Japonia planuje zakup setek Tomahawków obawiając się wojny na Pacyfiku. Zwiększają też budżet obronny do 2% PKB.
Japonia ma własne rakiety manewrujące Type 12 o zasięgu około 400 km i prowadzi program jego wydłużenia, ale potrwa on jeszcze kilka lat i dlatego zdecydowali się na zakup pomostowy.
16 grudnia br. została zawarta, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Saab Dynamics AB, umowa na dostawę autonomicznego systemu treningowego AUV 62-AT.
Autonomiczny system treningowy AUV 62-AT umożliwia realizację zaawansowanych epizodów szkoleniowych dla sił okrętowych i lotnictwa morskiego ZOP bez udziału okrętu podwodnego. Zdolność ta jest bardzo istotna z punktu widzenia potrzeb szkoleniowych Marynarki Wojennej RP, powiązanych m.in. z pozyskiwanymi śmigłowcami morskimi typu AW-101, a także fregatami wielozadaniowymi MIECZNIK. Główny element systemu stanowi autonomiczny bezzałogowy pojazd podwodny, którego zadaniem jest symulacja pól fizycznych generowanych przez okręty podwodne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że realizowane z wykorzystaniem systemu AUV 62-AT szkolenia pozwalają na odzwierciedlenie wysokiego poziomu realizmu w zakresie planowania oraz analizy ćwiczeń ZOP, przy zachowaniu niskich kosztów.
Wartość zamówienia wynosi ok. 30 mln złotych netto, a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 r.
15 grudnia br. zostały zrealizowane dostawy pierwszych elementów wchodzących w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS na potrzeby 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby.
W efekcie przedmiotowej dostawy artylerzyści z Żelaznej Dywizji odebrali 2 wyrzutnie bezzałogowych statków powietrznych oraz 2 treningowe bezzałogowe statki powietrzne GLADIUS. Umożliwi to rozpoczęcie szkolenia zespołów operatorskich zestawów GLADIUS przed kolejnymi dostawami elementów tego systemu.
Agencją Uzbrojenia zawarła z konsorcjum PGZ-WWR umowę na dostawę 59 pojazdów oraz podwozi specjalnych Jelcz, dla dywizjonu K239 i HIMARS w tym: 19 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T28 TS ASV-H i 18 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T82 TS ASV-K oraz 18 podwozi specjalnych przystosowanych do montażu modułu wyrzutni LM K-MRLS – TS K-MRLS T45 oraz 4 podwozia na potrzeby prototypów kolejnych wersji pojazdów specjalnych.
Jeszcze nie obejrzałem, ale mogę w ciemno polecić 2h rozmowę z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, które zawsze słucha się z wielką przyjemnością. Z tego co widzę po rozdziałach to rozmowa zarówno o tym jak wygląda życie na okręcie podwodnym, jak o technikaliach samych okrętów, a w końcówce bardziej ogólnie o tym co się powinno dziać w MW w temacie okrętów podwodnych.
Żołnierze 12 Dywizji testowali laserowy system taktyczny GAMER. System ten pozwala na symulację pocisków, ich trajektorii, skutków użycia oraz pozwala na zaawansowane zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Można w niego wyposażyć zarówno żołnierzy jak i pojazdy w maksymalny sposób symulując pole walki.
System ten jest na wyposażeniu wojska od kilku lat, a teraz testowano jego najnowszą wersję. AWL zamówiło już modernizację do najnowszej wersji.
K2 Prototype Vehicle 3, który jest prawdopodobnie bardzo blisko tego, jak będzie wglądać K2PL. O ile się nie mylę to ten model był też na testach w Norwegii. To co się rzuca w oczy to dodatkowe kostki pancerza ERA/NERA na bokach wieży i fartuchu. Ma też APS Trophy, ale do tego bym się aż tak nie przywiązywał.
Tomki i Tomkinie, ale się odjebało. Defense Security Cooperation Agency przesłał do Kongresu USA wniosek o zgodę na sprzedaż Polsce 116 Abramsów M1A1SA wraz z wozami towarzyszącymi. Umowa opiewa na maksymalnie 3.75 mld dolarów ALE. W tej umowie jest nasza chęć zakupienia 250 000 sztuk amunicji w tym
60 000 M829A4 -podkalibrowa przeciwczołgowa z rdzeniem ze zubożonego uranu najnowsza produkowana seryjnie
2000 M829A3 - wcześniejsza wersja
50 000 M829A2 - jeszcze wcześniejsza wersja
A4 powinna być spokojnie pokonać każdy pancerz czołgowy rosyjski.
A3/A2 prawdopodobnie każdy wyprodukowany przed ~2010 rokiem
Amunicja tego typu jest zgodna zarówno z Abramsami, jak i K2 i Leopardami
Te liczby amunicji to największy kontrakt na amunicję czołgową po 89 roku i w sumie kilka największych zsumowanych razem. Sama wartość amunicji to grubo ponad 2 mld dolarów. Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że jest to zapas wojenny.
@ivaldir Niemcy popełnili ten błąd i za to srodze zapłacili w czasie II WŚ. Zamiast skupić się na masowej produkcji jednego typu czołgu produkowali ich wiele i w różnych podwariantach. Wg mnie jeśli nawet K2PL byłby o 30% gorszy od Abramsa to w połączeniu z produkcją w PL, wolną ręką w modyfikacjach, transferem know how i być może szansą na eksport to o wiele lepsza opcja. To nie jest też tak, że parametry decydują o wszystkim bo ważna tej taktyka użycia i wiele innych spraw których nie ma w tabelce z wikipedii.
Dlatego nie rozumiem po co nam jednocześnie Abramsy i K9 nawet jeśli w planach jest pozbycie się Leo i resztek postsowieckiego złomu.
imho raczej wezmą jeden, tylko takie umowy trwają lata i pewnie po doswiadczeniach z tym jak niemcy nam blokowali leopardy, usa marudziło z abramsami są przygotowani że korea też może nagle coś odjebać i powiedziec że jeszcze się zastanowią, dlatego za kilka ogonów łapie armia polska żeby coś zrobić z tym burdelem, i jakieś czołgi ogarnąć.
Jesteśmy trochę już po terminie na modernizację i nie możemy pozwolić sobie na więcej "poślizgów"
@libertarianin mamy więcej szczęścia od rozumu bo wojna na Ukrainie i jej przebieg zaciera znaczenie wielu błędów i zaniedbań w temacie reform wojska. Paradoxalnie okazało się, że mamy więcej czasu niż ktoś by przypuszczał. Moskwa wyjdzie z tej wojny strasznie obita i być może już nigdy nie odbuduje potencjału z lutego 2021. Realnym scenariuszem jest implozja tego raczyska i całkowita zmiana geografii politycznej tego terytorium. Pożyjemy zobaczymy
Bardzo fajny godzinny wywiad z gen. broni Wiesławem Kukułą, dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej o wnioskach z konfliktu na Ukrainie w kontekście rozwoju WOT. Krystalizuje się też koncepcja Komponentu Obrony Pogranicza i generał też pokrótce opowiada o tym.
Polecam całość, ale takie fragmenty, które rzuciły mi się w oczy:
W brygadach WOT będą utworzone oddziały wysokiej gotowości
19 Nadbużańska Brygada WOT i 20 Przemyska Brygada WOT zostaną przekształcone w brygady obrony pogranicza.
WOT też szkoli ukraińskich żołnierzy.
Tak na prawdę trudno zrobić tl;dr, bo cała godzina to dużo konkretów i szczegółów.
@Opornik no OK, to kto w takim razie? To on wiecznie chrzani o zamachu, którego jakoś dowieść nie może, mimo zmarnowania milionów z naszych podatków (które lepiej byłoby spożytkować na opiekę zdrowotną, oświatę, czy wojsko).
A WOT nie był złym pomysłem, ale IMO jak wszystko zrobiono to od d⁎⁎y strony, zamiast kopiować sprawdzone rozwiązania z innych krajów.
@TenebrosuS problem jest z maciorem, któremu dalej niektórzy oddawali honory, z tym, że WOT często dostawał lepsze fanty niż regularna armia, a także ze sporym marnowaniem kasy.
Ciekawostka. Zdjęcie na google maps Whiteman Air Force Base w USA jest zrobione tuż po incydencie z bombowcem strategicznym B-2 we wrześniu ubiegłego roku. Nie wiadomo dokładnie co się stało, ale prawdopodobnie był problem z podwoziem podczas lądowania. Według oficjalnych informacji nikt miał nie ucierpieć.
US Army wybrało pionowzlot Bell V-280 Valor jako następcę UH-60 Black Hawk w programie Future Long Range Attack Aircraft. Ten zmiennowirnikowiec ma zasięg maksymalny ok. 3400 km i maksymalną prędkość około 520 km/h. Konkurentem w programie był Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant w układzie klasycznym.
@BillyFuckboy No, chinolki sobie ostrzą ząbki na zostanie następcą USA. Nie śpieszą się, są cierpliwi. Obyśmy tego nie dożyli, mimo wszystkich wad burgerów.
B-21 to bombowiec strategiczny stealth 6 generacji. Docelowo w US Air Force ma zastąpić bombowce B-2 i B-1. Wprowadzenie do służby pierwszych egzemplarzy przewidziane jest na 2026 rok.
@zero nie wiem, dowiem się po ćwiczeniach. Na pewno dostane psi c⁎⁎j do wojska - ale to norma - więc będę się musiał napierdalać z urzędem miasta. W tamtym roku odpuściłem, ale w tym już nie
Zapomniałem wczoraj napisać, że PGZ Stocznia Wojenna podpisze na dniach umowę z Babcock International na podwykonawstwo jednego z ich zamówień. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o bloki kadłuba dla okrętów Type 31 dla Royal Navy, czyli okrętów wywodzących się z tej samej rodziny co Miecznik. Chodzą tez plotki, że niebawem będą rozmowy o produkcji bloków dla okrętów z tej samej rodziny dla jeszcze innego państwa.
PGZ chce również zbudować hub serwisowo-logistyczny dla okrętów NATO na Bałtyku i podobno dostali na to już zielone światło.
Konsorcjum PGZ-MIECZNIK złożyło do Agencji Uzbrojenia wstępną dokumentację projektową oraz studium wykonalności na fregaty Miecznik. .
Agencja Uzbrojenia zamówiła 29 wozów ewakuacji medycznej na podwoziu Rosomaka