Rozpoczynam tradycję #polecwtorki i nie, nie chodzi o to, żeby we wtorki polegać na kanapie. O co chodzi? We wtorki, będzie post z polecanym podkastem a w komentarzach można polecać swoje typy. W przyszłości będziemy się zmieniać (żebym nie miał monopolu na polecajki).
Czyli, ja polecam dobry podkast w poście, a Wy polecacie podkast w komentarzach - można swoje.
Jeśli moda nie jest Waszym konikiem, ale jesteście po prostu ciekawi świata, to mam przyjemność pracować przy podkascie Michała Zaczyńskiego, redaktora wielu poczytnych czasopism, blogera - który zajmuje się modą właśnie.
Polecam szczególnie serię "Ciao! O tym jak żyje we Włoszech" to tam z prowadzącym udźwiękowiliśmy jego opowieść o tym jak się żyje we Włoszech w dzisiejszych czasach. Jestem bardzo dumny z tego "myku" dźwiękowego - polecam do posłuchania. Polecam też inne wydania, bo całkiem sensownie opowiada o modzie, jej tajemnicach.
Dziś polecam podcast „Wszechnica.org.pl - Nauka”, jest to to baza wykładów zrealizowanych we współpracy z prestiżowymi instytucjami naukowymi.
Posłuchaj o tym jak wyglądała Polska 150 milionów lat temu, o historii wielorybów, o tym czego nie wiedzą genetycy.
Wśród naszych partnerów znajdują się między innymi Festiwal Nauki w Warszawie, Muzeum Ziemi PAN, Kampus Ochota UW, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN oraz kawiarnie naukowe. Wszechnica.org.pl nagrywa też własne rozmowy z ludźmi nauki. Projekt realizowany jest przez Fundację Wspomagania Wsi.
Do korzystania z naszego serwisu zapraszamy wszystkich, którzy cenią sobie rzetelną wiedzę oraz ciekawe dyskusje. Zapraszamy też na nasz drugi kanał "Wszechnica.org.pl - Historia".
Rozpoczynam tradycję #polecwtorki i nie, nie chodzi o to, żeby we wtorki polegać na kanapie. O co chodzi? We wtorki, będzie post z polecanym podkastem a w komentarzach można polecać swoje typy. W przyszłości będziemy się zmieniać (żebym nie miał monopolu na polecajki).
Czyli, ja polecam dobry podkast w poście, a Wy polecacie podkast w komentarzach - można swoje.
Na pierwszy #polecwtorek polecam podkast @Unknow, ale nie podkast Niebezpiecznika (choć ten też jest dobry), ale podkast solo Unknowa.
I teraz czemu? Bo dzieli się wartościową wiedzą, np. "Publikowanie w Internecie za półdarmo". To mi pokazało, że niekoniecznie trzeba wydawać dużo siopy, żeby robić w internecie różne fajne rzeczy.
Moje wpisy z cyklu "Jak dobrze i tanio w podcast?" są trochę pokłosiem działalności @unknow.
Kolejny ciekawy polski podcast to "Skądinąd" Tomasza Stawiszyńskiego.
Jak najkrócej scharakteryzować „Skądinąd"?
Może tak: są to rozmowy długie, dygresyjne i o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, życiu, sensie i bezsensie, wszechświecie, świecie, rozpaczy, radości, melancholii i nadziei.
A dziś chciałbym polecić Waszej uwadze w miarę nowy podcast Karoliny Głowackiej, dziennikarki i popularyzatorki nauki - Radio Naukowe.
Radio Naukowe to znakomita audycja, w której autorka zaprasza do współpracy dodatkowych prowadzących i prowadzące (w tej roli również naukowców), tworzy odcinki specjalne na wszelakie tematy związane z nauką - od cebulactwa mózgu, przez Pudziana, aż do krzeseł dla dinozaurów
"Skąd było wiadomo, że zbliża się zaraza? – Jeden z polskich lekarzy w końcu XVI wieku powtarza taką opinię, że jeśli chcesz sprawdzić czy zbliża się morowe powietrze… bo już był wylęg żab, już były chmury ułożone w groźne kształty nad miastem… pierwsze co się robi to wystawia się mięso na wiatr. Jak gnije, to znaczy, że już jest niedobrze – opowiada w Radiu Naukowym historyk prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Właśnie morowym, zepsutym powietrzem próbowano (względnie) medycznie wytłumaczyć pochodzenie epidemii dziesiątkujących miasta i wsie. To przekonanie doprowadziło do zmian społecznych.
Wbrew powszechnej opinii, w średniowieczu dbano o higienę, ale w końcu myć się przestano. Ze względów profilaktycznych. – Gdzieś w końcu średniowiecza, jak już była ta nawracająca dżuma, jak lekarze „pojęli”, że zakażenie bierze się ze złego powietrza, że jak się człowiek umyje i zaczyna oddychać też przez skórę, to jest bardziej narażony, to wtedy pojawiło się zalecenie: nie kąpcie się – dodaje prof. Kopczyński. I stąd wzięło się nowożytne podchodzenie do higieny z daleko idącą rezerwą. Ale czystym chciano być dalej – stąd białe mankiety koszul."
Fascynująca opowieść o epidemiach w czasach gdy nie wiedziano o istnieniu chorobotwórczych cząstek, o przesądach i próbach okiełznania zarazy.
Radio Naukowe Karoliny Głowackiej to znakomity podcast naukowy, poruszający przeróżne zagadnienia od cebulactwa mózgu, aż do krzesełek dla dinozaurów
Jeśli Wam się spodoba warto wspierać autorkę w serwisie Patronite - https://patronite.pl/radionaukowe - niechaj podcast się rozwija i dostarcza nam więcej wiedzy! Ja już patronem jestem i Was zachęcam
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
Jasne, chodzi tu o zmywanie flory bakteryjnej ze skóry w czym przodują nowoczesne kosmetyki, zwłaszcza te które oferują "usuwanie 99% bakterii" oraz masowe stosowanie antybiotyków.
Inną kwestią jest nie dbanie o higienę w trakcie epidemii, wówczas tylko pogarsza się sytuację i sprzyja rozwojowi patogenów.
@pukpuk @arcy ja Podcast Addict używam już od dłuższego czasu, mam tam zapisane swoje ulubione podcasty i całą historię przesłuchań więc nie bardzo chce mi się zmieniać. Kiedyś próbowałem Spotify ale to były czasy, kiedy nie było możliwości przyśpieszenia odtwarzania więc od razu zrezygnowałem xD
O wynikach eksperymentu Muon g-2 w Fermilab w Radiu Naukowym opowiada prof. Krzysztof Meissner.
Pierwsze wyniki prowadzonego od lat eksperymentu Muon g-2 w Fermi National Accelerator Laboratory Departamentu Energii USA pokazują, że cząstki elementarne zwane mionami zachowują się w sposób, który nie został przewidziany przez obecną teorię, Model Standardowy – informuje strona internetowa Fermilab. Świat obiegła informacja, że być może mamy do czynienia z nową fizyką. Sam zespół komunikacyjni Fermilabu pisze o wynikach w tonie ekscytacji.
Na ile jest to istotnie przełomowa praca? Czy starzy fizycy teoretycy mogą już się pakować, bo gmach fizyki będą teraz urządzać nowi-rewolucjoniści? Czym są miony, Model Standardowy i co w zasadzie robi eksperyment Muon g-2?
Jak twórca opisuje: "Podcast o historii, podróżach i polityce międzynarodowej."
Nigdy bym nie przypuszczał że będę z takim zainteresowaniem słuchał przez godzinę np. historii Somalii i Erytrei. Gdyby tylko tak uczyli historii w szkołach...
Polecam na spacer, do sprzątania, w kolejce do lekarza i w bez senną noc
@ugderaq Fajny też jest podcast tego samego autora "Lekcja historii" - omawia tam każdy temat historyczny na maturę. Robi to w bardzo ciekawy i obszerniejszy temat
Co przyniosą miniaturowe reaktory jądrowe (Dział Zagraniczny Podcast#068)
Do 2030 r. Wielka Brytania ma wygasić 6 z 7 działających w tym kraju reaktorów jądrowych. A równocześnie Rolls-Royce zapowiada, że w tym samym czasie uruchomi kilkanaście małych reaktorów modułowych, produkowanych taśmowo w fabryce, które będą mogły być składane jak klocki Lego.
O zmianach, jakie w sektorze energetycznym ma przynieść ta coraz głośniejsza technologia, opowiada Jakub Wiech z portalu Energetyka24.
No dobrze, w części pierwszej dowiedziałeś się jak zacząć myśleć o podkaście, jaki jest mój sposób na podsłuchiwanie niektórych rozwiązań i dlaczego brzmienie Twojego głosu nie ma dużego znaczenia. W części drugiej opisałem moje spojrzenie na tani sprzęt do natychmiastowego nagrywania i nadawania. Trzeci wpis to była taka zapowiedź serii wpisów o montażu dźwięku, której będzie się można spodziewać w "niedalekiej przyszłości". Popełniłem jeszcze taki krótki wpis zawierający same konkrety na wypadek jakby nie chciało Ci się czytać moich wypocin - nie mam lekkiego pióra niestety
Dla ułatwienia, podaje poniżej linki do wpisów - pamiętaj o "piorunku":
TL:DR (same konkrety bez omówienia): https://www.hejto.pl/wpis/tl-dr-wpisu-jak-dobrze-i-tanio-w-podkast-tutaj-sa-same-konkrety-jesli-chcesz-wie
Zacznijmy. Ja wiem, że w poprzednich wpisach pisałem, że pisząc o hostingach poruszę też temat zasięgów, ale pisząc zaczęło mi się otwierać dużo wątków stąd kolejna część wpisu z cyklu, będzie o soszialach (jakie mieć, gdzie bywać, z kim rozmawiać) i zasięgach organicznych.
HOSTING -
Co to hosting, nie będę szerzej tłumaczył - w skrócie to przestrzeń, gdzie możesz umieszczać swoje nagrania by uzyskać, w zależności od hostingu:
- Statystyki,<br />
- Wsparcie w montażu, <br />
- Wsparcie w monetyzacji podkastu, <br />
- Wsparcie w generowaniu pliku RSS,<br />
- Wsparcie w dystrybucji podkastu,<br />
Nie omówię każdego, bo korzystałem tylko z Whooshki (i się szybko odbiłem, bo początkowo byli darmowi, ale wraz ze wzrostem liczby użytkowników podnieśli ceny i zawężyli ofertę darmową) i Anchor.fm.
Poniżej wskażę powody, czemu nie ma sensu korzystać z płatnych hostingów na samym początku przygody, a jeszcze niżej wypowiem się krótko o opcji z własnym hostingiem i własnym generowaniem pliku RSS i ręczną dystrybucją na czytniki.
Czemu nie potrzebujesz płatnego hostingu? -
Zakładam, że skoro czytasz moje wypociny to w głowie zakiełkowała Ci myśl pod tytułem "Zrobię sobie podkast" i jesteś na etapie zbierania informacji jak taki podkast postawić. Są podkasterzy, którzy od początku stawiają swój podkast na płatnym hostingu. Nie jest to złe podejście, ale generuje (w mojej ocenie) niepotrzebny (na początku) koszt. Myślę, że twórcom korzystającym z płatnych hostingów na początku, przyświeca myśl, że lepiej zapłacić i mieć dobrze ogarnięty hosting bez niespodzianek w stylu "reklama wklejona przez hostującego w treść podkastu" czy też lepszej jakości statystyki, albo nawet certyfikację tychże statystyk - ma to znaczenie dla niektórych potencjalnych reklamodawców czy brokerów reklamy. Płatne hostingi to też eliminacja późniejszej potrzeby przeniesienia już zmonetyzowanego podkastu na komercyjny hosting. Jeśli masz nastawienie - szybko zarabiać na podkaście, to płatny hosting jest dla Ciebie, ale musisz uwzględnić następujące czynniki (że zaczynając produkcję podkastu, masz poniższe punkty odhaczone):
- Treść która się szybko broni, <br />
- Treść na którą jest popyt, <br />
- Plan rozpisany z nastawieniem na szybką monetyzację - co to oznacza, oznacza to, że masz już postawioną stronę, jesteś profesjonalistą lub już twórcą internetowym, masz swoją społeczność, wiesz gdzie zmierzasz i masz już wiedzę jak szybko osiągnąć dużą słuchalność, masz określonego "domyślnego słuchacza" itd. <br />
Jeśli nie jesteś pewny co do dwóch pierwszych myślników, a myślnik trzeci jest Ci obcy, to zdecydowanie nie potrzebujesz płatnego hostingu. Wydaj te środki na dobry sprzęt, to przybliży Cię do pierwszego myślnika, czyli treści która się obroni jakością dźwięku.
Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu? -
Najlepszy IMO hosting, który wyczerpuje temat to Anchor.fm
Anchor.fm był startupem/platformą hostingującą podkasty za darmo. Taki dźwiękowy YouTube ale z intencją szybkiej odsprzedaży jakiemuś gigantowi. Anchor.fm został kupiony przez Spotify i już jest rozwijany pod skrzydłami tej platformy streamingującej. Wadą takiego rozwiązania jest szybka monopolizacja Spotify pośród różnych rozwiązań dla podkasterów i w przyszłości (jak już ostatecznie zostanie ubity protokół RSS w podkastach) stanie się platformą dla podkastów niczym YouTube dla internetowego video. Czy to ostatecznie złe rozwiązanie? Per analogiam do YouTube - nie jest za kolorowo.
Argumenty za Anchor.fm:
automatycznie generuje plik RSS;
automatycznie dystrybuuje podkast na wiodące czytniki (m.in. iTunes czy Google Podcasts) ;
(teraz) przyjazny interfejs;
darmowy generator okładki (logotypu) podkastu;
łatwa wymiana treści w odcinku;
łatwe dodawanie segmentów niezależnie od głównej treści - to jest potrzebne jak pojawią się reklamy i dostaniesz zlecenie na kampanie reklamową;
statystyki z certyfikatem IAB;
aplikacja na smartfon;
integracja ze Spotify + podpięcie statystyk ze Spotify;
podpięcie zasobów z anchor.fm pod wordpress (dzisiaj sprawdzałem jak to wygląda i jest nowa opcja);
to jest RZECZYWIŚCIE darmowe bez ŻADNYCH haczyków - sprawdzałem ich Zasady Użytkowania i nie ma tam nic podejrzanego;
w interfejsie Anchor.fm jest "program" do montażu;
Ale Anchor.fm też posiada minusy
brak bezpośredniej kontroli nad RSS (Puryści podkastowi tego nie lubią, zobacz memy);
musisz ręcznie kliknąć opcję, żeby do pliku RSS hosting dodawał Twój mail do kontaktu ze słuchaczami;
wspieranie monopolizacji platformy Spotify jako giganta podkastów na świecie;
jeśli nie odklikniesz ręcznie opcji "nie dodawaj loga anchor.fm do okładki podkastu" to na okładce będziesz miał małe logo anchor.fm;
wolne ładowanie odcinka na czytnikach, ale też na samym odtwarzaczu anchor.fm (przyoszczędzili na transferze);
Czemu Anchor.fm?
Osoba będąca na początku w świecie podkastu nie zna się na tych całych hostingach, nie wie na co ma zwrócić uwagę kierując się wyborem hostingu (i np. zaczyna na SoundCloudzie i jest zdziwiona po przesłaniu trzech/sześciu godzin nagrań, że trzeba płacić; albo hostuje na mixcloud.com i dziwi się, że nie ma jej np. na Google Podcast). Takiej osobie zależy na jak najszybszej publikacji odcinka i szybkie szykowanie drugiego wydania, potem trzeciego. Stąd Anchor.fm jest najlepszym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie chcą się wdawać w rozmyślania typu: a może lepiej płatny, o co chodzi z tym RSS? Jak się promować?
Użytkownikom Anchor.fm zależy na jak najszybszym rozpoczęciu przygody z podkastami i Anchor.fm to umożliwia + automatyzuje żmudne procesy ręcznej dystrybucji podkastu. Dodatkowo, jak się trafi jakaś reklama, to nie musi nagrywać takiego odcinka "reklamowego" tylko robi sobie segment reklamowy i wkleja w pre-roll, mid-roll czy post-roll każdego odcinka i po miesiącu kampanii ten segment ściąga i nie martwi się o nic więcej. Dodatkowa integracja ze Spotify i statystyki certyfikowane przez IAB powodują, że jest to najrozsądniejszy wybór z planem na późniejszą monetyzację podkastu i ewentualne przenosiny na inny (komercyjny) hosting.
Niepokojące sygnały są takie, że Spotify pompuje dużą kasę w Anchora i może się to skończyć tym, że owa darmowość będzie przejawiała się wklejkami reklam na siłę (teraz jest to dobrowolne i tylko dla podkasterów z Ameryki - monetyzacja jest niedostępna w Polsce) co spowoduje, że możemy utracić kontrolę nad formą naszego podkastu (bo nie będziemy wiedzieli w którym momencie są wklejane reklamy w treść). Myślę, że to w przyszłości się zadzieje, bo darmowość kotwiczki trwa za długo, a taki hosting to swoje kosztuje, chyba że Spotify analizuje Big Datę którą generują podkasty i opracowują algorytmy, wtedy to my jesteśmy (i nasze podkasty) produktem.
W planach Spotify ma (lub w przyszłości wejdzie to do Polski) formę integracji swoich zasobów muzycznych z naszą treścią, więc będzie to nie lada gratka dla wszelkich Twórców, którzy chcą się zająć produkowaniem audycji stricte muzycznych. Będzie się to objawiało tym, że np. w treści podkastu omawiamy dany utwór, po czym robimy wklejkę segmentu muzycznego w anchor i on podawał będzie bezpośrednio z zasobów Spotify daną muzykę, przez co słuchacz usłyszy treść podkastu i treść muzyki w wybranym przez nas momencie, a my jako Twórca nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów z tyt. ZAIKSów.
Na chwile obecną niejasności w prawie (ZAIKS i inne opłaty z tyt. Tantiem dla muzyków) nie pozwalają na zrobienie podkastu typowo muzycznego. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami, odprowadzanymi dla ZAIKSu od odtworzenia (defacto odtworzenia naszego podkastu, czyli przy odtworzeniach 10k na miesiąc już się robi koszt). Szerzej o ZAIKSach i jak robić audycje muzyczne nie będąc w radio i nic za to nie płacąc w innym wpisie (jest na to sposób, ja znam co najmniej dwa).
Sumując, Anchor.fm to rozsądny wybór na początek naszej podkastowej drogi. Oswoisz się z tematem podkastu, publikowaniem, podliczaniem statystyk, zdobędziesz pierwsze doświadczenia komercyjne (tego Ci życzę). Anchor to dobra podstawa do własnego podkastu ale też hosting od którego się nie odbijesz mnogością rozwiązań, czy wysokim poziomem skomplikowania.
A może własny hosting?
Marek Rak (z podkastu Radiogram - polecam w 100%) w swoim ostatnim podkaście wspominał o Castopodzie (https://podlibre.org/tag/castopod-hosting/ ) - projektu open source serwera hostingowego dla podkastów.
Jest to dosyć ciekawe rozwiązanie dla użytkowników typu "zosia samosia". Polecam przesłuchać, natomiast ja odniosę się do samej idei i ewentualnych problemów, czemu własny hosting nie jest dla ludzi leniwych (a więc większości z nas).
Własny serwer hostingowy to kontrola nad własnym podkastem na własnych warunkach, ale niestety wiąże się to z ręczną dystrybucją pliku RSS (chyba, że jesteś programistę, wtedy jesteś w stanie sobie napisać skrypt, który roześlę RSS do odpowiednich czytników). Własny serwer to w końcu komputer z pamięcią, który ciągle musi być podpięty do internetu.
A może inwestycja w serwer zdalny, który będzie hostował pliki audio (na którym postawimy CastoPoda)? Nie jest to złe rozwiązanie - płaci się w końcu na Swój podkast, a nie z outsourcing usług hostingowych. Dodatkowo w takim rozwiązaniu (jak pisałem wyżej) masz pełną kontrolę nad swoim podkastem i to Ty decydujesz co się z nim będzie działo. Wadą takiego rozwiązania jest to, że taki własny serwer jest dla zaawansowanych użytkowników z zapleczem IT i dodatkowo potrzebujesz środków na rozruch i utrzymanie infrastruktury. Ja myślę, żeby spróbować sił w postawieniu podkastu na takim rozwiązaniu i sprawdzenie, czy to co piszę to ma sens, czy może wymyślam jakieś problemy z anusa.
Dosyć chaotycznie opisane, ale mam nadzieję, że wybierzesz coś sobie z tego. Ja ze swojej strony gorąco polecam Anchor.fm i nie bawienie się na początku w płatne hostingi, nie ma co marnować pieniędzy na coś, co możesz mieć za darmo. Na początku inwestuj w dobrą jakość dźwięku i umiejętności montażu (albo outsourcing montażu u realizatora/montażysty - NIŻEJ REKLAMA ZAPRASZAM DO CZYTANIA xD).
CHAMSKA REKLAMA
Masz swój podkast? A może planujesz swój podkast, ale nie wiesz jak to zrobić a RSSy straszą Cię nocami? Obwiednie biją przy montażu? Zleć to profesjonalistom! Szafa Pełna Dźwięków - Dom produkcyjny który pomoże Ci rozkręcić Twój podkast, podpowie co i jak dobrać, jak nagrywać w szafie i wiele wiele innych! Skorzystaj z pomocy Szafy Pełnej Dźwięków.
@tymszafa po raz wtóry piszesz o kasie z podcastu. do tej pory traktowałem podcast jako tubę, która handlowo mówiąc kieruje ludzi do lejka sprzedaży produktu. jaka to ta inna droga?
@arthc Reklama w podkaście według mojej skromnej wiedzy ma różne oblicza - jednym ze sposobów to przestrzeń na "wklejaną" reklamę albo jako odcinki sponsorowane. Możesz też założyć patronite czy patreona czy prosić o wsparcie swoich słuchaczy, ale jeśli startujesz od zera (czyt. dopiero budujesz swoją pozycję) to pięć-siedem (albo dziesięć półgodznnych wydań) to za mało, żeby: 1. pozyskać reklamodawcę który chętnie umieści reklamę w Twoim podkaście, 2. zbudować społeczność, która sypnie groszem, 3. dostaniesz zlecenie na wydanie sponsorowane, segment w którym opowiadasz o danym produkcie. Stąd, wikłanie się w płatne hostingi bez naruszania swojej domowej kasy jest nieekonomiczne z puntku widzenia domowego budżetu. Biorąc hosting komercyjny jesteś na minusie w kasie i czasie - to dwa zasoby. Biorąc hosting darmowy jesteś na minusie jedynie w czasie - jeden zasób. Jest wiele sposobów na zarabianie, a nie tylko "kierowanie ludzi do lejka sprzedaży produktu".
@arthc zarabianie na podkaście - temat rzeka i każdy pomysł jest dobry. Nie trzeba stricte zarabiać na podkaście, ale np na świadczeniu usług okołopodkastowych i to też jest zarabianie na podkaście, tyle że nie swoim. Podkast może też być trampoliną do podkastów na zlecenie (vide Justyna Mazur i seria dla Pracuj.pl, czy Asia Okuniewska i seria podkastów dla Showroom.pl), że użyczasz swojego głosu i produkujesz serię odinków dla danej marki (dla mnie najoptymalniejsza ścieżka, nie lubię ingerować w treść swojego podkastu) itd. itd.
To będzie bardzo krótki wpis, ale dla laika myślę da podstawową wiedzę + wrzucam link do krótkiego samouczka (eng.) do Audacity.
Tutaj, pomimo że przemontowałem parę podkastów (prywatnych jak i korporacyjnych), to za dużo nie jestem w stanie napisać. Sam pracuje na Magix Samplitude i nie pracowałem na żadnym innym (poza Audacity) dłużej niż dziesięć minut. Już niestety jestem za stary na naukę nowego programu, chociaż zasady montażu się nie zmieniają.
W czym montować na początek? Mamy dwa DAW ["Digital Audio Workstation w skrócie „DAW”, czyli nic innego jak cyfrowa stacja robocza będąca programem komputerowym służącym do pracy z audio. Używa się jej do nagrywania, montażu, edycji, miksu, czy masteringu."],
Kiedyś się nim przez moment bawiłem, ale nic więcej Ci nie napiszę, bo spędziłem w tym programie pięć minut. Fajne doświadczenie, ale nie miałem czasu, żeby przysiąść i nauczyć się tego programu od początku. Siła przyzwyczajenia jest straszna.
O montażu nie napiszę nic więcej, bo to trzeba zobaczyć. Stąd taki pseudo wpis. Generalnie, im więcej montujesz, tym więcej umiesz - jak w życiu. O montażu chcę napisać więcej w nieokreślonej przyszłości (może jakiś program na YouTube?).
W następnym wpisie opiszę hosting i sposoby poszerzania zasięgów organicznie.
Katastrofa klimatyczna? Słyszymy o niej coraz więcej. Co dokładnie dzieje się z naszą planetą? Jak możemy temu zaradzić? Czy i jak mogą nam pomóc nowe technologie? O tym jest Zielony Podcast.
Komuś może nie pasować "lewicowa" retoryka w niektórych momentach, no ale jeszcze nie znalazłem podobnego podcastu opowiadającego o tych tematach z prawej strony, więc korzystam z tego co jest.
Ostatnie dwa odcinki:
"Koniec z plastikiem?"
Czeka nas rewolucja jeśli chodzi o opakowania!
Za śmieci wzięła się Unia Europejska i swoimi regulacjami zdejmie z nas konsumentów odpowiedzialność za wszechobecne plastikowe odpady. Nowy przepisy to Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, regulacje Single Use Plastic i obowiązujący od początku stycznia tego roku "plastic tax", czyli podatek od plastiku, który nie został poddany recyklingowi.
Polskę czeka likwidacja kopalń. Dziś nikt nie ma co do tego wątpliwości - ani rząd, ani związkowcy. Pytanie o szczegóły. Z jednej strony o miejsca pracy dla osob odchodzących z branży wydobywczej (i pokrewnych), z drugiej o przyszłość górniczych regionów.
Dr Joanna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ekspertka Instytutu Badań Struturalnych, wspołautorka dwóch ostatnio wydanych raportów na ten temat jest gościnią Zielonego Podcastu.
Raporty "Dekarbonizacja i zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego w Polsce" oraz "Sprawiedliwa Transformacja na Górnym Śląsku" znajdziecie na stronie www.ibs.org.pl
@Bipalium_kewense @pokemon @mejwen Dlatego hejto powinno być wolne od tego typu sztucznych podziałów. Odmienny światopogląd owszem, podział na lewaki/prawaki już nie.