wszystkiego jest mniej, interface bardziej dopracowany, akcja plynniejsza (skupiasz się na konkretach) lecz nigdy nie miałem czasu rozgryźć mechanik i generalnej strategii.

Dzięki, jak będę odświeżał sobie tytuł to będę musiał znaleźć tego posta

Grewest

@michal-g-1 Nie grałem. Z gier paradoxu grałem tylko w eu4 i ck2. Kolega mnie namawia na Stellarisa, ale na ten moment gra mnie nie wciąga xd

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia