13 marca jadę z #warszawa do #torun i z powrotem. Za oba bilety, że zniżką 33% zapłaciłem dziś rano łącznie 35 złotych / #pkpintercity
Ps. powrotny jest w 1 klasie!
13 marca jadę z #warszawa do #torun i z powrotem. Za oba bilety, że zniżką 33% zapłaciłem dziś rano łącznie 35 złotych / #pkpintercity
Ps. powrotny jest w 1 klasie!
@Patobus tak. W tych pociągach różnica pomiędzy 1 a 2 klasą jest minimalna. Teraz w PKP IC nie opłaca się specjalnie kupować 1 klasy, bo wiele razy widziałem jak wagony dla 1 klasy były starsze, a dla 2 od razu po modernie. Mam na myśli składy z lokomotywą. Zwykle jeżdżę drugą i biorę miejsce ze stolikiem
Zaloguj się aby komentować
#pastuchza5k jest również świetną lawetą.
Dojechał z podlasia do Torunia po cafe racera xD
Jako ciekawostkę powiem że poza tym że kolorystycznie się oba zgrały to jeszcze rocznikowo oba bolidy 1998 xD
#gownowpis #motocykle #torun

@Wziuum ogólnie finalnie chodzi i tak o bezpieczne przetransportowanie w tym wypadku moto. Robie w branży transportowej już dobre 10 lat i w zasadzie wozilem wszystko - lacznie z 30t koparkami. Po prostu trzeba z głową i będzie git ʕ•ᴥ•ʔ zrobilem to w moim uznaniu bezpiecznie. Żadna szkoda ani na moto ani na przyczepie nie powstała więc zadanie wykonane. Też nie tworzę tu poradnika, więc nie wiem czy jest sens się rozwodzić nad metodami zabezpieczania bo i tak finalnie jak ktoś to zrobi z głową to będzie git - bez względu czy ta stopka bedzie czy nie
@KaczorDolan Ja akurat widziałem kiedyś poradnik, by nie zapinać motocykla za ramę bo ściągając ją powodujesz ściskanie amortyzatorów co może spowodować ich szybsze zużycie/wyciek/ogólnie niezdrowo jak są cały czas ściśnięte. Jak woziłem to dwa pasy z przodu za dolne lagi ciągnące do przodu i jeden lub dwa pasy napinające do tyłu za tylne koło. Wtedy de facto motocykl na dziurach zachowuje się jakbyś na nim jechał, czyli amortyzuje sobie sam nierówności. Kilka maszyn tak przewiosłem i nie widzę negatywnych skutków.
Zaloguj się aby komentować
Mieszkańcy toruńskich Wrzosów (mniej więcej najbardziej na północ wysunięta dzielnica Torunia) protestują przeciwko władzom miasta, które ich zieloną okolicę chcą sprzedać deweloperom. Protesty trwają od miesięcy #patodeweloperka #betonoza #torun #michalzaleski #protest

@nogiweza @Nenciak @MauveVn widać, że radni pozbawieni są własnego zdania. Koalicja POPiS w samorządach ma się dobrze. Zaleski, prezydent-słońce wie wszystko najlepiej https://nowosci.com.pl/torunscy-radni-zdecydowali-w-sprawie-wrzosowiska-jak-glosowali/ar/c15-17317205
Zaloguj się aby komentować
Dziś przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Najwybitniejszy polski astronom, związany mocno z Toruniem pochowany został we Fromborku. W 2005 roku odnaleziono jego miejsce pochówku. W 1945 roku nowoutworzona toruńska uczelnia wzięła sobie Kopernika za patrona #torun #rocznicanadzis #umk #Frombork #historia



Zaloguj się aby komentować
#wiadomoscipolska #heheszki #religia #torun #cud

Zaloguj się aby komentować
Pendolino w Toruniu
Pobrane z Facebooka #torun #fotografiakolejowa #pociagi #ed250 #pendolino

Zaloguj się aby komentować
Cerkiew św. Mikołaja na Mokrem, Toruń. Ulica Podgórna 69, obok kościoła rzymskokatolickiego pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. Wikipedia podaje, że cerkiew mieści się w zaadaptowanym drewnianym budynku dawnego kościoła ewangelicko-luterańskiego, wybudowanym w 1888 roku. Projekt kościoła wraz z przylegającym doń domem wykonał miejscowy budowniczy Geittner, materiał zaś pochodził z elementów rozebranego poprzedniego dworca Toruń Miasto. W XX wieku dodano ganek wraz z wieżą (ok. 1990 roku wykonano kopułę). Wewnątrz znajduje się dębowy ikonostas z XIX wieku, pierwotnie znajdujący się w cerkwi św. Mikołaja we Włocławku, zburzonej w 1925 roku. Ikonostas został wykonany w rzadko spotykanym stylu monachijskim, zaś ikony napisali artyści ze szkoły kijowskiej. Zabytek przechodził konserwację przez 4 lata, ostatecznie zakończoną w 2004 roku. 9 maja 2004 roku podczas specjalnego nabożeństwa ikonostas poświęcił ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej PAKP arcybiskup Szymon. Cerkiew jest dziś jedynym przykładem sakralnego budownictwa drewnianego w Toruniu. W latach 2018–2019 elewacja cerkwi została zrewitalizowana, a 8 grudnia 2019 roku miało miejsce poświęcenie jej odrestaurowanej fasady.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_%C5%9Bw._Miko%C5%82aja_w_Toruniu
https://toruntour.pl/4820/cerkiew-prawoslawna-sw-mikolaja-torun
Fotki własne oraz pobrane z Wiki. #cerkwie #architekturasakralna #torun #prawoslawie #zabytki




Zaloguj się aby komentować

W obowiązującym do 2025 roku gminnym programie opieki nad zabytkami jest m.in. mowa o ochronie i rewitalizacji budynków szkieletowych. Cóż z tego, skoro nadal są one wyburzane? Urząd Miasta poszukuje właśnie chętnych do rozbiórki trzech domów przy ul. Olbrachta. Dwa z nich to coraz rzadziej na...
W sobotę, 27 lipca 2013 roku niedoszły samobójca wspinając się na kratownicę mostu Piłsudskiego zablokował skutecznie całą komunikację samochodową i autobusową pomiędzy lewą a prawą częścią Torunia. Z uwagi na brak alternatywy (most Piłsudskiego był jedynym czynnym wówczas mostem drogowym, a most gen. Zawadzkiej dopiero się budował), kierowcy musieli zostawić swoje samochody a całą drogę pokonać pieszo. Autobusy rozpoczynające swój bieg np. na Podgórzu, a kończące na Bielanach lub Chełmińskim, nie były w stanie przejechać. Spowodowało to gigantyczne opóźnienia na kilka godzin.
U wielu kierowców złość wygrała nad empatią i krzyczeli do człowieka, który wspiął się na filary, żeby szybciej decydował się, co chce zrobić... bo blokuje ruch. W końcu mężczyzna zszedł dobrowolnie oraz najprawdopodobniej zabrany został przez karetkę, a ruch drogowy przywrócono. #torun #historia #samobojstwo #transport



Zaloguj się aby komentować
Kolegom ze Stowarzyszenia Wędka padły akumulatory w Jelczu. Może macie jakiś konwerter piorunów na 2x12V?
https://wedka.org/ i oczywiście #patobus jako najlepszy kierowca wolontariusz na świecie.
(akumulatory już się ładują w ciepełku, to tylko scenka z życia posiadacza grata)
#torun #autobusy #heheszki#motoryzacja

Zaloguj się aby komentować
Łapcie nocną panoramę Torunia widzianą znad Wałów Sikorskiego. Ukradzione z Facebooka

Zaloguj się aby komentować
#torun i lokalni kierowcy at finest.
Zablokowanie całego chodnika tuż obok pasów z sygnalizacją świetlną i jakiegoś przedszkola przy jednej z ruchliwszych ulic w mieście xD
#polscykierowcy #patologiazmiasta


Zaloguj się aby komentować
#torun #rozwojosobisty #przemawianie #publicspeaking #szkolenie #toastmasters
No elo, zapraszam

Zaloguj się aby komentować
Cmentarz żydowski w Toruniu na Jakubskim Przedmieściu w bliskim sąsiedztwie cmentarza św. Jakuba pod adresem Pułaskiego. Nekropolia powstała w XVIII wieku, a w czasach PRL uległa znacznej dewastacji. I często, jak to bywa w Toruniu nie przeszkodziło to w jej likwidacji. Teren cmentarza obecnie przypomina park, a pamiątką po nim jest kamień wspominający zasłużonego dla Torunia rabina Kaliszera oraz tablica na ogrodzeniu.
Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_%C5%BCydowski_w_Toruniu
http://www.torunskiecmentarze.pl/335/cmentarz-zydowski-ul-pulaskiego-18-20
http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-zydowski-przedmiescie-jakubskie
#torun #cmentarz #zydzi #nekropolie #fotografia





Zaloguj się aby komentować
Wprawdzie już po Bożym Narodzeniu, ale nie zaszkodzi wrzucić takie fajne nawiązanie. Członkowie Erasmus Student Network UMK zrobili wraz ze swoimi podopiecznymi, studentami z wymiany zagranicznej takie ładne bombki. Wywieszone one są przy akademiku nr 9 na Gagarina (główny kampus na Bielanach). W sumie, nawet fajne to to





Zaloguj się aby komentować
A to kolejna ciekawostka z Torunia. Gigantyczna przestrzeń z sanktuarium, Akademią Kultury Społecznej i Medialnej, parkiem pamięci oraz wieloma innymi rzeczami (m.in. pomnikiem Jana Pawła II). Starotoruńskie Przedmieście (daleki, dziki zachód). Fotki wykonano wiosną i zimą 2021 roku. Ojciec Dyrektor pozdrawia





@swistak33 czuć, czuć
Zaloguj się aby komentować
Jedną z charakterystycznych cech historycznych przedmieść Torunia jest budownictwo z tzw. muru pruskiego. Budynki tego typu powstawały w XIX i na początku XX wieku na Mokrem, Chełmińskim, Bydgoskim i Jakubskim Przedmieściu oraz za Wisłą. Były przeznaczone dla ludności mniej zamożnej, np. pracowników fabryk i zakładów przemysłowych, które powstawały na przykład w północno-wschodniej części Torunia.
Niestety, od wielu lat trwa zagłada tego typu budynków. Za zgodą władz miasta domki te burzone są, aby powstały w ich miejscu zwykłe bloki. Wiele nieruchomości sprzedają również wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami gruntów. W ostatnich latach udało się ocalić od zniszczenia dom aktorki Heleny Grossówny, jednak był to połowiczny sukces. Budynek przeniesiono w inne miejsce, a działka pójdzie pod zabudowę. Zniszczono klimat tego miejsca. #torun #architektura #murpruski #mokre #zabytki Fotki przestawiają zachowane jeszcze domki. Wykonane zostały w latach 2020-2022.
Zob. więcej:
https://toruntour.pl/2971/torun-mokre
Przypomnę jeszcze artykuł o tym, jak to władze Torunia (z prezydentem Michałem Zaleskim) zaślepione są komunistycznymi wzorcami na rozwój miast, od których się już dawno zaczęło odchodzić z uwagi na dewastację przestrzeni miejskiej:
https://toruntour.pl/6008/zaglada-historycznego-przedmiescia-chelminskiego-torun





@Besteer nowa deweloperka to jakieś małe pokoje i duży korytarz w mieszkaniu. W pracy mam co jakiś czas przyjemność pojeździć po klientach z reklamacjami i jak widzę te klitki w jakie ludzie się wjebali to śmiech dla mnie.
Jak dla mnie to hierarchia idzie tak stare kamienice szczególnie poniemieckie(oczywiscie zadbane nie rudery)->wielka płyta (mieszkania mniejsze ale chyba lepiej zaprojektowane wraz z całym osiedlem->biedne współczesne klitki.
Sam wybrałem takie poniemieckie m2 - 70m². Jak chcę to mogę nawet na rowerze jeździc. Co do ogrzewania to nie wiem czy jakiś dramat. Średnio wychodzi mi jakieś 150zl miesięcznie patrząc na cały rok.
@Besteer da się rozbudować, zmodernizować i zachować niejako klimat budynku pomimo tego? https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2837/object/3176/budynek-mieszkalno-uslugowy-w-toruniu-ul-kilinskiego-1-3
Zaloguj się aby komentować
Toruńska starówka nad Wisłą. Miasto przygotowuje się na organizację w 2024 roku MMCXXXVII Ogólnozaleskiego Festiwalu Kiczu pod batutą o. Dyrektora #torun #zabytki #architektura

Zaloguj się aby komentować
W Toruniu na Chełmińskim Przedmieściu znajduje się Osiedle Młodych. Jest to osiedle wybudowane w czasach PRL, którego umiejscowienie wpłynęło bardzo mocno na przedwojenną tkankę miejską. Bloki wchodzą praktycznie w obszar dzielnicy kamienic na pograniczu Chełmińskiego oraz Bydgoskiego Przedmieścia.
W tym miejscu znajdował się cmentarz staroluterański, który przetrwał do lat 90. XX wieku. Zlikwidowany został pomimo wpisu do rejestru zabytków. Jego lokalizację upamiętnia tablica. Dziś teren po nim przypomina mini park pomiędzy drzewami (Skwer Inwalidów Wojennych). Zob. Wikipedia.




Zaloguj się aby komentować