Dlaczego statyczne strony użytkowników na GitHubie są hostowane na domenie IO, a nie głównej COM?
https://github.blog/2013-04-09-yummy-cookies-across-domains/

Człowiek żyjący i nauczający w Internecie. Dodaj do obserwowanych 😎
Dlaczego statyczne strony użytkowników na GitHubie są hostowane na domenie IO, a nie głównej COM?
https://github.blog/2013-04-09-yummy-cookies-across-domains/
Zaloguj się aby komentować
@hejto - sugestia:
przypięte posty powinny mieć opcję "ukryj".
Wpis taki przeczytam raz, ale później jestem skazany na jego oglądanie już na zawsze (aż go odepniecie). Obecnie, aby zobaczyć nowe wpisy, muszę przewinąć 2 ekrany w dół, bo przypięte posty mi zasłaniają. Jest to szczególnie uciążliwe na smartfonie
Zaloguj się aby komentować
Zrobiłem to - abyś Ty nie musiał. Spędziłem tydzień na Clubhouse
Ostatnio sporo się mówi o tej sieci, głównie ze względu na jej niedostępność. Trzeba mieć zaproszenie, aby się tam dostać, a o to nie jest tak łatwo. Jeśli nie masz znajomych w sieci, to za przyjemność dołączenia zapłacisz od kilkudziesięciu do nawet 100zł (po tyle w necie chodzą zaproszenia).
Dostałem zaproszenie, zainstalowałem aplikację i tutaj pierwsze niemiłe zaskoczenie.
Aplikacja zaczęła męczyć:
udostępnij nam swoją listę kontaktów
Nie
nooo weź udostępnij!
Nie!
jak nie udostępnisz, to nie dostaniesz 2 zaproszeń i nie będziesz mógł zapraszać nikogo!
nie udostępnię!
no to nie…
Tak oto stałem się użytkownikiem Clubhouse bez możliwości zapraszania kogokolwiek, ale za to dane moich znajomych nie wyciekły do chmury
Po rejestracji przyszedł czas na wstępną konfigurację konta. Pytają tylko o imię i nazwisko oraz fotkę/awatar.
Podałem to, co chcieli. Następnie musiałem wybrać zainteresowania.
Lista jest… noo…. jakby to powiedzieć
Oto lista kategorii i opcji do wstępnego wyboru.
Identyfikacja: LGBTQ, Czarni, Azjaci, Niepełnosprawni, Kobiety
Nie pasuję do żadnej
Wiara: Buddyzm, Judaizm, Islam, Hinduizm, Ateizm, Agnostycyzm i na końcu taka jedna najpopularniejsza religia na świecie była jeszcze
Inne: Wellness, Medytacja, Zdrowie, Fitnes, Samorozwój itp.
Moje pierwsze wrażenie:
Ale bieda! A gdzie są komputery, biznes, marketing, startupy?
Okazuje się, że są i można je bez problemu wybrać, ale nie na starcie. Trzeba wejść w ustawienia zainteresowań i wtedy widać wszystkie dostępne kategorie. Zaznaczyłem więc to, co trzeba.
Ciekawe jest to, że Clubhouse podpowiedział mi, kogo mogę obserwować. Nie mam pojęcia jak on to dobrał (zgaduję, że kilkadziesiąt osób ‘wyciekło mój numer telefonu’), bo nie udostępniłem kontaktów, ani nie zaznaczyłem wtedy jeszcze żadnych zainteresowań, a zobaczyłem listę naprawdę świetnie dobranych pod moje zainteresowania ludzi. To jest plus! Miłe zaskoczenie.
Dodałem garść osób do obserwowanych i wylądowałem na swoim ‘wallu’. Miałem tam dwie trwające rozmowy. Jedna o tym co to jest Clubhouse, a druga o tym… dlaczego warto mieć konto na Clubhouse
Kliknąłem ‘explore’ aby zobaczyć, co aktualnie ‘leci na Clubhouse’ i znalazłem jakąś rozmowę o biznesie w social mediach. Dołączyłem, posłuchałem, a po kilkunastu minutach nawet wirtualnie wszedłem na scenę i podzieliłem się swoimi przemyśleniami.
Tak średnio uczestniczyłem w jednej dyskusji dziennie, słuchając rozmów (puszczone w tle) po około godzinę dziennie.
Taki tam miły czasoumilacz w tle. Zamiast radia jest OK. Na 8 sesji odezwałem się w trzech.
➤ Clubhouse to piekło introwertyka. Lubisz chodzić na afterparty po konferencjach? Często odszywasz się przy wspólnej posiadówce przy stole? U cioci na imieninach jesteś duszą towarzystwa? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi ‘NIE’, to obawiam się, że możesz być podobny do mnie i Clubhouse nie jest dla Ciebie
➤ Ta sieć to ekstremalny zjadacz czasu połączony z nieefektywną komunikacją. Nie lubię komunikacji synchronicznej. Nie lubię także słuchać czegoś, czego nie mogę puścić na 150% szybkości. Clubhouse to taki podcast, tylko że w trakcie słuchania każdy może dorzucić coś od siebie.
➤ Clubhouse bardzo przypomina mi telewizję. Masz teraz godzinkę wolnego? No to masz pecha, bo na temat programowania rozmawiamy o 20:10, a o 19:30 masz sesję marketingową. Czasami trzy sesje nakładają się na siebie i możesz słuchać tylko jednej. Oczywiście nie da się wrócić do tego co było, więc pielęgnujesz FOMO (Fear Of Missing Out).
➤ Zabranie głosu było dla mnie skrajnie trudne. Czasami próbowałem wbić się w dyskusję po 5-6 razy, zanim ktoś skończył swój słowotok. Ale to nie wina aplikacji, a moich zdolności komunikacyjnych (czy tam ich braku).
➤ Im więcej osób obserwujesz, tym lepsze i ciekawsze polecane rozmowy dostajesz. Niestety, jest jeden mały problem. Obserwując zaledwie 39 osób, dostawałem około 10-15 powiadomień o nowych ciekawych rozmowach dziennie. Fizycznie nie da się w tylu uczestniczyć. Po kilku dniach wyrzuciłem powiadomienia.
➤ Rozmowy anglojęzyczne są naprawdę ciekawe, ale ciągną się godzinami… szkoda mi czasu, a wszystko jest na żywo bez możliwości zatrzymania, cofnięcia itp.
➤ Polska scena Clubhouse to w zasadzie samorozwój, autopromocja, magia przyciągania, produktywność i inne rzeczy, od których trzymam się z daleka
➤ Gdyby nie inicjatywa ‘DEV-Radio’ (info znajdziesz w dzisiejszym #unknowNews), to nie miałbym czego szukać na Clubhouse. To na polskiej scenie jedyna sensowna grupa eventów, w których uczestniczyłem (nie mówię, że nie ma innych. Mówię, że w innych ciekawych nie uczestniczyłem).
➤ Na Clubhouse nie obserwujesz ludzi, których lubisz. Obserwujesz ludzi, których ZAINTERESOWANIA lubisz. Z tego powodu mam w obserwowanych znajomych oraz kilka losowych osób, których dobrze nie znam (albo i wcale nie znam), ale mają fajne zainteresowania, dzięki czemu 'dziedziczę' od nich powiadomienia o ciekawych eventach.
To nie jest sieć dla mnie. Kończę przygodę z Clubhouse po około 7 dniach.
Nie jest to sieć zła, ale potrzebujesz mieć czas, kochać poznawać nowych ludzi, uwielbiać rozmowy z obcymi… czyli w skrócie musisz niebyć mną. Wtedy wszystko będzie OK
Aplikacja nadal się ze mną targuje. Dzisiaj powiedziała, że za moją książkę kontaktów da mi 5 zaproszeń, ale jestem twardy i kontaktów nie oddam

Zaloguj się aby komentować
Jak słuchać rozmów z Clubhouse NIE posiadając iPhone? Jest na to sposób.
Wada rozwiązania: rejestrację/aktywację trzeba przejść na iPhone
@Unknow ja właśnie testuję apkę HouseClub. Andrzej mnie wrzucił w masyznę i będę testował https://github.com/grishka/Houseclub
Zaloguj się aby komentować
◢ #unknownews ◣
Zestawienie ciekawych linków z branży IT na ten tydzień
https://blog.haschek.at/2021/how-i-heat-my-home-by-mining.html
INFO: autor do tej pory ogrzewał dom prądem. Koparka pokrywa 50% kosztów ogrzewania domu i zarabia na swoje utrzymanie.
INFO: zobacz film, aby zrozumieć, jak to wygląda. Gra działa na Windowsie, Linuksie i Macu
INFO: Agregator eventów dla branży IT. Sporo tematów. Od twardych po miękkie, związane z programowaniem, architekturą czy chmurą
https://mikkel.ca/blog/git-is-my-buddy-effective-solo-developer/
INFO: GIT jest świetnym narzędziem do pracy grupowej, ale może przydać Ci się także gdy pracujesz sam
INFO: to biblioteka JavaScript, która rozszerza możliwości HTMLa o gotowe funkcje JS. Można napisać requesty Ajaxa, edytować dane itp. A to wszystko bez ani jednej linijki pisanego JS.
https://remysharp.com/2021/02/11/the-web-didnt-change-you-did
INFO: "dawniej to łatwo było tworzyć strony, a teraz próg wejścia jest tak niesamowicie wysoki..." - czyżby? ciekawe przemyślenia
https://github.com/liamg/traitor
INFO: wrzucasz na serwer, uruchamiasz jako zwykły user i jeśli system ma jakąkolwiek podatność, to jesteś rootem
https://matrix.org/blog/2021/02/15/how-we-hosted-fosdem-2021-on-matrix
INFO: wykorzystano do tego sieć "Matrix". Ciekawe rozwiązanie techniczne.
INFO: dodajesz rozszerzenie do przeglądarki (Chrome/Opera/Safari/Firefox) lub programu pocztowego i możesz np. pisać maile w Markdown, a odbiorca otrzyma je jako pięknie sformatowany HTML
https://github.com/apankrat/nullboard
INFO: użyj linka do podglądu wersji DEMO, aby zobaczyć, jak to działa w praktyce
https://medium.com/swlh/user-engagement-is-code-for-addiction-a2f50d36d7ac
INFO: artykuł o tym, jak manipulują nami media społecznościowe, abyśmy spędzali w nich jeszcze więcej czasu
https://blog.jetbrains.com/blog/2021/02/16/code-with-me-beta-support-for-audio-and-video-calls/
INFO: Dodane niedawno rozwiązanie JetBrains, "Code With Me" pozwalające na wspólne kodowanie w czasie rzeczywistym, testuje właśnie obsługę wbudowanych videokonferencji.
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete
INFO: poprawne nazewnictwo pól, połączone z odpowiednimi typami zawartości pól może bardzo ułatwić życie użytkownikom Twojej aplikacji webowej
https://github.com/willmcgugan/rich
INFO: zobacz na screena, a zrozumiesz o co chodzi
https://github.com/oilshell/oil/wiki/Alternative-Shells
INFO: niektóre z nich są bardziej wymyślne. Warto rzucić okiem np. na Fish Shell, czy Nushell
https://github.com/flameshot-org/flameshot/
INFO: zobacz koniecznie animację jak to wyglada. Fajne!
https://librearts.org/2021/01/foss-in-2021-preview/
INFO: zapowiedzi ciekawych funkcji w znanych aplikacjach
https://ishadeed.com/article/tiny-enhancements-in-css/
INFO: pędząc stale przed siebie z nowinkami technologicznymi w CSS, zapominamy, że nie na każdej przeglądarce działają one tak samo (a nie kiedy nie działają wcale)
https://cloudinary.com/blog/time_for_next_gen_codecs_to_dethrone_jpeg
INFO: porównanie nowoczesnych formatów plików graficznych, przy których tradycyjny JPEG wypada raczej kiepsko
https://alpercinar.com/open-cell-id/
INFO: mapę można zoomować, a dane na niej prezentowane da się pobrać (tylko to około 40 milionów punktów!)
https://www.twilio.com/blog/zsh-tricks-to-blow-your-mind
INFO: powłoka ta słynie z ciekawych sztuczek jak i sprytnych dodatków. Na tej stronie znajdziesz 9 mniej znanych trików z jej wykorzysaniem
https://newatlas.com/telecommunications/zoom-fatigue-video-exhaustion-tips-help-stanford/
INFO: jeśli czujesz się po nich naprawdę zmęczony, to niekoniecznie ze względu na to, że jesteś introwertykiem
INFO: o co w tym chodzi i skąd się to wzięło? Artykuł z wyjaśnieniem. Przy okazji rzuć okiem, o jakie grafiki chodzi
https://webmastah.pl/rok-2021-to-poczatek-konca-dockera/
INFO: Rozbudowana analiza obecnej sytuacji z Dockerem, po tym jak Kubernetes ogłosił, że się z nim żegna.
https://www.irigoyen.dev/blog/2021/02/17/stop-using-icon-fonts/
INFO: według autora 'icon fonts' to zło i wszyscy powinniśmy przejść na ikony w SVG. Ma na to oczywiście argumenty
== LINKI TYLKO DLA PATRONÓW ==
https://uw7.org/un_6038080c03e12
INFO: garść ciekawych usprawnień zwiększających produktywność
https://uw7.org/un_603807aed93da
INFO: prosty quiz. Rzuć okiem na kod źródłowy i powiedz, czy Twoim zdaniem napisała go sztuczna inteligencja, czy może człowiek
https://uw7.org/un_603807b549e75
INFO: wszystko podzielono na kategorie. Są tam do wyboru SaaSy, IaaSy, PaaSy i wszystko inne, co trudno zaklasyfikować
https://uw7.org/un_603807bc65183
INFO: jak wykonać i załatać XSS, jak testować SQL Injection i wiele innych
==
Chcesz, aby Twój link pojawił się tutaj?
Po prostu mi go zgłoś. To zupełnie NIC nie kosztuje - dodaję jednak tylko to, co mi przypadnie do gustu.
https://mrugalski.pl/suggest.html
Podobało się? To kliknij błyskawicę
Patronem zostaje się tutaj:

Zaloguj się aby komentować
Jak szybko wzrasta majątek Jeffa Bezosa?
Ciekawa symulacja
[w lewym górnym rogu możecie zmienić sobie na inną osobę do porównania]

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Naucz się pracy z GITem, rozwiązując interaktywne, graficzne zadania
Zaloguj się aby komentować
Bardzo prosty sposób na przyspieszenie logowania przez SSH na serwery. Pomaga, o ile logujesz się gdzieś kilkanaście razy dziennie (np. robisz commity na zdalną maszynę).
Zaloguj się aby komentować
Prosty lifehack - jak podczas konferencji wideo pokazać w wygodny sposób swoje odręczne notatki?
Zaloguj się aby komentować
Uzależnienie od smartfona (jak z tym walczyć) - dobry tekst dla... prawdopodobnie każdego, kto czyta ten wpis na smartfonie ;)
https://cognitiontoday.com/phone-addiction-coping-solutions-research-statistics/
Zaloguj się aby komentować
Niezależnie od tego, ile mam nieodczytanych powiadomień (obecnie 17+), to mogę odczytać tylko 5 ostatnich, bo po kliknięciu 'Pokaż pełną listę', zawsze dostaję info, że nie mam żadnych powiadomień

Zaloguj się aby komentować
Nowoczesny startup z innowacyjną technologią cachowania opartego na LRU, działający z fizycznymi przedmiotami. To po prostu trzeba zobaczyć

Zaloguj się aby komentować
Co przedstawia lista "Aktywni" po prawej stronie na Hejto?
To są aktualnie dostępni online ludzie? Najaktywniejsi (top10)? Aktywni w ostatniej godzinie?
Jak to rozumieć i do czego to służy?
Zaloguj się aby komentować
Generatory nieistniejących rzeczy (twarzy, kotów, widoków itp) z używające AI.
Zaloguj się aby komentować
ADEPT - metoda do nauki skomplikowanych zagadnień (nie tylko z branży IT).
Zaloguj się aby komentować
Schemat Ponziego (piramida finansowa) w świecie IT.
Zaloguj się aby komentować
The Hike - Interaktywna gra na VideoCalle (Zoom, Slack itp) - dobre jako zabawa integracyjna dla zdalnych teamów (+/- Coop RPG)
Zaloguj się aby komentować
TOP 3 narzędzia do sprawdzania autentyczności zdjęć znalezionych w internecie. Użyteczne przy wykrywaniu fake newsów i przy walce z nimi.
Zaloguj się aby komentować
Polotno Studio - alternatywa dla Canvy. Bez opłat, bez limitów i bez logowania.
Zaloguj się aby komentować