Zdjęcie w tle
Gulosus

Gulosus

Inspirator
  • 117wpisy
  • 74komentarzy

Piszę o przyprawach i surowcach roślinnych z perspektywy botaniki ekonomicznej, kulinariów, historii i etnobotaniki. Tag autorski: #gulosus

Nowy film na naszym kanale na YT!

Dotyczy on kwestii zatruć, w tym śmiertelnych, tak teraz popularnym muchomorem czerwonym.

W ostatnich latach obserwujemy swego rodzaju boom na stosowanie muchomora czerwonego jako paramedykament, żywność i środek psychoaktywny. Konsumenci uważają, że substancje w nim zawarte umożliwiają przeżycia mistyczne, leczenie chorób cywilizacyjnych i nowotworów.
Chociaż na powyższe owocniki Amanita muscaria stosuje się od możliwe że tysiącleci, wydaje się, że działania te nie są do końca potwierdzone przez naukę.
W latach 1999–2018 odnotowano ponad 145 000 przypadków zatruć grzybami, które zostały zgłoszone do amerykańskich ośrodków zatruć. Tylko 0,04% z nich zakończyło się zgonem. Wśród 23 przypadków śmierci, które zanotowano miedzy 2010 a 2018 tylko jeden z nich był związany ze spożyciem muchomora czerwonego. Niemniej cały czas notuje się przypadki zatruć, także ostrych, także kończących się zgonem.
Zapraszam do filmu, gdzie opowiadam o tychże.

https://www.youtube.com/watch?v=WGEHieIClV4

#gulosus #pharmacopola #muchomor #farmacja #medycyna
AndrzejZupa

Ależ to jest dobre! Dzięki za wrzutkę!

Gulosus

@AndrzejZupa Ciężko tutaj życzyć smacznego

Zaloguj się aby komentować

W dawnej farmacji, powszechną metodą przeprowadzania procesu dygestii było zakopanie naczynia zawierającego mieszankę surowców leczniczych i rozpuszczalnika w stercie końskiego łajna lub mieszanki końskiego łajna i wapna palonego, a następnie spryskiwanie ich od czasu do czasu niewielką ilością wody.
Inną metodą było postawienie naczynia na słońcu z lustrami umieszczonymi tak, aby odbijały promienie na zawartość. Ilustracje z epoki wskazują, że czasem zamiast luster używano kryształowych kul.

Metoda korzystająca z łajna została unieśmiertelniona w niektórych, dawnych recepturach na ocet złodziejski.

**
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/

https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo

Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/

Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/

#gulosus #pharmacopola
#farmacja #alchemia #chemia
b3ec2c04-ea47-416e-a751-7eda40b50bad

Zaloguj się aby komentować

W ostatnich latach choroby związane z glutenem zyskały znaczny rozgłos, tym samym zwiększyła się świadomość społeczeństwa dotycząca glutenopatii. Ponieważ pieczywo powstałe z pszenicy i żyta stanowi jeden z głównych filarów diety Europejczyków, wraz ze wzrostem dostępu do informacji o chorobach związanych z glutenem, wzrósł również niepokój społeczny w odniesieniu do tych produktów. Coraz więcej pacjentów zaczęło podejrzewać u siebie wspomniane wyżej choroby lub unikać produktów zawierających gluten, co miało stanowić działanie profilaktyczne. Dieta bezglutenowa stała się modna i była propagowana w mediach jako prozdrowotna. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że informacje dotyczące glutenopatii są przedstawiane w mediach w sposób nieuporządkowany i uogólniony. Czy rzeczywiście należy obawiać się glutenu? Czy dieta bezglutenowa jest drogą do zdrowia dla każdego?

***
Nowy artykuł na stronie! "Gluten, czy jest się czego bać?".

Kontynuuj czytanie na stronie Pharmacopola https://pharmacopola.pl/celiakia-i-gluten/

Autorki: Joanna Myślińska & Aleksandra Banera
178acc08-429c-44b0-a96f-524206b146d7
bartek555

Nie, glutenu nie nalezy sie bac. Tak, gluten free tylko dla chorych na celiaklie.

ZygoteNeverborn

@bartek555 Celiaklia to nie jedyna choroba związana z nietolerancją glutenu.

bartek555

@ZygoteNeverborn skrot myslowy, chodzilo mi o nietolerancje jak najbardziej 👌

VanQuish

Właściwie powinno robić się świadomość by ludzie zrobili sobie ogólnie test na co są uczuleni. Gdzie taki test kosztuje 200 zł i dowiesz się czy jesteś uczulony na orzeszki, laktozę czy gluten. Wtedu podjąć decyzję czy unikać czegoś. Ja jestem uczulony na laktozę akurat.


Gdzie to takie wybite trochę z proporcji, obrazek jak z Horroru. Gdzie nietolerancję na laktozę ma 60%, a na orzeszki 1,5% - 3% gdzie konsekwencją może być śmierć.


"Czy dieta bezglutenowa jest drogą do zdrowia dla każdego?" - Nie. To tak jakby powiedzieć, czy każdy powinien przestać jeść orzeszki skoro tylko mała grupa jest na nie uczulona.

ZygoteNeverborn

@Gulosus Nie ma żadnej świadomości. Nawet w szpitalu mimo deklaracji przynosili mi rzeczy zawierające gluten. Nie wspominam o marketach, gdzie na półkach rzekomo bezglutenowych leżą rzeczy typu wafle 7 zbóż zawierające m.in. : pszenicę, żyto i jęczmień. Ja kiedy wyjeżdżam poza dom zawsze biorę swoją wałówę.

bartek555

@ZygoteNeverborn najfajniejsze sa reklamy na produktach z kukurydzy „bezglutenowe”.

ZygoteNeverborn

@bartek555 Kukurydza JEST bezglutenowa.

Zaloguj się aby komentować

Gulosus
Gulosus
Inspirator
Nowa książka!
Czym były i jak mogły działać octy złodziejskiej? Jakie powidełko stosowano na epidemie od starożytności do XIX w.? Jak opracowano w XVIII-wiecznym Wrocławiu matematyczny model ospy? Jakie postacie leku wykonywano z ambry, i co ma ona wspólnego z bursztynem? W jaki sposób próbowano leczyć choroby zakaźne aromaterapią? Jak leczono choroby weneryczne w starożytności?
To tylko niektóre z tematów, które poruszamy w nowo przygotowanej monografii "Epidemia: historyczne metody leczenia i prewencji".
Do książek zamówionych w przedsprzedaży dodajemy tematyczną, specjalną zakładkę oraz podpis redaktora tomu — Aleksandra K. Smakosza (jak chcecie zindywidualizowaną dedykację, napisać proszę w uwagach do zamówienie ;))

www.pharmacopola.pl/sklep

Patroni medialni:
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Pracownia Alchemika

#pharmacopola #gulosus
#ziola #epidemie #historia #ciekawostkihistoryczne
a3302fca-cfdc-4fbb-a89f-e81e6af51455

Zaloguj się aby komentować

Chemia muchomora czerwonego
Najczęściej kojarzoną z muchomorem czerwonym substancją chemiczną jest muskaryna, od której wywodzi się nazwa receptorów w układzie nerwowym. Okazało się jednak, że to nie muskaryna jest związkiem odpowiedzialnym za działanie psychoaktywne grzyba. Z A. muscaria wyizolowano i zbadano wiele substancji, z których wyszczególniono dwie najważniejsze pod względem farmakologicznym – kwas ibotenowy i muscymol. Kwas ibotenowy wykazuje strukturalne podobieństwo do kwasu glutaminowego, dzięki któremu oddziałuje na receptory tego neuroprzekaźnika, w konsekwencji czego działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Muscymol działa analogicznie odwrotnie – depresyjnie. Pod względem molekularnym wykazuje podobieństwo do kwasu γ-aminomasłowego (GABA), co daje mu zdolność hamowania neurotransmisji w ośrodkowym układzie nerwowym. Ponadto w badaniach in vivo na myszach i szczurach zaobserwowano wzrost poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu po dootrzewnowym podaniu muscymolu i kwasu ibotenowego.

Muscymol jest produktem dekarboksylacji kwasu ibotenowego, do której dochodzi podczas takich procesów jak ogrzewanie, trawienie czy suszenie. Obie substancje łatwo rozpuszczają się w wodzie, dlatego odwary i napary z muchomora czerwonego również mają właściwości psychoaktywne. Wbrew pozorom nie bez znaczenia pozostaje fakt, że właściwości psychoaktywne ma również… mocz osób, które spożyły muchomora czerwonego. Obecność obu związków stwierdza się w urynie godzinę po spożyciu grzybów, przy czym stosunkowo więcej znajduje się w niej kwasu ibotenowego niż muscymolu. Te właściwości farmakokinetyczne umożliwiły powstanie osobliwej praktyki wśród plemion syberyjskich.

Kontynuuj czytanie na stronie Pharmacopola https://pharmacopola.pl/osobliwosci-muchomora-czerwonego/

***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/

https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo

Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/

Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/

#gulosus #pharmacopola
#grzyby #farmacja #medycyna
d74cdfb0-8733-4994-a9cf-40e130000b9d
splash545

Może by tak spróbować na jesień

Bankrut.pl

jak przyrządzić muchomora żeby się nie zatruć?

splash545

@Bankrut.pl Trzeba go ususzyć, potem trzymać w słoiku z uszczelką 3-6 miesięcy, co jakiś czas trzeba otwierać słoik, jak dobrze pamiętam. Po takim czasie praktycznie cała trująca substancja zmieni się w psychoaktywną.

Ogólnie po samym wysuszeniu też się nada do zjedzenia, choć trochę będzie w nim trującej substancji i może być jakieś rzyganko albo biegunka

TorrentFreak

E tam, magic truffles są najlepsze.

Zaloguj się aby komentować

Epoka Odrodzenia to czas artystów, uczonych, twórców, odkrywców, osób o wielkiej inteligencji, energii, pragnieniu wiedzy i dążeniu do władzy człowieka nad siłami przyrody. Jedną z takich osób był Mikołaj Kopernik (1473–1543), który zdobył nieśmiertelność odkryciem rozpoczynającym rewolucyjny przewrót w przyrodo-znawstwie. Był duchownym z woli wuja i opiekuna Łukasza Watzenrode (biskupa warmińskiego), artystą dla wytchnienia, filologiem, politykiem i żołnierzem z konieczności, kartografem, ekonomistą z przypadku, lekarzem z wykształcenia i upodobania, a uczonym z łaski Boga i w imię umiłowania prawdy.
Jakie leki ordynował Kopernik? Jak walczył z epidemiami? Jak wyglądała jego edukacja?

***
Nowy tekst na stronie: biogram Mikołaja Kopernika, autorstwa mgr Agnieszki Banaś
https://pharmacopola.pl/rok-kopernika-biogram/

***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/

#pharmacopola #gulosus #historiamedycyny #historia #kopernik
a20e50de-1ba2-4922-b811-7d82733e7fda

Zaloguj się aby komentować

Szanowni Państwo, oto piętnasty i szesnasty numer bezpłatnego czasopisma Pharmacopola.

https://pharmacopola.pl/pharmacopola-numer-3-4-2023/

Na okładkowej ilustracji z połowy XIX w. widzimy barbera-chirurga przed sklepem z surowcami leczniczymi (apteką; możliwe, że to jego własny sklep). Dzieło to stworzył maltański malarz Amadeo Preziosi. Specjalizował się on w pracach przedstawiających życie ludzi żyjących na terenach między Europą, Afryką i Azją (Egipt, Turcja, Albania, Bałkany). Wydaje się, że jego największą fascynacją były bazary i handel.

Rozwój chirurgii i stomatologii w pierwszym tysiącleciu n.e. zawdzięczamy ludom arabskim. Główna księga islamu — Koran — zakazywała dokonywania sekcji zwłok. Prawdopodobnie przez to medycy unikali rozlewu krwi podczas zabiegów chirurgicznym. Wpłynęło to także na stomatologię. W przeciwności do Rzymian i Greków, unikali oni ekstrakcji zębów. Na przykład Razes (IX/X w. n.e.) uważał, że ząb należy usunąć dopiero wtedy, gdy inne zabiegi i środki zaradcze okażą się nieskuteczne. Jednym z metod leczenia zębów było stosowanie wypełnień tymczasowych, składających się z mastyki i ałunu. Inną cenną poradą było unikanie kwaśnych potraw i stosowanie środka miejscowo znieczulającego — mieszaninę galasów i pieprzu czarnego.

Jaka jest historia oleju koronacyjnego monarchów brytyjskich? Jakie legendy i podania są związane z naparstnicą purpurową? Jakie znaczenie mają D-dimery w diagnostyce? Jacy znani medycy studiowali na Uniwersytecie Padewskim?

Zapraszam do lektury i współpracy.

Spis treści:
Mak polny — Papaver rhoeas L., mgr farm. Aleksander K. Smakosz

Naparstnica w mitach, legendach, folklorze i nauce. Relacja etnobotaniczna z Wysp Brytyjskich, mgr Marta K. Grochowalska

Tajniki królewskiej farmacji — Święty Olej, Franciszek Kędzierski

Studenci medycyny z Szwajcarii, Danii i Hiszpanii na Uniwersytecie w Padwie na przełomie XVI–XVII wieku, mgr Agnieszka Banaś

O najliczniejszej nacji studenckiej na Uniwersytecie w Padwie w XVI–XVII wieku — biogramy niemieckich lekarzy, mgr Agnieszka Banaś Agnieszka Banaś

D-DIMER JAKO CZYNNIK PROGNOSTYCZNY, mgr Joanna Bernacka

Numer dostępny na stronie Pharmacopola https://pharmacopola.pl/pharmacopola-numer-3-4-2023/

#pharmacopola #gulosus #medycyna #farmacja #historia #historiamedycyny
c7e50d6d-8270-4a10-a5d9-9bad07857077
KLH

Czyli balwierza..

Zaloguj się aby komentować

Gulosus
Gulosus
Inspirator
Epidemie w grach komputerowych [Nowy artykuł na stronie!]
Do pierwszej symulacji epidemii w środowisku gry doszło za sprawą przypadkowego błędu. W roku 2005 popularna gra z gatunku MMO została zaktualizowana do nowszej wersji. Aktualizacja wprowadzała do gry nową zawartość, a wraz z nią pewien istotny błąd, który spowodował, że gra stała się niezamierzoną symulacją epidemii. Opisywaną grą był World of Warcraft firmy Blizzard Entertainment. Wydarzenie spowodowane błędem oraz wirtualna epidemia zostały nazwane incydentem zepsutej krwi (ang. Corrupted Blood), tak samo jak efekt dodany do gry, który był przyczyną całego zdarzenia. Przypominający chorobę zakaźną efekt, który mógł przenosić między postaciami spowodował panikę i masę wirtualnych ofiar w dużych, gęsto zaludnionych miastach wirtualnego świata. Był to pierwszy taki, niecelowy, przypadek zasymulowania epidemii w środowisku gry komputerowej, który zaciekawił badaczy na dużą skalę. Wydarzenie doczekało się wielu interpretacji takich nauk jak epidemiologia, socjologia, ekonomia i inne. Stało się tak, dlatego że gracze wykazywali zachowania bardzo zbliżone do zachowań obserwowanych w rzeczywistości w trakcie podobnych wydarzeń.
Kontynuuj czytanie na stronie Pharmacopola https://pharmacopola.pl/epidemie-w-grach-komputerowych/
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#medycyna #farmacja #gry
17a941f4-958c-465d-a88e-b26a01dc41b9
Kremovka

Jest fajny materiał o tym na tvgry lub arhn.eu nie pamiętam

Zaloguj się aby komentować

Plaster kminowy z 1826 r.
Kmin rzymski ma długą historię w medycynie europejskiej, stąd nie powinna dziwić receptura na plaster kuminowy (blaster na brzuch). Jeden z wariantów podaje nam Farmakopea Szwedzka (1826 r.).
W pierwszej fazie należało ogrzewać aż do stopienia mieszaninę plastra gumo-żywicznego (pół libry), oliwy z oliwek (pół libry) i wosku żółtego (pół libry). Następnie do powyższej bazy dodawano zmielone owoce kminu rzymskiego (pół libry), sproszkowane owoce wawrzynu szlachetnego (dwie uncje) i jedną drachmę olejku eterycznego kuminowego.
Wszystkie składniki mieszano do schłodzenia, aż do uzyskania homogennego leku.
*
Plaster gumo-żywiczny składał się z plastra woskowego, wosku żółtego, amoniaku (w znaczeniu gumy) i galbanum.
I znów utrudnienie — jak wówczas wykonywano plaster woskowy? Omawiana farmakopea podaje, że z wosku żółtego, łoju wołowego i żywicy sosnowej w stosunku 11.
***
#recepturanadzis
Przetłumaczył i opracował Aleksander K. Smakosz
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#medycyna #farmacja
12009071-6e86-4dc4-89c0-5a0984caf648

Zaloguj się aby komentować

Przegląd najważniejszych informacji dotyczących alergii. Diagnostyka alergii
Z pojęciem panalergenów nieodzownie łączy się termin reakcji krzyżowych, czyli odpowiedzi układu immunologicznego na antygen, który swą budową przypomina pierwotny alergen. Aby doszło do alergii krzyżowej podobieństwo pomiędzy danymi cząsteczkami powinno przekraczać 70%, natomiast jeżeli homologia cząsteczek szacowana jest poniżej 30–50%, to prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji określane jest jako niskie. [3] Podobieństwo w budowie poszczególnych cząsteczek zdecydowanie częściej występuje między gatunkami blisko spokrewnionymi, lecz zdarza się również pomiędzy obcymi dla siebie gatunkami biologicznymi. [8] Wyróżnia się kilka rodzin białek zdolnych do wywoływania reaktywności krzyżowej, wśród których najistotniejsze są: profiliny, białka PR-10, niespecyficzne białka transportujące lipidy (nsLTP), albuminy surowicy, tropomiozyny, polkalcyny, lipokaliny, parwalbuminy. Jednak nie tylko białka indukują produkcję przeciwciał, dzieje się tak również w przypadku lipidów oraz węglowodanów. Dla diagnostów szczególnie ważne są przeciwciała przeciwko reagującym krzyżowo determinantom wodorowęglanowym (anty-CCD). Struktury te charakteryzują się dużą reaktywnością krzyżową i mają kluczowe znaczenie w kontekście diagnostycznym, przy równoczesnym nieistotnym wpływie na stan kliniczny pacjenta.
Kontynuuj czytanie na stronie Pharmacopola https://pharmacopola.pl/przeglad-najwazniejszych-informacji-dotyczacych-alergii-diagnostyka-alergii/
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
 #alergia #medycyna #farmacja
75aa76b8-50c7-4266-aa0d-500bef54795b

Zaloguj się aby komentować

Nowy tekst na stronie dotyczący etnobotaniki dębu i historii krzesła (łac. sedes) koronacyjnego monarchów Wielkiej Brytanii!
Tron koronacyjny Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (nazywany również Krzesłem Świętego Edwarda). Drewniane krzesło, wykonane z drewna dębowego. Liczące już setki lat. Wykonane na całkiem inne cele niż największe wydarzenia w Anglii/Wielkiej Brytanii. Tak w skrócie można opisać jeden z najcenniejszych mebli w Wielkiej Brytanii. Tron jest pewnego rodzaju żywym przykładem długiej historii dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Patrząc na tron, można na nim dostrzec ślady brytyjskiej historii. Wiąże się z nim wiele historii, legend oraz anegdot.
Autorem i architektem krzesła był mistrz Walter z Durham. Krzesło pierwotnie było pozłocone oraz inkrustowane mozaikami wykonanymi ze szkła. Było można dostrzec między innymi malowane ptaki i inne zwierzęta oraz rośliny. Na oparciu przedstawiono wizerunek Edwarda I lub Edwarda Wyznawcę. Pozłacane lwy u podstawy dodano dopiero w XVI wieku. (Don Brown, 2018)
W XVIII wieku krzesło było już atrakcją turystyczną. Turyści za uiszczeniem opłaty w kościele mogli nawet usiąść na tronie koronacyjnym. W ten sposób krzesło było niszczone – turyście na pamiątkę wyłamywali kawałki drewna, skruszali kamień, wyskrobywali swoje inicjały. (Don Brown, 2018) Na tronie możemy dostrzec graffiti: „P. Abbott spał na tym krześle 5-6 lipca 1800”. Graffiti wykonali prawdopodobnie uczniowie odwiedzający Westminster w XVIII i XIX wieku. (Tikkanen A., 2023)
W 1914 roku przeprowadzono atak na tron koronacyjny, prawdopodobnie przeprowadzony przez sufrażystki, które walczyły o prawa kobiet. W wyniku ataku zniszczony został mały róg.
Kontynuuj czytanie na stronie Pharmacopola https://pharmacopola.pl/tron-koronacyjny-wielkiej-brytanii/
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#ciekawostkihistoryczne #historia #koronacja
1ed1ca5b-e2b5-427b-b02e-59d6507af20e

Zaloguj się aby komentować

Wiedza dotycząca ludzkiego ciała w starożytnych Indiach była odmienna od tej znanej w pozostałych częściach świata. Głównymi składnikami ciała, według hinduskich medyków były: powietrze, śluz, żółć i ogień organiczny przenikający całe ciało. Ówczesna koncepcja fizjologiczno–anatomiczna przedstawiała, że powstały z pożywienia wodny płyn ustrojowy nabiera barwy czerwonej po przepływie przez wątrobę i śledzionę, następnie przemienia się w krew, z której powstaje ciało. Z ciała, w myśl owej teorii, wywodzi się tkana komórkowata — zaczątek kości wytwarzającej szpik. To z niego miało powstawać nasienie i krew miesiączkowa. Od powstania chylusu — płynu ustrojowego do nasienia i krwi miesiączkowej planowo miał upływać miesiąc. Naczynia i nerwy natomiast, w oparciu o ówczesną wiedzę, wychodzą z pępka, który jest ośrodkiem życia (Guthrie, 1945).
Chirurgia była rozwinięta, lecz anatomia nie, dlatego często w starożytnych indyjskich dziełach brak jest odniesień anatomicznych. Lekarz, który nie miał opanowanej chirurgii był „niczym ptak z jednym skrzydłem”. Rozróżniano 8 czynności chirurgicznych: wycinanie, usuwanie ciał obcych, nacinanie, skaryfikacje, punkcje, sondowanie przetok, wyciskanie i szycie. Znano szew jelitowy, a nawet usuwano kamienie z pęcherza (Woods, 2000). Najbardziej przodującą dziedziną była chirurgia plastyczna — korekcja nosa była bardzo częstą praktyką. Nie chodziło jednak tylko o poprawę estetyki, a ile o odbudowę przyrody, gdyż w Indiach cudzołóstwo karane było odcięciem nosa, a operacja została opracowana jako próba przywrócenia naturalnego wizerunku tym, którzy ponieśli tą karę.
***
Fragment naszej nadchodzącej książki "Człowiek jako lek i obiekt badań". Dostępna tylko tutaj: https://pharmacopola.pl/produkt/czlowiek-jako-lek-i-obiekt-badan-a-smakosz-red/
1cc94422-3873-4400-ac61-69b75cac2977

Zaloguj się aby komentować

Plaster na histerię z kminem rzymskim, z 1793 r.
Chociaż współcześnie olejek kminu rzymskiego można stosować w kosmetykach tylko w ilości 0,4% (przynajmniej na terenie Unii Europejskiej), to dawniej był to surowiec dosyć często wykorzystywany w preparatyce kosmetyków i leków.
Oto jedna z takich receptur, z 1793 r.
Wosk, oliwę i plaster należało razem stopić. W kolejnym kroku dodawano rozdrobnione na miałki proszek owoce kminu i wawrzynu. Po homogenizacji dodawano olejek kuminowy, mieszano i rozlewano.
Pewnym nieoczywistym składnikiem jest plaster diapalmowy. Przykładowo dzieło Bataviasche apotheek (1746) podaje, że wykonuje się ten preparat z oliwy, smalcu wieprzowego, tlenku ołowiu(II) i białego witriolu — siarczanu(VI) cynku.
Ale wracając do plastra kuminowego, aplikowano go na stany zapalne, wzdęcia, słabość o nieznanej etiologii, zapalenie ucha środkowego i oczywiście histerię.
Autor receptury: Johann Bernard Keup
Opracował i przetłumaczył: Aleksander K. Smakosz
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#ciekawostkihistoryczne #farmacja #ziola #kuchnia
3f4c7e25-cbbc-4723-982e-18f7062b0bff
tellet

@Gulosus Czyli już w średniowieczu wiedzieli jak sobie radzić z rozhisteryzowanymi babami xD

Ciekawe czy były odzywki "weź se plaster naklej bo fisiujesz"

MikeleVonDonnerschoss

@tellet Ty gościu, ale średniowiecze skończyło się w XV. wieku xdd

AdelbertVonBimberstein

Niby tak, niby nie.

Jest taka teoria szkoły historycznej annales, wg której średniowiecze trwało do rewolucji francuskiej, po tym zaczyna się nowożytność.

I jeśli przyjrzeć się dokładnie ustrojowi społecznemu, ciągłości kultury to ma to dużo sensu.

Zaloguj się aby komentować

Nowy tekst na stronie "Alchemicy w starożytnym Rzymie i Grecji"!
Za jednych z pierwszych „alchemików” w świecie greckim uznaje się Empedoklesa (490–430 p.n.e.), Platona (427–347 p.n.e.) i Arystotelesa (384–322 p.n.e.). Wszyscy oni wierzyli, że całą materią składa się z czterech podstawowych elementów (pierwiastków): ziemi, powietrza, ognia i wody, oraz eteru.
Uczeń szkoły Arystotelesa — Teoprastus nie do końca zgadzał się z naukami swojego mistrza. Zwracał uwagę na problem związany z ogniem — aby go utrzymać potrzeba paliwa; tworzy się go nienaturalnie. Poza tym w swoich dziełach wymieniał receptury na syntetyczne kamienie i pigmenty.
Maria Żydówka, Zosimos i Kleopatra Jednak najbardziej znanymi osobami parającymi się alchemią w czasach starożytnych była Maria zwana Żydówką, Kleopatra i Zosimos. Według nich, najważniejszą częścią alchemii było imitowanie („produkcja”) złota. Ostatni z nich urodził się w Górnym Egipcie. Spisał ok. 28 ksiąg poświęconej tematyce chemicznej. Opisywał w nich szereg metod, takich jak: destylację, sublimację, filtrację. Szczególnie interesował się on zmianą barwy metali szlachetnych. Opisywał również, że rtęć i związki arsenu powodują zmianę barwy miedzianych przedmiotów na srebrny.
Pełny tekst: https://pharmacopola.pl/alchemicy-w-starozytnej-grecji-i-rzymie/
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#ciekawostkihistoryczne #farmacja #alchemia #ciekawostkihistoryczne
d74cb7a2-7be0-410c-8d3e-b3bffc9ab1e6

Zaloguj się aby komentować

Piżmo w starożytności
Ex oriente lux (pol. światłość (wiedza, kultura) pochodzi ze Wschodu), jak mówi starołacińska maksyma. Pierwsze wzmianki na temat piżma pochodzą z okresu późnej dynastii Han (25–220 r. n.e.), chociaż samego piżmowca (w kontekście kulinarnym) wymienia już chiński słownik Erya z III w. p.n.e. Do Indii piżmo dotarło w latach 320–550 n.e., chociaż nie wiadomo, dlaczego w tym kraju przyjęto greckie słowo określające ten surowiec — mushk lub muska (gr. μόσχος = moskhos).
Piżma nie wymieniają żadne z dzieł Arystotelesa, Aeliana i Pliniusza Starszego. Aëtius z Amidy (bizantyjski lekarz z przełomu V i VI w.) jako pierwszy opisał wykorzystanie piżma jako pachnidła (w połączeniu z kamforą). Warto tu zaznaczyć, iż inne surowce aromatyczne pochodzenia zwierzęcego (np. ambrę i olbrot) starożytni doskonale znali.
W tym samym czasie Varāhamihira (astrolog i przyrodnik) w Indiach również notował, iż piżmo (obok kasji — Cinnamomum cassia (L.) J. Presl), wetywerii (Chrysopogon zizanioides (L.) Roberty), kardamonu (Elettaria cardamomum (L.) Maton), kamfory i drewna sandałowego (Santalum album L.) stosuje się jako składnik perfum.
Wiek później w Tybecie wykonywano następującą procedurę kosmetyczną: ciało pokrywano mieszaniną szafranu (Crocus sativus L.) i piżma, a następnie okadzano je dymem z drewna agarowego.
***
Źródło: Smakosz, A. (2021). Złoty eliksir życia i konfekty z pluskwiakami, czyli piżmo w lekach na dżumę od XVI do XVIII w. [w:] A. Smakosz, M. Dąsal (red.), Epidemie — od historycznych postaci leku po COVID-19 (13–32). Częstochowa: Pharmacopola
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#ciekawostkihistoryczne #farmacja #perfumy #zwierzaczki
5337c469-2c9b-43bf-82d2-1b58b2e745f7

Zaloguj się aby komentować

Czy opłaca się produkować złoto? Nowy artykuł na stronie Pharmacopola.pl!
Średniowiecze było okresem, kiedy Europa zaczęła coraz bardziej interesować się transmutacją. Możliwe, że przyczyn tego zjawiska było kilka. Po pierwsze: w średniowiecznej Europie brakowało kruszcu do produkcji monet, gdyż starożytni byli na tyle dobrymi górnikami, że wydobyli wszystkie złoża dostępne w owym czasie. Brak złota na monety spowodował wzrost wartości pieniędzy złotych i samego metalu, co nie dziwi przy rosnącej populacji i “feudalności” Europy. Z czasem pojawiło się coraz więcej możnych, drabina feudalna rozrosła się, a każdy posiadacz majątku zapewne chciał zdobyć ten jakże cenny metal.
Drugim czynnikiem, który mógł wpłynąć na zainteresowanie przemianą metali, jest chrześcijaństwo. W czasie mszy dochodzi do przemiany chleba w ciało i wina w krew, analogicznie przemienianie metali jest czymś tajemniczym, co dotyka niemalże Boga. Jest to także porównanie mogące ściągnąć gniew Kościoła na człowieka zajmującego się tym tematem, gdyż zmiana metali, tak podobna do mszalnej przemiany, może rodzić zarzuty o bluźnierstwo i świętokradztwo oraz konkurowanie z Bogiem, co w wielu przypadkach, jak choćby wieża Babel, kończyło się tragicznie. Możliwe, że obawy przed takimi właśnie zarzutami spowodowały, że złoty czas dla alchemii nadszedł dopiero w renesansie, gdy zaczęto interesować się światem i naturą, a odrzucono tak dużą bojaźń przed karą bożą.
Transmutacja nabrała nowego wymiaru, nie była to już tylko przemiana metalu, ale także przemiana człowieka, który ten proces prowadzi. Taka zmiana charakteru zjawiska miała miejsce zapewne pod wpływem rozwoju nauk humanistycznych, a samo uzyskanie złota straciło na znaczeniu przez fakt założenia koloni w Ameryce i importu dużych ilości złota przez flotę hiszpańską i portugalską z Nowego Świata.
Kontynuuj czytanie na stronie Pharmacopola https://pharmacopola.pl/produkcja-zlota-transmutacja/
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#ciekawostkihistoryczne #chemia #farmacja #alchemia #atom
4f27664c-4ad6-4cd7-9db9-607f8d670177

Zaloguj się aby komentować

Nowy odcinek Podcastu Pharmacopola już dostępny!
"Broń biologiczna i chemiczna w świecie starożytnym"
Spotify: https://open.spotify.com/show/5WvHA7CWTwGHlhGO2odrSV
iTunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/pharmacopola-podcast/id1654717978
Podcast Google: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy9jYzQzODZkYy9wb2RjYXN0L3Jzcw
Anchor: https://spotifyanchor-web.app.link/e/vi3aCO20Nyb
***
W okresie podbojów Aleksandra Wielkiego w IV w. p.n.e. powstał osławiony traktat militarny Artaszastra autorstwa Kautilii, bramińskiego stratega i doradcy króla Indii. Jego treść pozostawała w opozycji wobec szlachetnych wartości zawartych w Prawach Manu, bezwzględny i cyniczny podręcznik zalecał stosowanie wszelkich posiadanych środków, które potencjalnie mogły przybliżyć władcę do zwycięstwa militarnego. Wśród receptur spisanych przez Kautilię w księdze czternastej zatytułowanej „Sposoby wyrządzania szkody wrogowi” można znaleźć formuły toksycznych proszków, które miały powodować u wrogów ślepotę, szaleństwo i powolną lub szybką śmierć, sporządzanych z różnorodnych składników. Toksykolog wylicza również specyfiki, które wypierają życie z całych zbiorników wodnych oraz sposoby na uzyskanie szkodliwych dymów, które zabijają „wszelkie zwierzęta tam, gdzie zaniesie je wiatr”.
Wiele spośród proponowanych przez niego składników ma charakter magiczny, jednak niektóre spośród ingrediencji posiadają faktyczne właściwości trujące. Kautilija przykładał również wagę do działań propagandowych, podobnie bowiem jak Scytowie uważał, że nie należy ukrywać faktu stosowania przerażającej broni, a publiczna demonstracja działania broni biologiczno-chemicznej ma służyć zasianiu strachu w szeregach wroga.
***
Autor tekstu: Eryk Lamparski
Czyta: Łukasz Martowski
Producent: Aleksander K. Smakosz
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl 
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#medycyna #farmacja #ciekawostkihistoryczne #historia
61e42049-a199-4a3a-9c10-c07dddb5304e

Zaloguj się aby komentować

Czy to biała śmierć? Czy to pasta? Nie, to aromatyczna walka ze szczurami (i myszami) z 1886 r.!
Szczury i myszy od wieków towarzyszyły ludzkości, nierzadko wywołując epidemie, niszcząc uprawy i zbiory. Toteż nie powinno dziwić, że opracowywano szereg środków, mających unieszkodliwiać plagę gryzoni.
Nierzadko tego typu mieszanki wykonywali aptekarze, czasem profesjonaliści specjalizujący się w deratyzacji.
A co nam podaje jeden receptariusz z 1866 r.?
Wykonanie pasty na szczury:
1. Mikronizacja (rozdrobnienie) arszeniku (trójtlenek arsenu(III)) oraz sporyszu (przetrwalnik buławinki czerwonej — grzyba wytwarzającego silnie trujące alkaloidy).
2. Dodanie do proszku smalcu wieprzowego lub syropu i homogenizacja.
3. Wymieszanie z olejkiem anyżowym.
Otrzymaną pastę umieszczano w okolicy bytowania gryzoni i czekano, aż nadejdzie śmierć.
#gulosus #pharmacopola
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#medycyna #farmacja #ciekawostki #przepisy #szczury
53a86dcc-08a5-4ddb-9097-c1ef914f9559
Seele

ale z autora był Smakosz

Gulosus

@Seele Tłumaczenie i sposób przygotowania ja opracowałem, stą taki dopisek. Masz rację, może nie do końca to jednoznaczne, gdyż samą recepturę opracował dr. Hell z Niemiec

Zaloguj się aby komentować

Dziś urodziny F. Ruyscha (1638)!
Był on holenderskim botanikiem, kolekcjonerem i anatomem.
Urodził się w Hadze i w młodości pełnił rolę pomocnika aptekarskiego, jednak szybko zrozumiał, że jego prawdziwą pasją jest anatomia ciała ludzkiego. Studiował na uniwersytecie w Lejdzie pod kierunkiem Franciscusa Sylviusa (fizjolog, chemik i anatom). Studia ukończył w 1664 roku. Tematem jego pracy dyplomowej było zapalenie opłucnej (Disputatio medica inauguralis de pleuritide).
Napisał kilka książek dotyczących anatomii i botaniki (był profesorem w Amsterdamskim Ogrodzie Botanicznym od 1685 r.).
Jego dziełem życia była kolekcja kuriozów. Obejmowała ona ponad 2000 okazów anatomicznych, patologicznych, zoologicznych i botanicznych (szacuje się, że ponad 30% jego kolekcji składało się z patologicznych płodów).
Jego Museum Ruyschiani było znane w całej Europie. Odwiedził go, m.in. Piotr Wielki, Nicolaes Witsen (trzynastokrotny burmistrz Amsterdamu, podróżnik, przedsiębiorca i kartograf). Po jego śmierci kolekcja została zakupiona przez Króla Polski — Augusta II Mocnego.
Możliwe, że jako pierwszy opisał istnienie zastawek w układzie limfatycznym. Opisał również chorobę, która dziś znana jest jako choroba Hirschsprung. Omówił kilka nieopisanych wcześniej stanów patologicznych, w tym zespół Majewskiego (rzadki, letalny zespół wad wrodzonych; charakteryzuje się dysplazją układu kostnego, wąską klatką piersiowa, nadliczbową liczbą zrośniętych palców z sąsiadującym).
Opracował on zespół technik konserwacji okazów anatomicznych, które wykorzystywał do tworzenia dioram i scen rodzajowych, wykorzystujący szczątki ludzkie (czyli von Hagens ze swoim "Body worlds" nie był pierwszy). Jednak w przeciwności do swojego współczesnego następcy, nie wykorzystywał polimerów i cieczy odwadniających, a krwistoczerwony siarczek rtęci (wraz z odrobiną błękitu pruskiego i suszonej krwi świńskiej). Dzięki temu zwłoki stawały się, nomen omen, żywsze.
Jego dwie córki były uznanymi malarkami. Specjalizowały się, a jakże, w martwej naturze.
***
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#medycyna #farmacja #anatomia #ciekawostki
f9af7645-2fed-4438-b5e8-eb31e68f837e
Cukierki z heroiną dla dzieci z 1915 r.
Aby wykonać ten lek, mieszano heroinę z alkoholowym roztworem sacharyny [0,07 litrów — błąd na grafice (w oryginalne 2 centygalony)] w moździerzu (mógł być gorący, aby szybko usunąć etanol). W kolejnym kroku dodawano cukier waniliowo-kakaowy i węglan sodu. Masę przenoszono do tabletkarki (otrzymywano 100 tabletek).
Masa jednej tabletki wynosiła ok. 0,0195 g.
Istniała możliwość zastosowania sacharyny, zamiast roztworu oraz kakao i nalewki waniliowej, zamiast gotowego cukru.
Ze względu na toksyczność heroiny (szokujące, że to zauważyli) proponowano, aby na raz spożywać małą ilość tego leku (tylko co to oznacza?).
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#farmacja#ziola #ziololecznictwo
#historiamedycyny #medycyna #farmacja #narkotykizawszespoko
3adfff36-0c35-4029-96fe-5f7ad3594976
Niggauke

@Gulosus no dobra, ale na co ten lek byl stosowany, bo to najwazniejsze?

Analnydestruktor

@Niggauke kaszel pewno, może rozwolnienie

ewa-szy

@Niggauke zapewne na wszystko, jak to w tych czasach. Panaceum - uspokoi, uśpi, uśmierzy ból. Czego więcej chcieć?

Basement-Chad

Kurła kiedyś to było. Normalność.

NORIVOTSET

@Gulosus no i co z tego? Hurr durr zła heroina. Dzisiaj dzieci też mogą przyjmować metylofenidat czy metamfetamine w dzisiejszych czasach całkowicie legalnie i jakoś nikogo to nie dziwi.

Gulosus

@NORIVOTSET HObecnie W USA jest zarejestrowany oficjalny lek na ADHD z mikrodawkami amfetaminy. W Polsce jest sprzedawany z pochodną — lisdeksamfetaminą.

NORIVOTSET

@Gulosus W USA jest wiecej leków. W Polsce nie jest on wcale sprzedawany.

Zaloguj się aby komentować

Następna