Zdjęcie w tle
Horkheimer

Horkheimer

Fenomen
  • 47wpisy
  • 66komentarzy
Ciekawostka na dobranoc:
Ludwig van Beethoven napisał "Dla Elizy" - jak sama nazwa wskazuje - dla pewnej dziewczyny, w której się zakochał. Dziewczyna nie potrafiła jakoś super grać na fortepianie, więc początkowa część jest bardzo łatwa i zazwyczaj potrafią ją zagrać nawet początkujący pianiści. Ale pewnego razu Beethoven dowiedział się, że owa Eliza ma chłopaka i że z ewentualnego związku nici. Specjalnie wprowadził więc szereg komplikacji do dalszej części utworu (fragmenty po części początkowej są znacznie trudniejsze do zagrania), żeby dziewczyna nie mogła sobie pograć.
#muzyka #ciekawostki
132f376e-893a-4990-9f1e-9a8411df2f7b

Zaloguj się aby komentować

Zdecydowaliście, że w czternastym odcinku serii #dyktatorzy bohaterem będzie czołowy polityk NRD, Erich Honecker. A więc zaczynajmy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
KTO: Erich Ernst Paul Honecker
GDZIE: NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna)
KIEDY: 1971-1990
  1. Ur. 1912 w Neunkirchen, zm. 1994 w Santiago de Chile (Chile).
  2. Za czasów reżimu nazistowskiego Honecker siedział w więzieniu, przez pół roku nawet w izolatce (uznano go za więźnia niebezpiecznego politycznie). Dokumenty dotyczące pobytu Honeckera w hitlerowskich więzieniach zostały potem zebrane w tzw. „Czerwonej walizce”. Był to swoisty hak na Honeckera, gdyż ten podobno miał wsypać współtowarzyszy w trakcie śledztwa – „Czerwona walizka” przez cały czas była w rękach Ericha Mielke, szefa Stasi (NRD-owskiej policji politycznej, coś jak nasze UB i SB). Ujawnieniem zawartości Czerwonej walizki grożono Honeckerowi 17 października 1989 – gdyby ten by nie zrezygnował z dalszego sprawowania funkcji I sekretarza, wówczas Mielke miał ujawnić wszystkie kompromitujące dokumenty.
  3. Przejęcie władzy przez Ericha Honeckera było wyjątkowe. Był to bowiem chyba jedyny przykład, kiedy kierownictwo partii komunistycznej zmieniło się w sposób pokojowy, bez cichych odwołań, knowań, aresztowań, śmierci dotychczasowego sekretarza, spisku itd. Jego poprzednik – Walter Ulbricht – przeszedł po prostu na emeryturę.
  4. Jedną z pierwszych decyzji Honeckera było (oczywiście – nieoficjalne) zakazanie śpiewania hymnu …własnego kraju, NRD. W pieśni „Auferstanden aus Ruinen” (pl. Powstali z ruin) są bowiem wersy, które mówią o jedności Niemiec (notabene: w całym hymnie konsekwentnie używa się słowa „Niemcy”, w ogóle nie pada nazwa „NRD”), a to nie pasowało raczej do sytuacji, w której oba kraje dzielił Mur Berliński. Za Honeckera odgrywano więc wyłącznie wersję instrumentalną, a od 1 stycznia 1987 zrezygnowano nawet z wersji bez tekstu.
  5. Wiele osób kojarzy związek Ericha Honeckera z Margot – to ona była przedstawiana jako pierwsza dama NRD, często pojawiała się w mediach, udzielała wywiadu. Mało kto jednak wie, że Margot Honecker była dopiero trzecią żoną Ericha. Z pierwszą żoną – Charlotte – związał się w 1946 roku, jednak bardzo szybko został wdowcem (po niecałych sześciu miesiącach). W 1949 ożenił się z niejaką Edith Bauman, ale para rozwiodła się w 1953. Bezpośrednią przyczyną był ujawniony romans Honeckera z Margot Feist, która stała się jego trzecią i już definitywnie ostatnią żoną. Co ciekawe – romans zawiązał się w pierwszym miesiącu małżeństwa z Edith, gdy Honecker balował na 70 urodzinach Stalina, poznając na imprezie kochankę i przyszłą żonę Margot. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  6. Uważa się, że Honecker był najbardziej bezbarwnym przywódcą Bloku Wschodniego. Jego przemówienia były drętwe, nie miał żadnej charyzmy, im był starszy, tym mówił mniej wyraźnie (trochę jak Breżniew). Nie miał żadnej werwy, był bardzo „sztywny” i powolny.
  7. W 1981 roku Honecker żądał siłowej rozprawy z Solidarnością – postulował interwencję zbrojną, na wzór węgierskiej w 1956 i czechosłowackiej w 1968. W swojej zażartości był nawet bardziej zacięty od Breżniewa, którego bezskutecznie starał się przekonać do wkroczenia na terytorium PRL.
  8. Słynny ludek ze wschodnioniemieckiej sygnalizacji przy przejściu dla pieszych (Ampelmännchen) był zainspirowany zdjęciem Honeckera w słomkowym kapeluszu, które wykonano podczas wakacji.
  9. Honecker nie spodziewał się, że zostanie odwołany. W październiku 1989 roku, kończąc jedno z posiedzeń Biura Politycznego, zadał rutynowe pytanie: „Czy są jakieś sugestie dotyczące porządku obrad?”. Jeden z obecnych tam polityków odparł nieśmiało: „Proponuję umieszczenie nowego punktu w porządku obrad. Chodzi o zwolnienie towarzysza Ericha Honeckera ze stanowiska sekretarza generalnego i wybór towarzysza Egona Krenza na jego miejsce”. Honecker podobno spokojnie odpowiedział: „No to otwieram debatę”. Po trzech godzinach Biuro Polityczne głosowało za usunięciem dotychczasowego sekretarza – co ciekawe, również Honecker kurtuazyjnie zagłosował za swoim odwołaniem.
  10. Po odwołaniu Honeckera, małżeństwo miało spore problemy ze znalezieniem lokum. Przez pewien czas mieszkali pokątnie na plebani u ewangelickiego pastora (w 2022 roku powstał na ten temat nawet film – „Honecker und der Pastor”), potem w chilijskiej ambasadzie w Moskwie, ostatecznie uciekli do Ameryki Południowej, osiedlając się w Santiago de Chile.
No to tradycyjnie – zapraszam do piorunowania, komentowania oraz obserwowania tagu #dyktatorzy , aby być na bieżąco ( ͡° ͜ʖ ͡°)
94644d2a-5085-4998-8a18-3b45835913e4

Zaloguj się aby komentować

Podobnie jak w zeszłym tygodniu chciałbym zapytać Was: kogo chcielibyście następnego w serii #dyktatorzy ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Trzy postacie do wyboru. Przypominam, że "przegrana" w sondzie nie oznacza, że odcinka o danym autokracie nie będzie - będzie, jednak później.
Wyniki zbieram do jutra do godz. 14:00 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kto powinien pojawić się w kolejnym odcinku?

127 Głosów

Zaloguj się aby komentować

Po krótkiej weekendowej przerwie trzynasty już (oby nie pechowy!) odcinek serii #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przed nami jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci powojennego autorytaryzmu – generał Augusto Pinochet.
KTO: Augusto Pinochet (wł. Augusto José Ramón Pinochet Ugarte)
GDZIE: Chile
KIEDY: 1973-1990
  1. Ur. 1915 w Valparaíso, zm. 2006 w Santiago.
  2. Był jedynym XX-wiecznym Generałem-Kapitanem (hiszp. capitán general) w Chile, a jednym z trojga Generałów-Kapitanów w historii kraju w ogóle (poza Pinochetem stopień ten nadano Bernardo O’Higginsowi w 1817 oraz Ramonowi Freire w 1823 roku).
  3. Początkowo mało kto spodziewał się, że Pinochet zostanie dyktatorem. Po zamachu stanu w 1973 roku (gdy rządy w Chile przejęło wojsko) ustalono, że stanowisko głowy państwa będzie obsadzane rotacyjne przez głównodowodzących piechoty, lotnictwa, marynarki oraz policji. Bardzo szybko okazało się, że Pinochet nie zamierza oddać raz zdobytej władzy – w ciągu roku zmusił pozostałych generałów, aby wycofali się z początkowych ustaleń.
  4. Nazywano go „dyktatorem wolności” i „despotycznym liberałem” – jeśli chodzi o poglądy ekonomiczne, były one zbliżone do tego, co w Polsce głosi Korwin-Mikke. Jednym z ciekawszych pomysłów Pinocheta w tym kontekście było np. sprywatyzowanie systemu emerytalnego.
  5. Przez bardzo krótki czas (w latach 1941-1942) był masonem. Opuścił wolnomularzy ze względu na swoją mocno podkreślaną katolicką pobożność.
  6. Jego historycznymi idolami byli Napoleon Bonaparte oraz Ludwik XIV (Król Słońce). Portret tego pierwszego stał na biurku Pinocheta, gdy ten sprawował rządy. Z Ludwikiem XIV i Pinochetem związany jest też pewien incydent – w 1986 roku jedno z chilijskich czasopism opublikowało na okładce fotomontaż, na którym Pinochet był przebrany za Króla Słońce. Nakład został natychmiastowo wycofany a redaktorzy czasopisma wtrąceni do więzienia.
  7. Pamiętacie ciekawostkę o Enverze Hodży, iż posiadał 22 tysiące książek w swojej bibliotece? Przy Pinochecie był to pikuś – dyktator Chile zgromadził aż 55 tysięcy książek. Co ciekawe, wśród nich nie było prawie wcale belletrystyki czy poezji – były to głównie książki naukowe.
  8. Został obalony demokratycznie. W 1988 odbyło się referendum, którego celem miało być przedłużenie kadencji Pinocheta (będącego prezydentem Chile) o kolejne osiem lat. Opozycja zdołała jednak zmobilizować wszystkie dostępne siły, a wynik referendum wyglądał następująco: 55% głosów na „NIE” i 42% na „TAK” (reszta: głosy nieważne). Ze względu na dożywotni immunitet (Pinochet nadał sobie tytuł dożywotniego senatora, z czym wiązał się właśnie immunitet), chilijska opozycja nie mogła mu nic legalnie zrobić. Sprawiedliwość dopadła Pinocheta dopiero w Wielkiej Brytanii, dokąd udał się w roku 1998 na operację kręgosłupa. Aresztowano go i osadzono w areszcie domowym.
  9. W 1999 roku dyktator (będąc już areszcie domowym w Wielkiej Brytanii) spotkał się z …Markiem Jurkiem, Michałem Kamińskim oraz Tomaszem Wołkiem. Otrzymał od nich i pamiątkowy ryngraf z Matką Boską. Dziś Kamiński uważa, że spotkanie z Pinochetem było błędem.
  10. Przez przeciwników był pogardliwie nazywany „Pinokio”, współcześnie często nazywa się go „El Tata”, czyli „Dziadek”.
Z góry dzięki za pioruny, komentarze i obserwowanie tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
b8dfa8d0-a7b0-42d8-8dfd-c32c59e96428

Zaloguj się aby komentować

W dwunastym odcinku serii #dyktatorzy chciałbym przedstawić Wam „ikonę” węgierskiego komunizmu - Jánosa Kádára.
KTO: János Kádár (wł. János József Czermanik / Csermanek)
GDZIE: Węgry
KIEDY: 1956-1989
  1. Ur. 1912 w Rijece (dziś Chorwacja, wówczas Austro-Węgry), zm. 1989 w Budapeszcie.
  2. Z pochodzenia był ćwierć-Słowakiem, jego prawdziwe nazwisko brzmiało „Czermanik” (taki wariant pojawia się w księdze metrykalnej chrztu). W węgierskich dokumentach było ono natomiast zapisywane jako „Csermanek”. „Kádár” to z kolei jeden z konspiracyjnych pseudonimów przyszłego przywódcy Węgier.
  3. Matka wychowywała go samotnie (to właśnie po niej, jako dziecko nieślubne, otrzymał nazwisko). Ojca poznał dopiero w roku 1960, a więc gdy był już najważniejszą osobą w państwie. Sam Kádár uważał, że matka miała na niego zbyt duży wpływ – mawiał, że ożenił się dopiero w wieku 32 lat, gdyż nie mógł „oddzielić się” od swojej mamy.
  4.  Kádár nie był „czystym” komunistą. Jego doktryna – zwana żartobliwie „gulaszowym komunizmem” albo po prostu „kadaryzmem” – nie zamierzała powielać bezkrytycznie modelu radzieckiego. Na początku lat 60 Kádár przyzwolił na pewną liberalizację polityczną, pozwolił też na większą wolność słowa, zwiększając rolę opinii publicznej w państwie i zmieniając rolę partii w rozwoju socjalizmu (interpretowaną raczej jako „służba” aniżeli „dowodzenie”).
  5. Można powiedzieć, że „politycznym” ojcem Kádára był w pewnym sensie Josip Broz Tito. To on zaproponował Chruszczowowi, aby na stanowisko I sekretarza Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej powołać właśnie Kádára. Wcześniej rozważano kandydaturę innego ważnego polityka, Ferenca Münnicha.
  6. Kádár miał coś wspólnego z naszym Gomułką – w latach 1951-1954 siedział w komunistycznym więzieniu, gdzie był torturowany jako rzekomy agent obcych mocarstw (zarzucano mu sympatie projugosłowiańskie). W 1952 roku został skazany na dożywocie, ale w lipcu 1954 wypuszczono go, uniewinniono i zrehabilitowano.
  7. Jego pasją były myślistwo (polował z Breżniewem, Fidelem Castro, szachem Iranu Rezą Pahlawim czy królem Nepalu Birendrą Bikram Shah Dev) oraz szachy. Uwielbiał „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Nie cierpiał telewizji. Włączał ją tylko raz w roku – 1 maja – aby obejrzeć relację z obchodów Święta Pracy.
  8. Był chyba jedynym dyktatorem, który będąc u władzy …hodował kury. Przy swojej willi w Budapeszcie kazał wybudować kurnik, sam opiekował się drobiem, gdyż przepadał za świeżymi jajkami.
  9. Zmarł 6 lipca 1989, dokładnie w dniu oficjalnej rehabilitacji premiera Imre Nagya, którego obalono po fiasku rewolucji w roku 1956, a dwa lata później powieszono. Ludzie, którzy w dniu rehabilitacji Nagya byli obecni na sali sądowej, w wielkim podnieceniu podawali sobie kartki z krótkim zdaniem „Kádár nie żyje!”.
  10. W 2007 roku zbeszczeszczono jego grób i …ukradziono jego czaszkę. Do dziś nie wiadomo, gdzie czaszka Kádára (wraz z kilkoma innymi kośćmi szkieletu dyktatora) się znajduje.
Jako że jest dziś piątek, przypominam, że jutro i w niedzielę odcinka nie będzie – trzeba sobie zrobić małą weekendową przerwę. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zapraszam do piorunowania, komentowania i obserwowania tagu #dyktatorzy – za miły odzew bardzo serdecznie dziękuję!
#ciekawostkihistoryczne #historia #ciekawostki
8e3dc3b1-12e5-4657-a838-c88afa675b69

Zaloguj się aby komentować

Przed nami jedenasty odcinek serii #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tym razem przenosimy się na Bliski Wschód, by poznać ciekawostki na temat irackiego dyktatora Saddama Husajna.
KTO: Saddam Husajn (wł. Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti)
GDZIE: Irak
KIEDY: 1979-2003
  1. Ur. 1937 w Al-Audży, zm. 2006 w Al-Kazimijji (kara śmierci).
  2. Jego dzieciństwo było bardzo trudne. Biologiczny ojciec zmarł jeszcze przed jego narodzinami, matka nie chciała się nim zajmować. Najpierw był wychowywany przez wuja, a gdy ten trafił do więzienia, Saddam powrócił do matki. Ta mieszkała już z ojczymem, który bił małego Saddama, poniżał go i zmuszał do kradzieży. W końcu Saddam uciekł z domu – do wuja, którego właśnie zwolniono z więzienia. Stamtąd został jednak ponownie odesłany do ojczyma.
  3. W latach 90 za sprawą Saddama Husajna powstał wyjątkowy egzemplarz Koranu, spisany …krwią dyktatora. Wykaligrafowanie świętego tekstu zajęło niemal 2 lata. Szacuje się, że zużyto w tym celu 24-27 litrów jego krwi, którą Saddam systematycznie oddawał. Dziś iraccy muzułmanie nie wiedzą w zasadzie, co zrobić z tym egzemplarzem – z jednej strony postrzegany jest jako egzemplarz bluźnierczy (spisany krwią zbrodniarza), z drugiej stron zaś strony uznaje się, że generalnie tekst Koranu jest święty i zgodnie z prawem religijnym zabronione jest niszczenie jakiegokolwiek egzemplarza tej księgi.
  4. Przeprowadził chyba najbardziej spektakularne fałszerstwo wyborcze. W 2002 roku odbyło się referendum prezydenckie, w którym zapytano Irakijczyków, czy chcą kolejnej, siedmioletniej kadencji dyktatora. Zgodnie z oficjalnymi danymi, do referendum przystąpiło 11,445,638 obywateli spośród 11,445,638 uprawnionych (równe 100% co do osoby). Saddam uzyskał 11,445,638 głosów na „tak”, 0 głosów na „nie”.
  5. Uchodził za liberała. Za jego rządów można było bez problemu kupować i spożywać alkohol w Iraku, kobiety mogły chodzić w spodniach, obywatele mogli wyjeżdżać za granicę, powstawały także kluby nocne.
  6. Uważał się za potomka starożytnego króla Babilonu Nabuchodonozora II. Na cegle jednego z babilońskich budynków rozkazał wyrycie swojego imienia. Jego wizerunek był też na irackich banknotach, wszędzie wisiały plakaty z portretem dyktatora, stawiano mu również pomniki.
  7. W czerwcu 1994 roku oficjalnie wprowadził jako jedną z kar …amputację. Odcięcie kończyn groziło za kradzież, dezercję, korupcję bądź spekulacje finansowe.
  8. Początkowo USA wspierały reżim Saddama. Na początku lat 80 Stany współfinansowały dostawy broni biologicznej (wąglik) oraz chemicznej (gaz musztardowy), dochodziło też do spotkań między Hussajnem a Zbigniewem Brzezińskim. W 1984 doszło do spotkania irackiego wicepremiera z prezydentem USA Reaganem, wznowiono stosunki między oboma krajami (zerwane w 1967). Stany udzielały Saddamowi kredytów i pożyczek, sprzedawały broń, amunicję i sprzęt wojskowy.
  9. Nie mówił czystą arabszczyzną, posługiwał się beduińskim dialektem z okolic miasta Tikrit. Nie zawsze był rozumiany przez innych Irakijczyków, przy czym trzeba zaznaczyć, że problemy dotyczyły raczej wymowy (nie zaś samego słownictwa). Co ciekawe – w okresie dyktatury Saddama wielu polityków starało się naśladować ów dialekt, uznając, jakoby to właśnie on określał wymowę standardową.
  10. Po egzekucji Saddama Husajna (został powieszony 30 grudnia 2006 o godz. 6:07 czasu lokalnego, 4:07 czasu polskiego) Libia – jako jedyny kraj na świecie – zarządziła trzydniową żałobę narodową.
Z góry serdeczne dzięki za pioruny, komentarze i obserwowanie tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
fd08dc51-5d9c-440b-8e0f-e3e4f1f0a951

Zaloguj się aby komentować

Dziesiąty odcinek serii #dyktatorzy przed nami. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czyniąc zadość wielu komentarzom, a także sugerując się wynikiem przedwczorajszej sondy, dziś przedstawiam Wam postać bardzo mało znaną, wręcz zapomnianą – dyktatora Estonii, Konstantina Pätsa.
KTO: Konstantin Päts
GDZIE: Estonia
KIEDY: 1934-1940
  1. Ur. 1874 w Tahkuranna koło Parnawy, zm. 1956 w Buraszewie (ZSRR).
  2. Päts rządził Estonią w zasadzie od 1918 roku, ale nie były to jeszcze rządy dyktatorskie (był premierem). Pełna konsolidacja władzy dokonała się po zamachu stanu w 1934 – Päts (wspierany przez wojsko) wprowadził stan wyjątkowy, rozwiązał parlament, zakazał działalności partii politycznych oraz zgromadzeń. Rozpoczęła się wówczas tzw. „cicha/niema era” (est. Vaikiv ajastu).
  3. Päts był rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę powołanych rządów. Najpierw stał na czele trzech rządów tymczasowych, później – pięciokrotnie – na czele „normalnego” już rządu. Daje to w sumie osiem gabinetów. W 1938 Päts został natomiast prezydentem Estonii (219 głosów „za”, 19 głosów „przeciw” – wyboru dokonał estoński odpowiednik naszego Zgromadzenia Narodowego).
  4. W listopadzie 1926 roku sprzedał swój dom Finom, którzy urządzili w nim ambasadę (musiał skądś zdobyć pieniądze, żeby spłacić długi). Päts mieszkał tam – jako lokator – przez dwanaście kolejnych lat. Był to chyba jedyny przypadek w historii, kiedy głowa państwa mieszkała na terenie ambasady innego kraju.
  5. Przypadek sprawił, że w 1909 roku Päts uniknął kary śmierci. Został na nią skazany w związku z udziałem w rewolucji roku 1905 w Rosji, ale większość dokumentów zaginęła w trakcie śledztwa. Ponieważ na podstawie tego, co się zachowało, nie można było udowodnić Pätsowi winy, został „jedynie” skazany na rok więzienia (ostatecznie przyszły dyktator odsiedział parę miesięcy w więzieniu w Petersburgu).
  6. W odróżnieniu od wielu omawianych poprzednio dyktatorów, Päts ani nie siedział na garnuszku państwa, ani nie zdobył majątku nielegalnie. Był przedsiębiorczy – najpierw współzakładał jeden z większych banków, potem był wieloletnim prezesem towarzystwa ubezpieczeniowego „Eesti Lloyd”, następnie pracował jako nadzorca giełdy w Tallinie, przewodniczył również fundacji na rzecz współpracy z Finlandią.
  7. Niektórzy spekulują, że Päts był agentem radzieckim. Faktem jest, że w latach 1924-1934 był opłacany przez Sowietów – otrzymywał wtedy kwotę 4000 dolarów rocznie, co było sumą astronomiczną jak na tamte czasy. Oficjalnym źródłem tych pieniędzy była estońsko-radziecka firma importująca ropę naftową.
  8. Estończycy zarzucają Pätsowi nadmierny konformizm w stosunku do ZSRR. Päts do końca łudził się, że Estonia uniknie konfrontacji z Armią Czerwoną, jednak – nie dziwota – mocno się przeliczył. Od 1939 przystawał na wszystkie żądania Sowietów, ostatecznie zakończyło się to zupełnym pozbawieniem władzy w roku 1940 (można powiedzieć: na własne życzenie) oraz utratą niepodległości przez Estonię, która stała się jedną z republik ZSRR.
  9. Jeśli chodzi o poglądy, Päts był agrarystą – w Polsce zapewne głosowałby na przedwojenny PSL. Z dużą rezerwą odnosił się do faszyzmu i komunizmu.
  10. Skończył marnie – w szpitalu psychiatrycznym w ZSRR. Przetrzymywano go najpierw w psychuszce w Kazaniu, potem na terenie Estonii (już wcielonej do Związku Radzieckiego), potem w szpitalu psychoneurologicznym w Buraszowie. Oficjalnymi powodami, dla których go tam umieszczano, były „kontrrewolucyjne wypowiedzi przeciwko władzy ludowej” oraz „wrogie nastawienie do komunizmu”. Pochowano go w nieoznaczonym grobie. W 1990 szczątki odnaleziono, ekshumowano i przewieziono do Estonii.
Z góry dziękuję za pioruny, komentarze oraz obserwowanie tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
d2e65b4c-cb1c-423a-ae44-ebee7699fb91

Zaloguj się aby komentować

Dziewiąty odcinek serii #dyktatorzy przed nami. Do końca nie wiedziałem, kto będzie bohaterem dzisiejszego odcinka. Wygrał Pol Pot, ale chyba dosłownie jednym czy dwoma głosami. W każdym razie – jutro z pewnością będzie odcinek o Pätsie.
KTO: Pol Pot (wł. Saloth Sar - "Pol Pot" było jego pseudonimem)
GDZIE: Kambodża
KIEDY: 1975-1979
  1. Ur. 1925 w Prek Sbauv, zm. 1998 w Along Veng
  2. Uczęszczał do francuskiej szkoły (podczas II wojny światowej Kambodża była zarządzana przez Państwo Vichy). Później studiował nawet na Sorbonie w Paryżu, ale studiów nie ukończył – jego francuski pozostawiał bowiem wiele do życzenia (bzdurą jest więc informacja podawana w niektórych źródłach, jakoby Pol Pot był doktorem ekonomii – o czymś takim wspominał Korwin-Mikke). Zresztą Pol Pot nie był nigdy dobrym uczniem – kiblował dwa lata w podstawówce.
  3. Potrafił grać na skrzypcach i na kambodżańskim instrumencie ludowym „roneat” (rodzaj ksylofonu), interesował się poezją i teatrem.
  4. Dyktatura Pol Pota była jedną z najkrwawszych w historii. Trwała tylko cztery lata, a mimo to za rządów Pol Pota „udało się” wymordować niemal 25% obywateli Kambodży.
  5. Dyktator miał wiele szalonych pomysłów. Zlikwidowano miasta (!) i pieniądze – obywatele Kambodży (która przyjęła nową nazwę – „Kampucza”) mieli mieszkać wyłącznie na wsiach, w kolektywnym systemie komun. Za pracę nie przysługiwało żadne wynagrodzenie.
  6. Pol Pot uznawał intelektualistów za wrogów ludu. Za posiadanie okularów groziła kara śmierci. Przeprowadzano również „test rąk” – jeśli dłonie ofiary nie były spracowane i pobrużdżone (co sugerowałoby, że dany człowiek nie trudni się pracą fizyczną), także wykonywano wyrok śmierci.
  7. Interesował się filozofią – szczególnie lubił czytać Sartre’a, Kropotkina, Rousseau i (a jakże!) Marksa. Podobno czytywał również Hegla.
  8. W zachowaniu Pol Pot wcale nie przypominał krwawego, okrutnego dyktatora-szaleńca (którym był). Zgodnie z relacjami jego znajomych, Pol Pot był cichym, spokojnym człowiekiem, raczej introwertykiem, wzbudzał sympatię i zaufanie. Przypominał raczej skromnego księgowego, często się uśmiechał, mówił powoli i spokojnie.
  9. Co ciekawe – w Kambodży nigdy nie było pełnoprawnego kultu jednostki Pol Pota. Nie pisano o nim piosenek, nie kolportowano jego portretów – był postacią raczej tajemniczą, nieznaną szerzej mieszkańcom Kambodży.
  10. Od 1979 roku (czyli od momentu pozbawienia go władzy wskutek wybuchu wojny z Wietnamem) Pol Pot ukrywał się. Dorwano go dopiero w 1997 roku – osadzono go w areszcie domowym, następnie skazano na dożywocie. Zmarł niedługo później, w kwietniu 1998 roku – istnieje hipoteza, że popełnił samobójstwo (przedawkował leki), gdyż groziła mu ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Do końca życia uważał, że jego sumienie jest czyste.
Zachęcam do piorunowania, komentowania i obserwowania tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z góry dziękuję za wszelki odzew!
#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
2b84462c-a588-4328-bf94-ef39a03bf756

Zaloguj się aby komentować

Halo, halo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Widzę, że tag #dyktatorzy mocno się rozrósł. Dzięki za każde wyświetlenie, a zwłaszcza za obserwowanie tagu!
Pomyślałem, że może zaproszę Was do współtworzenia treści. Choćby poprzez wybór postaci, która pojawi się w kolejnym odcinku.
PS. "Przegrani" też będą mieli swój odcinek, ale później - więc bez obaw. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kto powinien pojawić się w kolejnym odcinku serii?

203 Głosów
jarezz

@numerki tylko idioci nie zmieniają poglądów - to co do Wołka.


Sam jestem daleki od skrajności w lewo czy prawo.

numerki

@jarezz chodzi mi o to, że nawet nie kojarzyłem Wołka jako kogoś kto ma lub miał konserwatywne poglądy. Kamiński chociaż się zmienił to nadal jest konserwatystą tylko, że teraz bardziej w takim zachodnim stylu (czyli nie rzuca kamieniami w geja jak zobaczy go na ulicy)

Horkheimer

Koniec sondy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na godz. 16:42 wygrywa Pol Pot: 40,22% głosów; Päts 39,67%

Zaloguj się aby komentować

Po weekendowej przerwie wracamy do serii #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) W ósmym już odcinku przedstawiam Wam „Wiecznego Prezydenta”, „Wielkiego Wodza” i „Ukochanego Przywódcę” – Kim Ir Sena
KTO: Kim Ir Sen
GDZIE: Korea Północna
KIEDY: 1948-1994
  1. Ur. 1912 w Mangyungbong, zm. 1994 w Pjongjangu.
  2. W Polsce przyjęło się transkrybować jego imię i nazwisko jako „Kim Ir Sen” (odziedziczyliśmy to po ZSRR, w innych krajach byłego bloku wschodniego – np. na Węgrzech – też spotyka się taki wariant). W opracowaniach zachodnich występuje natomiast jako „Kim Il Sung”, co odpowiada oryginalnej wymowie koreańskiej. Przyszły dyktator urodził się natomiast jako „Kim Song Ju”, zmienił nazwisko na „Kim Il Sung” w roku 1935 (po koreańsku oznacza ono „Kima stającego się słońcem”).
  3. Czysto formalnie Kim Ir Sen nadal jest prezydentem Korei – w 1998 roku, 4 lata po śmierci dyktatora, nadano mu tytuł „Wiecznego Prezydenta”. Ani jego syn Kim Dzong Il, ani wnuk Kim Dzong Un nie sprawowali teoretycznie nigdy funkcji prezydenta – jest ona stale „obsadzona” przez Kim Ir Sena.
  4. Mniej więcej na początku lat 70 u Kima pojawiła się narośl wapniowa po prawej stronie karku – w latach 80 osiągnęła ona rozmiar piłki baseballowej. Północnokoreańscy reporterzy mieli zakaz wykonywania zdjęć, na których narośl ta byłaby widoczna. Oczywiście można było ją usunąć, ale Kim paranoicznie bał się operacji (a ściślej mówiąc – bał się, że ktoś może go zamordować na stole operacyjnym).
  5. Uważa się, że był najsłabiej wykształconym przywódcą komunistycznym w historii. Formalnie osiem lat edukacji i to w całości chińskiej (jako dziecko przebywał z rodzicami na emigracji w Chinach) – przyczyniło się to do tego, że jego koreański był „marginalny” (jak można znaleźć w niektórych źródłach). Podobno gdy miał odczytać przemówienie na I zjeździe koreańskiej partii komunistycznej, potrzebował uprzednio intensywnego szkolenia z mówienia i czytania po koreańsku.
  6. Był majorem Armii Czerwonej. Całą II wojnę światową spędził w Związku Radzieckim – fałszem jest więc ten element jego oficjalnej biografii, kiedy to rzekomo dowodził bohatersko oddziałami partyzanckimi przeciwko Japończykom.
  7. Narodziny dyktatury Kim Ir Sena są „zasługą” Ławrientija Berii. To on polecił Stalinowi młodego Koreańczyka, gdy zastanawiano się, kogo zainstalować w komunizowanej Korei. Co ciekawe, tak naprawdę wybór Kim Ir Sena był wyborem raczej przypadkowym: przyszły dyktator opuścił Koreę jako ośmiolatek, powrócił do niej po 25 latach emigracji i od razu został wyznaczony przez Sowietów na jedną z najważniejszych osób w państwie.
  8. Istnieje teoria, jakoby Kim Ir Sen przywłaszczył sobie tożsamość jednego z bojowników o niepodległość Korei – Kima Kyung-cheona (zm. 1942). Tłumaczyć ma to poparcie, którym prawie nikomu nieznany działacz cieszył się po powrocie do Korei.
  9. Niewiele brakowało, a w 1956 roku Kim zostałby odsunięty od władzy. Chodzi o tzw. „Incydent sierpniowy”. Latem 1956 roku na sesji plenarnej Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei czołowi politycy koreańscy skrytykowali dyktatorskie ambicje Kima, zaatakowali go także za próbę stworzenia państwa policyjnego. Opozycjoniści, wspierani przez ZSRR i Chiny, przegrali jednak w głosowaniu – większość polityków opowiedziała się ostatecznie za Kim Ir Senem, prawdopodobnie ze strachu. W sumie to mieli się czego obawiać – po incydencie sierpniowym władza została całkowicie skonsolidowana w rękach Kima a niedoszli puczyści zostali aresztowani i straceni.
  10. Ciało Kim Ir Sena zostało po śmierci zabalsamowane – jest ono wystawione na widok publiczny, podobnie jak zwłoki Lenina. Byłego dyktatora można odwiedzić w Pałacu Kumsusan, który pełni funkcję mauzoleum Kim Ir Sena oraz jego zmarłego w roku 2011 syna (a zarazem następcy): Kim Dzong Ila. Nie ma co szukać aktualnych fotografii ciała dyktatora – w mauzoleum obowiązuje surowy zakaz używania aparatów fotograficznych oraz kamer.
Jak zwykle zapraszam do obserwowania i przeglądania tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękuję z góry za pioruny i komentarze!
#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
5049b37c-e7ce-41ac-845f-b40d9824d02d
wibromax_4000_500

@Horkheimer jak widzę takie zdjęcie to nie odróżniam ich od takich Suskich. Takie same betony.

Olo-Kr

Jakby było można zrobić sobie skróty do społeczności, to by było fajnie. Tak to muszę kliknąć społeczności-moje społeczności-i dopiero ulubioną.

Iomi_Ricordo

Był już Bokassa chłopak pierwsza klasa?

Zaloguj się aby komentować

Pijcie ze mną kompot - na Wykopie byłem zwykłą pomarańczką, a tu jestem MOCARZEM
czaicie? MOCARZEM ( ͡° ͜ʖ ͡°)
f561dcad-d141-43d2-9a5d-d27caa274015
ryhu

@Horkheimer "na mistrzostwach świata byłem ostatni, ale w zawodach o puchar sołtysa w Pcimiu wygrałem, Pcim jest zajebisty" xD

cycerone

Nie byle jaki status proszę Pana Mocarza

MrocznyMuffin

Teraz to raczej już prze sumem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Pamiętacie ciekawostkę o Adamie Oraczewskim, który na początku ubiegłego stulecia ogłosił się papieżem Adamem II? https://www.hejto.pl/wpis/krotka-ciekawostka-o-polskim-papiezu-otoz-jan-pawel-ii-ej-chwila-chwila-nie-o-wo
Dziś krótki wpis o papieżach, których ...w ogóle nie było. A jednak jakoś funkcjonują/funkcjonowali w historii Kościoła. Oto ich lista:
  1. Stefan II - no właśnie, raczej niedoszły Stefan II. Wybrano go papieżem w 752 roku, ale nasz bohater nie zdążył objąć Tronu Piotrowego, gdyż zmarł cztery dni po konklawe. Jako że w chwili śmierci nie był biskupem, nie uznaje się go za papieża - papież to przecież biskup Rzymu.
  2. Celestyn II - wybrano go na papieża w 1124, ale wybór ten bardzo nie spodobał się pewnemu rzymskiemu rodowi. Wtargnięto zbrojnie na konklawe i siłą zmuszono papieża-elekta do ustąpienia z urzędu. Ponieważ Celestyn II nie miał jeszcze święceń biskupich, również nie jest uznawany za prawowitego Ojca Świętego.
  3. Donus II - legendarny papież z lat 973-974. Rocznik Papieski z 1871 podawał na liście papieży pontyfikat Donusa II jako trwający przez okres trzech miesięcy (grudzień 973 – marzec 974). Donus II pojawiał się na oficjalnej liście papieży aż do 1947 roku. Współcześnie twierdzi się, że nikogo takiego nie było, zaś imię "Donus" jest skutkiem błędnego przepisania słowa "Dominus" (łac. pan) odnoszącego się do Benedykta VII.
  4. Grzegorz XI - hola, hola - ktoś powie - przecież Grzegorz XI był papieżem w XIV wieku i jego historyczność nie jest kwestionowana. Ale nie chodzi mi o tego właśnie Grzegorza XI. Sto lat wcześniej papieżem miał zostać wybrany niejaki Vicedominus de Vicedominis, który przyjął właśnie to imię. Pech sprawił, że zmarł on dzień później. Dlatego też nie jest on wymieniany na liście papieży. Od XIX wieku uznaje się, że cała sprawa Vicedominusa jest tylko legendą i w rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca.
  5. Jan XX - nie było takiego papieża, gdyż doszło do błędu w numeracji. Po Janie XIX kolejny papież z tym imieniem przyjął numer XXI.
  6. Papieżyca Joanna - postać legendarna, kobieta, która rzekomo została papieżem w 855 pod imieniem Jan VIII. Legenda o papieżycy uznana została przez papieża Klemensa VIII, a w konsekwencji w XVII wieku przez cały Kościół katolicki, za nieprawdziwą.
  7. Grzegorz XVII - podobno takie imię przybrał Giuseppe Siri, rzekomo wybrany na papieża w 1958. Jest to jednak teoria spiskowa, nie mająca potwierdzenia w żadnym źródle (w 1958 papieżem został Jan XXIII).
  8. Żydowski papież Andrzej - w 1906 roku w Encyklopedii Żydowskiej można było przeczytać, iż w XI bądź XII wieku papieżem został wybrany niejaki Andrzej - Żyd, który przeszedł na chrześcijaństwo, następnie został kardynałem a ostatecznie papieżem. Żadne źródła nie potwierdzają tej rewelacji.
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
a6667d5d-c4c8-4444-8382-68b8d2c0201a
panna_marianna

@Horkheimer o takie ciekawostki nic nie robię, ale Ty rób więcej!

Zaloguj się aby komentować

Zapraszam do siódmego odcinka serii #dyktatorzy (mój Boże, to już tydzień?). Dziś jeden z najbardziej szalonych i okrutnych autokratów XX wieku: "Rzeźnik z Ugandy".
KTO: Idi Amin (wł. Idi Awo-Ongo Angoo)
GDZIE: Uganda
KIEDY: 1971-1979
  1. Ur. 1925 w Koboko, zm. 2003 w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej
  2. Choć nienawidził Brytyjczyków (którzy byli kolonistami Ugandy), to przejawiał dziwną miłość do Szkocji i Szkotów. Czasami wdziewał kilt, nazywał siebie także „ostatnim królem Szkocji” (notabene: taki tytuł nosi film biograficzny o Aminie, polecam sobie obejrzeć).
  3. Był potężnym fizycznie mężczyzną – 193 cm wzrostu, ponad 100 kilogramów wagi. Trenował boks (był nawet mistrzem Ugandy w wadze półciężkiej). Co ciekawe – wyzwał na pojedynek bokserski drobnego prezydenta Tanzanii Juliusa Nyerere, a królową Elżbietę II wyzwał na pojedynek pływacki w Kanale La Manche.
  4. Jego autorytetem był Hitler – Amin planował nawet wzniesienie pomnika Fuhrerowi, mawiał też, że jedynym błędem Hitlera było to, że przegrał wojnę i zaprzepaścił nadzieje narodów na lepszy świat.
  5. Ponieważ w Ugandzie tradycyjnie uznawano poligamię, Amin miał przynajmniej 6 żon (przynajmniej, gdyż o tych małżeństwach wiedziała opinia publiczna - możliwe, że były jeszcze jakieś inne). Różne źródła podają też różną liczbę dzieci: Amin uznał oficjalnie 41 lub 43 dzieci, natomiast doliczając dzieci nieślubne (owoc licznych romansów - Amin był wielkim kobieciarzem) było to podobno około 60 potomków. Trzeba podchodzić z dystansem do tych informacji, ale prawdą jest, że żon miał kilka a dzieci wiele.
  6. Wielu dyktatorów XX wieku było okrutnymi, bezwzględnymi autokratami. Ale mało który z nich mordował osobiście. Amin był psychopatą: często wykonywał egzekucje własnoręcznie, lubił torturować swoje ofiary. Podobno jedną z ulubionych tortur stosowanych przez Amina było wyrywanie ofierze fragmentów ciała, a następnie zmuszanie jej do ich zjadania. Światowe media podejrzewały, że ugandyjski dyktator jest kanibalem, na co miał odpowiadać z uśmiechem, że ludzkie mięso jest bardzo smaczne i o wiele bardziej słone od mięsa lamparta.
  7. Był analfabetą, nigdy nie ukończył żadnej szkoły (nawet podstawowej). Jako dziecko hodował kozy, jako młodzieniec postanowił wstąpić do armii (wówczas kolonialnej, brytyjskiej), gdzie szybko zwrócono uwagę na jego zdolności militarne. Jak to mówią: nie matura, lecz chęć szczera… ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  8. Idi Amin często jest określany w wielu opracowaniach jako „Idi Amin Dada”. Nigdy jednak nie rozstrzygnięto, czy „Dada” było częścią jego nazwiska rodowego czy też pseudonimem.
  9. Został obalony w 1979 w wyniku interwencji wojsk sąsiedniej Tanzanii. Najpierw uciekł do Libii, a następnie do Arabii Saudyjskiej, gdzie zmarł w roku 2003. Co ciekawe – w roku 1989 Amin udał się na krótki czas do Zairu, gdzie chciał zmobilizować swoich dawnych popleczników i zorganizować rebelię w Ugandzie, licząc na powrót do władzy. Na szczęście bezskutecznie.
  10. Pod koniec życia przeszedł na frutarianizm - odżywiał się wyłącznie owocami, szczególnie lubił pomarańcze. Nigdy nie okazał skruchy – do śmierci uważał, że Uganda potrzebuje jego dyktatury.
Jak zwykle zapraszam do komentowania, piorunowania, przeglądania poprzednich odcinków – no i obserwowania tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
PS. Kolejny odcinek będzie nie wcześniej niż w poniedziałek – mała, weekendowa przerwa. Liczę, że wytrzymacie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia
c98b0a23-7246-4c3e-8ca0-4bfc52befbc0
Moflix

Jak ja wcześniej tego nie zauważyłem, oczywiście piorun i zabieram się za lekturę!

ZBOWiD

@Horkheimer No właśnie, wszędzie widziałem taką informację. Dzięki za rozjaśnienie.

MurrayRothbard

@Horkheimer mam nadzieję że nie będzie Bokassy. Bokassa to był cesarz z boskiego nadania, nie żaden dyktator.

Zaloguj się aby komentować

W szóstym odcinku serii #dyktatorzy powracamy na prawą stronę. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiejsze ciekawostki dotyczyć będą portugalskiego autokraty Antonio Salazara.
KTO: António de Oliveira Salazar
GDZIE: Portugalia
KIEDY: 1932-1968
  1. Ur. 1889 w Santa Comba Dão, zm. 1970 w Lizbonie.
  2. W młodości wszystko wskazywało, że Salazar zostanie …księdzem. Uczęszczał do seminarium duchownego, gdzie w roku 1908 przyjął niższe święcenia (był diakonem). Szybko jednak zrezygnował z tej ścieżki. Dziś może trochę dziwić, że wstąpił do seminarium jako jedenastolatek, jednak w tamtych czasach większość seminariów duchownych pełniła po prostu funkcję szkoły.
  3. Za rządów Salazara wydatki na armię potrafiły sięgać nawet …40% PKB. Oczywiście kosztem innych sektorów: w roku 1967 Portugalia była najbiedniejszym krajem Europy Zachodniej (420$ PKB per capita) i miała najwyższy odsetek analfabetyzmu.
  4. Po samobójstwie Hitlera Salazar wprowadził trzydniową żałobę narodową w Portugalii. Był to jedyny kraj, który zdecydował się na taki krok, co wywołało międzynarodowy skandal (nawet III Rzesza, rządzona jeszcze przez nazistowski rząd kanclerza Dönitza, nie wprowadziła żałoby narodowej po Hitlerze).
  5. Nie oznacza to jednak, że Salazar był nazistą (choć niektórzy historycy i politolodzy klasyfikują dyktaturę Salazara jako faszystowską). Podczas II wojny światowej Portugalia Salazara zachowała neutralność, nie prześladowano Żydów (a wręcz przeciwnie: pomagano im wyjechać do innych państw, głównie USA).
  6. Na przełomie lat 1967 i 1968 Salazar był zamieszany w tuszowanie afery pedofilskiej, która wybuchła na najwyższych szczeblach władzy.
  7. Był kawalerem, opinii publicznej przedstawiał się jako „człowiek oddany w całości narodowi”, którego nie interesują tak przyziemne sprawy jak małżeństwo. W rzeczywistości Salazar miał kilka pomniejszych romansów, ale żaden z nich nie był długi ani poważny.
  8. Salazar nigdy nie dowiedział się, że został odwołany ze stanowiska premiera Portugalii. Jak to możliwe? Otóż 27 września 1968 roku powołano rząd Marcela Caetano (było to konieczne, gdyż niecałe 2 tygodnie wcześniej Salazar doznał udaru i zapadł w śpiączkę). Ku zaskoczeniu wszystkich, stan zdrowia Salazara poprawił się i były już premier opuścił szpital. Lekarze uzgodnili jednak, iż dyktator mógłby nie przeżyć informacji, że nie jest już szefem rządu – doszło zatem do kuriozalnej sytuacji, w której Salazar przez 22 miesiące (do śmierci w lipcu 1970) był przekonany, że jest nadal premierem Portugalii – przemawiał jako premier, wykonywał wszystkie czynności zarezerwowane dla tego stanowiska itd.
  9. Za rządów Salazara wprowadzono oficjalny „zestaw obowiązkowy” w szkołach – na ścianie musiał wisieć portret dyktatora, krucyfiks, oraz portret aktualnego prezydenta (przez całą dyktaturę Salazara było ich trzech, w roku 1951 przez kilka miesięcy sam Salazar pełnił obowiązki prezydenta)
  10. Fani Harry’ego Pottera z pewnością kojarzą postać Salazara Slytherina. Zbieżność imienia z nazwiskiem portugalskiego dyktatora nie jest przypadkowa – J.K. Rowling mieszkała przez jakiś czas w Portugalii, a w jednym z wywiadów można przeczytać, że zainspirowała się nazwiskiem autokraty, by stworzyć postać jednego z założycieli Hogwartu.
Tradycyjnie prośba o pioruny, komentarze i obserwowanie tagu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękuję też za miły odzew!
#dyktatorzy #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
a7ec6024-a915-42e3-8e68-cbf3dfb67937
Piąty odcinek serii #dyktatorzy gotowy ( ͡° ͜ʖ ͡°). Po Geniuszu Karpat przyszła kolej na raczej mało znanego dyktatora Mongolii: Jumdżaagijna Cedenbala. Zapraszam do lektury!
KTO: Jumdżaagijn Cedenbal (również: Cedenbał)
GDZIE: Mongolia
KIEDY: 1952-1984 (formalnie od 1940)
  1. Ur. 1916 w Ajmaku uwskim, zm. 1991 w Moskwie
  2. Cedenbal rządził formalnie od 1940, gdy został liderem partii rządzącej, ale de facto jego władza skonsolidowała się po śmierci marszałka Czojbalsana w roku 1952. Gdyby jednak uznać, że zaliczamy do jego dyktatury również okres, gdy musiał dzielić się swoją władzą, to wówczas Cedenbal – a nie Hodża (jak pisałem w trzecim odcinku) – byłby najdłużej sprawującym władzę komunistycznym dyktatorem: aż 44 lata.
  3. W sumie to był pantoflarzem. Jego żona – Rosjanka Anastazja Filatowa – uznawana była za faktycznie sprawującą władzę w Mondolskiej Republice Ludowej. Z pewnością należała do najbardziej wpływowych postaci ówczesnej mongolskiej polityki.
  4. Cedenbal uznawany jest za jednego z najbardziej umiarkowanych polityków Bloku Wschodniego. Oczywiście w Mongolii był kult jego jednostki, ale nie tak wyraźny, jak w przypadku np. Hodży czy Ceausescu. Czystki polityczne Cedenbala były „miękkie” – nie dochodziło do egzekucji, ale do pozbawiania stanowisk. Nie oznacza to oczywiście, że dyktator był bez skazy - o nie, autorytaryzm w Mongolii był, tylko nie aż tak rozbuchany.
  5. Cedenbal usilnie starał się, żeby Mongolia została inkorporowana przez ZSRR. Wedle różnych źródeł prosił o to od pięciu do ośmiu razy, przy różnych okazjach, jednak za każdym razem Sowieci nie zgadzali się na jego propozycję. Jedynym innym przywódcą bloku wschodniego o podobnych aspiracjach był Todor Żiwkow. W źródłach można odnaleźć też informację, że pod koniec życia zmienił swoje stanowisko i opowiadał się za suwerennością.
  6. Jedną z ambicji Cedenbala była likwidacja zjawiska nomadyzmu, które w ówczesnej Mongolii było dość powszechne. Udało się to dzięki szeroko zakrojonej akcji urbanizacji kraju. Co ciekawe – sam Cedenbal pochodził z rodziny nomadów.
  7. Podobnie jak Breżniew, Cedenbal uwielbiał ordery i odznaczenia. W pewnym sensie można go uznać za rekordzistę, przynajmniej, jeśli chodzi o Mongolię. Najwyższe odznaczenie państwowe – Order Suche Batora – zostało przyznane Cedenbalowi nie raz, nie dwa, nie trzy, ale aż sześć (!) razy.
  8. To właśnie Cedenbal jest odpowiedzialny za wprowadzenie cyrylicy jako alfabetu służącego do zapisu języka mongolskiego. Wcześniej posługiwano się tradycyjnym pismem pionowym. Zmiana nastąpiła na początku lat 40, gdy Cedenbal jeszcze nie sprawował władzy samodzielnie.
  9. W konflikcie radziecko-chińskim opowiedział się po stronie ZSRR. Na początku lat 60 podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym wszyscy obywatele Chin musieli zostać wydaleni z Mongolii.
  10. Dziś postać Cedenbala jest oceniana przez Mongołów raczej pozytywnie. W Ułan Bator stoi pomnik Cedenbala (postawiony w roku 2000), istnieje Plac Cedenbala oraz Akademia Cedenbala. W 2019 powstał też film biograficzny o dyktatorze.
Jak zwykle zapraszam do obserwowania tagu, komentowania, piorunowania. Z góry dziękuję! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#dyktatorzy #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
f79f5455-a35e-40a2-aaf7-37ab6b27ec26
jarezz

@Wariner no to dawaj dawaj z tymi lekturami obowiązkowymi. Których liderów teraz masz w planach prześwietlać?

Rozkmin

@Horkheimer Z jakiego powodu ZSRR nie chciał inkorporować Mongolii ?

Horkheimer

@Rozkmin Z bardzo prostego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Spójrz na mapę - Mongolia stanowi rodzaj bufora między Chinami a dzisiejszą Rosją. Gdyby ZSRR inkorporowało Mongolię, to łączna długość granicy z Chinami wynosiłaby prawie 9 tysięcy kilometrów. A trzeba pamiętać, że w latach 60 Chiny ogłosiły ZSRR "Wrogiem nr 1" i na ówczesnej granicy radziecko-chińskiej zaczęło się rozstawianie wojsk - nie było sensu rozszerzać tego ryzyka.

Zaloguj się aby komentować

Czwarty odcinek serii #dyktatorzy. Zgodnie z sugestią jednego z Czytelników, bohaterem dzisiejszego odcinka będzie Najukochańszy Syn Narodu Rumuńskiego, czyli sir Nicolae Ceaușescu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
KTO: Nicolae Ceaușescu
GDZIE: Rumunia
KIEDY: 1965-1989
  1. Ur. 1918 w Scornicești, zm. 1989 w Târgoviște (kara śmierci).
  2. Jego dyktatura miała dwa oblicza: „dobre-zewnętrzne” oraz „złe-wewnętrzne”. Na arenie międzynarodowej Rumunia uchodziła bowiem za państwo antysowieckie (w 1968 Ceaușescu potępił inwazję na Czechosłowację), dyktator odwiedzał USA, Francję, Wielką Brytanię, Anglię, przyjął też u siebie prezydenta USA Nixona.
  3. W 1978 roku otrzymał tytuł szlachecki od królowej Elżbiety II – sir Ceaușescu, jak to brzmi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  4. Używał oficjalnego tytułu Conducător (rum. Przywódca), nazywano go również Geniuszem Karpat, Wielkim Sternikiem, Najukochańszym Synem Narodu Rumuńskiego, Wielkim Wodzem, Synem Słońca, Demiurgiem a nawet Świeckim Bogiem (dwa ostatnie określenia pojawiajją się u rumuńskiego pisarza Corneliu Tudora).
  5. Był jednym z niewielu komunistycznych dyktatorów, którzy byli jednocześnie twardymi nacjonalistami.
  6. W latach 80 rozkazał budowę Pałacu Ludu – jest to jeden z największych budynków na świecie, a największy w Europie. Liczy on 65 tysięcy metrów kwadratowych, z czego aż 40% jego objętości znajduje się pod ziemią. 3 mld euro wartości, 86 m wysokości, 1100 sal, 12 kondygnacji naziemnych i 8 podziemnych. Dziś jest to siedziba rumuńskiego parlamentu. Co ciekawe - każdy element wykorzystany przy budowie Pałacu jest rumuński, nie korzystano z żadnych materiałów importowanych.
  7. Istnieje plotka, jakoby Ceaușescu miał homoseksualny epizod podczas pobytu w więzieniu w latach 30.
  8. Jaki Ceaușescu był prywatnie? Lubił grać w szachy, bilard i siatkówkę. Uwielbiał Kojaka i ogólnie kino amerykańskie. Był pedantem (od początku lat 70 nosił niemalże „jednorazowe” ubrania – codziennie zmieniał odzież, garnitury, krawaty, z których nie korzystał ponownie). Używał żelu pod prysznic Badedas i golił się maszynkami Gilette.
  9. Po śmierci Ceaușescu popularne stało się stwierdzenie, jakoby dyktator posiadał tajne konta za granicą, gdzie miał deponować ogromne kwoty pieniędzy. Jest to jednak mit – do dziś nie ustalono, gdzie i w jaki sposób Ceaușescu miałby dysponować takimi kontami, zaś w 2008 roku komisja śledcza rumuńskiego parlamentu przedstawiła sprawozdanie, z którego wynika, że Ceaușescu takich kont w ogóle nie posiadał.
  10. W 1999 roku w sondażu opinii publicznej zapytano Rumunów, kto w XX wieku wyrządził ich krajowi najwięcej zła. Pierwsze miejsce zajął Nicolae Ceaușescu. W tym samym sondażu zapytano ich także, kto uczynił dla Rumunii najwięcej dobra. Pierwsze miejsce zajął Nicolae Ceaușescu. W październiku 2012 roku dziennik „Adevărul” chciał się dowiedzieć od czytelników, kto był najwybitniejszym rumuńskim politykiem w ciągu ostatnich osiemdziesięciu pięciu lat. Wygrał ...Nicolae Ceaușescu.
Tradycyjnie zapraszam do komentowania, piorunowania i obserwowania tagu #dyktatorzy
#ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne
aaf969b9-cf29-4a55-bef4-7abb8efa24ac
Iomi_Ricordo

Bardzo ładnie, chociaż przydałoby się coś o Securitate. Dawaj Hoxhę tera.

Horkheimer

@Iomi_Ricordo Hodża był poprzednio, przejrzyj tag ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Iomi_Ricordo

@Horkheimer A fucktycznie. Mocno zacząłeś:) Zrobić w Europie z kraju polityczną Koreę Północną to nie lada wyczyn

Zaloguj się aby komentować

Kolejny, trzeci odcinek serii #dyktatorzy (postanowiłem zmienić społeczność z "Historia" na "Ciekawostki", bo w zasadzie seria polega na podawaniu 10 ciekawostek na temat danego dyktatora...). Tym razem jedna z najmroczniejszych postaci XX wieku - Enver Hodża.
KTO: Enver Hodża (Hoxha)
GDZIE: Albania
KIEDY: 1944-1985
  1. Ur. 1908 w Gjirokastёrze, zm. 1985 w Tiranie.
  2. Uważa się, że był najbardziej inteligentnym z komunistycznych dyktatorów. Znał świetnie język francuski, potrafił mówić także po turecku, serbsku, rosyjsku, włosku i angielsku. Studiował w Montpellier we Francji oraz w Paryżu (na Sorbonie), choć studiów nie ukończył. Jego prywatna biblioteka liczyła 22 tysiące książek w różnych językach.
  3. Hodża nie tylko wiele czytał, ale też wiele pisał. Wydanie jego „Dzieł zebranych” liczy siedemdziesiąt (!) opasłych tomiszczy. Do tego należy dodać 13 tomów osobistego dziennika.
  4. Był najdłużej sprawującym władzę dyktatorem komunistycznym – aż 41 lat.
  5. Był też bodaj najbardziej odizolowanym przywódcą bloku komunistycznego. Nie chodzi nawet o to, że praktycznie nigdzie nie wyjeżdżał, a wizyty dyplomatyczne w Albanii należały do rzadkości. W 1961 roku Albania opuściła nieformalnie RWPG, w 1968 wystąpiła formalnie z Układu Warszawskiego (de facto nastąpiło to już w 1960). Hodża zerwał stosunki z ZSRR, zbliżając się do maoistycznych Chin, ale w latach 70 nastąpił też rozkład albańsko-chiński.
  6. Uznaje się, że Hodża był ostatnim konsekwentnym stalinistą. W Albanii nigdy nie nastąpiła „odwilż”, dyktator utrzymywał twardy terror aż do śmierci w połowie lat 80.
  7. Hodża panicznie bał się wojny atomowej z Zachodem. Za jego rządów w Albanii wybudowano ponad 750 tysięcy (!) bunkrów, czyli 5,7 bunkra na kilometr kwadratowy. Dla skali warto zauważyć, że w chwili śmierci Hodży Albania miała 2,9 miliona mieszkańców.
  8. Istnieje hipoteza, że Jugosłowianie planowali zamach na Hodżę w latach siedemdziesiątych. Próbowali przekonać ówczesnego premiera Mehmeta Shohu, aby ten otruł dyktatora – premier miał jednak stchórzyć (w 1981 roku popełnił samobójstwo, niektórzy sądzą, że obawiał się represji na rodzinie, gdyby Hodża dowiedział się o planowanym zamachu).
  9. Wprowadził oficjalny zakaz jakiejkolwiek religii. Za rządów Hodży wszystkie kościoły i związki wyznaniowe zostały zdelegalizowane, za praktykowanie religii groziło długoletnie więzienie a nawet śmierć.
  10. Według statystyk z 2016 roku 45% Albańczyków pozytywnie ocenia Envera Hodżę, a 42% ma negatywną opinię.
Jak zwykle zapraszam do piorunowania, komentowania i obserwowania tagu #dyktatorzy (znajdują się tam dwa poprzednie odcinki o słowackim Jozefie Tiso i łotewskim Karlisie Ulmanisie).
cd2e24f1-fe1e-4b47-92db-abf2c44ff946
MurrayRothbard

@Horkheimer czekam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

0d864eed-e248-41c8-bc9f-ce2f95e2c7ad
5f4f6e57-673c-4fa0-912d-10f745a27756
Fighter_forGlory

@Horkheimer słuszna decyzja z delegalizacja religii

Lonesome_road

@Horkheimer takie Patsa czy Smetone chciałbym zobaczyć najbardziej skoro był już Ulmanis

Zaloguj się aby komentować