Komentarze (31)
@Component2094 xfce bo jest najnormalniejsze
KDE, bo działa, nie trzeba doinstalowywać jakiegoś gówna żeby po prostu działało po ludzku. Jak chce wygląd jak na tableta to ma dedykowaną wersję, a nie główną. Nie wprowadzają zmian a następnie je usuwają, żeby za parę lat ogłosić sukces że wprowadzili nową funkcjonalność. Rozwój toolkita gtk to też parodia.
@30ohm opowiesz cos wiecej o tabletowym wygladzie na KDE?
mam problem, bo gnome wygladowo podoba mi sie bardziej, ale jest niewygodne w uzytkowaniu - nawet z rozszerzeniami
i faktycznie - KDE po prostu dziala. np jak instaluje jakies PWA to na gnome widze je jako kolejne okno przegladarki a na KDE widze je jako osobny program. taka jedna z wielu subetlnych roznic. a, no i na KDE czcionki wygladaja normalnie - na GNOME rendering jest jakis taki, ze mam wrazenie, ze ponownie uzywam monitora CRT.
@30ohm Wyobraź sobie moje zdziwienie widząc, że prawy klik nie działa jako prawy klik (tj. wyświetlanie menu kontekstowego) bo sobie tak artyści od GNOMEa wymyślili. XD
@Component2094 masz coś takiego jak KDE Plasma Mobile. Fedora ma nawet dedykowaną wersje. Wygląda i działa jak interfejs Androida. Mam dotykowego laptopa i całkiem przyjemnie się to używa.
@Thereforee o tym właśnie piszę. Mnie dziwi że taki mint robi forka gnome w postaci swojego środowiska cinnamon. Gdzie istnieją znacznie lepsze bazy do tego aby zrobić sensowne środowisko. A nie takie padło jak gnome. W pracy dostałem system z zainstalowanym gnome, wolałem go usunąć i bawić się w połączenie z Windowsa/ maka po ssh niż to używać.
@Component2094 DDE. Przynajmniej jeśli chodzi o panele dotykowe. Ale to już dobrze sobie całego Deepina postawić
@30ohm żeby nie było, gardzę gnome i nie rozumiem jak można z tego wygodnie korzystać, albo jak komuś się może chcieć instalować jakieś pierdoły żeby to działało wygodnie. Gdy dostaję gnome to pierwszą rzeczą jest instalowanie innego desktop environmenta xd
Nie podoba mi się, ale z tym nie walczę, korzystam z innych środowisk bo ich jest sporo
Kde bo ma apke na androida do sterowania kompem z telefonu XD.
Cinnamon, bo od wielu lat działa i nie mam potrzeby szukać czego innego.
@Component2094 i3wm, bo nie rozprasza pierdołami i maksymalizuje obszar roboczy
@Component2094 jakiś tiling window manager (i3wm - dla X11 - lub sway - to samo dla wayland -, albo hyprland, ostatnio jest dość popularny). Pracuję dużo w konsoli, ale workflow w tiling window managerach jest lepszy od jakiegokolwiek klasycznego okienkowego. Jeśli nie wiesz o co chodzi: jesteś w stanie sterować oknami w 100% z klawiatury, do tego workspace'y które naprawiają to co wszystkie "wirtualne pulpity" w innych window managerach robią źle, finalnie minimalizm: 0 bloatu, są bardzo lekkie same w sobie.
Ciężko to opisać tak, żeby było to strawne, bo chodzi o to jak bardzo szybko wchodzi Ci to wszystko w "odruchy" i jak szybko staje się intuicyjne. Najlepiej jak po prostu sobie spróbujesz popracować z tym przez dzień, potem najwyżej odinstalujesz.
Tutaj jakieś przyzwoite podsumowanie: https://www.youtube.com/watch?v=sWRNG1g5iXY
Manjaro ma bardzo przyzwoicie przygotowany TWM na i3wm, niewiele trzeba customizować (a można bardzo dużo).
@wonsz z i3wm odkryłem że nie potrzebuję do większości rzeczy wielu monitorów, ale wciąż, jak już je mam i się przydają workspace'y są o wiele wygodniejsze niż wirtualne pulpity (głównie dzięki temu że można je przestawiać pomiędzy monitorami i że jest jeden workspace per monitor, korzystam z tego codziennie)
KDE. GNOME jest jakieś takie dziwaczne, trudne w konfiguracji. Do tego bardzo niewygodne okienko wyboru plików, które jakiś czas temu stało się jeszcze mniej wygodne - iwyświetla przyciski w dziwnych miejscach.
@Component2094 lxdeqt, bo jest proste i lekkie
Wybrałem i3wm bo jest turbo lekkie i nie trzeba przy nim używać myszki. A dzielenie ekranu (w sposób i3) czy zmiana workspace'ów umożliwia znakomitą organizację pracy.
A jak chcę sobie poklikać myszką to używam Cinnamona
XFCE bo mam słabego kompa.
Używam gnome, ze względu na brak potrzeby konfigurowania większości rzeczy i styl UI, który mi się podoba. Pasuje do mojego workflow - jedno okno na cały ekran. KDE wydawało mi się zbyt chaotyczne, gdy ostatni raz go używałem.
@2138 twoja odpowiedz brzmi tak, ze rownie dobrze sam bym mogl napisac. a jedna gnome, nawet z rozszerzeniami, z jakiegos powodu jest... niewygodny. KDE uzywa mi sie niby wygodniej, ale gnome podoba mi sie wizualnie bardziej. stad rozterka gdzie zostac
@Component2094 przenieś sobie pasek z KDE na lewą krawędź ekranu xd
@Component2094 Być może to kwestia wielu ekranów? Gdy do jednej maszyny dołożyłem sobie drugi monitor, to faktycznie trochę gorzej się używało gnome i kombinowałem z rozszerzeniami na tiling itp., ale zawsze coś było nie tak.
@ZohanTSW To z paskiem po lewej to jest unity. W sumie nie wiem ile to ma wspólnego z gnome, ale na oko całkiem sporo. Przy czym unity to nie desktop environment, tylko sam shell.
W sumie to nie wiem dlaczego moja opinia jest zaskakująca. Ludzie nie lubią gnome zazwyczaj przez ich podejście do konwencji desktopowych i kontrowersyjne decyzje UX. To fakt, że do gnome trzeba się przyzwyczaić.
Używam gnome bo mi się podoba styl XD
KDE bo mogę z nim zrobić co tylko zechcę. Korzystałem kiedyś z GNOME ale zawsze mnie męczyło bo mój sposób korzystania z komputera jest inny od wizji "artystów" z teamu od GNOME. Za bardzo uprościli i okroili je z funkcjonalności. Jasne, jest bardziej stabilne od KDE bo literalnie w nim nic nie ma xD. I jak chcesz przywrócić albo dodać jakąś funkcjonalność to trzeba pobierać jakieś losowe dziwne rozszerzenia. I potem robisz update środowiska i połowa z nich się wywala i nie możesz korzystać z komputera xd.
Z innych środowisk to na pewno nie mogę nic zarzucić Cinnamonowi i XFCE. Po prostu działają, jasne mają mniej funkcjonalności niż KDE ale są też lżejsze i mają swój target. Zawsze jeszcze można porzucić używanie całych DE i zainstalować sobie samo WM i wtedy imo najlepsza opcja na ten moment to Hyprland albo Sway.

Zaloguj się aby komentować