Właśnie rozkrajam na śniadanie wczorajszy wypiek.
Żytni trójfazowy - 1/3 żyto 2000, 2/3 żyto 960 (chciałem 720 ale nie było w sklepie)
Z dodatków to słonecznik, siemię lniane i kminek. Czarnuszka jako posypka.


Społeczność
Z szacunku do chleba. I ciasta. I ciasteczka. I we wzajemnym szacunku. Każdy piecze jak potrafi.
Właśnie rozkrajam na śniadanie wczorajszy wypiek.
Żytni trójfazowy - 1/3 żyto 2000, 2/3 żyto 960 (chciałem 720 ale nie było w sklepie)
Z dodatków to słonecznik, siemię lniane i kminek. Czarnuszka jako posypka.

Zaloguj się aby komentować
No dobra, może odrobinę mnie wciągnęło
Może ktoś polecić jakiś prosty przepis na chleb żytni? Taki naprawdę prosty, na razie może bez zakwasu, tylko na zaczynie drożdżowym albo na suszonym zakwasie?
Nie chcę powtarzać błędów z przeszłości, gdzie od razu zabrałam się za razowe żytnie na własnoręczne hodowanym zakwasie i wychodził kapeć albo dziura i zakalec.

Zaloguj się aby komentować
Tydzień temu wpadła znajoma co ma celiakie która zarzuciła wyzwaniem. Picka bezglutenowa która będzie wyglądać i smakować jak taka napędzana potęga glutenu. Szybkie rozeznaniem i mój diller mąki ma dostępną mieszankę bezglutenową. Caputo fioreglut. Kolejne wybadanie terenu i wygląda na to że nie trzeba fermentować ciasta dniami. Tak naprawdę lecisz przepisem z pudełka. Trochę przerażała hydracja bo 80%. I tak mieszanie tego ciasta ręcznie to byłby dramat. Tak się kleiło, wyglądało jak gips i tak też się zachowywało. Ale kitchenaid dal radę. Przed formowaniem kulek poleciało na balkon gdzie były 2 stopnie. Po ponad godzinie trochę stężało i przy pomocy oliwy udało się bez dramy ulepić kulki które profilktycznie zawinąłem jak cukierki bo bałem się że nie dam rady wyciąganąć je z pudełka. Cukierki poza jednym się rozwiązały więc wyszła jedna kula i trzy walce xd. Finalnie udało się ulepić placki ale kurde to było wyzwanie. Ciasto tak się rwało że od razu formowałem je na łopacie. Niewiele brakowało a bym użył rollera do twarzy różowej jako małego wałka. Ale się udało, wypiek dość długi aby ciasto złapało chrupkości. Wynik taki że jakbym nie wiedział że to bezglutenowe ciasto to bym pomyślał że komuś coś nie do końca wyszło ale pkzza nadal lepsza niż w większości pizzerii. Nawet nie mam za wiele zdjęć tak szybko znikała. I jak zawsze nduja wygrywa plebiscyt dodatków.
#pizza #hejtopizza #gotowanie #bezglutenu





Zaloguj się aby komentować
Przeglądając zdjęcia w telefonie natknąłem się na foto pierwszego chleba jaki wypiekłem raptem trzy miesiące temu. W październiku wpadłem na pomysł żeby wyhodować zakwas i zacząć robić domowe chleby. Wkręciłem się w to niesamowicie, od tych trzech miesięcy wypiekam dwa chleby tygodniowo i progres jaki poczyniłem w jakości napawa mnie dumną
Łapcie kilka zdjęć z mojej chlebowej osi czasu
#chwalesie

Zaloguj się aby komentować
Podejście nr 5. Tym razem mąka 750 "chlebowa". Z ciekawości zważyłam też jeden z bochenków. Wychodzi razem ok. 800 g chleba.
Z ciekawości również podliczyłam koszty:
1 kWh energii - 1,30 zł
550 g mąki - 2,50 zł
6 g drożdży - 0,15 zł
10 g soli - 0,03 zł
woda z kranu - pomijalne
Razem 3,98 zł za 800 g chleba. Robić samemu tylko z powodu ceny specjalnie się więc nie opłaca.
Jednak mimo wszystko opłaca się z dwóch względów.
Pierwszy to oczywiście przyjemność jedzenia świeżego, pachnącego, jeszcze ciepłego chlebka z cudownie chrupiącą skórką.
Druga kwestia jest taka, że bardzo dużo chleba u mnie się marnowało. W niedzielę u mnie w okolicy nigdzie nie da się kupić dobrego chleba. Zostaje tylko jakieś krojone i paczkowane byle co. Albo kupowaliśmy na weekend na zapas, albo musieliśmy kupić cokolwiek, co było w sklepie. Bardzo często zostawał nam nadmiar - albo kupiliśmy za dużo, albo tego kupionego w weekend zjadaliśmy tylko kilka kromek i zostawał, następnego dnia już go nikt jeść nie chciał.
Teraz mogę w każdy, nawet najdłuższy niehandlowy weekend wchodzić bez stresu, że zabraknie nam pieczywa


Nam też się chleb marnował ale rozwiązaliśmy to na 2 sposoby. 1 Toster! Naprawdę - tosty z masełkiem, szynką i serem są bardzo smaczne nawet z 2-3 dniowego chleba. Ustawiamy go tylko na minimum (nie lubimy suchego, czy przypieczonego chleba). 2 mrozimy to co wiemy, że nie zjemy. Zawsze coś jest w zamrażarce na czarną godzinę. A tosterem odgrzewamy.
Zaloguj się aby komentować
Taki tam kolega pszenny, właśnie z pieca wyszedł.
#chleb

Zaloguj się aby komentować
Czwarte podejście. Tym razem ze 150g mąki 1050 i 400g mąki 550 "luksusowej". Ciasto wyszło bardziej rzadkie, bochenek się nieco bardziej rozpłynął na boki. Trenuję nacięcie, trzeba je umiejętnie poprowadzić i nie za późno spryskać wodą już w trakcie pieczenia w piekarniku.
Struktura wyszła za to bardziej puszysta, widać kierunek składania ciasta.


@PiesekChlebek Na blasze. To pszenny chleb, zawiera gluten, więc można zrobić bochenek. Po to się go nacina i spryskuje wodą żeby zwiększając objętość w piekarniku popękał w tym miejscu i żeby szedł w górę.
Żytnie chleby z kolei piecze się zawsze w jakiejś formie. Ale mi też jeszcze żaden żytni nie wyszedł. To zupełnie inna potrawa, z innym procesem technologicznym
Zaloguj się aby komentować
Niech będzie upieczony 🙏🫓Tym razem mam dla was wersje z żurawiną 🔥
#chleb #pieczywo #bojowkapiekarska #piekarnictwo

Zaloguj się aby komentować
Ależ żre żyto przed jutrzejszym wypiekiem.
Znowu będzie żytni, trójfazowy ale jeszcze się nie zdecydowałem jakie dodatki dosypie

Zaloguj się aby komentować
Zrobiłem tzw "Chleb Doskonały" Czyli bez mąki i bez drożdży. Tylko niepalona kasza gryczana, woda i sól.
Robię go już nie pierwszy raz. Kilka razy mi nie wyszedł, ale dziś akurat jest wyśmienity (° ͜ʖ °)
#bojowkapiekarska #gotujzhejto #chleb #dieta



Zaloguj się aby komentować
Kolega testuje przepis. Chleb na zakwasie z sokiem z buraka i cebulą. Smaczny i czuć oba smaki ale kolor zaginął w pieczeniu. Ciekawe jakby wyszło na wodzie drożdżowej z buraka.
Jeśli ktoś chce spróbować i jest dziś w #uk #londyn #highgate to polecam Vanilla Café.
#chleb #bojowkapiekarska

Zaloguj się aby komentować
Zachęcona aplauzem rodziny (jeden bochenek zjadły dzieci z samym masłem) zrobiłam kolejne podejście. Tym razem głębsze nacięcie sięgające aż do piętki, pięknie się rozeszło. Jeśli chodzi o mąkę zrobiłam miks 300g 1050-tki i 100g 450-tki. Ciekawi mnie, jak będzie wyglądać puszystość po przekrojeniu, na razie jest świeżo wyciągnięty z piekarnika, muszę poczekać.

@Dzienpachniejakpoczatek Nie mam czasu na codzień bawić się w takie rzeczy. Teraz jest długi weekend to spędzam go w kuchni
Zaloguj się aby komentować
Niech będzie upieczony 🫓 Na swoim zakwasie, z przepisu z książki „Tartine Bread” i kilkoma trikami z neta. Niezdecydowanym gorąco polecam zacząć zabawę!
A, i polecam mąkę ze Złotego Kłosa, można zamówić na Allegro - robi dużą różnicę


@MrMareX Robię mniej więcej tak (czas danych czynności zależy od tego jak ciasto się zachowuje, to już robię na czuja):
Składniki:
150 g zakwasu żytniego
750 g mąki pszennej chlebowej typ 750
250 g mąki żytniej chlebowej typ 720
20 g soli
750 ml wody
Zakwas karmimy, gdy podwoi swoją objętość robimy rozczyn (150 g zakwasu i 100 ml wody) i zostawiamy na 10 min. Rozpuszczamy 20 g soli w wodzie. Mieszamy wszystkie składniki (ręcznie albo mieszadłem typu duńskiego) i zostawiamy na 30 - 40 min. Przez kolejne 3-4 godziny co 30-40 minut wyrabiamy ciasto nakładając je na siebie. Potem wykładamy ciasto na blat posypany mąką ryżową i przy pomocy skrobaka do ciasta dzielimy na 2 części. Formujemy bochenki i wkładamy do koszyków do wyrastania chleba. Wkładamy je do lodówki na 3-4 godziny. Piec rozgrzewamy do 260 stopni. Zostawiamy dolną blachę. Chleby wyjmujemy z koszyków i nacinamy, po czym wkładamy do piekarnika (najlepiej na kamień do pieczenia). Na dolną blachę wlewamy wrzącą wodę w celu stworzenia pary. 15 minut pieczemy chleb w 260 stopniach, potem zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i zostawiamy na kolejne 30 minut.
Zaloguj się aby komentować
Wrzucam efekt końcowy, zgodnie z obietnicą. Żytni na zakwasie, trójfazowy

@MrMareX wejdź sobie na yt na kanał Tomek Lach i znajdź dwa filmy, pierwszy jak wyhodować zakwas, a drugi jak na tym zakwasie upiec chleb pszenno-żytni. To najprostszy przepis który zawsze wyjdzie. Mąka pszenna wybacza niektóre błędy, chleby żytnie wymagaja minimalnego doświadczenia, bo jak tam coś zrobisz źle to do piekła idzie chleb. Ja kilka miesięcy temu tak właśnie zacząłem przygodę z pieczeniem i od tego czasu piekę dwa chleby tygodniowo
@WalIy Ja generalnie lubię grubą skórkę ale inni już niekoniecznie
Zaloguj się aby komentować
Ciągnie do zrobienia chleba, ale wywaliłem zakwas po rozstaniu.

Zaloguj się aby komentować
Ale bydle wyrosło żytnie, trójfazowe, na zakwasie
To do piekarnika hyc!

Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry, czy można do bojówki piekarskiej?
Pierwszy raz udało mi się coś, co przypomina chleb, z przepisu poleconego na hejto przez @Niewiemja
Wygląda jak chleb
Smakuje jak chleb
Pachnie jak chleb
Ma fenomenalną chrupiącą skórkę - tak jak w chlebach dawniej, piętka jest najpyszniejszą częścią
Spękanie mi nie wyszło, nastepnym razem natnę głębiej i do samej piętki
Zrobiłam na drożdżach zwykłych, bo nie miałam instant (przeliczyłam "na oko" szczyptę suchych na dwie szczypty mokrych)
Dałam mąkę 1050 pszenną chlebową, bo taką miałam (nie chciałam robić całkiem białego chleba na tortowej 450)

@WalIy Zakwas to na razie nie dla mnie, bo trzeba tu systematyczności i o nim pamiętać, a ja nie mam na razie na to czasu. Potrzebuję upiec chleb od czasu do czasu jak nie kupimy na weekend albo się skończy. Rozczyn drożdżowy na razie mnie satysfakcjonuje bo jest bez zobowiązań, ciasto na nim też jest fajnie wytrawne. Popracuję na razie nad techniką.
@GazelkaFarelka wbrew pozorom zakwas nie jest trudny, systematyczność potrzebna jest przez pierwsze 4-5 dni jak się go hoduje i trzeba go dokarmić rano i wieczorem. Później siedzi w lodówce i nie ma problemu, jak raz na tydzień/półtora go wyciągniesz i nakarmisz do wypieku to wystarcza
Zaloguj się aby komentować
Piekę se od jakiegoś czasu chleb. Taki najprostszy z najprostszych.
Zakwas żytni + mąka pszenna + woda + trochę soli
Mi smakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie mam na razie weny i ambicji na eksperymenty, ale chyba pierwszym będzie zwiększenie wysokości przez chamskie przemnożenie składników *1.33 żeby wypełnić koszyk

@pansiano Dałoby się. Wystarczyłoby skomponować program złożony z samego mieszania i wyrastania, a na końcowy etap do piekarnika. Z tym że cały, trzygodzinny cykl w automacie, łącznie z pieczeniem, to 0,4 kW (mierzone miernikiem z hipermarketu). Godzina pieczenia w piekarniku pewnie ze trzy razy tyle (nie mierzyłem, tak obstawiam, mój piekarnik ma 2,4 kW).
@Wonszu ale to chyba nie jest uniwersalne podejście, zależy od rodzaju chleba? zauważyłem, że jak się obijam przy wyrabianiu to mam miejscami zakalec
swoją drogą, brzmi jak technika dla bardziej wtajemniczonych, filozofii w gnieceniu aż się stanie bardziej gładkie i mniej lepiące nie ma żadnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
Cześć!
Baba robiła chleb 2 dni, pierwszy raz.
Pszenno-Boży.

Zaloguj się aby komentować
No i namówili, założenie tej społeczności tutaj zmotywowało mnie, żeby też reaktywować ususzony zakwas po powrocie ze świąt!
Zaloguj się aby komentować