Monika Horna-Cieślak została zgłoszona przez koalicję jako kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka

Monika Horna-Cieślak została zgłoszona przez koalicję jako kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka

Gazetaprawna
Znamy koalicyjnego kandydata na Rzecznika Praw Dziecka. Monika Horna-Cieślak została zgłoszona łącznie przez wszystkie kluby. To oznacza, że będzie miała większość w Sejmie potrzebną dla poparcia jej kandydatury. Informację potwierdziliśmy w kilku źródłach.

Horna-Cieślak jest adwokatką. Brała udział przy tworzeniu, najważniejszych w ostatnich latach, ustaw dotyczących bezpieczeństwa dzieci i kobiet, czyli tzw. antyprzemocówki 1.0 i 2.0 (wprowadzających m.in. możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy od osoby jej doświadczającej) oraz ustawy Kamilka (nakłada na wszystkie instytucje, w których przebywają dzieci standardy ochrony, czy analizę przypadków, w których doszło do śmierci dzieci lub znacznego uszczerbku na ich zdrowiu z winy dorosłych).

Prawniczka w rozmowie z DGP podkreśla, że do kandydowania namawiały ją zwłaszcza stowarzyszenia skupiające młodych ludzi oraz nakierowane na problemy dzieci i młodzieży, uzyskała poparcie choćby Nastoletniego Azylu, Fundacji Autism Team. - Ustawa o RPD jest do zmiany. Bo to nie jest urząd poglądów jednego człowieka. Musi to być wyraźnie zapisane. Podobnie jak to, że dzieci i młodzież biorą aktywny udział w stanowieniu prawa – mówi Monika Horna – Cieślak. I podkreśla, że jej zasadą, jeśli zostanie RPD, będzie: zero dyskryminacji. Czy to ze względu na orientację, kraj pochodzenia, wyznanie.

Mec. Monika Horna – Cieślak pytana o priorytety wylicza: ustawa o dostępie do opieki psychologicznej dla osób poniżej 18. roku życia tak, by nie musiały z niej korzystać wyłącznie w obecności opiekuna prawnego. Następnie zmiana systemu oceniania zachowania, który dziś dyskryminuje dzieci z neuroróżnorodnością. Dalej: poprawa traktowania dzieci przez wymiar sprawiedliwości, zwrócenie uwagi na problem bezdomności wśród nieletnich, edukacja obywatelska w szkołach, zajęcia dotyczące emocji, rozwiązywania konfliktów, cykliczne kampanie dotyczące przemocy wobec dzieci oraz kwestia ochrony środowiska m.in. w kontekście zdrowia publicznego.

#polityka #wiadomoscipolska
#owcacontent

Komentarze (27)

sireplama

Hmm... Ktoś pamięta nazwisko tej kandydatki na rzecznika praw, co koczowała na korytarzach sejmowych?

DiscoKhan

Spoko, tylko znowu specjalistka od praw kobiet - kogoś kto zacznie dbać poprawnie o prawa ojca to się chyba za swojego życia nie doczekam.


Większość to chyba stanradwoe pierdolety, bo jak w praktyce ta edukacja obywatelska od rzecznika praw dziecka ma wyglądać? Jakieś jedno-dsa zajęcia z tego na całą szkołę średnią? W praktyce ciężko mi to sobie wyobrazić żeby było inaczej.


Zaś system oceniania zachowania to już trzeba nie mieć wstydu żeby o tym wspominać, coś z tym jest niby nie tak? Mówię to jako ktoś kto miał zawsze nieodpowiednie, chyba raz w drugiej gimnazjum poprawne. Przecież liczy się tylko czy nie jest naganne, bo nikt o to nie dba i w zasadzie to trochę szkoda na to atramentu no ale powiedzmy, że na niektórych taka marchewka pozytywnie działa to niech już będzie.


Te rozwiązywanie konfliktów to też śmiesznie brzmi, na papierze może fajnie ale też coś takiego miałem z klasą, raz xD


W klasie kumpla chyba nawet nikt na to nie przyszedł, bo poszli wino pić xD

bojowonastawionaowca

@DiscoKhan to jest kandydatka na rzecznika praw dzieci, a nie obywatela, więc troszkę nie ten temat na prawa ojca

DiscoKhan

@bojowonastawionaowca ale jest wspomniane o prawie kobiet, prawda? Można się spodziewać stronniczości w jej działaniach i prawa dziecka będą poszerzane kosztem praw ojca ale już nie matek. Tego się tak ładnie skalpelem niestety nie da rozdzielić i miło byłoby chociaż takie symboliczne kroki zrobić żeby dać kandydata który walczył o prawa ojców, bo mamy znaczny dysbalans pod tym względem, niestety.


Generalnie to nie jest bardzo znacząca pozycja także właśnie nawet symboliczny gest, wolałbym nie krakać ale spodziewam się dalszego pogłębiania różnic w traktowaniu matek i ojców przy takich nominacjach.

GordonLameman

@DiscoKhan 

jest wspomniane o tym czym się zajmowała.


o tym jak będzie - przekonamy się.

Ale jest coraz więcej organizacji dla ojców. Ważne aby były sensowne, a nie skrajnie szowinistyczne.

DiscoKhan

@GordonLameman skrajne to będą miały zerowe poparcie także nawet sobie tym głowy nie zawracam.


Ale im dłużej będzie się odwlekać ogarnięcie tematu, im mocniej pendulum będzie się odchylać w skrajności matczyną tym większa szansa na to że skrajne ojcowskie opcje będą miały poparcie. Obecnie równowaga jest zaburzona ale nie diametralnie.


Są organizacje i wszystkie bez wyjątku są ignorowane przez polityków partii głównego nurtu jakby w ogóle nie istniały. Podobnie jak mój klubik małego demonologa, istniał sobie gdzieś tam na uboczu ale nawet ksiądz z ambony się o nim nie zajknął ( ͡° ͜ʖ ͡°)

GordonLameman

@DiscoKhan 

ale wiesz, że wskazówka przesuwa się cały (powoli) czas w stronę mężczyzn?

DiscoKhan

@GordonLameman o, w jakim kraju niby? W Polsce za bycie medyczną musiałem już łącznie zapłacić 10 tysięcy złotych - te same kursy były darmowe dla kobiet ale urodziłem się jako gorsza płeć.


Znajomy płaci alimenty na nie swoje dziecko po tym jak go kobieta zdradzała z całą okolicą ale obudził się nieco za późno, sorry, wedle prawa dzieciak twój, płacz i płać.


Możesz mi powiedzieć o jakim kraju myślisz? Rosja może? Bliski Wschód? Nic innego mi do głowy nie przychodzi ale znowu na Bliskim Wschodzie pozwoli wskazówka idzie w stronę kobiet to chyba nie to.


Jakieś solidne przykłady tej wskazówki idącej w stronę mężczyzn? O tego nie widziałem w zasadzie przez swoje całe dorosłe życie, zaintrygowałeś mnie.

GordonLameman

@DiscoKhan 

> o, w jakim kraju niby?

W Polsce. Pisałem o kwestii opieki nad dziećmi.


> W Polsce za bycie medyczną musiałem już łącznie zapłacić 10 tysięcy złotych - te same kursy były darmowe dla kobiet ale urodziłem się jako gorsza płeć

A z kolei np. kursy na prawo jazdy w wojsku faceci mieli za darmo. wet za wet.


> Znajomy płaci alimenty na nie swoje dziecko po tym jak go kobieta zdradzała z całą okolicą ale obudził się nieco za późno, sorry, wedle prawa dzieciak twój, płacz i płać.

Nie pisałem, że nie ma problemów - skąd taki pomysł?


> Możesz mi powiedzieć o jakim kraju myślisz? Rosja może? Bliski Wschód? Nic innego mi do głowy nie przychodzi ale znowu na Bliskim Wschodzie pozwoli wskazówka idzie w stronę kobiet to chyba nie to.

Nie dziwi mnie, że nic Ci do głowy nie przychodzi


> Jakieś solidne przykłady tej wskazówki idącej w stronę mężczyzn? O tego nie widziałem w zasadzie przez swoje całe dorosłe życie, zaintrygowałeś mnie.

Pisałem o kwestii opieki nad dziećmi.

Coraz częściej mamy opiekę naprzemienną, coraz mniej absurdalnych orzeczeń dot. tego, ze kobieta musi wychowywać dziecko. Wskazówka się przechyla powolutku w stronę mężczyzn. Ale to wymaga dalszej pracy i.... świadomości swoich praw.

DiscoKhan

@GordonLameman oo, to ciekawe, jakieś statystki co do tej opieki? Bo póki co to są absolutnie fatalne ale jeżeli poprawiły się o pół procenta w zeszłym roku to zawsze coś. Tylko to jest dużo za mało.


Połowa moich znajomych nie chce mieć dzieci albo jest po wazektomii, bo ludzie nie są głupi. Zanim ta wskazówka się zbalansuje to w Polsce nie ludzi nie będzie. Nikt nie chce robić za frajera.


Ja jestem świadomym swoich praw. Dlatego nie zamierzam się żenić i nie daje kobietom robić sobie ze mną zdjęć w moim domu żeby mnie cwaniara z niego nie wyrzuciła - z samotnymi matkami się umawiałem i na ten temat też znam historie ciekawe.


Sorry ale to jest krytyczny problem który jest traktowany po macoszemu, politycy tylko się zastanawiają czemu w erze informacji faceci nie chcą robić za frajerów - nawet tacy jak ja którzy chcą mieć dzieci.


Naprzemienna opieka... To też super nie jest, niech nawet dziecko będzie z matką ale za łatwo jest faceta odciąć od dziecka jeżeli matka jest toksyczna.


Tak jak jestem optysmityczny pod pewnymi względami tak jako ktoś kto swoje prawa zna i je zawsze zabezpiecza przez co parę związków mi się rozleciało, bo kobiety nie są w stanie udzielić mi połowy zaufania jakiego oczekują ode mnie - to jest pod tym względem tragedia.

GordonLameman

@DiscoKhan 

Statystyki masz na obrazku.


> Dlatego nie zamierzam się żenić i nie daje kobietom robić sobie ze mną zdjęć w moim domu żeby mnie cwaniara z niego nie wyrzuciła - z samotnymi matkami się umawiałem i na ten temat też znam historie ciekawe.

To na pewno jedyny powód xDDDDD


> Sorry ale to jest krytyczny problem który jest traktowany po macoszemu, politycy tylko się zastanawiają czemu w erze informacji faceci nie chcą robić za frajerów - nawet tacy jak ja którzy chcą mieć dzieci.

Nie jest. To medialne bzdury.


> Naprzemienna opieka... To też super nie jest, niech nawet dziecko będzie z matką ale za łatwo jest faceta odciąć od dziecka jeżeli matka jest toksyczna.

Naprzemienna opieka to jedyne sensowne rozwiązanie problemu.


> Tak jak jestem optysmityczny pod pewnymi względami tak jako ktoś kto swoje prawa zna i je zawsze zabezpiecza przez co parę związków mi się rozleciało, bo kobiety nie są w stanie udzielić mi połowy zaufania jakiego oczekują ode mnie - to jest pod tym względem tragedia.

Raczej podejrzewam, że jesteś 100% toksykiem

84996b69-942f-4c4f-9edb-b570a0e2dbcb
DiscoKhan

@GordonLameman pewnie, że nie jedyny powód. Ale mogę podziękować polskim prawodwacom, rzucają mi dodatkowe, duże kłody pod nogi gdybym chciał się związać na stałe i dają mi solidną motywację oraz multum wymówek żeby korzystać z łatwości z jaką w obecnych czasach można zaliczać po dwie panienki dziennie. Tylko mi się to trochę znudziło i właśnie jak jestem zaznajomiony z realiami, sam żadnym cudem nie jestem to nawet cudnej kobiety nie szukam na stałe tylko raczej zwyczajną z niewielką ilością problemów... No to jednak te dodatkowe przeszkody są odczuwalne.


Dzięki za twoją psychoanalizę ale coś mi się wydaje, że analiza czyjegoś charakteru, bo krótkich postach jest niewarta prądu który zeżarła sieć żeby to przesłać w świat xD


Widzisz, mam wady, nie szukam kobiet bez wad na stałe a i tak jeszcze mi ktoś na garb wrzuca, tak dla hecy, 100 kilo obciążenia żebym za łatwo nie miał.


Zdrowe dziecko potrzebuje stałości jak się nie chce wychować nomada, sorry ale jeżeli prowadzimy osiadły tryb życia to dziecko też taki powinno prowadzić.

GordonLameman

@DiscoKhan 

piszesz bzdury.

jeśli rodzice nie mieszkają razem to opieka naprzemienna jest lepsza niż przyznawanie dziecka jednemu rodzicowi.


nie masz pojęcia o czym piszesz, jak zwykle same chłopskie brednie.

DiscoKhan

@GordonLameman ta, tylko poparte książkami na temat psychologii, bo miałem na to fazę przez pewien czas.


Nie u jednego rodzica. U jednego rodzica z częstymi odwiedzinami od drugiego.


Wiadomo, lepsza naprzemienna od pojedynczego rodzica ale w cywilizowanym kraju powinna być opcja żeby to wyglądało po ludzku. Zwłaszcza, że w obecnych warunkach mieszkaniowych to mi blokujesz miejsce do wprowadzenia się z samotną matką, zaproś nas na herbatę, napstryksmy sobie fotek i swoje klamoty porozrzucamy po twoim domu. Lepiej się módl żeby żaden sąsiad nic nie wziął w łapę za korzystne dla nas zeznania ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


Byś docenił jakie mamy wspaniałe prawo obecnie, coś czuję że taka przygoda to faktycznie by kobiecie na tyle zaimponowała, że miałbym stały związek po tym xD

GordonLameman

@DiscoKhan 

co do opieki naprzemiennej - mylisz się i to bardzo.

co więcej to po prostu prawie nie jest możliwe, aby ludzie po rozstaniu tolerowali się tak dobrze. Po prostu nie jest, więc skończ z tymi bzdurami.


po statystykach widać, że jest lepiej z roku na rok dla facetów - nie odbiera się im już dzieci bez sensu. Oczywiście z pewnymi wwyjqtkami mniej lub bardziej skandalicznymi.


co do drugiej cześci twojej wypowiedzi - to juz sa głupie urojenia.

to tak po prostu nie działa.

co więcej - prawo nie rozróżnia plci i to tak samo mogłoby działać w drugą stronę.

ale ty tego nie wiesz, bo ty ogólnie malutko wiesz. Typowe.

DiscoKhan

@GordonLameman to mnie zaproś trzy razy na herbatę, ja tam po próżniacy nie lubię gadać. Nawale sobie fotek, dam po rysiami dla każdego sąsiada i się jeszcze byś zdziwił.


Sorry ale interes dziecka, niejasna sytuacja gdzie wiele osób widziało jak płaciliśmy to tobie czynsz w gotówce - ewidentnie właściciel posesji kręci.


Gówno się sam na prawie znasz, raz sobie dorabiałem - mianowicie kumpel miał problem lokatorów wykolegować, absolutnie dzikich. Sam się wprowadziłem i skłotersów się udało wywalić.


Jak się ma dużo znajomych, umie się ustalać zeznania to uwierz mi, módl się żebyś miał dostęp do dobrego adwokata, bo kreatywna osoba z minimalnym talentem aktorskim może ciebie dobrze zrobić.


Ale ty na pewno jesteś z tych co w gębie tylko mocni i byś takiej żmii autentycznie się bał zaprosić nawet jakbym skuty wszedł xD

GordonLameman

@DiscoKhan 

ja jestem prawnikiem, małpeczko


nic mi takie wiejskie chłopy jak ty nie zrobią, bo to co ty robisz to poruszanie się wśród pozorów i bardzo płytkich informacji.

nie masz pojęcia o temacie i tyle. Gdybyś taki numer próbował wykręcić to nie tylk ożeni byś stracił, ale także cnotę za kratkami


a teraz spłyń z tymi swoimi bzdurami.

DiscoKhan

@GordonLameman fajnie, że jesteś prawnikiem, to sobie wygrane wyroki powiesisz na ścianie.


Może rzeczywiście jak masz znajomych sędziów to by nie przeszło tylko mój złociutki mistrzu prawa, 99% społeczeństwa takiego szczęścia nie ma. Dla mnie zaproszenie matki z dzieckiem do mojej jedynej nieruchomości to stąpanie po polu minowym a na dobrego prawnika z chodami mnie nie stać.


Fajnie, że przynajmniej prawnicy się nie muszą martwić, szkoda, że nawet drogi gówno mógł zrobić z dzikimi lokatorami u kumpla i jednak trzeba było użyć metod nieco mniej cywilizowanych, bo wyroki sądu miały wartość mniejszą od papieru toaletowego.


Cnotę za kratami tracą tylko cwele i pizdy, ty chyba nikogo po wyrokach nie znasz xD Dziwne jak na prawnika, bo nie wierzę, ze masz 100% skuteczności.


Akurat iść do pierdla to teraz można się naruchać bab, że głowa mała, mało.to jest fanek seksu z kryminalistami, tylko naściemniać, że wyrok za coś poważniejszego xD

GordonLameman

@DiscoKhan 

> Może rzeczywiście jak masz znajomych sędziów to by nie przeszło tylko mój złociutki mistrzu prawa, 99% społeczeństwa takiego szczęścia nie ma

Bzdury.


> Dla mnie zaproszenie matki z dzieckiem do mojej jedynej nieruchomości to stąpanie po polu minowym a na dobrego prawnika z chodami mnie nie stać.


Upośledzone brednie. Kwestia dziecka i płci jest irrelewantna dla tych przepisów.


> Fajnie, że przynajmniej prawnicy się nie muszą martwić, szkoda, że nawet drogi gówno mógł zrobić z dzikimi lokatorami u kumpla i jednak trzeba było użyć metod nieco mniej cywilizowanych, bo wyroki sądu miały wartość mniejszą od papieru toaletowego.

"dzikie lokatorstwo" to zupełnie inny problem - łączenie ich to dowód głębokiej niewiedzy i totalnej ignorancji.


> Cnotę za kratami tracą tylko cwele i pizdy, ty chyba nikogo po wyrokach nie znasz xD Dziwne jak na prawnika, bo nie wierzę, ze masz 100% skuteczności.

Czyli nie zrozumiałeś


> Akurat iść do pierdla to teraz można się naruchać bab, że głowa mała, mało.to jest fanek seksu z kryminalistami, tylko naściemniać, że wyrok za coś poważniejszego xD

No i to jest związek dla Ciebie. A nie - pewnie byś się bał, że ci się do celi wprowadzi, bo tak ci kolega powie na spacerniaku - taki naiwny jesteś i tak bardzo wiedzy ci brakuje.

beetroot

To ona jest odpowiedzialna za możliwość wywalenia faceta z domu na podstawie pomówienia?

GordonLameman

@beetroot 

nie.

po co szukasz dziury w całym?

Metanoia

@beetroot Tak i w praktyce to już się dzieje.

WolandWspanialy

@GordonLameman 


Brała udział przy tworzeniu, najważniejszych w ostatnich latach, ustaw dotyczących bezpieczeństwa dzieci i kobiet, czyli tzw. antyprzemocówki 1.0 i 2.0 (wprowadzających m.in. możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy od osoby jej doświadczającej)

Jim_Morrison

Musi być na to stanowisko napalona.

AureliaNova

@Jim_Morrison Jezu, az musiałem skoczyć po wodę do kuchni - tak się sucho zrobiło

Zaloguj się aby komentować