Cześć i czołem! Kopę lat. Wrzucam Wam genialny dokument: 'Winter on fire' (dostępny na Netflix). Wczoraj oświecił mnie nim pescyn. Enjoy!
Zaloguj się aby komentować
Dołączył/a: 11.05.2021
Cześć i czołem! Kopę lat. Wrzucam Wam genialny dokument: 'Winter on fire' (dostępny na Netflix). Wczoraj oświecił mnie nim pescyn. Enjoy!
Zaloguj się aby komentować
Droga HejtoSpołeczności! Dawno, dawno nic nie wrzucałam. Dziś mam coś do powiedzenia. Żeby nie wylało się to nazbyt mocno i wulgarnie wyrażę to piosenką. Enjoy.
Zaloguj się aby komentować
Podzielę się dziś z Wami tym co dobre. Wersji tej nuty na YouTube, Spotify i innych jest zatrzęsienie. A ta mnie zaczarowała. Enjoy.
Zaloguj się aby komentować
Zdjęcie przedstawia jednego z najlepszych muzyków/piosenkarzy ever z mamą. Potraficie rozpoznać?
Zaloguj się aby komentować
Łapcie coś humorystycznego na weekend. Katharsis.
@lubieplackijohn noooo!
Zaloguj się aby komentować
W nawiązaniu do ostatniej dyskusji nad tym co możemy zaśpiewać ^^
Predyspozycje genetyczne człowieka przyczyniają się do podatności i odpowiedzi na infekcję wirusową! Nie tylko czynniki środowiskowe, kliniczne i społeczne odgrywają rolę w tym jak przechodzimy SARS-CoV-2. Istotna jest również genetyka gospodarza.
Aby zbadać rolę ludzkiej genetyki w zakażeniu SARS-CoV-2 zawiązano potężne konsorcjum badawcze: COVID-19 Host Genomics Initiative (ponad 3 tysiące naukowców i lekarzy z kilkudziesięciu krajów świata), któremu przewodniczyli liderzy projektu z The Broad Institute (MIT & Harvard, MA, USA) oraz FIMM (Finlandia). W czasopiśmie Nature opublikowano właśnie wyniki prac tego potężnego konsorcjum. Wykonano analizy asocjacyjne całego genomu 49 562 pacjentów z COVID-19 (jak na badania kliniczne ta próba badawcza jest przeogromna!). Zidentyfikowano 13 istotnych loci (miejsc w genomie człowieka), które są związane z zakażeniem SARS-CoV-2. Jak się okazało, kilka z tych loci odpowiada wcześniej udokumentowanym powiązaniom z chorobami płuc lub chorobami autoimmunologicznymi. Analizy Randomizacji Mendlowskiej potwierdzają przyczynową rolę palenia tytoniu i wskaźnika masy ciała w przypadku ciężkiego przechodzenia COVID-19, chociaż nie w przypadku cukrzycy typu II.
Link do artykułu:
Loci macie wylistowane w tabeli tutaj:
https://www.nature.com/articles/d41586-021-01827-w
Zaloguj się aby komentować
Dziś za mną chodzi...:)
Hello darkness, my old friend
I've come to talk with you again ...
Zaloguj się aby komentować
Jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli okazję odwiedzić wystawę Beksińskiego - idźcie! Warto! Byłam, zobaczyłam, zakochać się nie mogłam bo już wcześniej byłam zakochana w jego pracach.
p.s. czemu mi się foty obracają
Jeszcze tylko przez 10 dni czynna będzie wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego w sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki. Dobra wiadomość jest taka, że wystawę można odwiedzić wirtualnie wraz z jej kuratorką Małgorzatą Malinowską-Klimek.
Zajawkę macie tu:
A linki do wirtualnej wycieczki znajdziecie pod tym linkiem
https://www.zameksielecki.pl/galeria-extravagance/wystawa-aktualna
Zaloguj się aby komentować
Dawno mnie tu nie było ale obiecuję poprawę (jak tylko obrobię się z zawodowymi obowiązkami). Tymczasem łapcie dobrą nutę autorstwa japońskiej kompozytorki i producentki, Yuki Kajiury. Utwór pochodzi ze ścieżki do .hack//SIGN. Enjoy!
@Nan Oj, dawno! I zacna nutka! W sam raz do porannej kawy
To lubię, to lubię
Zaloguj się aby komentować
30,000 Rosjan w kolejce do pierwszego McDonald 's w Związku Radzieckim, 30 stycznia 1990.
Zaloguj się aby komentować
Mój dziadek, którego bardzo kochałam i który był naprawdę świetnym człowiekiem często mawiał to zdanie: Człowiek - to brzmi dumie. Zawsze zawzięcie się o to kłóciliśmy i m. in. tych kłótni mi teraz cholernie brakuje. Dziś to zdanie pojawiło się w mojej głowie od razu gdy tylko zobaczyłam to zdjęcie. I wiecie co? Poczułam taką nieprzyjemną pustkę i niedosyt. Niedosyt tych wbrew pozorom pozytywnych kłótni i dyskusji z moim dziadkiem, którego już nie ma. Także kochajcie i kłóćcie się póki możecie. Carpe diem.
Zaloguj się aby komentować
2000-letni tracki rydwan z końskimi szkieletami. Znaleziony w 2008 r. w Bułgarii, Karanovo.
Daaamn! Ale epickie znalezisko!
Zaloguj się aby komentować
A skoro już przy youtube jesteśmy wrzucam również film o niesamowitym człowieku kochającym naturę, wolność i mówiącym jak jest. To jeden odcinek z serii (całość jest godna polecenia).
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Fotografia, II Wojna Światowa
Ceglana kopuła, która miała chronić (chroniła ;)) posąg Dawida autorstwa Michała Anioła na wypadek ataku bombowego.
Zaloguj się aby komentować
Słyszeliście kiedyś o efekcie Matyldy? Jeśli nie polecam poniższy film:)
@Nan Jeszcze nie, ale zaraz będę wiedział
Zaloguj się aby komentować
Stary temat, ale wciąż aktualny. Komórki płodów i szczepionki - o co tu właściwie chodzi? O liniach komórkowych HEK-293 oraz PER.C6.
Wirusolodzy zainfekowali miliony miniaturowych narządów (w tym mini-płuc) SARS-CoV-2, aby dowiedzieć się w jaki sposób wirus atakuje i jak go powstrzymać.
Shuibing Chen spędziła prawie dwa miesiące, zajmując się małymi płucami. Każde z nich wyglądało jak maleńka, zamknięta w naczyniu chmura burzowa. Chen, biolog zajmująca się komórkami macierzystymi w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku z zespołem badaczy wyhodowała je z agregatów ludzkich komórek. Te organoidy płucne dojrzewały, aż osiągnęły wielkość nasion soczewicy. Następnie zespół spakował je i przetransportował zaledwie kilka przecznic dalej, do laboratorium upoważnionego do pracy z SARS-CoV-2. Tam organoidy zostały zainfekowane wirusem. Mimo stosowania różnorakich terapii prawie wszystkie małe płuca obumarły. Kilka zastosowanych leków powstrzymało infekcję.
Chen jest jednym z wielu biologów komórki, którzy zastosowali tzw. organoidy w badaniach chorób zakaźnych. W ubiegłym roku naukowcy stworzyli mini płuca, jelita, wątrobę, mózg i wiele innych, aby zbadać w jaki sposób SARS-CoV-2 infekuje poszczególne narządy. Dowiedzieli się m. in. które komórki są celem wirusa oraz oszacowali szybkość infekcji.
Zaloguj się aby komentować