Zdjęcie w tle
CiekaowstkInwestycyjne

CiekaowstkInwestycyjne

Osobistość
  • 204wpisy
  • 409komentarzy

Wiedza, która zaprocentuje!

Internet w dalszym ciągu zalewają memy o Podlasiu. Internauci śmieją się z Podlasia, bo uważają, że to bardzo zapóźniony w rozwoju cywilizacyjnym region. 

A wiecie o jakim rejonie powstawałyby memy w 2RP (gdyby tylko istniał wtedy internet)? Z całą pewnością o Polesiu, czyli rejonie który dziś głównie leży na terenach Bialorusi i Ukrainy.

Poza błotem nie było jednak na Polesiu w zasadzie nic. Nie było nawet wiosek z prawdziwego zdarzenia - ot, składające się z kilku rozpadających się chatek posiotki iście średniowiecznymi chatkami, w których warunki życia były wręcz dramatyczne. Stolicę zaś regionu Brześć nad Bugiem, brytyjski cyklista opisuje jako ,,najnudniejsze miasto w
Europie". Domy - wszystkie drewniane, rzecz jasna - są brudne i liche. Niewiele tu jeszcze ulic, zwykle to połacie piachu lub śmieci usypanych na wysokie sterty z odpadów kuchennych i sanitarnych z pobliskich domów" - zanotował, przejeżdżając przez miasto, tak szybko, jak tylko się dało. I nie była to wyłącznie opinia wypieszczonego Anglika. Nieco wcześniej reporterzy, "Ziemi Pińskiej" opisywali proces odbudowy miasta po ogromnych zniszczeniach wojennych jako przykład ,,nędzy, glupoty nieudolności, braku smaku, a często i kryminalnej afery". A odtwarzaną właśnie zabudowę określali zgodnie jako ,dziwaczną, nieestetyczną
tandetną, ciasną i niehigieniczną"
(...)
W II Rzeczpospolitej słowo "Poleszuk" było synonimem skrajnego zacofania i co tu ukrywać - ciennoty

#historia #ciekawostkihistoryczne
c058f42f-7107-4c2e-a95b-f1cf2cd6f34b
Kondziu5

@CiekaowstkInwestycyjne kurwa dejc mnie prawko na żuka xD

Half_NEET_Half_Amazing

kurde coś kiedyś czytałem o Polesiu i o tym, że ukrywali się tam banici, Kozacy itd

żywiono się głównie rybami itd

bagno było ich twierdzą, nawet podczas IIWS ominięto ten teren XDDD

Hans.Kropson

@CiekaowstkInwestycyjne 

opisywali proces odbudowy miasta po ogromnych zniszczeniach wojennych


Po ogromnych zniszczeniach wojennych/kontrybucjach/rekwizycjach itp.


Poniżej mapa gospodarcza ziem polskich z angielskiego atlasu wydanego w 1907 roku. Nie widać na niej tego zapóźnienia.

c142566d-99e7-469c-b8eb-2bba1665e830

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #27:

W co 10 polskim domu dochodzi do awantur spowodowanych przez pieniądze, a dokładniej – to bez przez ich brak. Jest to o tyle absurdalne, że w Polsce zarabia się kilkukrotnie więcej niż wynosi średnia pensja na świecie. Co więcej – Polacy potrafią wydać w restauracji kwotę, która w niektórych rejonach świata stanowiła by równowartość ludzkiego życia! Istnieją bowiem udokumentowane historie osób, które zostały sprzedane w niewole za kwoty mniejsze niż 10 dolarów! Szacuje się, że dziś średnia wartość niewolnika wynosi około 100 dolarów…

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "7", wskazało ją 29.63% ankietowanych!
aef707ae-92d8-4032-ad7f-a15934bdad42

W którym z tych państw znajdziesz największy odsetek niewolników (średnia liczba niewolników na 1000 mieszkańców)?

72 Głosów

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #26:

Jednym z głównych powodów do narzekań w Polsce jest brak czasu wolnego. Narzekamy na niewystarczającą ilość czasu potrzebnego nam na odpoczynek, w momencie, gdy według statystyk spędzamy średnio ponad 60 dni w roku na bezmyślne wpatrywanie się w ekran telewizora! W tym samym czasie w wielu rejonach na świecie sam fakt posiadania dachu nad głową traktowany jest jako luksus. W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat aż 6 milionów Kongijczyków zostało pozbawionych swoich domów w wyniku konfliktów zbrojnych i masowych przesiedleń.

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "Niemiec", wskazało ją jedynie 4.55% ankietowanych!
438f2c00-2498-4674-853f-4cc29186e013

Jak dużo jest obecnie aktywnych konfliktów zbrojnych, które spowodowały śmierć minimum 10 tysięcy osób?

82 Głosów
Sweet_acc_pr0sa

@CiekaowstkInwestycyjne problem jezt w tym że jak wroce z roboty pójdę na zakupy i zrobię obiad to jedyne co mi się chce robić to nic i to w sumie niezbyt długo bo trzeba iść spać,


Planuje wziąść się za jakieś modelarstwo czy coś bo od kiedy nie bardzo chce mi się grać w gry to pierdolca dostaje

redve123

Jest ci źle? Dzieci w Afryce mają gorzej!


Czy w takim wypadku mam zakaz narzekania na cokolwiek, dopóki moje 4 letnie dziecko nie musi odzyskiwać metali ze starych iphone-ów, a mojej żonie nie grozi ukamieniowanie za wyjście z odsłoniętą twarzą?


To że ktoś ma gorzej, nie jest dla mnie żadnym powodem do ignorowania moich problemów.

sireplama

Hmm ... A jeśli oglądam na telewizorze reportaż z sytuacji na Haiti lub zbrodni ruskich naw Ukrainie to nadal jestem bezmyślny?

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #25:

Czy wiedziałeś, że do produkcji smartfonów potrzebne są minerały wydobywane w skandalicznych warunkach w krajach afrykańskich? Przeciętny „górnik” z Demokratycznej Republiki Konga zarabia zaledwie 3 dolary dziennie. Oznacza to, że potrzebuje on niemal 9 miesięcy pracy dzień-w-dzień, by zarobić na nowego iPhone'a. Tymczasem przeciętny Polak wymienia swojego smartfona co dwa lata, narzekając przy tym że nie stać go na częstszą wymianę telefonu…

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "Dania", wskazało ją jedynie 14.29% ankietowanych!
48e07f85-347a-4d28-bc2f-34d10d76da18

Obywatele którego państwa posiadająca najwięcej smartfonów? (per captia)

89 Głosów
Halo_krabie

Ja mam odwrotnie jak już mam telefon to narzekam jak muszę go wymienić, np bo już tak muli że nie idzie go używać lub coś się tęgo popsuło... Po co wymieniać coś co dobrze działa i spełnia swoją funkcję?

DiscoKhan

@CiekaowstkInwestycyjne Dania sobie poradziła z problemem korupcji? Ale to za jakiś okres było porównanie? Obecnie środowiska islamskie mocno korumpują tamtejsze elity chociażby ale to oczywiście nie jest rzetelnie mierzone i w ogóle sam fakt jest mocno cenzurowany.


Dlatego Szwajcarię wskazałem, bo tam jednak korupcja polityczna jest bardzo niska i są szybkie społeczne reakcje na wszelkie nienormalne zachowania władz.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #24:

Aż 72% Polaków uważa, że korupcja w Polsce jest obecnie bardzo istotnym problemem. Tylko 16% naszych rodaków jest innego zdania i uważa, że problem korupcji w Polsce nie występuje lub jest relatywnie niski. Co prawda - od 2015 roku Polska w światowym rankingu oceniającym problem korupcji znajduje się w trendzie wzrostowym, co oznacza, że problem ten w naszym kraju narasta. Należy jednak pamiętać, że nadal zajmujemy w tym rankingu 45. miejsce na 180 zbadanych krajów. Ostatnie miejsce w tym rankingu zajmuje Somalia, gdzie problem z korupcją jest tak rozpowszechniony, że często konieczna jest łapówka, by w ogóle móc ubiegać się o „darmową” pomoc humanitarną napływającą do tego kraju z zagranicy.

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "W Malcie", wskazało ją jedynie 20.35% ankietowanych!
a2b53275-cb23-41f4-a3fd-85f8184ee4ce

Które z tych państw poradziło sobie najlepiej z problemem korupcji?

77 Głosów
goroncy_kartofel

@CiekaowstkInwestycyjne najlepiej? Chyba ukraina:>

sireplama

Czy zdarzyło się Wam kiedyś wręczyć łapówkę?

festiwal_otwartego_parasola

@CiekaowstkInwestycyjne Singapur to dyktatura, więc nie "poradził sobie" a co najwyżej wymusił


najwyżej w rankingu CPI jest Dania

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #23:

Czy wiesz, że Polska znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce najchłodniejszych państw świata? W aż 238 krajach, wliczając w to terytoria zależne, panuje cieplejszy klimat niż u nas! Nic więc dziwnego, że Polacy często narzekają na pogodę. Ważne jednak, żeby w tych narzekaniach zachować umiar i pamiętać, że choć pogoda w Polsce bywa nieprzyjemna, to rzadko kiedy jest ona niebezpieczna. Zupełnie inaczej jest w takiej Mongolii, czyli państwie, które bardzo dotkliwie odczuwa skutki globalnych zmian klimatycznych. Tam, coraz dłuższe zimy powodują śmierć setek tysięcy zwierząt hodowlanych każdego roku, a coraz cieplejsze i suchsze lata prowadzą do degradacji gruntów rolnych i zmniejszenia plonów. Wyłącznie tegorocznej zimy, aż 213 tysięcy mieszkańców Mongolii stało się ofiarami przeciągającego się chłodu i nie przetrwałoby bez pomocy z zewnątrz.

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "W Stanach Zjednoczonych", wskazało ją jedynie 5.36% ankietowanych!
e76a29ab-b658-4fb3-8e41-62514d3af7eb

W którym z tych europejskich państw jest najcieplej?

114 Głosów
Yossarian

@CiekaowstkInwestycyjne 

poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "W Stanach Zjednoczonych"


zechciałbyś dodać pytanie? nie śledzę, i taki wpis mówi dokładnie nic.

BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta

Ale fajnie było na Cyprze w sierpniu. 40 stopni w cieniu, można było umierać. Bardzo fajnie

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #22:

W lipcu 2023 roku co trzeci Polak był zdania, że politycy powinni zająć się problemem drożyzny. I choć faktycznie w ostatnich latach ceny produktów w Polsce znacząco wzrosły, to warto pamiętać, że nadal należymy do tej zamożniejszej części światowej populacji. Ze średniej polskiej pensji można nabyć aż 1300 bochenków chleba, co jest liczbą wielokrotnie wyższą niż w większości krajów na świecie. Dla porównania: przeciętny mieszkaniec Wenezueli za swoją miesięczną pensję może zakupić tylko 30 bochenków chleba…

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "W Indiach", wskazało ją 20% ankietowanych!
62e83bd5-3262-457e-9af0-c97f6c1c543b

W którym z tych państw zapłacimy najwięcej za chleb?

58 Głosów
Half_NEET_Half_Amazing

Stawiam na Koreę bo tam chleb jest egzotykiem

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #21:

Według badań – Polacy nie czytają książek. Szacuje się, że ponad 60% Polaków w ciągu ostatnich 365 nie przeczytało ani jednej książki. Oznacza to, że w tej konkretnej statystyce zbytnio nie odstajemy od mieszkańców Nigru. Szkopuł w tym, że w Nigrze zaledwie co 5 obywatel potrafi czytać… Wykorzystaj może więc fakt, że nie mieszkasz w Tuwalu, tj. kraju, w którym istnieje tylko jedna biblioteka – i sięgnij po książkę!

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "Liechtensteinu", wskazało ją 14.29% ankietowanych!
bc406cfa-301b-44ac-8dcb-788ed991af25

W którym kraju obywatele czytają najdłużej?

41 Głosów
DziwnaSowa

@CiekaowstkInwestycyjne Udostępniasz też źródła? Zwłaszcza ciekawi mnie to odnośnie do ilości przeczytanych rocznie książek w Nigrze.

CiekaowstkInwestycyjne

@DziwnaSowa mam zrodla zapisane na komputerze. Jutro przy publikacji kolejnej fiszki Ci podrzuce

CiekaowstkInwestycyjne

@DziwnaSowa 


Tu masz liczbę osób potrafiących pisać i czytać w Nigrze na 2015 rok - worldpopulationreview.com/country-rankings/literacy-rate-by-country


tu o Polakach: interaktywnie.com/biznes/newsy/biznes/polacy-nie-czytaja-ksiazek-ktora-grupa-spoleczna-jest-liderem-262325


Tu o bibliotece w Tuvalu: www.ndl.go.jp/en/cdnlao/meetings/pdf/AR2017_Tuvalu.pdf

sireplama

No to Jaką książkę ostatnio czytaliście?


Ja jakiś horror Kinga a aktualnie mierzę się z Głodem Caparrosa.

CiekaowstkInwestycyjne

@sireplama schronisko, ktore przestalo istniec

VonTrupka

Dołożę swoje 89 groszy, bo czytuję.

otóż w tym roku przeczytałem całe 2/3 książki.

mam jeszcze parę rozdziałów i epilog żeby odznaczyć że w tym roku przeczytałem choć 1 książkę.

ALE\

ale w tym roku przeczytałem w kurwę artykułów, w chój felietonów i opowieści których ilość mogę porównać do co najmniej dwóch powieści dukaja


i ja samego siebie pytam czy to mnie obliguje do przeczytania ponad przeciętną, czy to się nic nie liczy

CiekaowstkInwestycyjne

@VonTrupka liczy, sa tez takie statystyki ktore nie bazuja na tym ile ksiazek przeczytal przecietny obywatel, a ile czasu spedzil na czytaniu w ogole. W tej statystyce jestesmy bodajze 2 w Europie.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #20:

Czy wiesz, że aż 88% Polaków korzysta z internetu? To znacznie więcej niż Włochów czy Greków. Dodatkowo, Polacy mogą cieszyć się stosunkowo wolnym dostępem do internetu w porównaniu z większością mieszkańców globu. Wskaźnik ten został zmierzony przez ranking „Internet Censorship”, który w 2023 roku przyznał polskiemu internetowi notę 2 na 11 (gdzie 0 oznacza całkowicie wolny internet, a 11 – kompletnie ocenzurowany). Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Korei Północnej, Iranie i Chinach, gdzie cenzurę internetu oceniono na 11/11. Nieznacznie lepiej sytuacja wygląda w Iraku, Mjanmie, Pakistanie czy Turkmenistanie, które otrzymały ocenę 10/11.

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "W San Marino", wskazało ją jedynie 10% ankietowanych!
6b1ea590-64c3-4f3e-84d4-8d4d23643313

Obywatele którego kraju mają najszybszy dostęp do internetu?

72 Głosów
sireplama

Mój internet jest wolny

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #19:

Raporty wskazują, że w małych miejscowościach w Polsce występuje problem wykluczenia transportowego, który często powiązany jest ze źle zorganizowanym transportem publicznym. Czy to oznacza, że Polacy są mniej mobilni niż ludzie w innych częściach świata? Otóż nie, w Polsce przypada średnio 0,77 auta na osobę, podczas gdy w krajach takich jak Pakistan, Wietnam, czy Kenia jest to poniżej 0,05 samochodu na osobę. W Demokratycznej Republice Konga, absolutnym rekordziście tej niechlubnej statystyki, zaledwie 4 na 1000 osób posiada samochód. Według prof. Dunbara człowiek jest w stanie utrzymywać relacje z około 150 znajomymi. Oznacza to, że gdybyś urodził się w DRK, to całkiem możliwe, że nie tylko nie posiadałbyś auta, ale również nawet nie znałbyś nikogo kto tak owe by posiadał.

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "Nigerii", wskazało ją jedynie 8% ankietowanych!
6d0752dc-1a0c-4600-af9a-594efb626572

W którym z tych państw obywatele posiadają najwięcej aut? (oczywiście badany jest stosunek liczby aut do populacji, dane na 2022 rok)

134 Głosów
Zapster

Zajebista logika, brawo


Porównać ubogie kraje, o kilkaset procent wyższe pod względem liczby ludności do 40 mln Polski. Nie mam pytań

CiekaowstkInwestycyjne

@Zapster 


Gdy zapytano Polaków o ich wady, na pierwszym miejscu pojawiła się skłonność do malkontenctwa i narzekania. Według mnie jest to o tyle dziwne, że jesteśmy światowymi szczęściarzami, mogąc urodzić się akurat w Polsce i akurat w obecnych czasach. Obecnie przeciętny Polak jest znacznie bogatszy i szczęśliwszy niż przeciętny człowiek żyjący na Ziemi.


Z tego powodu stworzyłem serię fiszek, które pokazują, jakimi szczęściarzami jesteśmy, że żyjemy właśnie w Polsce. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy walczyć o jeszcze lepszą Polskę; nie taki cel przyświecał mi przy pisaniu tych fiszek. Rozchodzi się jedynie o refleksję: „Czy naprawdę mam na co narzekać?”. Wierzę, że jeżeli energię potrzebną na całe to narzekanie zamienilibyśmy w działalność społeczną i samorządową, to Polska stałaby się jeszcze lepszym miejscem do życia

Zapster

Pomysł rozumiem, ale porównanie nie najlepsze. Dobrym przykładem może być, że mamy najwięcej samochodów per capita w EU.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #18:

Czy wiesz, że aż 8 na 10 Polaków uzależnia swoje samopoczucie od wyglądu fizycznego? Zdecydowana większość z nas wpada w kompleksy podczas przeglądania mediów społecznościowych, w momencie, gdy co drugi Polak przyznaje, że retuszuje swoje zdjęcia przed opublikowaniem ich w internecie. Czy nie zauważacie tu pewnego paradoksu? Dodajmy, że większość badań naukowych wskazuje, że intensywne korzystanie z mediów społecznościowych – ponad dwie godziny dziennie – negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Może więc to odpowiedni czas, żeby przestać narzekać na rzeczy na które nie mamy wpływu, i pomówić szerzej o konsekwencjach używania social mediów?

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "we Francji", wskazało ją aż 76.79% ankietowanych!
0858b73f-0d3e-42be-9a56-ce1c9d31b61a

Obywatele którego z tych państw spędzają najwięcej czasu na przeglądanie social mediów? (badanie przeprowadzone wyłącznie wśród osób posiadających dostęp do internetu)

77 Głosów
Budo

@CiekaowstkInwestycyjne znam wielu Filipińczyków i Filipinek szczególnie i oni żyją na tiktoku i fejsie.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #17:

Czy wiesz, że tylko 6% Polaków w 2022 roku wzięło udział w jakimkolwiek strajku lub demonstracji? Niewiele więcej naszych rodaków, bo 8%, zaangażowało się w działalność społeczną w roli wolontariusza. Mimo że są to dość niskie liczby, warto docenić samą możliwości publicznego wyrażenia swoich poglądów. Taka swoboda nie jest dostępna dla wszystkich, na przykład obywatele sąsiadującej z Polską Białorusi nie mają takiej możliwości. Tam, w 2022 roku, 20-letnia studentka Danuta Pyarednya została skazana na 6,5 roku pozbawienia wolności za jedynie udostępnienie newsa krytykującego inwazję Rosji na Ukrainę.

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "w Polsce", wskazało ją jedynie 7.69% ankietowanych.
29075c76-7b6c-464f-83fe-cbd61dff0848

W którym z tych państw odbyło się najwięcej strajków w XXI w.?

59 Głosów
VonTrupka

>ylko 6% Polaków w 2022 roku wzięło udział w jakimkolwiek strajku lub demonstracji?


@CiekaowstkInwestycyjne 

bo tak upodlono społeczeństwo tego państwa przez niecałe 20 lat

wszyscy psioczą na prlowską komunę, ale wtedy przynajmniej wytykano palcem głupotę i kapusiów

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #16:

W wielu miejscach w Polsce czas oczekiwania na karetkę wynosi średnio około 20 minut. I choć w takiej sytuacji każda kolejna minuta oczekiwania wydaje się trwać wieczność, to przynajmniej mamy pewność, że pomoc nadciąga. Na podobną pewność nie może liczyć połowa mieszkańców Ziemi! Bowiem według WHO co najmniej połowa ludzi na świecie nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych!

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "Australii", wskazało ją jedynie 5.43% ankietowanych. W pytaniu do sondy nie doprecyzowałem jednak, że chodzi o statystykę 'per capita' i to niedoprecyzowanie mogło mieć wpływ na taki a nie inny wynik ankiety.
254c065b-600b-43e0-80e8-8972ec79b2dc

Jesteś świadkiem wypadku - dzwonisz na numer alarmowy. W którym z tych krajów - wedlug statystyk - twoje połącznie zostanie odebrane najpóźniej? (dane na rok 2020)

53 Głosów
moderacja_sie_nie_myje

@CiekaowstkInwestycyjne Pytanie tylko, czy ta połowa ludzi na świecie łoży na tę pomoc medyczną? Jak nie, to niech nikt się nie dziwi, że nie mają dostępu do pomocy medycznej.

CiekaowstkInwestycyjne

@moderacja_sie_nie_myje ty lozyles na szpital w ktorym przyszedles na swiat? Ty placiles za edukacje lekarza ktory odbieral twoj porod?


Skladales sie na amerkanskie badania, ktore posluzyly do produkcji lekarstw, lub odkrycia roznych chorob, opracowania planu jej pokonania?


Zdaje sie ze 1 antybiotyk na swiecie zostal opracowany przez brytyjczyka w 1928 roku. Watpie zebys skladal sie na jego edukacje, lub finansowal jego badania, dlatego dziwie sie, ze korzystasz z antybiotykow ( ͡° ͜ʖ ͡°)

moderacja_sie_nie_myje

@CiekaowstkInwestycyjne Moi rodzice/dziadkowie za to zapłacili bo pracowali i płacili podatki. Głupszej pseudoriposty niż ta którą napisałeś to dawno nie czytałem a specjalistów tutaj od takich jest co najmniej kilku, także szczerze gratuluję.


Ci ludzie którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej to są ludzie którzy żyją w gównokrajach z dnia na dzień i o czymś takim jak podatki to nigdy nie słyszeli, podobnie jak ich przodkowie.


A ja antybiotyków żadnych za darmo nie dostaję tylko za nie płacę a na kształcenie lekarzy na publicznych uczelniach łożę w podatkach.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #15:

Pomimo tego, że w polskich domach dość często dochodzi do awantur spowodowanych brakiem pieniędzy, Polacy marnują rocznie około 5 milionów ton żywności. Większość tego marnotrawstwa leży po stronie konsumentów, bowiem aż 56% Polaków przyznało, że w ich domach dochodzi do marnowania żywności. Pięć milionów ton żywności to równowartość co najmniej 7 miliardów „dań”. Obecnie na świecie z powodu głodu cierpi około 800 milionów ludzi; oznacza to, że resztki z naszych talerzy wystarczyłyby, by żaden człowiek na Ziemi nie chodził głodny przez kolejne 9 dni…

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią jest "Mauretanii", która zaznaczyło jedynie 9.8% ankietowanych.
cef5a9c1-4b3a-4cf0-80de-cc9f0d7cc96e

Obywatele którego z tych państw marnują najwięcej żywności? (dane na rok 2017)

95 Głosów
UmytaPacha

Większość tego marnotrawstwa leży po stronie konsumentów

@CiekaowstkInwestycyjne trudno mi w to uwierzyć, pracując w małym lokalnym sklepie w ciągu jednego dnia wyrzucaliśmy czasem więcej jedzenia niż ja w domu przez kilka miesięcy

DiscoKhan

@UmytaPacha sam jestem ciekaw jak to jest mierzone w zasadzie. Pewnie, że czasem coś się zmarnuje ale w porównaniu do restauracji czy sklepów?


Tego typu estymacje zazwyczaj są bardzo stronniczo kalkulowane, na zlecenie. Skoro konsumenci marnują więcej to jest mniejsza presja na biznes.

ErwinoRommelo

@UmytaPacha @DiscoKhan moze jedzenie spisane na straty nie jest liczone, w sensie po dacie albo z defektem / uszkodzone. Ten typ marnowania jest ciezki do ogarniecia, tu gdzie zyje prawo pozwala takowa zywnosc oddac organizacjom typu red cross itp, w sensie niby tak trzeba ale w praktyce takowe organizacje nie maja wystarzcajacj ilosci pojazdow z lodowkami / chlodni zeby zabsorbowac wszystko co miejskie markety cotygodniowo wpisoja na straty.

Sweet_acc_pr0sa

@CiekaowstkInwestycyjne moi rodzice zawsze kupowali duże ilości i zawsze szło do śmieci, ja nauczony doświadczeniem staram się robić zakupy na promocjach jednak zawsze sprawdzając terminy i planując mrozenie/menu obiadowe na dluzej i zawsze kupuje mniejsze ilości ale częściej idę do tego sklepu aby nie wyrzucać tak jak oni


Nie żeby to jakoś wpływało na naszą sytuację bo rodzice nie byli biedni, powiedział bym że wręcz odwrotnie, jednak jak miałem te 18 lat to mój autyzm dostawał triger pointa jak widział marnotrawienie hajsu

sireplama

@CiekaowstkInwestycyjne Strasznie mnie wkurza marnowanie jedzenia... ale też mi się zdarza. Tyle dobrego, że dbam by nie marnować mięsa.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #14:

Czy wiesz, że aż 84% Polaków spotyka się z narzekaniem na pracę? Różne statystyki wskazują, że jesteśmy jednym z narodów, które pracują najciężej i najdłużej w Europie. Nic więc dziwnego, że zdarza nam się narzekać na ten aspekt naszego życia. Mimo to, należy pamiętać, że jeśli chodzi o rynek pracy, Polska jest jednym z bardziej uprzywilejowanych krajów na świecie. Może wydawać się to zaskakujące, ale niewolnictwo nie zakończyło się wraz z jego oficjalnym zniesieniem i nadal istnieje na świecie problem pracy przymusowej. W Indiach żyje aż 11 milionów niewolników! Co więcej, również w Polsce problem ten nie jest obcy – szacuje się, że na każde tysiąc osób w Polsce, 5 to współcześni niewolnicy (mowa tu oczywiście o obcokrajowcach, którzy przybyli do Polski w poszukiwaniu lepszego życia).

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - poprawną odpowiedzią w ankiecie jest "odzież wełnianą". Zaznaczyło ją jedynie 12.15% użytkowników biorących udział w ankiecie.
222c9ed1-509c-4c8d-9a0f-7c874e29deb9

Obywatele którego państwa pracowali w zeszłym roku najdłużej?

53 Głosów
Sezonowiec

Jako emigrant mogę napisać, że z moich obserwacji wynika, że za granicą też pracujemy dłużej i ciężej od innych. Chociaż nie zawsze za odpowiednie wynagrodzenie, ale dla nas to nie problem ważne, że robota jest 😆 Ale takie podejście się zmienia co mnie cieszy.

VonTrupka

>nie zawsze za odpowiednie wynagrodzenie


@Sezonowiec rzadko za odpowiednie, a na pewno nie za takie same jak autochtoni

to z mojego doświadczenia z pracy w kraju akwareli i w efie

CiekaowstkInwestycyjne

@Sezonowiec kiedys pracodawca nie wywiazywal sie z kontraktu jaki nas laczyl, przez co zrezygnowalem z dalszej wspolpracy, wtedy uslyszalem od Lotysza co byl o szczebel wyzej ode mnie, ze mnie nie rozumie, bo "trzeba byc wdziecznym za to, ze praca w ogole jest"

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #13:

Każdej wiosny, kiedy w Polsce pojawiają się pierwsze zagraniczne owoce, Polacy przeżywają chwile grozy. W 2022 roku trafiło na „czereśnie grozy” – kilogram tych owoców kosztował nas wówczas aż 260 złotych! Przerażająco dużo? Wyobraź sobie, że są miejsca na świecie, gdzie takie astronomiczne ceny za podstawowe artykuły spożywcze to codzienność. Weźmy na przykład Etiopię, gospodarkę rolną, w której większość ludzi, bo ponad 80%, żyje z pracy na roli. Pomimo tego, ponad 20% Etiopczyków nie ma stałego dostępu do pożywienia i cierpi na głód. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że dla etiopskich rolników bardziej opłacalne jest produkowanie towarów na eksport. Wiele gruntów rolnych jest więc wykorzystywanych do uprawy kawy (głównie dla Niemiec i USA) czy hodowli kwiatów (na potrzeby Holandii i Arabii Saudyjskiej).

#zdalaodniedoli

Co do poprzedniej fiszki - obecnie najpotężniejszym paszportem jest paszport singapurski, opcję tę zaznaczyło 29.09% użytkowników biorących udział w ankiecie.
1fdd0d25-ec4d-4a82-b2bc-ab80e206c992

Czy wiesz co Etiopczycy eksportują do Polski w największej ilości (według danych na rok 2021)?

109 Głosów
VonTrupka

cebulę, bo jak biła 8pln za kilo to można było przycebulić i zarobić sporą sumkę ;D

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #12

Czy wiesz, że polski paszport uznawany jest za jeden z „najpotężniejszych” na świecie? Siłę paszportu określa się za pomocą liczby państw, do których jego posiadacz może się udać bez konieczności uzyskiwania dodatkowych wiz, wykorzystując tylko ten dokument. Obecnie polski paszport pozwala na bezproblemowe odwiedzenie aż 186 krajów, co jest wynikiem lepszym niż w przypadku paszportów amerykańskiego czy kanadyjskiego! Najtrudniejszą sytuację mają obywatele Afganistanu, których paszport uprawnia do bezwizowego wstępu do zaledwie 27 państw.

#zdalaodniedoli
32e62196-cac5-4ef2-adfa-1a7d95376e19

Czy jesteś w stanie stwierdzić (bez użycia google), który z poniższych paszportów jest "najpotężniejszy"?

168 Głosów
VonTrupka

uuuu nic nie jest wieczne i widzę trzeba odświeżać.


spoiler:

Już nie japańce :<

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #11:

Czy wiesz, że bałagan w domu jest główną przyczyną awantur w polskich gospodarstwach domowych? A przecież należymy do szczęśliwej mniejszości globalnej populacji będącej w posiadaniu urządzeń AGD ułatwiających nam codzienne czynności. W tym samym czasie ponad 5 miliardów ludzi na świecie nie ma w swoim najbliższym otoczeniu nawet dostępu do pralki! Co więcej - kobiety w krajach rozwijających się muszą średnio pokonać 6 km dziennie pieszo, by dostać się do najbliższego źródła czystej wody, w której mogłyby wyprać swoje ubrania.

#zdalaodniedoli
ff8ee0f3-a1d5-4067-93e9-5c0374c4da27

W moim domu dochodzi najczęściej do kłótni ze względu na:

41 Głosów
lexico

to wina tych leniwych p0laków

CiekaowstkInwestycyjne

@otoczenie_sieciowe mozna dac tylko 5 opcji do ankiety, a pierwsze 4 znajdowaly się w orginalnej sondzie na podstawie ktorej ta fiszka powstala

BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta

@CiekaowstkInwestycyjne raczej nie dochodzi. Taką większą kłótnię, która była o jakieś kompletne gówno, mieliśmy ostatni raz dobrych kilkanaście lat temu. Żadne z nas nie upiera się przy swoim, jeśli to drugie ma lepsze argumenty.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #10:

Zapewne nie raz spotkaliście się w mediach z tematem importowania odpadów przez Polskę. Bywa że w takich relacjach Polskę określa się mianem „śmietnika Europy”. Tego typu opinie często opierane są na statystykach dotyczących importu śmieci. Przykładowo, w 2021 roku importowaliśmy niemal 600 tysięcy ton odpadów! Musicie przyznać że liczba ta robi wrażenie! Oczywiście do momentu, gdy usłyszymy że w tym samym roku eksportowaliśmy ponad 800 tysięcy ton odpadów. To oznacza, że Polsce bliżej jest do bycia „śmieciarzem Europy” niż jej „śmietnikiem”. Głównymi odbiorcami odpadów produkowanych w Europie są oczywiście… biedniejsze kraje, takie jak Ghana. To tam właśnie znajduje się Agbogbloshie, czyli największe na świecie wysypisko elektrośmieci, które jest „toksycznym domem” niemal 40 tysięcy osób.

#zdalaodniedoli
f5399bba-699f-42b9-b532-6bcee2ac2736

Czy spotkałeś się z opinią, że Polska jest "śmietnikiem Europy"?

37 Głosów
VonTrupka

Ale u nas te wszystkie importowane śmieci utylizuje się na bieżąco.

Chyba w żadnym państwie, a nawet rzekłbym że we wszystkich państwach UE razem wziętych, nie było tylu pożarów wysypisk co w polsce w ciągu 2 lat.

Zaloguj się aby komentować

Z dala od niedoli #9:

W 2015 roku zapytano Polaków o ich cechy narodowe. Drugą najczęściej wskazywaną przez osoby odpowiadające cechą, była skłonność do narzekania i zbytniego pesymizmu. Jest to o tyle dziwne, że w co rocznym raporcie dotyczącym odczuwanego szczęścia - Polska osiągnęła 49 miejsce na 142 zbadane kraje. Pomimo tego - w Kenii, kraju który zajął 116 miejsce w tym samym rankingu, procentowy udział optymistów w społeczeństwie był dwukrotnie wyższy niż w Polsce!

#zdalaodniedoli
eb3f0a30-19a0-4359-a9e0-cdf79b2867d0

Uważam, że jestem:

44 Głosów
jiim

Optymiści myślą, że świat stoi dla nich otworem. Pesymiści wiedzą jaki to otwór.

VonTrupka

@CiekaowstkInwestycyjne co do narzekania to @UmytaPacha wrzucała znakomity polish joke


https://cdn.hejto.pl/uploads/posts/images/1200x900/d12a60cd49455f2f0fa75f20ff014668.jpg


link do wpisu

https://www.hejto.pl/wpis/lxiv-dzien-amerykanskich-dowcipow-z-quot-the-polish-joke-book-quot-1974-codzienn

dolchus

Proste: Kenijczycy bardziej kłamią

¯\_(ツ)_/¯

Zaloguj się aby komentować

Następna