Kiedy USA przystępowało do podziemnych testów nuklearnych, nikt nie wiedział, czego się spodziewać. Jeden z testowanych 26 lipca 1957 roku ładunków został umieszczony na dnie ponad 120 metrowej studni, którą postanowiono przykryć półtonową żelazną pokrywą. Podczas eksplozji studnia zamieniła się w olbrzymie rzymskie ognie, a samej pokrywy nie potrafiono nigdzie odnaleźć. Robert Brownlee, astrofizyk projektujący test, postanowił powtórzyć eksperyment używając kamer o wysokiej prędkości, żeby przekonać się, co się stało z pokrywą. Podczas kolejnego eksperymentu ładunek umieszczono na dnie prawie 200 metrowej studni, którą przykryto podobnym, 500 kilogramowym włazem. 27 sierpnia 1957 roku zdetonowano bombę. Kamery ledwo zdążyły zarejestrować uciekający w przestrzeń kawałek metalu. Z wyliczeń na podstawie klatek, którym się to udało, wynikło że pokrywa poruszała się z prędkością 125 000 mil na godzinę, co daje w przybliżeniu 56km na sekundę, czyli prawie 5 razy więcej niż wynosi prędkość ucieczki. Był to też najszybszy stworzony przez człowieka obiekt.
Fizycy od tego czasu wracali co jakiś czas do dyskusji o kolejnych dziejach dwóch stalowych pokryw. Całkiem niedawno symulacja komputerowa pozwoliła wyliczyć, że pokrywy nie spaliły się całkowicie przy przejściu przez atmosferę, ich resztki w okolicach 1961 minęły Plutona, a dziś zapewne są już daleko poza granicami Układu Słonecznego
@Niepowtarzalny2 jak resztki tej porywy kiedyś odnajdzie obca cywilizacja to pomyślą że nam nieźle szambo wybiło 🤣
@Niepowtarzalny2 Bałem się, że puentą będzie prędkość exwykopka po zmianie szaty graficznej pewnej strony. Dobrze, że to po prostu jest bardzo ciekawa informacja.
@Niepowtarzalny2 Już się bałem, że gdzieś to później spadło z powrotem na ziemię xD
@Niepowtarzalny2 No tak trochę nie do końca https://nuclearweaponarchive.org/Usa/Tests/Brownlee.html
widać napracowalnie, dziękujemy za taki wpis
@Niepowtarzalny2 oo stary. o takie ciekawostki nic nie robiłem.
@Kyrzy a kto to przyszedł...
@Niepowtarzalny2 ociechuj! xD
Nie wiem dlaczego, ale moje pierwsze skojarzenie to deska od kibla
O takie hejto nic nie robiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wyborne, czyta się to jak pastę xD
Czyli w zasadzie można by wysyłać sondy kosmiczne umieszczając je zamiast takiej pokrywy przy testach bomb atomowych... Sprytne
@Niepowtarzalny2 Źródło?
@LovelyPL Trzeba by jeszcze sprawić, żeby przeciążenie przy wystrzale ich nie zmieliło xD Za duże koszta o ike w ogole to możliwe
@Niepowtarzalny2 czy to aby na pewno nie fejk kolego ?
@Nathirmajster @Wiertaliot kolega @Kyrzy wrzucił wyżej, że to urbanlegend
@Niepowtarzalny2 Ciekawy wpis
@Wiertaliot OP opisuje chyba projekt Thunderwell/Plumbbob. Wg. wiki ta pokrywa leciała 4x szybciej, niż sonda Voyager. Nieźle.
@Afrobiker Albo resztki tej pokrywy walną w jakąś pozaziemską cywilizację. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak to było? " Sir Isaac Newton is the deadliest son-of-a-bitch in space!"
@Niepowtarzalny2 ekstra ale dodaj tagi
@samuraj-jack W sumie to... nie.Cała rzecz może być zrobiona dużo wydajniej przy stałym spalaniu paliwa nuklearnego. https://space24.pl/pojazdy-kosmiczne/eksploracja-i-dominacja-nuklearny-naped-kosmiczny-wedlug-nasa-i-darpa-komentarz
@Niepowtarzalny2 i o takie hejto nic nie robiłem.
Ciekawe to
@Niepowtarzalny2 świetny content.
@Niepowtarzalny2 Mam dla ciebie zla informacje, nic takiego nie mialo miejsca. Zadna plyta czy inny badziew ze studzienki nie wzniosl sie na szczycie fali uderzeniowej wybuchu atomowego. To raz. Dwa. Odparowal w atmosferze. Jak wszystko wokol. I trzy najszybszym faktycznie poruszajacym sie kiedykolwiek obiektem byla tycia pastylka pastiku przyspieszona przez laser do 30 km/sec e próżni i w laboratorium.
A twoja ciekawostka jest kalka z quory i wychodzi w podpowiedziach googla.
Pozdro
@Niepowtarzalny2 zawsze lubiłem tę ciekawostkę, już jest nieaktualna. Najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka była sonda Parker Solar Probe, podczas jednego z przelotów blisko Słońca.
Za Wiki "Parker Solar Probe pozostanie na osiągniętej orbicie, w peryhelium osiągając rekordową prędkość około 200 km/s względem Słońca."
@Niepowtarzalny2 Nie chcę psuć zabawy, ale…
Parker Solar Probe obecnie osiąga maksymalnie około 345 tysięcy kilometrów na godzinę. Za kilka lat, po przyśpieszeniu dzięki wykorzystaniu pola grawitacyjnego Wenus, ma osiągnąć około 692 tysięcy kilometrów na godzinę…
Tak więc tego…
Ciekawe, w dodatku jak wyobraziłem sobie tą lecącą pokrywę to opanował mnie niewymuszony śmiech.
@Papiezak2137 nie mogę dać pioruna koledze @Kyrzy, więc daję tobie
@mic333 345tys km/s to więcej niż prędkość światła typie XDDDDDDDDDDDD
@Niepowtarzalny2 Zaczyna się jak dobra pasta i tylko czekałem na plot twist xD Fajna ciekawostka
@kolczano przeczytaj jeszcze raz, powoli
@kolczano Na godzinę, nie na sekundę.
@kolczano A gdzie ty tam widzisz km/s „typie”?
@kolczano przecież napisał 345tys km/h nie na s, czytaj a nie słuchasz mózgu co dopowiada xd
@Niepowtarzalny2 i to jest ciekawa ciekawostka
@LovelyPL odpowiedni mocny ładunek prowadnice itp.
Powiedzmy że można by użyć Trotylu bo nie potrzeba aż takiej prędkości.
Tylko ze po wystrzeleniu wyrzutnia niepraktycznie nie istnieje i taniej jest zrobic rakiety które się odłączają w jakieś tam fazie lotu i można wykorzystać je ponownie
@mic333 nie liczy się bo będzie korzystać z źródła energii które nie wytworzył człowiek
@Niepowtarzalny2 to już pewnie przez granicę kosmosu przeleciała i wiadomo w co się zmieniła,
Ciekawe... Ale fajnie by było jakieś źródła zobaczyć.
@Niepowtarzalny2 czekam na wiecej ciekawostek tego typu.
@Bionic_A tak
@Niepowtarzalny2 no i takie historie chcemy czytac, a nie ciagle o tych przegrywach
@Niepowtarzalny2 dałem 900 pioruna, dobre uczucie
@Niepowtarzalny2 histora jak ta o kurczakach wykorzystanych do sprawdzania wytrzymałości owiewek samolotów.
Nie wiedziałem że chce to wiedzieć.
I takie coś się dobrze czyta, wincyj!
@palnik zapodaj historie, tez z checia poczytam!
@Niepowtarzalny2 fajna ciekawostka, chciałbym zobaczyć reakcje "obcych" na widok dwóch stalowych pokryw fruwających w kosmosie xD
@Niepowtarzalny2 zrobiłeś mi wieczór tą historią o pokrywie napędzanej atomowo
@gedzior84 proszę
Amerykańska Administracja Federalna ds. Aeronautyki (FAA) opracowała unikalny sposób testowania odporności przednich szyb samolotowych. System składa się z miotacza, który wystrzeliwuje martwe kurczaki w kierunku testowanej szyby z prędkością odpowiadająca w przybliżeniu prędkości lecącego samolotu.
Teoria jest prosta: jeśli szyba wytrzyma uderzenie martwego kurczaka, powinna również być odporna na prawdziwe zderzenia z ptakami żywymi.
Niedawno zainteresowali się tym pomysłem Anglicy i chcieli zastosować go do testowania szyb lokomotyw super szybkich pociągów, które właśnie opracowują.
Wypożyczyli wiec amerykański miotacz kurczaków, załadowali i wystrzelili.
Kurczak ziemia-ziemia rozstrzaskal szybę pociągu, przebił fotel motorniczego, rozbił konsole układu sterowania i w końcu wbił się w tylna ścianę kabiny.
Zaskoczeni Anglicy poprosili agentów FAA, o zweryfikowanie poprawności ich testu.
FAA po wykonaniu wnikliwej ekspertyzy odbytego doświadczenia przysłała następująca rekomendacje: ''używać kurczaków rozmrożonych.''
@palnik Nie marnuj potencjału tak dobrej historii i zamiast wrzucać ją w komentarzu, zrób z tego osobny wpis
Zaloguj się aby komentować