Ukraina pozwie Polskę, Węgry i Słowację za zakaz wwozu zboża. Kijów zapowiada restrykcje na polskie owoce i warzywa

Ukraina pozwie Polskę, Węgry i Słowację za zakaz wwozu zboża. Kijów zapowiada restrykcje na polskie owoce i warzywa

Onet Wiadomości
Kijów pozwie Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu w związku z ich odmową zniesienia zakazu importu ukraińskich produktów rolnych, powiedział ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Kaczka w wywiadzie dla POLITICO, dodając, że planowane są również restrykcje na import polskich owoców i warzyw.
#wiadomosciswiat #wiadomoscipolska #ukraina #aferazbozowa

Komentarze (47)

Fausto

Zastanawiam się czy to tak ciężko kontrolować, aby ciężarówka wjechała z jednej strony kraju i wyjechała tak samo załadowana z drugiej. To chyba gra pisowska aby się przypodobać rolnikom z tym blokowaniem na siłę.

smierdakow

@fausto chyba by trzeba było najpierw ujawnić kto odpowiadał za ten problem i kto zarobił, żeby to naprawić, a na to rząd nie pozwoli

rafal155

@Fausto 

czy to tak ciężko kontrolować, aby ciężarówka wjechała z jednej strony kraju i wyjechała tak samo załadowana z drugiej


Jeżeli to będzie ciężarówka to pewnie nie byłoby to trudne. Ale jeżeli masz ich tysiące, przez miesiące, to szerokie pole do różnych wałów


To chyba gra pisowska aby się przypodobać rolnikom z tym blokowaniem na siłę.


Nie, to naprawa populistycznych decyzji, które zostały podjęte wcześniej.


Ludzie są głupi i chcieli bezmyślnej pomocy bez zaworów bezpieczeństwa, więc obecna sytuacja jest jednym ze skutków takiego podejścia. A pis jak to pis - robią to, co im da lepsze słupki poparcia.

kodyak

@rafal155 jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. PiS podjął decyzję o pomocy zupełnie nie podejmując decyzji kto za to zapłaci.


Zamiast dogadać się z Unią i ciągnąć te zboże gdzie pod Włochy czy Grecji stwierdzlii że pociągnął to sami do Gdańska. Gdyby to była taka złota żyła to już dawno by taki kanał był zrobiony. Okazuje się że jest to w chuj kosztowne i teraz wsazili głowę w piasek i nie wiadomo co z tym zrobic

rafal155

@kodyak 

PiS podjął decyzję o pomocy zupełnie nie podejmując decyzji kto za to zapłaci.


Pis zrobił to, czego oczekiwali ludzie. Ludzie chcieli bezwarunkowej pomocy w każdym aspekcie, bez pomyślunku o konsekwencjach, więc pis to zrobił, bo widział w tym słupki sondażowe.


Oczywiście, że finalnie to rząd podejmuje decyzje i oni mają władzę, żeby pewne rzeczy robić, a pewnych nie, ale w tym konkretnym przypadku zrzucanie na nich całej odpowiedzialności jest śmieszne. Do dzisiaj pamiętam jak mnie wyzywano od ruskich onuc (i to nie tylko w internecie), gdy próbowałem wśród znajomych studzić nastroje i sugerować, że tak otwarte podejście się zemści. Nikt nie chciał słuchać, tylko od razu włączał się automat i bełkot o ruskich czołgach pod Warszawą.


PIS w kwestii Ukrainy był przedłużeniem społecznych nastrojów, pierwszy raz w swoich rządach zrobili to, czego naprawdę ludzie chcieli. Twierdzenie teraz, że to ich samodzielne działanie, ich wały i ich konsekwencje jest po prostu manipulacją.

maciej-2

@Fausto wystarczyło nie znosić cła albo je przywrócić i problemu by nie było.

kodyak

@rafal155 ale przecież spokojnie ten temat można było rozwiązać. Dogadać się z Unią a zachowali się jak się zachowali i nadal nie wiedzą co z tym zrobic

jalisususumu

@Fausto Oczywiscie ze mozna, tylko zaden kraj nie chce przenawozonego zborza kiedy ma sprawdzonych wieloletnich dostawcw.

matkobijca__biedron

'ale przecież spokojnie ten temat można było rozwiązać.'


@kodyak Marnujesz sie mordeczko na hejto.


SKISLEM HARDO XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

krzysztofjezyna

@Fausto tutaj chodzi o coś więcej niż blokady. Polska uczestniczy w tranzycie międzynarodowym i takie też pieniądze za to bierze. A jeśli blokuję to znaczy to tyle że ktoś tych pieniędzy nie przekazał dalej.

kodyak

@matkobijca__biedron to nie są moje słowa tylko politykow którzy się jak rozumiem takimi rzeczami zajmują i krytykowali w tym wypadku totalne zlewkę rozmow z unia

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@Fausto 

 czy to tak ciężko kontrolować, aby ciężarówka wjechała z jednej strony kraju i wyjechała tak samo załadowana z drugiej

Nooooo wiesz. Normalnie to nie, pracuję w korpo gdzie zamawiamy sprzęty z drugiego końca świata na serwerownię- zawsze wszystko przyjeżdża jak w zamówieniu co do ostatniej śrubki w pudle. Tylko że tu się pojawia problem i to podwójny i z góry przepraszam, bo będzie trochę kontrowersyjnie.


Z jednej strony mamy UE, które narzuca pierdylion norm, przepisów i nakazów, które windują cenę naszego zboża TYLKO DLATEGO, że jesteśmy częścią UE i musimy przestrzegać tego narzutu proceduralnego, że tak to ujmę. Cena zboża na składzie jest wywindowana do jakichś pojebanych poziomów mimo, że nasz rodzimy rolnik dostaje za tonę gówno nie pieniądz, więc wszyscy, którzy chcą z niego skorzystać- na przykład piekarze- muszą się godzić na zakup po cenach ze składów. Czyli drogo, przez co sami muszą ponosić wyższe koszta wytwarzania i podnosić cenę końcową towaru. Na co się burzą klienci, co również jest zrozumiałe.

I w tym momencie, kiedy nasze zboże jest drogie... na granicy pojawiają się całe konwoje tirów wypełnione zbożem, które jest zwyczajnie tańsze. Bo nie musi przestrzegać tych wszystkich przepisów, norm, nakazów i tak dalej, bo to i tak leci do Afryki, więc kolokwialnie mówiąc: wyjebongo w nich. Ważne, że jest tańsze. No i teraz wjeżdża to tańsze zboże na teren naszego kraju, oczywiście media grzeją temat od 3 tygodni, więc kiedy te ciężarówki miną granicę wiedzą już absolutnie wszyscy, nawet pani Krysia- sprzątaczka w podstawówce w randomowej wsi koło Poznania. A skoro wiedzą o tym wszyscy, to tak samo wszyscy zainteresowani będą chcieli zbić na tym interes i oni mają pieniądze, kontakty i możliwości, żeby taką ciężarówkę "upłynnić". I voila- kilka dni potem nagle się okazuje, że to zboże zostało przerobione na mąkę z której będą się robić chleby. Ku zaskoczeniu absolutnie nikogo klient końcowy jak zwykle usłyszy głodną historyjkę "wszystko drogie" i zapłaci ile zapłacił, ale już cała reszta w tym łańcuchu zaoszczędzi a to już czysty zysk. A polscy rolnicy? Kolejni raz zostali wyruchani bez mydła przez Pis.


To była jedna strona. A do tego dochodzi jeszcze druga. Bo widzisz... ciężko jest, jak państwo jest teoretycznym gównem, które tylko kombinuje jaką ściemę pocisnąć w swojej telewizyjnej szczujni, żeby ogłupić swój i tak już tępy elektorat. Ciężko jest zrobić działające przepisy tak, żeby można było potem dalej uprawiać swoje kolesiowskie wałki na wszystkim. Więc mimo, że wymóg oplombowania i monitorowania takiego transportu 24/7 od miejsca nadania do miejsca docelowego jest w sumie banalnie prosty... to w praktyce nie u nas. Więc zboże wjeżdżało i zaraz za granicą się magicznie rozpływało w powietrzu. A Ukraina? No... im to w sumie ryla GDZIE to zboże się znajdzie, bo im zależy na tym, żeby mieli za to zapłacone. Zapłaciły polskie cwaniaczki, a nie jakiś afrykański batustan? Waluta to waluta.

MrBean

@Fausto Gdzieś ktoś pisał o jakiejś kaucji pobieranej na granicy z Ukrainą i zwracaną przy wyjeździe z Polski. Moim zdaniem to niezły pomysł. Ale teraz to już za późno. Trzeba im dokręcić śrubę i tyle. Moim zdaniem powinny się pojawić problemy z dostawą uzbrojenia.

znany_i_lubiany

@Fausto całej sytuacji raczej by też nie było na taką skalę gdyby nie pazerność rolników, czekali, czekali ... czekali ... zboże wystrzeliło w górę ... i czekali ... zamiast sprzedać na górce to co robili ? ... czekali ... czekali ... a potem nagle ktoś zobaczył okazję do zarobienia, brak przepisów/i/lub brak możliwości ich egzekucji i cena zboża spadła, a rolnicy pikachuface.jpg i wkurw na partię na którą samemu głosowali tak licznie, oczywiście to tylko jeden z czynników, ale równie znaczący. Czekam na statystki głosów ze wsi - kto na jaką partię tym razem głosował.

666

Z tego co czytalem, to tylko 26% produkcji zboza to mali prywatni przedsiebiorcy (zwykli rolnicy), reszta to korporacja. Gdyby nie to, to wladze Ukr nie cisnelyby tematu do bólu a nawet bardziej. Strzelaja sobie w stope, ale ktos dobrze smaruje to wymaga.

Jak mozna sadzic kogos ze nie chce wpuscic do siebie jakichs produktow? Wyjebane mam czy unia chce czy nie.

Brzmi to jak narracja kremla ale UE wiele chujowych decyzji podejmuje a ta jest jedna z nich i nie musimy sie na to zgadzac.

Oze? imigranci? Gaz od ruskich? Euro? Wszystko to forsuje UE a oczywiscie wychodzi bardzo zle. I nie, nie jest ruska onuca ten kto sie nie zgadza, tylko ten kto narzuca to gowno.

kapitan_d00pa

@666 I PiS-owi przed wyborami które przehula (a na to się przygotowują rozkradając tyle państwowego jak Platforma w 2k15 (rozliczeni, co nie? ) i wpływowym Ukraińcom jest ten zakaz wbrew pozorom bardzo na rękę - będzie można w takich samych konwojach jak ten granatnik przewieźć też i jabłuszka


No bo wiecie, te produkowane przez Oligopole jak Polskie Owoce i Polskie Warzywa będą mogły wysyłać "pomoc" na Ukrainę


Wiecie, "wygłodniałej, biednej ludności Ukrainy, Dejmy!, za darmo!"


I żadne media nie będą mogły o tym nawet pierdnąć. TVP - wiadomo. Szefowie TVN i Polsatu co jakiś czas doglądają czy komuś z redakcji tak głupi pomysł nie wpadł do głowy, żeby o tym mówić, bo obsmarują te stacje łajnem, a reszcie albo obetną zasięgi, albo się dostosują do "tematów o których nie warto mówić".


A tu prosze jakie fajniutkie tematy do klepania pieniędzy:


A tutaj zbieramy pieniążki na nowy żłobek ;

Ojoj zły patriarchat nam kobitom zabiera aborcje;

Ojoj złe feministki sie kurwio zamiast zrobić mi obiad;

Ojoj złe pedały nam chco gwałcić dzieci;

Ojoj złe ksiendze nam chco gwałcić dzieci;


I tak się to kręci... Panie...


Nawet ja nie powinienem o tym pisać, bo nowa ustawa może zinterpretować to jako przestępstwo, ponieważ...


"Kto, biorąc udział w działalności obcego wywiadu albo działając na jego rzecz, prowadzi dezinformację, polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mając na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, państwa sojuszniczego lub organizacji międzynarodowej, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska albo skłonienie organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej, państwa sojuszniczego lub organizacji międzynarodowej, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska, do podjęcia lub zaniechania określonych czynności,,"


.... taaaaakich jak na przykład głoszenie opinii, że dla nas przeciętnych proli tańsze zboże u Polaków i u warzywka/owoce u Ukraińców jest dużo lepsze, więc też lepiej znieść wzajemnego bana na żarcie ...


"podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8."


DZIĘKUJEMY KURWA KAŻDEMU KTO GŁOSOWAŁ NA TEN SKURWIAŁY PIS !!!

libertarianin

to na węgrzech i słowacji też robili taki sam przekręt?


i co, prawo rynku zadziałało, tanie zboże techniczne poszło do młynów wszędzie gdzie się dało przy granicy pewnie, a droższe dotowane przez EU z normami nie chce się teraz sprzedać? przepraszam że tak cynicznie podchodzę do sprawy, ale "tylko głupi by nie skorzystał" to najlepsze co można powiedzieć o tej sytuacji. Jak ktoś myslał że pisiory albo jacyś inni reprezentanci podobnych opcji rozwiażą ten problem inaczej to się mylił, oczywiście że nakombinowali jak tu sprzedać tanio i zarobić. Skorzystali z okazji pod płaszczykiem pomocy, kupili tanie zboże po za EU którego kraj nie mógł nigdzie indziej sprzedać i opylili jako zwykłe.


... i ukraina się pozbyła tanio zboża bo nie miała wyjścia, polski konsument dostał gorszej jakości produkt bo jest drogo, polscy rolnicy zostali wychujani przez władzę bo mają inny zestaw zasad od EU, a ludzie na stołkach sobie zarobili i teraz umywają ręcę, zrzucają sprawę wyżej - i niech kraje się sądzą, co złego to nie oni. Dramat mam nadzieje że odpowiedzialne osoby za tą aferę zostaną rozliczone bo to kolejny skandal międzynarodowy w tym roku.

jalisususumu

@libertarianin TL;DR takich wysrywow nikt nie czyta.

libertarianin

@jalisususumu tl;dr skorzystali bo mogli, ale nie powinni. politycy zarobili na krzywdzie ludzi

Hejt0

@Banan11 To dziwne, bo Polska nie chciała/nie mogła nałożyć indywidualnie embarga na ropę od ruZZkich i czekała na decyzję UE, a tu cyk i się dało #PiSoszukuje

Dudleus

Prawidłowo należy się onucom

firepofej

@Dudleus Przy takim poziomie korupcji mnie wogóle dziwi że myślą o wciągnięciu ich do Unii.

Dudleus

@firepofej jak Polska za PiSu nie wyszła z hukiem z UE to Ukraina musi mieć miejsce

firepofej

@Dudleus Jak nie wyszła?

jalisususumu

@Dudleus Dlaczego mielibysmy wyjsc z unii?

Dudleus

@jalisususumu jak kolega wyżej napisał to niby mają ich nie przyjąć ze względu na poziom korupcji i idąc tą logiką Polska za PiS powinna być wyrzucona bo u nas jeszcze większą korupcja jest

jalisususumu

@Dudleus Z uni nie mozna nikogo wyrzucic.

prepetum_mobile

To polskie embargo to jest aktualnie czysta fikcja. Zboże może pojechać do Czech, czy do Niemiec i wrócić do Polski w ramach unijnego rynku, ale to kolejny problem, który przerósł pisowców.

Pięknie wychodzi też pisowska hipokryzja i brak jakiejkolwiek polityki międzynarodowej.

Włosi mają problem z imigrantami? To wasz problem, wybudujcie sobie mur na morzu.

Polska ma problem ze zbożem z Ukrainy? To problem całej unii, zła unia nie chce pomóc hurr durr

firepofej

'Włosi mają problem z imigrantami? To wasz problem, wybudujcie sobie mur na morzu.'


@prepetum_mobile Polska sobie poradziła, a morza łatwiej pilnować niż zielonej granicy.


'Polska ma problem ze zbożem z Ukrainy? To problem całej unii, zła unia nie chce pomóc hurr durr'


Polska nie ma problemu, to ukraina ma problem bo jej towar nie może dotrzeć do Afryki a nikt w europie tego syfu nie chce.

Thereforee

@firepofej "nikt w europie tego syfu nie chce" XD

firepofej

@Thereforee Jesteś brainetem czy innym szympansem że powtaarzasz moje słowa?

LITE

@Banan11 Wkleję mój komentarz z Wykopu: Jak napisałem, że ukry są nam wrodzy, to się ynternety obsrały i zmieszano mnie z gównem. Czemu jest tak, że jak mam rację, to zawsze jest problem?


Pozdro

NiosePrawde

@LITE Jak masz wklejać swoje komentarze z wykopu to zapraszam do drzwi.

qidomosobeqe

@NiosePrawde Mój komentarz z wykopu: Nie przejmuj się, internety jako grupa są naiwniakami.


Wołam @NoisePrawde żeby się zesrał xD

Thereforee

@LITE Rozwiązywanie sporów międzynarodowych = wrogość XD ojojoj

NiosePrawde

@qidomosobeqe ok

RzecznikHejto

Odwet za pomoc i ratunek xD Typowe ruskie ku rwy, tylko leżące bliżej nas.

matkobijca__biedron

@Banan11 Jak to nas pozwie?


Nie mozemy samodzielnie podejmowac decyzji dotyczacych naszej gospodarki?

Paranoik7

Komentarz usunięty przez moderatora

firepofej

@Paranoik7 Usuneli mema z ukraińcem? JPRDL komuna

Paranoik7

@firepofej norma na tym lewicowym portaliku niczym nie różniącym się od wykopu, evt tylko tym że taniej odbyt sprzedają.

firepofej

Komentarz usunięty

G_R_Z_E_G_O_R_Z

@Banan11 Za niestrudzoną walkę z nierządem pisowskim o niskie ceny chleba w Polsce, Ukrainie należą się wielkie podziękowania.

Nedkely

Afera do wyjasnienia w tydzien, ue zabierze sie za to i wszyscy o tym zapomna w kilka dni.

firepofej

@Nedkely Polska już nie jest w UE?

Klopsztanga

Proponuje by te zborze magazynować na lotnisku w Radomiu.

Zaloguj się aby komentować