Trzy tygodnie temu pisałem tu jak to wysadziło trochę elementów w sterowniku bramy. W końcu zrobiłem.

Uszkodzeniu uległy:


  • tranzystory mosfet sterujące jednym siłownikiem

  • drivery mosfetów


Przy pierwszej próbie wylutowania mosfetów powietrzem udało mi się przyjarać kondensatory, które spuchły i straciły pojemność. Samą grotówką nie było łatwo, bo bardzo duże powierzchnie projektant przeznaczył na przewodzenie prądu (jeden tranzystor może uciągnąć 43 A, a w impulsie do 170 A). Później już wiedziałem i starałem się ostrożnie.

Elementy wymienione zaznaczyłem strzałką.

Tranzystory pozyskane po najlepszej możliwej cenie, natomiast drivery kosztowały po 11 cbl/szt. + przesyłka. Nie bawiłem się w sprawdzanie który padł, po prostu wymieniłem wszystkie żeby nie ganiać w jedną i drugą stronę. Tym bardziej, że pogoda zapowiadała się deszczowa. Zdjęcia robione jak już zaczynało padać.


#macmajster #elektronika #awaria #diy

28b59a61-7f09-4f75-95f1-75a347d4e57d
b7e37e0d-18d8-4d1b-a729-7c133c329c1e

Komentarze (10)

@macgajster Zapraszam na szkolenie z zakresu wylutu elementów bez i ich "przykazania". Tym razem wtryskiwacze benzynowe nie będą potrzebne ( ͡o ͜ʖ ͡o)

@macgajster w 1999 na koloni karnej w Egeszegelandzie, lutowałem ziomkowi urwany kabel do minijacka za pomocą zapalniczki. Skill mam dosyć wysoki ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ

Zaloguj się aby komentować