I pamiętajcie. Sportowcy w rassyi są apolityczni!

Na zdjęciach uczestnicy biegu narciarskiego w obwodzie moskiewskim. 10.02.24

#ukraina #rosja
9e1f1fc1-24bd-4659-9bab-8505aa00cf4b
be62a62d-42e6-4956-ae13-b9fc479e964e
Helio09.

Z Moskwy nic dziwnego -tam mobilizacja nie jest uciążliwa i mogą pierniczyć bzdury

vredo

Nawet literę z alfabetu łacińskiego musieli zajebać, bo się wstydzą własnej cyrylicy ale nie kuwa, Zachód zgniły a oni wielkie ymperium.

Jeżeli planety mogłyby chorować, np. na choroby weneryczne to Ziemia choruje na rosję.

Trupus

Widać jak organizator poustawiał zaganiaczy (czerwone kurteczki).

Taxidriver

Fakt, mają kijki ale nart zapomnieli.

UmytaPacha

sportowcy chcą sportu - przygotowują się do biegu miesiącami i specjalnie tam tarabanią, a na starcie kupa chłopa w kamizelkach posuwa ich "bardziej w lewo żeby wyszła ZETka" - ilu odepnie narty i wróci do domu dla takiej głupoty?

Javax

@UmytaPacha Znowu ci biedni rosjanie.

Zrobili "Z" nieświadomie tak samo jak i przez przypadek napadli na ukrainę.


...dla takiej głupoty?

Głupoty, hmmm. OK. Symbol wojny, napaści, mordu i gwałtu.


Co jak co ale ostatnie dwa lata mnie nauczyły nie wierzyć w ich "nieświadomość" i syndrom ofiary.

UmytaPacha

@Javax ale co? Wszyscy Rosjanie napadli jak jeden mąż czy ich państwo?

Ludzie to ludzie, wielu ma podejście "a mnie tam polityka nie obchodzi" i żyją swoim życiem, czasem nieświadomie stając się częścią propagandy państwowej.

Rosjanie to nie są złole z bajki, które popierają "symbol wojny napaści mordu i gwałtu" - jak zawsze z symbolami, mają one różne znaczenie zależnie od perspektywy.

Javax

@UmytaPacha 

"a mnie tam polityka nie obchodzi"

Politykę to się uprawia w sejmie, senacie itp. Czołgi, artyleria i bombardowanie to jest wojna.


... jak zawsze z symbolami, mają one różne znaczenie

"Z" jest symbolem wojny rosji z ukrainą i symbolem wyrażającym wsparcie dla ruskiego wojska biorącego w tym udział. Było tak od początku tej napastniczej wojny.


Wszyscy chyba dobrze pamiętamy Ivana Kuliaka i jego symboliczne wsparcie poprzez założenie koszulki z Zetką... "w sporcie" co niby ruscy nie mieszają do "polityki"


https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-60644832

Czarmiel

@UmytaPacha

Faktycznie, bardzo pokojowy ten nasz wschodni sąsiad. Biedaczek, którego od wieków wszyscy sąsiedzi prowokują. Oni tylko zawsze pokój eksportowali.

Orientujesz się chociaż z grubsza w historii?

Tak, zakładam, że wśród dziesiątek wojen wywołanych przez ten kraj, zawsze byli jacyś „nieświadomi”.

I co z tego?

Niemcy podnoszący rękę w górę w nazistowskim pozdrowieniu też nic nie wiedzieli, bo tak wyszło. Ja im wierzę, bo nie mieli internetu :))

Ruscy (może nie w gubince) jednak go mają.

Weź, daj spokój.

UmytaPacha

@Javax

Politykę to się uprawia w sejmie, senacie itp. Czołgi, artyleria i bombardowanie to jest wojna.

w kontekście o jakim mówię - wojna to też polityka

"Z" jest symbolem wojny rosji z ukrainą i symbole

a pochody pierwszomajowe były symbolem wyrażającym poparcie dla komunizmu i władzy komunistycznej - czy większość Polaków biorących w nich udział rzeczywiście popierała zbrodniczy system, czy np. poszła bo nie chciała przypału w pracy, a po spacerku można iść na herbatkę albo ryby?

Czarmiel

@UmytaPacha

Przypomnę Ci ruchy sprzeciwu w Polsce wobec komunizmu (a to był obóz państw, a nie jeden chory kraj, jak teraz):

Poznań 56,

Wybrzeże 70,

Radom 76,

Rok 80,

Rok 88.


A w Rosji co? Jaki sprzeciw był / jest?

UmytaPacha

Orientujesz się chociaż z grubsza w historii?

@Czarmiel Mam wykształcenie historyczne i m.in. dlatego boli mnie, że tysięczna wojna i znowu to samo - szczucie na siebie nawzajem, pogłębianie konfliktu nieobiektywizmem i produkowanie wpisów jak "wszyscy sportowcy rosyjscy chcą zabijania Ukraińców, nie dajcie się oszukać!".

Reszta tego o czym piszesz to wynurzenia bez związku, to nie są moje słowa ani mój przekaz.

UmytaPacha

A w Rosji co? Jaki sprzeciw był / jest?

@Czarmiel ty tak poważnie?

Javax

@UmytaPacha Noooo, idąc tym tokiem myślenia to noszenie swastyki (bo też to symbol był o innym znaczeniu kiedyś) i później pójście na cherbatką to też nic takiego


Ehh, twoje sumienie. Wybielaj sobię dalej ruskich morderców jeśli chcesz. Każdy dobrze wie co zetka oznacza i wspiera. Nie mam zamiaru udawać, że jest to ok jak ktoś bierze w tym udział.

Czarmiel

Jeśli posiadasz wykształcenie historyczne, to tym bardziej nie rozumiem Twojej opinii. Ale może faktycznie, Ty wyraziłaś (kojarzę, jeśli błędnie, to przepraszam, że mam do czynienia z kobietą) opinię o chłopakach, co na narty wyszli i ich wrobili, a moje wnioski poszły zbyt ogólne.

Jednak, tak jak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, tak podejście „polityka mnie nie obchodzi”, nie zwalnia z odpowiedzialności za działania kraju, którego jest się obywatelem. „Homo sovieticus” nie wziął się z nikąd. Rosja jest od wieków chorym krajem, rozlewającym tę gangrenę od wieków na swoich sąsiadów - „ruski mir”.

Sam nie lubię uogólnień i uznaję je niejednokrotnie za krzywdzące, ale Rosja (czy wcześniej ZSRR) to kraj chorujący na imperializm, a gros jej obywateli, w warstwie wyznawanych poglądów, jest tego imperializmu emanacją.

Taxidriver

Rosjanie to w większości zakopeksione, butne, pijane i agresywne kreatury, które nie potrafią nic zbudować a jedyne co im wychodzi to mordowanie swoich i cudzych obywateli.

UmytaPacha

Dlatego unikam dyskusji na tematy okołopolityczne, bo jak zawsze - strata czasu, i tak się nikogo nie przekona.


@Javax tak - noszenie swastyki przez dziewczynkę uprawiającą sport w Rzeszy w 1940 też nie oznaczało, że popiera ona mordowanie milionów ludzi. To jakie znaczenia miała swastyka dla ludzi żyjących w Rzeszy a ludzi np. w Polsce to dwa różne światy i interpretacje znaczenia i obie są poprawne - tak samo jest z ZETką.


@Czarmiel "Rosja (czy wcześniej ZSRR) to kraj chorujący na imperializm" - no ja się zupełnie zgadzam, jak całe twoje życie twoje państwo jest z kimś w stanie wojny to kolejna nie robi większego wrażenia. To Rosja jest winowajcą tej wojny, to Rosja ma mniej racji w tym konflikcie itd. - nie ma wątpliwości. Ja się tu głównie kłócę z tym, że - szczególnie w czasie wojny - wszystko jest bardziej upolitycznione, wliczając w tym roku poczciwe czysto sportowe Лыжя России. Przejrzałam rosyjskie artykuły o tym wydarzeniu i dziesiątki zdjęć i są weseli ludzie, dzieci ze sportowymi transparentami, a ZETki nie ma - trzeba kopać albo szukać słowami, by ją znaleźć i dowiedzieć się, że mają 80. rocznicę oblężenia Leningradu przez faszystów i stąd taki pomysł powiązany z obecną wojną. Nikt tam nie przychodzi, by świętować zabijanie i gwałcenie Ukraińców. W drugą stronę - tak samo nikt na Ukrainie nie popiera Bandery dlatego, bo mordował Polaków i był nazistą, a dlatego, że będąc między komunistycznym rosyjskim młotem a niemieckim kowadłem - ostatecznie wybrał sprzeciwienie się młotowi. I - nim ktoś mi to zarzuci - rozumienie tego nie oznacza, że ZETki i banderyzm mamy jako Polacy powinność tolerować.


@Taxidriver Nie.

Dzemik_Skrytozerca

@UmytaPacha 


Umówmy się, że do momentu, w którym jako kraj prowadzą wojnę, nie mamy ochoty traktować ich - zbiorowości - na równi z resztą świata. A potem, jak spłaca, jako kraj, długi, pogadamy.


Tak, są wyjątki.

Goscie, którzy reprezentują kraj (np. sportowcy) albo manifestują poparcie dla wojny (literka Z) zdecydowanie nie należą do tych wyjątków.

marcin-pyra

@UmytaPacha "ale co? Wszyscy Rosjanie napadli jak jeden mąż czy ich państwo?

Ludzie to ludzie, wielu ma podejście "a mnie tam polityka nie obchodzi" i żyją swoim życiem, czasem nieświadomie stając się częścią propagandy państwowej."


To niech się kurwa zainteresują. Jak ich nie interesuje polityka ich kraju to niech ich nie interesuje to, czy mogą występować międzynarodowo. Co jest kurna ważniejsze? Dławienie zbrodniczego reżimu na każdym kroku by powstrzymać go przed mordowaniem setek tysięcy obywateli innego kraju czy 300 sportowców których kariera legnie w gruzach? A jeżeli kariera tych sportowców ma legnąć w gruzach przez działania swojego kraju i jest to dla nich najważniejsze to dlaczego popierają swój zbrodniczy reżim publicznie? Jakbym kurna jakiegoś strażnika SS z Auchwitz słyszał. "No mnie w sumie polityka nie interesuje. Ja tylko pilnuje tych tu osadzonych. Polacy? Żydzi? A co to? Ja w sumie tylko strzelam jak uciekają. Mnie nie interesuje polityka. Porozmawiajmy o łyżwiarstwie - to jest ważny temat"

marcin-pyra

@UmytaPacha I jesteś pewna że masz wykształcenie historyczne a nie w Gender Studies? Może History of Gender Studies? Jak się twoje historyczne spojrzenie przekłada na to wydarzenie? Udowodnij nam faktualnie, że społeczeństwo na które państwo nakłada swoje zbrodnicze ideologie powinno być traktowane jako indywidualne istoty niezależne od państwa i jest to słuszne. Że to wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo podmiotów które taki reżim uznaje za wrogów.

UmytaPacha

@marcin-pyra 1. zobacz do jakiej treści odnosiły się moje słowa

2. Nie wiem po co wszyscy wysuwają temat międzynarodowych konkursów, którego nie poruszam - Лыжя России to wewnętrzna rosyjska impreza.

3. Właśnie przyrównałeś randomową narciarkę Svietłanę co na sportowej zabawie w tłumie została na chwilę przestawiona do zdjęcia ze strażnikiem na etacie zabijającym ludzi w obozie śmierci. Nie czujesz niesmaku?

UmytaPacha

I jesteś pewna że masz wykształcenie historyczne a nie w Gender Studies? Może History of Gender Studies?

@marcin-pyra XDD

jak ja mam z tobą rozmawiać poważnie po takim tekście?

marcin-pyra

@UmytaPacha Nie czuję. I to właśnie na fundamencie twoich argumentów nie czuję niesmaku. Gdzie jest granica między wspieraniem zbrodniczego działania swojego kraju a życia swoim życiem? Czy sportowiec z Z-ką wspiera reżim? Najwyraźniej nie, bo nie strzela. Czy obywatel kraju który ma w nosie politykę jest winien? Najwyraźniej nie bo nie wiedział. Czy pracownik fabryki produkującej amunicję jest winien? Najwyraźniej nie bo on tylko chce wyżywić rodzinę. Czy żołnierz na froncie jest winien? Najwyraźniej nie bo on nie wiedział że pojedzie na wojnę. Czy prezydent kraju jest winien? Oczywiście że nie. On się tylko broni. Kto jest winien? Wszyscy inni są winni. Kto ponosi koszta wojny? Losowe osoby z kraju ofiary. Kto ponosi korzyści? A o taki sportowiec który nie widzioł a w sumie to się nie interesuje i tylko kopanie balonu go interesuje a tak w ogóle to nie ma żadnej wojny a jak jest to on nie wie co tam się dzieje a jak wie to jego kraj się tylko broni a jak się nie broni to tamci też tak robili więc można. Możemy wrócić do ważnych tematów jakim jest to że chce dostawać piniądze za moje hoby?

marcin-pyra

jak ja mam z tobą rozmawiać poważnie po takim tekście?

@UmytaPacha Wykaż się wiedzą historyczną na poziomie akademickim zastosowaną w odniesieniu do tego wątku i przeproszę z pocałowaniem ręki bez mrugnięcia okiem. Masa bab się powołuje na swoje wykształcenie jakby równało się to wiedzy podczas gdy nie przekłada się ten papier na żadną merytoryczną myśl

M_B_A

@marcin-pyra Czytam tylko, nie chcę się włączać w dyskusję merytoryczną, bo nie znam się. Ale typie, w każdym poście rzucasz jakimś Ad Personam w dyskutantkę. Teraz oczywiście musiało się pojawić odniesienie do tego że to baba. Litości

Alky

@UmytaPacha nie zapomnij dopisać gorzkich żali o biednych mobikach, którym smutno, że dowództwo nie podumało wyszkolenia i uzbrojenia, i są mieleni dronami zamiast gwałcić i mordować jak równy z równym

matips

ale co? Wszyscy Rosjanie napadli jak jeden mąż czy ich państwo?

@UmytaPacha: Tak, państwo działa w imieniu obywateli. Na tym polega przywództwo i do tego służy system polityczny aby mieszkańcy (tutaj: Rosji) działali wspólnie i wspólnie osiągali cele niedostępne jednostkom. Dużo narodów wspólne wysiłki kieruje w budowanie dobrobytu. Rosjanie napadają sąsiadów.

To jest po prostu tak proste. Dlaczego Putin ma możliwość prowadzenia wojny? Nie dlatego, bo jest super potężnym magiem z jakiegoś uniwersum fantasy. Może prowadzić wojnę, bo podąża za nim społeczeństwo rosyjskie - każdy kto mieszka w Rosji dokłada się swoją pracą (przez podatki), swoimi zdolnościami albo buduje rodziny i rodzi przyszłych wojowników "Z".

UmytaPacha

@Alky nie mam siły na was

Kronos

Tymczasem turniej Intel Extreme Masters w Spodku oraz nagrodę miliona dolarów wygrywają rosjanie.

"Ostatecznie rosyjski zespół Team Spirit został dopuszczony do udziału w turnieju IEM Katowice decyzją organizatorów. Argumentami za było utrzymanie neutralności w sporcie oraz fakt, że zawodnicy nie powinni ponosić konsekwencji działań swojego kraju".

Wstyd organizatorzy, wstyd.

Czemu

@Kronos kiedy to było

Czemu

@Javax smutne. Póki im biznes nie padnie to nie przestaną popierać.

Javax

@Czemu Przyznam się, że nawet o tym nie słyszałem. Dopiero teraz jak @Kronos wspomniał to się dowiedziałem.

A ile tego typu rzeczy pewnie się ciągle dzieje? Myślę, że dość dużo.

Sweet_acc_pr0sa

@Kronos hajs kładzie BB i BC ruskie organizacje, więc się nie dziw xD


Turniej w starcrafta dla balansu wygrał Fin, a jak wiemy finowie mają doktorat w jebaniu ruskiego scierwa

matips

@Kronos Wstyd dla Polski, wstyd dla Katowic.

rebe-szunis

@Walenciakowa 

To nie jest wojna putina, to jest wojna wszystkich mieszkańców rosji!

To nie jest wojna Hamasu, to jest wojna wszystkich mieszkańców paska Gazy.

Nidy nie zapominajcie tego. Dziękuję za uwagę!

micin3

@rebe-szunis oczywiście, to jest wojna Izrael kontra Gaza (a nie, jak Izrael próbuje forsować, wojna Izrael-Hamas), w końcu Izrael bestialsko morduje cywili, nie tylko bojowników Hamasu.

rebe-szunis

@micin3 Zesrałeś się na landrynkowo. xD

GrindFaterAnona

@Walenciakowa zdjecie zmanipulowane, to są szykany na trasie biatlonu xD

Topia

Temu bydłu należy anulować wszystkie wizy, deportować i nich sobie w tym chlewim mirze siedzą.

maly_ludek_lego

@Walenciakowa Ciekawi mnie czy w takiej np Hiszpanii czy innej Francji, taki przecietny Juan czy inny Pierre widzi co sie dzieje i czy nachodzi go refleksja, ze wlasnie sie nam tu urodzil drugi Hitler na wschodniej granicy UE.. Czy moze wywalone i zycie w beztrosce.

Zaloguj się aby komentować