W szóstym odcinku serii #dyktatorzy powracamy na prawą stronę. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiejsze ciekawostki dotyczyć będą portugalskiego autokraty Antonio Salazara.
KTO: António de Oliveira Salazar
GDZIE: Portugalia
KIEDY: 1932-1968
  1. Ur. 1889 w Santa Comba Dão, zm. 1970 w Lizbonie.
  2. W młodości wszystko wskazywało, że Salazar zostanie …księdzem. Uczęszczał do seminarium duchownego, gdzie w roku 1908 przyjął niższe święcenia (był diakonem). Szybko jednak zrezygnował z tej ścieżki. Dziś może trochę dziwić, że wstąpił do seminarium jako jedenastolatek, jednak w tamtych czasach większość seminariów duchownych pełniła po prostu funkcję szkoły.
  3. Za rządów Salazara wydatki na armię potrafiły sięgać nawet …40% PKB. Oczywiście kosztem innych sektorów: w roku 1967 Portugalia była najbiedniejszym krajem Europy Zachodniej (420$ PKB per capita) i miała najwyższy odsetek analfabetyzmu.
  4. Po samobójstwie Hitlera Salazar wprowadził trzydniową żałobę narodową w Portugalii. Był to jedyny kraj, który zdecydował się na taki krok, co wywołało międzynarodowy skandal (nawet III Rzesza, rządzona jeszcze przez nazistowski rząd kanclerza Dönitza, nie wprowadziła żałoby narodowej po Hitlerze).
  5. Nie oznacza to jednak, że Salazar był nazistą (choć niektórzy historycy i politolodzy klasyfikują dyktaturę Salazara jako faszystowską). Podczas II wojny światowej Portugalia Salazara zachowała neutralność, nie prześladowano Żydów (a wręcz przeciwnie: pomagano im wyjechać do innych państw, głównie USA).
  6. Na przełomie lat 1967 i 1968 Salazar był zamieszany w tuszowanie afery pedofilskiej, która wybuchła na najwyższych szczeblach władzy.
  7. Był kawalerem, opinii publicznej przedstawiał się jako „człowiek oddany w całości narodowi”, którego nie interesują tak przyziemne sprawy jak małżeństwo. W rzeczywistości Salazar miał kilka pomniejszych romansów, ale żaden z nich nie był długi ani poważny.
  8. Salazar nigdy nie dowiedział się, że został odwołany ze stanowiska premiera Portugalii. Jak to możliwe? Otóż 27 września 1968 roku powołano rząd Marcela Caetano (było to konieczne, gdyż niecałe 2 tygodnie wcześniej Salazar doznał udaru i zapadł w śpiączkę). Ku zaskoczeniu wszystkich, stan zdrowia Salazara poprawił się i były już premier opuścił szpital. Lekarze uzgodnili jednak, iż dyktator mógłby nie przeżyć informacji, że nie jest już szefem rządu – doszło zatem do kuriozalnej sytuacji, w której Salazar przez 22 miesiące (do śmierci w lipcu 1970) był przekonany, że jest nadal premierem Portugalii – przemawiał jako premier, wykonywał wszystkie czynności zarezerwowane dla tego stanowiska itd.
  9. Za rządów Salazara wprowadzono oficjalny „zestaw obowiązkowy” w szkołach – na ścianie musiał wisieć portret dyktatora, krucyfiks, oraz portret aktualnego prezydenta (przez całą dyktaturę Salazara było ich trzech, w roku 1951 przez kilka miesięcy sam Salazar pełnił obowiązki prezydenta)
  10. Fani Harry’ego Pottera z pewnością kojarzą postać Salazara Slytherina. Zbieżność imienia z nazwiskiem portugalskiego dyktatora nie jest przypadkowa – J.K. Rowling mieszkała przez jakiś czas w Portugalii, a w jednym z wywiadów można przeczytać, że zainspirowała się nazwiskiem autokraty, by stworzyć postać jednego z założycieli Hogwartu.
Tradycyjnie prośba o pioruny, komentarze i obserwowanie tagu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękuję też za miły odzew!
#dyktatorzy #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
a7ec6024-a915-42e3-8e68-cbf3dfb67937
Zeiss

@Horkheimer Aż obejrzę sobie wykładzik Pana profesora o Salazarze. Z perspektywy portugalskiej szkoda by mi było, że dopuścił do zapaści kraj, wszak było to wciąż państwo z koloniami a Wódz Narodu był profesorem ekonomii.

5fc7b987-d098-4dd8-912e-ef1ca73e84d4
Bezkid

Spoko lektura, miło się czyta :) oby więcej!

loginnahejto.pl

@Horkheimer

Po samobójstwie Hitlera Salazar wprowadził trzydniową żałobę narodową w Portugalii. Był to jedyny kraj, który zdecydował się na taki krok, co wywołało międzynarodowy skandal (nawet III Rzesza, rządzona jeszcze przez nazistowski rząd kanclerza Dönitza, nie wprowadziła żałoby narodowej po Hitlerze).


Jeśli mnie pamięć nie myli to Irlandia co prawda żłoby nie zrobiła, ale jakieś księgi kondolencyjne wykładała. W ogóle postawa Irlandii podczas II WŚ jest delikatnie mówiąc ambiwalentna.

IWasBornOld

Wrzucam coby wszyscy pamiętali

f6c352d9-0cba-4297-a9ae-edea73dd0fb6
Karvalsky

@IWasBornOld możesz podesłać całość tego wywiadu/opowieści?

jasiekbb

@Horkheimer Przydałyby linki do poprzedniego "odcinka", tak jak było w serii o prezydentach USA na mirko.

Zaloguj się aby komentować