30 maja 1958r.
Urodziła się Gun-Marie Fredriksson;.
https://m.youtube.com/watch?v=LlVI7ZNiFlI&pp=ygUHcm94ZXR0ZQ%3D%3D
#muzyka
30 maja 1958r.
Urodziła się Gun-Marie Fredriksson;.
https://m.youtube.com/watch?v=LlVI7ZNiFlI&pp=ygUHcm94ZXR0ZQ%3D%3D
#muzyka
Zaloguj się aby komentować
O proszę, Meshuggah wypuścili nowego utwora #muzyka #metal #rock #progmetal #djent
Zaloguj się aby komentować
Ide albo nie ide. Trzy garnitury mam. Matko Bosko Kochano.
#muzyka #emoll
Zaloguj się aby komentować
spanko nadchodzi. trochę się obawiam bo pełnia i pewnie będzie się źle spało, no ale cóż ¯\_(ツ)_/¯ a to muzyczka na dobranoc #muzyka #muzykaelektroniczna #progressivehouse #dobranoc #lane8 #muzykataneczna #acidhouse https://youtu.be/4gBamVbLtL0?is=Hq09mfGN4pED0iEi

Zaloguj się aby komentować

Careless Whisper to jeden z tych utworów, które zna niemal każdy - nawet jeśli nie pamięta tytułu, rozpoznaje saksofon po pierwszych dźwiękach. Ale historia tej piosenki jest znacznie ciekawsza niż sama legenda słynnego tematu saksofonowego. W tej dekonstrukcji rozkładam Careless Whisper na...
#muzyka #muzykaelektroniczna #electronic #idm #glitch #ambient #alteranima #accesstoarasaka #muzykazyxx
Alteranima to włoska kompozytorka Elda Di Matteo, poruszająca się na styku elektroniki i ambientu, której twórczość opiera się na filmowych, melancholijnych strukturach i klasycznym podejściu do kompozycji. Access to Arasaka to amerykański projekt IDM i glitch, który w tym remiksie nadaje oryginalnej kompozycji bardziej cyfrowy i rytmiczny charakter.
Label: RAUMKLANG MUSIC Album: Stereograms Wykonawca: Alteranima Utwór: Inner Silence (Access to Arasaka Remix) Kraj wydania (label): Niemcy Kraj pochodzenia: Włochy Wydany: 2013 Gatunek: Electronic Styl: Glitch, IDM, Ambient
Zaloguj się aby komentować
Pijani Powietrzem - Późnym popołudniem
https://www.youtube.com/watch?v=l26hj-Y1wgM
. #muzyka #deaftone #pijanipowietrzem #2002 #zawieszeniwczasieiprzestrzeni #poznympopoludniem
Zaloguj się aby komentować
#muzyka
Zacny teledysk z filmu SAMSARA. Czyli lekko, łatwo i przyjemnie;)
"Worek tego i worek tego i tego wooor!"
XD
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#muzyka #muzykaelektroniczna #electronic #experimental #bassmusic #dubstep #grime #shipsket #planetmu #muzykazyxx
Ship Sket to brytyjski projekt muzyczny poruszający się na styku bass music, dubstepu i grime’u, łączący wpływy UK undergroundu z eksperymentalnym podejściem do rytmu i struktury.
Label: Planet Mu Album: InitiatriX Wykonawca: Ship Sket Utwór: Dysentery Kraj wydania (label): UK Kraj pochodzenia: UK Wydany: 31.10.2025 Gatunek: Electronic Styl: Experimental, Bass Music, Dubstep, Grime
Zaloguj się aby komentować
Altern8 - Objective (UK 1990)
Tak brzmiało techno zanim zostało zepsute przez Niemców:)
#techno #ukbleeptechno #rave #lofi #muzykaelektroniczna #muzyka
@bscoop Altern-8 to klasyka ale z tym "zepsuciem przez Niemców” to nie do końca bym się zgodził bo to ciekawa historia 🙂
UK i Niemcy po prostu inaczej zinterpretowały to, co przyszło z Detroit. UK poszło bardziej w rave, hardcore, jungle i breakbeaty, a Berlin po upadku Muru zakochał się w surowym detroit techno.
To właśnie Niemcy dali wtedy producentom z Detroit drugi dom, bo w USA mało kto jeszcze rozumiał tę muzykę i mało kto słuchał.
Po zamknięciu klubu UFO ekipa otworzyła w 1991 Tresor w opuszczonym skarbcu bankowym i zaczęła wydawać ludzi z Underground Resistance. Pierwszym wydaniem Tresora był projekt X-101 (Mills, Banks i Hood) potem m.in. Waveform Transmission Jeffa Millsa.
Do tego 3MB (Moritz von Oswald i Thomas Fehlmann) nagrywali z Juanem Atkinsem, a Maurizio praktycznie stworzył fundamenty dub techno. Więc Niemcy nie zepsuli techno, oni pomogli przetrwać tej muzyce w najbardziej surowej formie.
A UK i Berlin po prostu rozwinęły ją w dwóch różnych kierunkach co wyszło elektronice na dobre i to nie tylko w Europie 😉
@Zyxx z tym moim komentarzem nie byłem tak na serio, ale mimo to trzymam się opinii, że Techno przed i po 1991 to praktycznie 2 odrębne gatunki.
80sowe Techno z Detroit to w zasadzie eksperymentalna muzyka taneczna, kładąca duży nacisk na atmosferę, a jej niemiecka kontynuacja to bardziej konglomerat 3 różnych gatunków. Od poprzednika najbardziej go odróżnia szybki, surowy i energiczny rytm (ja tu widzę znaczący wpływ popularności Chicagowskiego Acid House'u) i minimalizm + agresywniejsza paleta brzmień zaczerpnięta z EBM (ten styl był bardzo popularny w RFN-owskich klubach na przełomie lat 80/90). Z Detroit pozostało zamiłowanie do budowania atmosfery, ale ona już nie była stawiana na najważniejszym miejscu, a przez wpływy EBM jej charakter stał się o wiele mroczniejszy, surowszy i mniej subtelny. No i samą strukturę utworu często zaczęto opierać o hook zapętlony przez całą długość jego trwania (najbardziej charakterystyczna cecha z którą Techno jest przez stereotypowego Kowalskiego kojarzone).
Te zmiany także nie ominęły Djów-producentów z Detroit (dzięki za przypomnienie o ich twórczości), którzy doskonale zdawali sobie sprawę z popularności ich muzyki po 2giej stronie Atlantyku i również zaczęli wprowadzać do swojej muzyki agresywniejszy sound design. Ich późniejszą twórczość również oceniam jako oddzielny podgatunek (słuchając podcast z którymś z weteranów, był to albo Mills albo Saunderson, dowiedziałem się, że dopiero wtedy pojawiło się określenie Detroit Techno - jako reakcja na rosnącą dominację niemieckiej sceny).
Singiel od Altern8 który tutaj wrzuciłem, jak i inne utwory z krótko trwającego stylu UK Bleep, był jednym z przykładów transplantacji Techno na europejskiej scenie klubowej u progu lat 90 (natrafiłem też na kilka podobnie brzmiących EP-ek z Belgii). Ten styl nie był "skażony" elementami innych elektronicznych gatunków i tworzono go z podobnym eksperymentalnym podejściem co oryginał. Jestem pewien, że w dużej części z niego rozwinął się styl Ambient Techno a następnie scena IDM (którą przez swoją eksperymentalność uważam jako bliższą źródłu niż większość podgatunków Techno powstałych po roku 1991).
@bscoop szacun za tak merytoryczną odpowiedź, bardzo mnie cieszy, że wreszcie można z kimś pogadać na takim poziomie 🙂 Genialnie to rozpisałeś, masz absolutną rację z tym podziałem na techno "przed i po 1991" i dorzuceniem do tego EBM-u.
Kluby we Frankfurcie i tamtejsza scena mocno czerpały z Front 242 czy Nitzer Ebb, stąd brał się ten surowy, wręcz "wojskowy rygor" który potem połączył się z kwasami z Chicago i kosmicznym Detroit. To prawda, że niemieckie podejście zabrało techno trochę tej pierwotnej, detroitowej "duszy" i przestrzeni na rzecz hipnotycznego, zapętlonego rygoru (ten nieszczęsny, stereotypowy "hook dla Kowalskiego" jak to nazwałeś) ale to właśnie ta zmiana pozwoliła na totalną rewolucję w sound designie.
Nawet samo Detroit (jak Underground Resistance czy potem Jeff Mills solo) musiało podkręcić tempo i agresję, żeby nadążyć za zmianami na europejskiej scenie.
Co do UK Bleep - pełna zgoda. To było czyste nieskażone komercją przeniesienie techno na europejską scenę, z którego potem rozwinął się eksperymentalny IDM i wczesne ambient techno od Warp Records (Aphex Twin, Autechre).
Moim zdaniem wizerunek techno mocno zepsuły późniejsze, komercyjne projekty typu euro-dance, hard-dance czy hands up z lat 90. typu Scooter czy Brooklyn Bounce. Niemieccy producenci komercyjni zauważyli wtedy, że na elektronice można zarobić miliony i zaczęli masowo pchać to do radia, TV i na wielkie dyskoteki, a media niesłusznie wrzuciły wszystko do jednego worka z napisem "techno". Podobnie było m.in. w Holandii i Belgii.
W UK z kolei ten mocny bit i proste melodie zaczęto nazywać hard house, a potem prześmiewczo "stupid house". (Nie wiem bo nie zagłębiałem się w to jak to wyglądało w innych krajach) Kiedy to dotarło do Polski, narodziła się cała ta era "vixy" białych rękawiczek i gwizdków - początki Manieczek, a potem pierwsze festiwale Sunrise.
Ludzie potocznie mówili na to "techno" i "techniawki" (co z perspektywy czasu było niezłym wstydem, hehe). Dopiero z czasem zaczęto to przemianowywać na trance, bo ludziom pewnie znudził się już ten stupid-house'owy i vixowy klimat.
Ale to właśnie to zjawisko zepsuło wizerunek gatunku w oczach masowego odbiorcy, choć z prawdziwym techno z Detroit nie miało to już nic wspólnego.
Co najciekawsze, dzisiaj po około 30 latach, mamy powtórkę z rozrywki. To, co teraz masowo nazywa się "hard techno" to w zasadzie stary hardcore, gabber i rave zmiksowany z szybkimi, prostymi melodiami wpadającymi w ucho (czyli taki neorave / neogabber). Z kolei w wolniejszych tempach media też błędnie wciskają metkę "techno" rzeczom, które są zwykłym dancem z prostą melodią, w Niemczech prześmiewczo nazywa się to wręcz "szlagier techno". Ogólnie: TikTok techno i business techno robione pod wielkie festiwale.
To samo dzieje się w house - moda na slap house sprawiła, że ludzie nazywają to deep housem "bo takie nazwy się sprzedają" z którym ta muzyka nie ma kompletnie nic wspólnego. Oj dużo by o tym pisać wszystkim...
Ale się rozpisałem, hehe. Wracając jednak do Twojego komentarza - jeśli o to chodzi, to pełna zgoda. Super pogadać z kimś, kto tak szeroko widzi tę ewolucję i rozumie, że to nie była "zwykła rąbanka", tylko potężne krzyżowanie się gatunków na przełomie dekad 🙂
Piszę sobie też powoli m.in. o historii techno i house'u od samych początków i o tym, jak ja to widzę. To będzie wersja w skrócie, bo nie chcę pisać książki (pewnie i tak pominę wiele rzeczy) ale i tak pewnie wyjdzie z tego kilkanaście części. Jak coś tam źle napiszę, to będziesz mnie poprawiał i najwyżej to dopracujemy, hehe 😉 Ale to za jakiś czas, bo wcześniej planuję wrzucić tutaj inne rzeczy, które powoli kończę.
Zaloguj się aby komentować
#muzyka #muzykaelektroniczna #jazz #nujazz #futurejazz #smoothjazz #brokenbeat #okvsho #muzykazyxx
Okvsho to szwajcarski projekt muzyczny tworzony przez dwóch braci, poruszający się na styku nowoczesnego jazzu i elektroniki, łączący żywe instrumenty z wpływami hip-hopu i broken beat.
Label: Current Moves Album: A Place Between Us Wykonawca: Okvsho Utwór: "Okusho" Kraj wydania (lebel): Szwajcaria Kraj pochodzenia: Szwajcaria Wydany: 07.03.2024 Gatunek: Electronic, Jazz Styl: Broken Beat, Smooth Jazz, Future Jazz
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#muzyka #muzykaelektroniczna #nujazz #ambient #minimal #immah #muzykazyxx
Immah to niemiecki projekt muzyczny poruszający się na styku nu-jazzu, ambientu i minimalowej elektroniki, łączący organiczne struktury rytmiczne z przestrzennym, współczesnym brzmieniem.
Label: Independent / immah.wav Album: Integration (Single) Wykonawca: Immah Utwór: Integration Kraj wydania: Worldwide (Digital distribution) Kraj pochodzenia: Niemcy / RPA Wydany: 21.11.2025 Gatunek: Electronic Styl: Nu-Jazz, Ambient, Minimal
Zaloguj się aby komentować
#muzyka #muzykaelektroniczna #jazz #nujazz #cinematic #ambientjazz #danieldiaz #muzykazyxx
Daniel Diaz to argentyński muzyk i kompozytor poruszający się na styku jazzu, muzyki elektronicznej i muzyki ilustracyjnej, łączący miejskie brzmienia z filmową estetyką ambientu.
Label: Daniel Diaz / DedeLand Album: Downtown (Single) Wykonawca: Daniel Diaz feat. Miguel Yanover Utwór: Downtown Kraj wydania: Francja / Argentyna Kraj pochodzenia: Argentyna Wydany: 10.06.2025 Gatunek: Jazz, Electronic Styl: Nu-Jazz, Cinematic, Ambient Jazz
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
M.C. Hammer - U Can't Touch This
https://youtu.be/otCpCn0l4Wo?si=FbiEyzr3ou5axf9_&t=16
Dzisiaj nie wiedzieć czemu (pozdrowienia dla @WatluszPierwszy) wchodzą lata 90, to wrzucam Mistrza Celemonii.
. #muzyka #deaftone #lata90 #mchammer #1990 #PleaseHammerDontHurtEm #ucanttouchthis
Zaloguj się aby komentować
#muzyka #muzykaelektroniczna #electronic #idm #darkambient #rroo #ukraine #argentina #abstraktreflections #muzykazyxx
r.roo (Igor Yalavets) ukraiński projekt poruszający się w obszarach IDM, glitch i ambient, często wykorzystujący również elementy dark ambientu i dronowych struktur brzmieniowych.
Label: Abstrakt Reflections Album: Nothing Wykonawca: r.roo Utwór: Lazy Dispute Kraj wydania (label): Argentyna Kraj pochodzenia: Ukraina Wydany: 30.06.2014 Gatunek: Electronic Styl: IDM, Dark Ambient
Zaloguj się aby komentować
#muzykawolfika #muzyka #500wolfika #downtempo #electronica #nujazz #muzykaelektroniczna
500 najczęściej słuchanych przeze mnie płyt, według serwisu last.fm - od 2007 rok
miejsce 62 (ilość scrobli - 157):
Bonobo - "Black Sands"
rok wydania: 29.03.2010
producent: Bonobo
Zaloguj się aby komentować