Nie samymi wyborami w Polsce człowiek żyje - i dlatego na ratunek przychodzi Singapur. Dziś bowiem został rozwiązany tamtejszy parlament i zarazem ogłoszone zostały wybory parlamentarne, które odbędą się 3 maja.


Wybory te będą pierwszym dużym testem dla premiera Lawrenca Wonga, który w maju zeszłego roku przejął przywództwo Partii Akcji Ludowej, sprawującej władzę w państwie nieprzerwanie od 1959 roku.


Wszystko to w warunkach dużej niestabilności gospodarczej i otoczenia zagranicznego w związku z polityką celną prowadzoną przez prezydenta Trumpa. Na domiar złego PAP w wyborach przed 5 latami osiągnął jeden z "gorszych" wyników (61% głosów, co dało jednakże 83/93 miejsca w parlamencie) w swojej historii.


W tym roku do zdobycia będzie 97 miejsc w parlamencie, a oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej odbędzie się 23 kwietnia. Jeśli wydaje się to Wam, że to dosyć krótkie terminy (ogłoszenie wyborów na 17 dni przed wyborami, rozpoczęcie kampanii na 10 dni przed wyborami), to takie są singapurskie standardy, które są jednym z elementów wzmacniających pozycję rządzącej partii PAP.


Na dodatek w tegorocznym budżecie znalazło się parę nadzwyczajnych pozycji wydatkowych, które oficjalnie mają być elementem świętowania 60 lat niepodległości kraju, jednakże są powszechnie odbierane jako kiełbasa wyborcza. Są to np. voucher dla każdego obywatela o wartości sięgającej 1 700 - 2 300 PLN, obniżka podatku dochodowego o 60% (ograniczona do pewnej wartości) czy specjalne prezenty dla nowo narodzonych dzieci. Mało? To jeszcze na każde gospodarstwo domowe przypadł dodatkowy voucher o wartości 2 300 PLN, a każdy bezrobotny będzie mógł liczyć na 6-miesięczną wypłatę w wysokości łącznie 17 000 PLN


Co więcej, o ile hipotetycznie data wyborów w Singapurze nigdy nie jest znana na więcej niż kilkanaście dni przed nimi, to rząd i sama PAP zawsze wykonuje pewne ruchy, które niezbicie świadczą o tym, że te wybory się zbliżają. Jest to m.in. wyznaczenie komitetu wyznaczającego granice okręgów wyborczych, finalne wyznaczenie samych okręgów czy rezygnacja ważnych urzędników z urzędów publicznych, by mogli oni następnie wystartować w wyborach z list PAPu.


Gra jest więc mocno nierówna - czy opozycja będzie w stanie zdobyć cokolwiek więcej niż 10 miejsc w parlamencie? Czy tegoroczne nadzwyczajne wydatki wystarczą do utrzymania poziomu 60+% głosów oddanych na wiecznie rządzącą PAP? Jak silny mandat na początek swojej kariery na najwyższym szczeblu otrzyma Lawrence Wong? Tego dowiemy się już na początku maja


#wiadomosciswiat #politykazagraniczna #singapur

#owcacontent

#azjatyckaowca

7b7254c0-5680-45bc-a7ba-dd550ae82763

Komentarze (23)

Fen

Ja pi⁎⁎⁎⁎le...

Jest jakieś miejsce na tej planecie gdzie da się żyć bez je⁎⁎⁎ej polityki i je⁎⁎⁎⁎ch polityków?

wonsz

@Fen było wrzucić tag polityka na czarną...a nie, czekaj

voy.Wu

@Fen da się. w Belgii przez półtorej roku nie było rządu i nikt nie narzekał. dopiero chyba UE interweniowała.

bojowonastawionaowca

@voy.Wu nie UE, tylko w końcu za którymś razem się udało stworzyć koalicję kilku ugrupowań

voy.Wu

@bojowonastawionaowca no tak


u nas to chyba prawnie nie jest taka sytuacja możliwa, nawet teoretycznie

voy.Wu

@bojowonastawionaowca no tak


u nas to chyba prawnie nie jest taka sytuacja możliwa, nawet teoretycznie

bojowonastawionaowca

@voy.Wu w sensie? Brak możliwości utworzenia rządów? Oczywiście że możliwa, tyle tylko ze po określonym czasie musiałoby dojść do kolejnych wyborów - jak w Bułgarii, która miała 7 wyborów parlamentarnych począwszy od 2021 roku do zeszłego roku. I zasadniczo przez większość tego czasu mieli rządy tymczasowe


A w Belgii narzekali bardzo na brak rządu, w końcu wiązało się to ze zmniejszonym budżetem i obcięciem wydatków

5tgbnhy6

@voy.Wu w Hiszpanii mieli tez dluzszy okres bez rzadu i przez powstrzymanie biegunki legislacyjnej gospodarka wyraznie przyspieszyla

5tgbnhy6

@Fen obczaj sobie idee seasteadingu, lady raczej wszystkie podpadaja pod jurysdykcje politykow w roznych systemach

voy.Wu

@bojowonastawionaowca no o to mi chodziło, u nas trzy razy się róbuje uzyskać wotum zaufania chyba, a później nowe wybory.


poczytałem o Bułgarii i faktycznie niezły burdel. ostatecznie rządzi koalicja 3 partii. nawiększa w koalicji jest GERB, czyli populistyczna partia pro-europejskich konserwatystów , a druga jest Bułgarska Partia Socjalistyczna (sojusznik pisu w PE) która jest otwarcie prorosyjska. do tego partia piosenkarza-celebryty, a całość do działania wymaga poparcia mniejszości tureckiej, która jednak w koalicji nie jest.

Nemrod

@Fen Na Białorusi jest tylko jeden.

bartek555

@bojowonastawionaowca to, ze bylem tydzien temu w singapurze to totalny przypadek. prosze mnie znowu nie pomawiac.

voy.Wu

@bartek555 rozwiązali parlament, wsiadli na statek i popłynęli z @bartek555 . co im obiecał? niewiadomo (narazie pomagają kłaść rurociąg) ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Parigot

@voy.Wu no skądś muszą mieć kasę na spełnienie obietnic wyborczych¯\_(ツ)_/¯ A @bartek555 ma kupę siana więc wszystko jasne

bartek555

@Parigot masz racje, mam kupe

Greyman

@bojowonastawionaowca bardzo ciekawe, nie wiedziałem, że Singapurska demokracja jest taka "skrzywiona". Ale Panie Moderatorze gdzie tag #polityka?

bojowonastawionaowca

@Greyman jest tag #politykazagraniczna

maly_ludek_lego

@Greyman no ja zawsze myślałem, że tam jest bardziej autorytarny system prawdę mówiąc xD I nie wiedziałem że oni to nazywają demokracja xD

Greyman

@maly_ludek_lego ja mam bardzo powierzchowną wiedzę o Singapurze. Słyszę "republika", "wybory", "prezydent", "parlament" no to w głowie łącza się kropki w demokrację. A tu widzę jedna partia przy korycie od 66 lat, czyli demokracja upośledzona. Rosja light.

Michot

@bojowonastawionaowca Ale jak 3 maja? Oni nie mają Święta Konstytucji? Upośledzeni jacyś?

Zaloguj się aby komentować